Sposoby na zakola dobre nie tylko dla panów!

22. 2. 2022 · 6 minut czytania

Martwisz się zakolami? Sprawdź sprawdzone sposoby na zagęszczenie włosów w okolicy czoła!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Sposoby na zakola dobre nie tylko dla panów!

Dermatolodzy wyróżniają kilka typów i rodzajów łysienia – powiększające się zakola są zazwyczaj początkiem tego procesu. Choć zwykło się uznawać je głównie za problem dotyczący panów, to jednak u pań również można czasem zaobserwować tzw. wysokie czoło, będące efektem cofnięcia się linii włosów. Jak poradzić sobie z zakolami? Sprawdź najlepsze sposoby na zachowanie gęstości fryzury!

Skąd się biorą zakola?

To właśnie z łysieniem typu męskiego najbardziej kojarzą się zakola. Co to znaczy? Ubytki włosów zlokalizowane w okolicach skroni związane są głównie z łysieniem androgenowym, które dotyczy zwłaszcza mężczyzn, choć zdarza się także u niewielkiego odsetka kobiet. W postępującym procesie łysienia, zakola stopniowo powiększają się, czego efektem jest cofająca się linia włosów.

W przypadku łysienia typu męskiego, na początku głównie w okolicy skroni zaczyna ubywać włosów i tworzą się zakola. Dlaczego tak się dzieje? Wszystkiemu winny jest testosteron, a dokładniej jego pochodna – DHT, czyli dihydrotestosteron. Gdy w organizmie wzrasta jego stężenie, dochodzi do stopniowej utraty włosów, ponieważ mieszki umiejscowione w skalpie są wrażliwe na jego działanie. Co ciekawe, zakola związane z tym zaburzeniem pojawiają się także u kobiet.

Według badań, łysienie androgenowe ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że damskie i męskie zakola tworzą się w większości u osób, u których w rodzinach już wcześniej występowały przypadki łysienia androgenowego. Więcej na ten temat przeczytasz tu: Łysienie androgenowe – objawy, przyczyny i leczenie. Czy można mu zapobiec?

zakola

Jednak genów nie możesz winić w każdym przypadku. U wielu pacjentów i pacjentek na przerzedzenie fryzury wpływa także niezdrowy tryb życia, zwłaszcza dieta uboga w witaminy i mikroelementy. Niebezpieczne jest też sięganie po używki.

Nie bez znaczenia jest również codzienny stres. Zakola w młodym wieku bardzo często tworzą się wskutek przewlekłego, silnego stanu pobudzenia nerwowego, który dodatkowo pogarsza jakość snu. To wszystko działa na wygląd i kondycję fryzury. O tym, skąd się biorą zakola u panów, szerzej pisałam tu: Wypadanie włosów u mężczyzn. Czy można mu zapobiec?

Z kolei u kobiet zakola mogą być efektem nadmiernej ingerencji w naturalny wygląd włosów. Częste farbowanie, prostowanie, wykonywanie fryzur wymagających ciasnych upięć, czy mocnego zaczesywania pasm do tyłu to prosta droga do osłabienia cebulek, mieszków i pojawienia się zakoli. Sprawdź też pozostałe przyczyny łysienia u kobiet: Wypadanie włosów u kobiet – co je powoduje?

sposoby na zakoka

Sposoby na zakola – zadbaj o gęstość fryzury!

Jak pozbyć się zakoli? To pytanie zadaje sobie każdy, kto zauważył wyraźne przerzedzenie włosów w okolicach zatok skroni. Choć walka z łysieniem nie jest łatwa, to jednak warto ją podjąć – z pomocą dermatologa – trychologa, odpowiednich produktów i zabiegów możesz powstrzymać utratę włosów. Sprawdź skuteczne sposoby na zakola i zadbaj o Twoją fryzurę!

Wizyta u trychologa

To pierwszy i obowiązkowy krok w procesie walki z łysieniem. Bez wsparcia specjalisty masz niewielkie szanse, by zatrzymać i odwrócić zmiany. Dlatego koniecznie odwiedź gabinet dermatologa, który dodatkowo specjalizuje się w trychologii i potrafi zdiagnozować przyczynę łysienia. Kiedy już dowiesz się, co jest powodem stopniowego przerzedzania się Twojej fryzury, zacznij działać! Sprawdź, czym jest trichoskopia − jak wygląda badanie włosa?

wcierka na zakola

Dobry szampon wzmacniający

Odpowiedni szampon wzmacniający to Twój must have! W zależności od przyczyny problemu, szukaj kosmetyków ze składnikami pobudzającymi mikrokrążenie w skórze głowy, takimi jak kofeina lub wzmacniającymi cebulki i stymulującymi wzrost włosów. Szampon Dermena Hair Care Repair do włosów suchych, zniszczonych i nadmiernie wypadających zawiera unikalną, witaminową substancję czynną – molekułę Regen 7. Dzięki swoim właściwościom poprawia mikrokrążenie w skalpie, odżywia i pielęgnuje mieszki. Wydłuża cykl życia włosów – fazę anagenową i stymuluje ich odrastanie. Pomaga również uporać się z dolegliwościami skóry głowy, takimi jak łojotok.

Z kolei szampon przywracający włosom gęstość Vichy Dercos Neogenic to innowacyjna formuła z cząsteczką Stemoxydine. Wspomaga ona poprawne funkcjonowanie komórek macierzystych, niezbędnych do odrastania nowych kosmyków. Badania wykazały, że dla prawidłowej aktywności komórek niezbędne są warunki hipoksji, czyli niedotlenienia. Stemoxydine imituje taki stan, dzięki czemu stymuluje wzrost baby hair.

wcierka na zakola

Wcierki na zakola u mężczyzn i kobiet

Zacznij stosować wcierki! Na zakola u mężczyzn i kobiet są niezastąpione – odżywiają skalp oraz wzmacniają cebulki włosowe. Jakich składników wypatrywać w składach? Przede wszystkim – biotyny! Jeśli ubytek włosów w okolicach skroni związany jest z niedoborem witaminy B7, kosmetyk z jej dodatkiem – np. szampon przeciw wypadaniu włosów – i suplementacja zalecona przez trychologa, pomoże zatrzymać łysienie.

Wcierka na zakola taka jak mgiełka do włosów zniszczonych Jantar zawiera nie tylko biotynę, ale także argininę, która pobudza wzrost baby hair i pomaga zagęścić fryzurę. Witaminę B7 znajdziesz także w składzie innej wcierki na zakola – Novophane lotion. Pozostałe składniki kosmetyku pielęgnują skórę głowy i wzmacniają cebulki.

Dowiedz się więcej, jakie właściwości ma biotyna – poznaj jej wpływ na skórę, włosy i paznokcie.

wcierki na zakola

Domowa maska wzmacniająca cebulki

Jeśli gotowa wcierka na zakola to za mało i chcesz zastosować babcine sposoby, wypróbuj maskę na porost włosów. Potrzebne Ci będą dwa jajka i dwie łyżki oleju rycynowego, czyli to, co kochają osłabione cebulki włosowe!

Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj w misce, a następnie gotową papkę nanieś na świeżo umyte włosy i skórę głowy. Żeby wzmocnić działanie maski, załóż czepek lub woreczek foliowy. Po 10 – 15 minutach zmyj kosmetyk letnią wodą i umyj pasma szamponem. Stosuj maskę 1 – 2 razy w tygodniu, a w niedługim czasie zauważysz poprawę kondycji włosów.

Przetestuj również domową maseczkę z drożdży na włosy - żeby rosły jak na drożdżach!

Ampułki i kuracje

Gdy zamiast szukać sposobów, jak ukryć zakola, chcesz skutecznie walczyć z łysieniem, przyda Ci się tajna broń w postaci ampułek z intensywnie działającą kuracją, np. wzmacnijące ampułki przeciw wypadaniu włosów Equilibra lub Seboradin FitoCell. Obydwie zawierają biotynę i wyciągi roślinne, które wzmacniają cebulki i wydłużają cykl życia włosów. Różnica w gęstości fryzury będzie widoczna już po kilku tygodniach systematycznego stosowania wybranego przez Ciebie kosmetyku.

wcierki na zakola u mężczyzn

Zabiegi laserowe i mezoterapia

Zanim postanowisz, że wystarczy Ci odpowiednia fryzura na zakola, która ukryje łysiejące miejsca, możesz skorzystać również z zabiegów oferowanych przez niektóre gabinety dermatologiczne i kliniki medycyny estetycznej. Należą do nich np. laseroterapia czy mezoterapia. Promień lasera pobudza mieszki włosowe do wytwarzania nowych cebulek, a ostrzykiwanie skalpu odpowiednio dobranymi substancjami hamuje wypadanie włosów i przyspiesza wzrost młodych kosmyków.

Przeszczep włosów

Jeśli wszelkie inne sposoby zawiodły lub łysienie jest w zaawansowanym stadium, ostatecznością jest przeszczep włosów. Polega on na pobraniu mieszków z innej części ciała pacjenta, by następnie wszczepić je w skalp. Zabieg jest w pełni bezpieczny, jeżeli wykonuje go wykwalifikowany specjalista z wykształceniem medycznym, czyli lekarz, a nie kosmetolog.

męskie zakola

Odpowiednia fryzura

Choć nie wyeliminuje to problemu utraty włosów, sprawdź, jak się czesać z zakolami, dopóki nie odrosną Ci baby hair. W doborze fryzury do rozmiaru zakoli i kształtu Twojej twarzy na pewno pomoże profesjonalny fryzjer – stylista. Umów się na wizytę i skorzystaj z jego porad oraz poproś o wskazówki pielęgnacyjne.

Zakola i łysienie a leczenie farmakologiczne – kiedy jest konieczne?

W niektórych przypadkach, lekarz dermatolog może zdecydować, że miejscowe działanie nie wystarczy i musisz dodatkowo przyjmować leki hamujące procesy przemiany testosteronu w DHT. Takie preparaty dostępne są wyłącznie na receptę i nigdy nie zażywaj ich na własną rękę! To, czy koniecznie będą leki na wypadanie włosów, zawsze zależy od wyników zleconych wcześniej badań laboratoryjnych.

Nie bój się wizyty u dermatologa – trychologa. Specjalista pomoże Ci uporać się z problemem łysienia i jeśli to tylko możliwe, zatrzymać proces utraty włosów.

Źródła:

  1. Brzezińska-Wcisło L., Kamińska G., Lis A., Wcisło–Dziadecka G., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologii i Alergologii, R. 2003, vol. XX, nr 5, s. 260–266.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice