Łysienie androgenowe – objawy, przyczyny i leczenie. Czy można mu zapobiec?

22. 2. 2022 · 7 minut czytania

Łysienie androgenowe - jakie są jego przyczyny i w jaki sposób można mu zapobiegać? Sprawdź koniecznie w naszym tekście!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Łysienie androgenowe – objawy, przyczyny i leczenie. Czy można mu zapobiec?
Bardzo często za łysieniem mężczyzn stoją męskie hormony (androgeny). Jest to łysienie androgenowe. W jego przebiegu włosy zaczynają wypadać, zaczynając od czubka głowy. Coraz więcej panów szuka pomocy u dermatologa i stosuje różne preparaty na łysienie androgenowe. Sprawdź, czy istnieje magiczny lek na tę dolegliwość.

Co to jest łysienie androgenowe? Opis schorzenia

Głównym winowajcą łysienia androgenowego utraty włosów są geny! To po swoich przodkach dziedziczysz skłonność do nadmiernego wypadania włosów. Mieszki włosowe u osób z łysieniem androgenowym są wyjątkowo wrażliwe na dihydrotestosteron, czyli pochodną testosteronu. W wyniku działania męskich hormonów płciowych dochodzi do miniaturyzacji mieszków włosowych, a następnie do utraty włosów. W łysieniu androgenowym u mężczyzn włosy najpierw stają się cieńsze i słabsze, a z czasem zaczynają wypadać. Linia włosów przy łysieniu androgenowym stopniowo przesuwa się ku górze, dlatego włosy znikają najpierw z czubka głowy.

Farmaceutka Irmina Turek dodaje:

„Genetyczne podłoże tego schorzenia potwierdzają liczne badania naukowe. Dlatego też, jeśli w Twojej rodzinie występowało androgenowe wypadanie włosów, masz duże szanse na odziedziczenie choroby. Cały proces utraty włosów rozpoczyna się po zakończonym procesie dojrzewania. Zjawisko to jest bardzo powszechne i pojawia się u około 80% mężczyzn”.

Przeczytaj również: Wypadanie włosów u mężczyzn. Czy można mu zapobiec?

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe – objawy

Farmaceutka Irmina Turek kontynuuje:

„Jakie dokładnie są objawy łysienia androgenowego u mężczyzn? Najbardziej charakterystyczną cechą jest to, że włosy nie wypadają równomiernie z całej powierzchni głowy. Początki łysienia polegają na przerzedzaniu się owłosienia po bokach czoła, zaczynają powstawać zakola. Następnie owłosienie staje się rzadsze w rejonie ciemieniowym. Z czasem coraz bardziej odznacza się okrągły obszar na szczycie głowy, gdzie włosy są słabsze, krótsze i jest ich mniej. W dalszym etapie przerzedzenie w okolicy ciemieniowej stopniowo łączy się z zakolami. – obie płaszczyzny powiększają się w swoim kierunku. Ostatecznie włosy z tych obszarów wypadają całkowicie, a na głowie pozostaje jeszcze pasmo włosów na potylicy i częściowo na skroniach. 

Zobacz, jak dbać o włosy? Twój kompleksowy przewodnik!

co to jest łysienie androgenowe

Kiedy zauważysz u siebie objawy łysienia androgenowego i nie chcesz dopuścić do szybkiego pojawienia się zakoli, udaj się do dermatologa. Lekarz oglądnie skórę głowy, może wykonać również test pociągania. Polega on na delikatnym pociągnięciu po około 50 włosów w trzech różnych miejscach na głowie. Jeśli po tym w ręce zostanie więcej niż 3 włosy w każdej części głowy lub ponad 10 włosów łącznie, test uznaje się za dodatni.

Jako badanie uzupełniające lekarz może zlecić wykonanie trichogramu. W badaniu tym pobiera się od 50 do 100 włosów i poddaje je ocenie pod mikroskopem. Innym badaniem oceniającym stan włosów jest trichoskopia. Jest to metodą nieinwazyjną i bezbolesną. Jeszcze innym sposobem nieinwazyjnej oceny stanu włosów i owłosionej skóry głowy jest refleksyjna konfokalna mikroskopia skaningowa in vivo. W technice tej istnieje możliwość wizualizacji naskórka i skóry oraz części mieszków włosowych, oraz przekroju włosów. Dzięki temu w nieinwazyjny sposób obrazuje się struktury na głębokość około 250 mikrometrów”.

Dowiedz się więcej na temat tego, czym jest trichoskopia − jak wygląda badanie włosa?

łysienie androgenowe objawy

Co na łysienie androgenowe? Leki zarejestrowane: minoksydyl i finasteryd

Istnieje wiele preparatów na łysienie androgenowe. Pytanie tylko, które z nich wybrać? Szampony przeciw wypadaniu włosów, płyny do wcierania, a może tabletki? Przede wszystkim udaj się do dermatologa. Lekarz zbierze wywiad, pyta m.in. o rodzinne skłonności do łysienia i wykonuje badanie trichoskopowe (ocena włosów w powiększeniu).

Minoksydyl

Leki na łysienie androgenowe dzieli się na preparaty miejscowe i doustne. Minoksydyl to lek, do wcierania w skórę. Dostępny jest w 2 stężeniach: 2% i 5%, przy czym słabszy preparat wskazany jest dla kobiet, a mocniejszy dla mężczyzn. Minoksydyl w płynie najczęściej stosuje się raz dziennie przez dłuższy czas, ale możesz używać go dłużej – nie wpływa na poziom hormonów. Jego pozytywne działanie potwierdza wiele badań. Nie tylko stymuluje komórki mieszka włosowego, ale i przedłuża okres wzrastania włosa. Dodatkowo rozszerza naczynia przy mieszku włosowym i polepsza jego odżywienie. Pamiętaj jednak, że nawet miejscowy lek na łysienie androgenowe ma swoje działania niepożądane.

Sprawdź, jak zagęścić włosy i jakie kosmetyki Ci w tym pomogą?

łysienie androgenowe u mężczyzn

Do skutków ubocznych najczęściej zgłaszanych przez pacjentów należą:

  • paradoksalne nasilenie wypadania włosów kilka tygodni po rozpoczęciu terapii, które jest przemijające,
  • podrażnienie skóry, które wynika z zawartości w preparacie glikolu propylenowego, drażniącego skórę,
  • nadmierne owłosienie na twarzy- nakładając preparat minoksydylu, zwróć szczególną uwagę na to, by lek nie spływał poza obręb owłosionej skóry głowy.

Warunkiem skuteczności terapii minoksydylem jest jej sumienne i długotrwałe stosowanie.

Finasteryd

Lekiem zarejestrowanym na łysienie androgenowe u mężczyzn jest także finasteryd. Substancja ta hamuje enzym – 5α-reduktazę typu II – co zmniejsza ilość dihydrotestosteronu w mieszkach włosowych i powstrzymuje postępujące łysienie. Finasteryd cechuje się dużą skutecznością w leczeniu łysienia typu męskiego i jest często zalecany przez dermatologów. Pierwsze efekty widoczne są po kilku miesiącach, a kuracja zwykle trwa około pół roku.

Finasteryd ma niewiele działań niepożądanych. Jeżeli występują, mogą to być: osłabienie libido, zaburzenia wzwodu, ból jąder czy nadwrażliwość na lek. Na szczęście większość mężczyzn bardzo dobrze toleruje leczenie tym preparatem i nie zgłasza dolegliwości.

androgenowe wypadanie włosów

Czy łysienie androgenowe można wyleczyć? 

Schorzenia niestety nie da się wyleczyć w pełni. Regularna i konsekwentna terapia może skutecznie zahamować wypadanie włosów i pobudzić wzrost nowych, ale po zaprzestaniu leczenia efekty stopniowo zanikną i łysienie powróci. Terapia łysienia typu męskiego zwykle trwa wiele miesięcy i wymaga od pacjenta dużej wytrwałości. 

Zobacz, co zawiera dieta na wypadanie włosów. Dietetyk radzi!

Co na łysienie androgenowe? 

Najlepsze efekty w hamowaniu postępu choroby daje jednoczesne stosowane minoksydylu i finasterydu, czyli tak zwanej terapii skojarzonej. Rozpoczynając kurację, mającą na celu zahamowanie wypadania włosów, musisz uzbroić się w cierpliwość. Na pierwsze efekty trzeba zwykle czekać kilka miesięcy. Czy warto? Oczywiście! Sumienna i regularna terapia daje satysfakcjonujące rezultaty.

Jeśli nie lek na wypadanie włosów to co? Innym sposobem leczenia wypadania włosów jest zabieg chirurgiczny, czyli przeszczep włosów. Metoda ta nie hamuje postępu łysienia androgenowego, jedynie łagodzi skutki, czyli uzupełnia włosy, które już wypadły. 

łysienie androgenowe leczenie

Łysienie androgenowe – leczenie. Czy jest konieczne?

Farmaceutka Irmina Turek pisze:

„Jeśli łysienie nie powoduje dyskomfortu i nie przeszkadza, nie ma konieczności leczenia tego schorzenia. Oprócz utraty włosów nie niesie ono ze sobą żadnych negatywnych skutków. Jeśli więc nie przeszkadzają ci zakola lub zgolenie włosów na bardzo krótko, aby ujednolicić fryzurę, nie musisz podejmować żadnych dodatkowych działań”. 

Łysienie androgenowe – profilaktyka

Farmaceutka Irmina Turek kontynuuje:

„Nie ma skutecznej profilaktyki łysienia androgenowego, tak jak nie ma terapii, która wyleczy z tego problemu raz na zawsze. Jest jednak szereg zaleceń i metod postępowania, które korzystnie wpłyną na proces wzrastania i odżywienia włosów. Możesz zdecydować się na terapię i zastosować leki na łysienie u mężczyzn. Jeśli jesteś kobietą, którą dotknęło łysienie androgenowe postaw na preparaty zewnętrzne z minoksydylem. 

Zwyczaje i nawyki, które wspomogą kondycję włosów poza leczeniem, to przede wszystkim zdrowa i zbilansowana dieta. Codzienne posiłki bogate w kwasy omega, witaminę A, D, E i C oraz produkty z wysoką zawartością witamin z grupy B dostarczą składników odżywczych potrzebnych włosom.

Przeczytaj, czym są suplementy na wypadanie włosów − czy naprawdę działają?

łysienie androgenowe profilaktyka

Ważny jest też odpowiedni dobór kosmetyków do pielęgnacji włosów i skóry głowy. Sprawdzi się tu szampon przeciw wypadaniu włosów, bogaty w składniki odżywcze, wzmacniające wyciągi roślinne i argininę, która opóźnia procesy starzenia się komórek, koi i regeneruje. Jeśli używasz kosmetyków do stylizacji włosów, wybieraj te najmniej obciążające i najbardziej naturalne”. 

Sprawdź też TOP szamponów wzmacniających włosy dla mężczyzn, oraz co zawiera zestaw sprawdzonych kosmetyków na wypadające włosy u mężczyzn.

czy łysienie androgenowe można wyleczyć

Łysienie androgenowe – o czym może świadczyć?

Farmaceutka Irmina Turek podsumowuje:

„Część badań wskazuje na to, że mężczyźni, u których wcześnie rozpoczyna się proces łysienia androgenowego, częściej borykają się w późniejszych latach z chorobą niedokrwienną serca, czy przerostem prostaty. Ta zbieżność wynika z roli hormonów androgenowych w rozwoju zarówno łysienia, jak i wymienionych chorób. Dlatego też w takich przypadkach wykonaj profilaktyczne badania w tym kierunku. Dopiero wizyta u specjalisty wyjaśni Ci przyczyny dolegliwości. Z łysieniem androgenowym możesz walczyć przy pomocy odpowiednich kosmetyków i właściwej diety. Jeśli to nie pomoże lub efekty Cię nie zadowolą, zastanów się nad przeszczepem włosów.

Źródła:

  1. Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika, MP, Kraków 2013,
  2. Mutschler E., Farmakologia i toksykologia, red. Buczko W., Wyd. III polskie, MedPharm Polska, Wrocław 2013,
  3. Brunton L.L., Lazo J.S., Parker K.L., Farmakologia Goodmana i Gilmana, Czelej, 2007,
  4. Blume-Peytawi U., Hillmann K., Guarrera M., Hair growth assesement techniques, Verlag, Berlin 2008,
  5. Shapiro J., Wiseman M., Lui H., Practical management of hair loss, Can Fam Physician, 2000.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice