Wypadanie włosów po ciąży – prawda czy mit?
Czy wypadanie włosów po ciąży to normalne zjawisko? Jak się przed nim uchronić? Z czego wynika? Czy można zatrzymać ten proces, przyjmując suplementy lub dbając o odpowiednią dietę? Sprawdź!
Spis treści
Piękne, gęste i lśniące włosy. Jedna z nielicznych zalet ciąży. Szkoda, że trwa to tak krótko. Wypadanie włosów po porodzie dotyczy większości młodych mam. Dlaczego tak się dzieje? Czy jest sposób, żeby tego uniknąć?
Dlaczego włosy po ciąży wypadają?
Wszystko wina hormonów! W ciąży znacznie podwyższony jest poziom estrogenów i to on sprawia, że Twoje włosy nie wypadają. Są gęste i lśniące.
Tymczasem, normalnie człowiek traci nawet do 100 włosów dziennie. Po porodzie zaczyna się gwałtowny spadek poziomu estrogenów. Włosy, które „nagromadziłaś” podczas ciąży zaczynają wypadać. W wyniku tego możesz utracić nawet do 30% swojej czupryny.
„W ciąży pod wpływem hormonów dochodzi do wydłużenia jednej z faz wzrostu włosa tzw. anagenu, dlatego u ciężarnych widzimy gęste i piękne włosy. Po porodzie ma miejsce zsynchronizowane przejście wielu włosów w fazę spoczynku, czyli telogenu, co skutkuje ich wypadnięciem. Faza wypadania włosów po porodzie może trwać nawet 6 do 12 miesięcy”
− dodaje lekarz, Aleksandra Malewska.
Nie jest to jedyny powód wypadania włosów po ciąży. Podczas trwania ciąży, przyszłe mamy bardzo o siebie dbają. Zróżnicowana, zdrowa dieta oraz odpowiednia suplementacja pozwalają utrzymać włosy w dobrej kondycji. Niestety, po porodzie często o sobie zapominamy. Brak czasu, nieprzespane noce, monotonna dieta − to czynniki, które z pewnością nie pomagają Twoim włosom.
Sprawdź też kosmetyki do włosów.
Jak długo wypadają włosy po ciąży? Problem nadmiernego wypadania włosów znika w przeciągu 6 do 12 miesięcy po porodzie. Wtedy hormony regulują się i wszystko wraca do normy. Jeżeli jednak karmisz piersią, proces ten może się wydłużyć.
Sprawdź też, jak powinna wyglądać dieta po ciąży.
Wypadające włosy po ciąży − co robić?
Dieta, dieta i jeszcze raz dieta! To jest to, co na wypadanie włosów po ciąży jest najlepsze. Pamiętaj, że zdrowa i zbilansowana dieta po porodzie jest niezwykle ważna dla Ciebie i dla Twojego dziecka, zwłaszcza jeżeli karmisz piersią. Dieta świeżo upieczonej mamy powinna być różnorodna.
Staraj się, żeby w Twoim jadłospisie nie zabrakło:
- witaminy A i witaminy C, czyli brokułów, jarmużu, dyni, szpinaku, pomidorów i cytrusów,
- witamin z grupy B – np. razowego pieczywa i makaronu,
- cynku, miedzi i żelaza – ich źródło stanowią m.in. soja, soczewica, jaja, orzechy wysokie oraz wołowina i podroby
- kwasów tłuszczowych omega-3 – znajdziesz je przede wszystkim w rybach i owocach morza
Suplementacja młodych mam – klucz do sukcesu?
Przy ostatniej wizycie o mojej fryzjerki poruszyłam temat wypadania włosów po ciąży. Powiedziała, że wiele młodych mam od razu po porodzie odstawia wszystkie suplementy brane w trakcie ciąży. Organizm, przyzwyczajony do takiego dobrobytu, reaguje m.in. utratą włosów. Dlatego suplementacja w okresie połogu i karmienia jest szczególnie ważna. W celu uzupełnienia zapasów w czasie karmienia witamin możesz stosować np. witaminy Vitapil Mama. Jeżeli nie karmisz, możesz stosować Biotyna Max, suplement diety. Jeżeli zaprzestajesz suplementacji – rób to stopniowo.
Pamiętaj, że nie wszystkie preparaty są bezpieczne dla matek karmiących. Dlatego zawsze wcześniej zapoznaj się z ulotką lub dopytaj lekarza lub farmaceuty.
Jeżeli proces wypadania włosów jest bardzo intensywny, a na Twojej głowie pojawiła się łysina, zgłoś się do lekarza: dermatologa albo endokrynologa – albo do obu naraz! Po konsultacji u lekarza, możesz wybrać się też do trychologa.
Wypadanie włosów po ciąży − co stosować?
Oprócz suplementacji, stosuj również powierzchniowe sposoby na wypadanie włosów. Po pierwsze, wybierz odpowiedni szampon i odżywkę przeciw wypadaniu włosów, np. BIOTEBAL, Szampon przeciw wypadaniu włosów. Kosmetyki na wypadające włosy polecała także Ola w artykule: 5 najlepszych ampułek na wypadanie włosów [Opinie blogosfery]
Aby pobudzić cebulki włosa do wzrostu zafunduj sobie po każdym myciu masaż skóry głowy. Najlepiej jak jednocześnie wmasujesz w skórę głowy specjalne serum na porost włosów, np.: Skrzypovita Pro, serum przeciw wypadaniu włosów. Zaopatrz się też w odpowiednią szczotkę do włosów, która nie będzie wyrywała Twoich słabych włosów.
Domowe sposoby na wypadające włosy po ciąży
Babcine i naturalne metody na wszystko to moja bajka. Im jestem starsza, tym coraz bardziej ufam radom mojej babci i mamy. Także i w przypadku moich wypadających włosów postanowiłam sięgnąć po magiczną roślinę polecaną przez moją mamę, czyli pokrzywę.
Pokrzywę wykorzystuję na dwa sposoby:
1. Suszę pokrzywę i robię z niej napar, który piję i płuczę nim włosy.
2. Miksuję świeżą pokrzywę z owocami i warzywami (co tam mam pod ręką – seler, szpinak, jabłko, banan, pomarańcze) robiąc tzw. „zielony koktajl”. Jest nie tylko zdrowy, ale i pyszny. I spokojnie – zmiksowana pokrzywa nie parzy!
Pokrzywa ma też działanie przeciwzapalne, zwalcza też łupież i świąd skóry głowy. Co więcej, pozytywnie działa na Twój metabolizm i na cały organizm.
Inne polecane naturalne substancje pomocne przy wypadaniu włosów to m.in.: siemię lniane, olejek rycynowy, czarna rzodkiew i drożdże.
Pierwsze miesiące macierzyństwa są tak ciężkie, że masz ochotę dosłownie „rwać włosy z głowy”. Brak snu, ciągłe zmęczenie to jedno. Niezdrowa dieta (ja przy moim dziecku nie jestem w stanie robić 5 zdrowych i pełnowartościowych posiłków dziennie) to drugie. Jednak najgorszy wróg włosów to stres. Dlatego jakakolwiek to nie zabrzmi: WYLUZUJ! Poproś partnera, mamę, babcię czy kogokolwiek o zajęcie się dzieckiem. Zrób sobie domowe SPA albo wyjdź z partnerem na kolację. Zrób prezent sobie i swoim włosom.