Wypadanie włosów u mężczyzn. Czy można mu zapobiec?

17. 1. 2022 · 7 minut czytania

Czy można zapobiec wypadaniu włosów u mężczyzn albo chociaż spowolnić ten proces? Sprawdź, jakie są podłoża problemu i czy można coś w związku z nim zrobić.

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Wypadanie włosów u mężczyzn. Czy można mu zapobiec?

Wypadanie włosów u mężczyzn to problem, który dotyka panów w różnym wieku. Problem ten ma zarówno podłoże hormonalne, chorobowe, jak i wiąże się z niezdrowym trybem życia. Czy łysieniu można zapobiec? Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny utraty włosów u mężczyzn i jak zatrzymać lub spowolnić ten proces.

Czym jest łysienie u mężczyzn?

Każdy człowiek, bez względu na płeć, codziennie traci pewną ilość włosów i jest to zjawisko fizjologiczne. Za normę przyjmuje się utratę ok.100 włosów na dobę – zostają na szczotce, w odpływie wanny i prysznica, na pościeli lub odzieży. Ma to związek z cyklem życia włosów – miejsce starych zajmują młode, tzw. baby hair, czyli bardzo krótkie, odrastające włoski.

łysienie u mężczyzn

O łysieniu mówi się wówczas, gdy codzienna utrata włosów przekracza 100 – 150. Zauważysz to szczególnie podczas mycia i czesania – na szczotce i w odpływie zostaje dużo więcej włosów niż wcześniej. W miejscu starych włosów nie pojawiają się baby hair i możesz zaobserwować coraz bardziej widoczne przerzedzenie fryzury.

Łysienie u mężczyzn najczęściej dotyczy zaburzeń hormonalnych. Badania naukowe wykazały, że główną przyczyną wypadania włosów u panów jest testosteron, a właściwie jego pochodna – dihydrotestosteron, w skrócie DHT. Należy on do grupy androgenów – typowo męskich hormonów, które, co ciekawe – występują także u kobiet. 

Androgeny są niezbędne w procesach rozwoju seksualnego mężczyzn, wpływają na libido oraz pracę gruczołów łojowych. Zwykle, wraz z wiekiem pobudzają wzrost włosów w obrębie twarzy, natomiast hamują go na niektórych obszarach głowy – na skroniach i jej czubku. Uczeni nazywają to paradoksem androgennym. Dzieje się tak, ponieważ mieszki włosowe w okolicach głowy są wrażliwe na DHT, dlatego ulegają osłabieniu, gdy wzrasta jego stężenie w organizmie.

wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku

Jak wygląda łysienie typu męskiego?

Łysienie androgenowe u mężczyzn charakteryzuje się specyficznym przebiegiem. Żeby określić jego etap i rozległość, specjaliści korzystają ze skali Norwooda-Hamiltona. To narzędzie niezbędne do diagnozy trychologicznej, która pozwala ocenić stopień utraty włosów i zaproponować pacjentowi możliwości leczenia.

Łysienie typu męskiego zaczyna się od pojawienia się łagodnych zatok w okolicach skroni. Te ubytki, zlokalizowane po bokach, na przednich częściach głowy, nazywane są zakolami. Obserwuje się ich stopniowe powiększanie w procesie łysienia u mężczyzn. Większość panów właśnie wtedy sięga po szampon przeciw wypadaniu włosów z kofeiną, biotyną i substancjami wzmacniającymi cebulki, np. Szampon Biotebal Men lub Skrzypovita Pro Men.

co na łysienie u mężczyzn

Kolejnym etapem jest podwyższenie pierwotnej linii włosów i utworzenie tzw. wysokiego czoła. Podobnie jak zakola, to bardzo charakterystyczna zmiana w procesie męskiego łysienia. To ostatni dzwonek na to, abyś odwiedził gabinet trychologa i rozpoczął terapię, która zatrzyma utratę włosów. 

W przeciwnym wypadku wypadanie włosów u mężczyzn postępuje – fryzura przerzedza się także na czubku i dookoła głowy, pozostawiając jedynie „pas” w części potylicznej. Wówczas jedyną możliwością na przywrócenie dawnego wyglądu jest przeszczep włosów.

Wypadanie włosów u mężczyzn w młodym wieku związane jest także z genami. Ok.70% przypadków łysienia to procesy dziedziczne – odpowiada za to tzw. gen łysienia. O ciężkiej postaci wypadania włosów mówi się, gdy dotyka ona nastolatków między 16. a 18. rokiem życia.

wypadające włosy u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn – poznaj najczęstsze przyczyny problemu

Wypadanie włosów u mężczyzn ma swoje podłoże nie tylko w genach, czy funkcjonowaniu układu hormonalnego. Oto lista czynników, które mają wpływ na utratę gęstości fryzury:

Niezdrowa dieta

To, co jesz, ma ogromne znacznie nie tylko dla Twojego samopoczucia, ale także wyglądu skóry, włosów, czy paznokci. Dieta obfitująca w wysoko przetworzoną żywność, tłuszcze trans, cukier i sól, pozbawiona odpowiedniej ilości witamin i minerałów (zwłaszcza witaminy B12 oraz żelaza), może powodować osłabienie mieszków włosowych. Problem dodatkowo potęguje sięganie po używki – spożywanie napojów alkoholowych i palenie tytoniu również niekorzystnie wpływa na gęstość fryzury.

łysienie a palenie

Silny stres

Wypadające włosy u mężczyzn są także efektem przeżywania silnego stresu. Życie w biegu, nawarstwiające się problemy w pracy lub w domu, a do tego brak odpowiedniej ilości snu i odpoczynku to często wskazywana przez specjalistów przyczyna łysienia.

Łojotok i tłusty łupież

Nieleczony łojotok i towarzyszący mu tłusty łupież osłabia cebulki włosów. Nie zapominaj, że m.in. właśnie DHT – męski hormon wpływa na pobudzanie gruczołów łojowych i zwiększenie ich wydajności. To z kolei idealna pożywka dla drobnoustrojów, takich jak drożdżaki, wywołujące łojotokowe zapalenie skóry. Łuszczący się naskórek i swędzące, czerwone plamy na skórze głowy, zwykle powodują nasilenie wypadania włosów. Dowiedz się więcej: Łupież tłusty: czy kuracja szamponami wystarczy?

 co na wypadanie włosów u mężczyzn

Choroby przewlekłe

Oprócz łojotokowego zapalenia skóry głowy, na łysienie u mężczyzn wpływają też inne choroby przewlekłe, takie jak toczeń rumieniowaty układowy, czy niedoczynność tarczycy. Niektóre osoby borykają się także z łysieniem plackowatym – to schorzenie, które ma podłoże autoimmunologiczne i nie daje możliwości całkowitego wyleczenie pacjenta. W tym przypadku lekarz może zaproponować jedynie postępowanie w kierunku łagodzenia objawów.

    Przyjmowanie niektórych leków

    Leczenie farmakologiczne również powoduje wypadanie włosów u mężczyzn. Na szczęście w większości przypadków jest to przejściowe – włosy zwykle zaczynają odrastać, gdy pacjent przestaje przyjmować dany farmaceutyk. Do leków, które mogą wpływać na przerzedzenie fryzury, należą m.in. środki stosowane przy chemioterapii, niektóre antydepresanty i antybiotyki, retinoidy oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne.

    łysienie typu męskiego

    Wypadanie włosów u mężczyzn – jak zatrzymać łysienie?

    Czy można zatrzymać proces utraty włosów u mężczyzn? W wielu przypadkach jest to możliwe – wszystko zależy od głównej przyczyny łysienia. Tę kwestię wyjaśni Ci lekarz na podstawie wywiadu medycznego oraz badań bądź trycholog. Po postawieniu diagnozy, specjalista podpowie, co na łysienie u mężczyzn możesz zastosować w Twoim przypadku. Oto kilka sposobów na to, by zatrzymać lub spowolnić proces utraty włosów:

    Szampon przeciw wypadaniu włosów

    To niezbędny kosmetyk każdego mężczyzny, któremu zależy na zachowaniu gęstości fryzury. Zanim wybierzesz odpowiedni szampon przeciw wypadaniu włosów, zwróć uwagę na jego skład. Cenne są substancje takie jak wyciąg z chinowca, czy z korzenia bazylii. Chinowiec poprawia ukrwienie skóry głowy, wzmacniając cebulki, a bazylia stymuluje mieszki i pobudza wzrost nowych włosów. Obydwa te składniki zawiera Tołpa dermo Men Hair. O innych szamponach i kosmetykach wzmacniających możesz przeczytać tu – TOP szampon wzmacniający włosy dla mężczyzn. Sprawdź! i tu – Zestaw sprawdzonych kosmetyków na wypadające włosy u mężczyzn.

    Regularne stosowanie właściwego produktu do pielęgnacji, możne znacząco zahamować proces utraty włosów.

    męskie wypadanie włosów

    Szczotka zamiast grzebienia

    To kolejny element pielęgnacji włosów, który pomoże Ci ograniczyć łysienie. Wielu mężczyzn, szczególnie posiadaczy krótkich włosów, w ogóle nie używa szczotki. Panowie z reguły czeszą się grzebieniem z cienkimi, gęsto ułożonymi ząbkami, które drapią skalp, powodując mikrouszkodzenia i wyrywając włosy. Zainwestuj w dobrą szczotkę – wówczas czesanie nie uszkodzi Twojego skalpu, a pobudzi mikrokrążenie krwi i wzmocni cebulki.

    Domowa maseczka na wypadanie włosów

    Domowe kosmetyki przydadzą się w walce z łysieniem. Żeby zrobić swoją własną maskę do włosów, potrzebujesz jajka, łyżeczki oliwy z oliwek i kilku kropel soku z cytryny. Białko oddziel od żółtka i ubij, aby uzyskać pianę. Żółtko zmieszaj z oliwą i sokiem z cytryny, a następnie stopniowo dodawaj do ubitego białka. Gotową maskę nałóż na umytą skórę głowy i pozostaw na 30 minut. Spłucz letnią wodą i umyj włosy szamponem. Składniki zawarte w domowym kosmetyku wzmocnią cebulki, odżywią skalp i dodadzą blasku Twoim włosom.

    Jeśli nie lubisz masek DIY, zastosuj apteczną kurację wzmacniającą, np. Dercos Technique MEN Aminexil Clinical 5 lub Seboradin Men Ampułki Forte. To kompleksowy sposób na wzmocnienie mieszków włosowych i pobudzenie wzrostu włosów, a tym samym, zagęszczenie fryzury.

    Wizyta u trychologa

    Jeśli obawiasz się nadmiernej utraty włosów, zgłoś się do trychologa. To specjalista zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem przyczyn lub objawów związanych z wypadaniem włosów oraz schorzeniami skóry głowy. Może zalecić stosowanie odpowiedniej odżywki stymulującej odrastanie włosów, np. Dermena hair care Men Lotion. Prawdopodobnie poleci Ci zabiegi typu mezoterapia lub, jeśli jest także lekarzem, przepisze leki na wypadanie włosów. Ostateczną opcją jest przeszczep włosów, który polega na pobraniu mieszków włosowych z innych części Twojego ciała i umieszczeniu ich w miejscach dotkniętych łysieniem. Przeczytaj, czym jest trichoskopia − jak wygląda badanie włosa?

    przyczyny wypadania włosów u mężczyzn

    Czy łysienie u mężczyzn może zwiastować chorobę?

    Choć wypadanie włosów u mężczyzn może być zupełnie naturalne, to jednak warto wykluczyć ewentualne schorzenia. Łysienie bywa objawem różnych chorób, dlatego, jeśli zaobserwujesz u Ciebie ten problem, niezwłocznie zgłoś się do lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego i wykonaniu szeregu badań specjalista powie Ci, co musisz zrobić, by ograniczyć utratę włosów.

    Źródła:

    1. Brzezińska-Wcisło L., Kamińska G., Lis A., Wcisło–Dziadecka G., Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka, Postępy Dermatologii i Alergologii, R. 2003, vol. XX, nr 5, s. 260–266.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Chojnowska
    Aleksandra Chojnowska
    Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice