Suche skórki na twarzy: czy można je przykryć makijażem?
Jak wykonać makijaż cery suchej? Czym się kierować przy wyborze kosmetyków? O czym pamiętać podczas codziennych rytuałów pielęgnacji skóry? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Makijaż przy cerze suchej, wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Suche skórki na twarzy mogą być objawem choroby, jednak najczęściej pojawiają się w wyniku nieodpowiedniej pielęgnacji skóry suchej lub bardzo suchej. Zobacz, jak pozbyć się suchych skórek na twarzy i wykonać perfekcyjny makijaż.
Jak pisałam, suche skórki na twarzy mogą być objawem choroby. Zachęcam Cię do zapoznania się z artykułami naszych lekarzy: Mój problem – łuszcząca się skóra na twarzy. Co mi jest? oraz Suche plamy na twarzy: kiedy to błąd pielęgnacji, a kiedy objaw choroby?
Najczęściej jednak zdarza się, że przyczyną denerwujących suchych skórek na twarzy jest po prostu źle dobrana pielęgnacja. Szczególnie jeżeli chodzi o kosmetyki do makijażu!
Spis treści:
Peeling na zrogowaciały naskórek na twarzy
Zacznijmy jednak od podstawowej pielęgnacji twarzy. Zanim nałożysz na skórę makijaż, bardzo ważne jest jej odpowiednie przygotowanie. Czy wiesz, że o tym, jak będzie wyglądał Twój make-up warto pomyśleć już wieczór wcześniej.
Przyznaj się − kiedy ostatnio robiłaś peeling twarzy? Powodem przesuszenia skóry może być nie tylko zbyt rzadkie, ale i zbyt częste wykonywanie zabiegów złuszczających. Jeżeli trzesz swoją skórę codziennie mikrodrobinkami, może ona stać się jeszcze bardziej wysuszona i podrażniona. Peeling do twarzy stosuj nie częściej niż 2 − 3 razy w tygodniu.
Jeżeli masz cerę suchą lub odwodnioną (zobacz, jak je odróżnić w moim artykule: Skóra odwodniona, to nie zawsze skóra sucha! Sprawdź, jaka jest różnica) dobieraj zawsze odpowiednie kosmetyki. Peeling może także nawilżać. Unikaj mocno wysuszających peelingów − takie działanie mogą mieć w szczególności kosmetyki, które polecane są do likwidacji zaskórników. Mają one za zadanie osuszenie skóry z sebum, a to w przypadku skóry suchej nie jest dobrym pomysłem.
Dlatego wybieraj delikatne kosmetyki złuszczające martwy naskórek, np. hipoalergiczny peeling Sylveco (ma kremową konsystencję i łagodzi podrażnienia), delikatny peeling do twarzy do skóry wrażliwej La Roche-Posay (wygładza skórę, a także dobrze nawilża dzięki żelowej formule) lub też delikatnie złuszczający peeling do twarzy Palmer's Facial Scrub (pozostawia na suchej skórze delikatny film, który chroni ją przed wysychaniem − zasługa masła kakaowego).
Jeżeli masz bardzo wrażliwą skórę możesz skorzystać z peelingów enzymatycznych lub peelingów mechaniczno enzymatycznych (takim kosmetykiem jest m.in. Orientana, naturalny peeling do twarzy, żeń-szeń i papaja).
Sposób na suche skórki na twarzy? Nawilżenie, nawilżenie i nawilżenie
Po dobrze wykonanym peelingu twarzy, suche skórki powinny zniknąć. Ale nie osiadaj na laurach. Jeżeli nie będziesz dbać o odpowiednie nawilżenie skóry, suche skórki na nosie, policzkach, czole czy na brodzie szybko wrócą.
Dlatego kolejnym krokiem podstawowej pielęgnacji skóry jest nawilżanie, nawilżanie i jeszcze raz nawilżanie. Zaraz po oczyszczeni skóry, a także po eksfoliacji peelingiem, nałóż na twarzy krem nawilżający. Warto stosować go dwa razy dziennie. Wieczorem możesz wybrać krem o nieco bogatszej konsystencji i większym stężeniu składników odżywczych. Pamiętaj, że za regenerację skóry odpowiada m.in. witamina E. Dobrze więc, jeżeli Twój krem będzie miał ją w swoim składzie.
Na dzień, pod podkład, żeby nie czuć się zbyt ciężko, możesz wybrać krem o lżejszej formule, np. Vichy Aqualia Thermal, dynamicznie nawilżający krem o lekkiej konsystencji lub La Roche-Posay Hydraphase Intense Legere, krem głęboko nawilżający. Dobry krem nawilżający powinien zawierać w sobie pantenol lub kwas hialuronowo (te dwie substancje utrzymują wodę w skórze).
Ale to nie wszystko... jeżeli masz skórę suchą, problem leży nie tyle w nawilżeniu skóry, co w utrzymaniu tego nawilżenia. Skóra sucha ma osłabiony płaszcz lipidowy, przez który, niczym przez dziurawe wiadro, wypływa woda. Warto więc zwrócić uwagę, żeby krem zawierał w sobie np. ceramidy czy substancje natłuszczające (wszelkie oleje). One chronią skórę przed wysychaniem. Czy kojarzysz to uczucie filmu na skórze po nałożeniu kremu? Choć może być ono irytujące, przy skórze suchej może okazać się niezbędne.
Jeżeli Twoja skóra potrzebuje naprawdę dobrego nawilżenia, przed snem możesz też zastosować maseczkę nawilżającą. Maseczki takie możesz wykonać także w domu. Polecam Ci moją maskę z artykułu: Domowy sposób na podrażnioną i odwodnioną cerę – maska na twarz z olejkiem arganowym.
Dobrze nawilżona skóra nie powinna się łuszczyć, a suche skórki na twarzy powinny zostać wygładzone. Czas więc na kolejny krok: makijaż!
Makijaż przy suchej cerze
Suche skórki pod makijażem wyglądają mało atrakcyjnie. Szczególnie, kiedy stosujesz kosmetyki suche! Na skórze robią się wtedy brzydkie skupiska pudru, który wygląda jak ciemne lub jasne plamy.
Dlatego przy cerze suchej, oprócz oczywiście dobrego przygotowania skóry pod makijaż, polecam Ci stosowanie kosmetyków tłustych (niektóry nazywają je też mokrymi).
Sprawdź, jak konturować twarz na mokro: Konturowanie twarzy na mokro krok po kroku
I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz! Bardzo często spotykam się z opinią: „przecież stosuję mokry podkład, po co mi krem do twarzy!”. To bardzo duży błąd. Choć niektóre drogeryjne podkłady i fluidy są płynne, mogą nie mieć nawilżających właściwości! Jeżeli już bardzo nie chcesz stosować kremu pod podkład, to wybieraj kosmetyki o nawilżającym i odżywczym składzie. Tu zdawać będzie egzamin większość podkładów z kategorii dermokosmetyków przeznaczonych do skóry suchej. Jeżeli nie potrzebujesz dużego krycia, zamiast podkładu do twarzy możesz wykorzystać kremy BB − to nawilżenie i makijaż w jednym.
Wiele wizażystek proponuje także nakładanie silikonowej bazy pod podkład dla wygładzenia przesuszonych skórek. Osobiście uważam, że jest to rozwiązanie na wielkie wyjście. Jeżeli chcesz stosować bazę pod podkład dobrze przestudiuj skład takiego kosmetyku. Na co dzień polecam Ci wybranie nawilżającego primera, który nie tylko przytrzyma podkład na twarzy, wyrówna strukturę skóry, ale i przede wszystkim odżywi skórę i pomoże zwalczyć przyczynę suchych skórek, a nie tylko zamaskuje problem.
Spotkałam się także z praktyką, szczególnie wśród zachodnich Instagramerów, nakładania primera w formie odżywczego olejku. Po nałożeniu do na twarzy, trzeba odczekać chwilkę, aż dobrze wsiąknie się w skórę, a następnie delikatnie wklepać w skórę mokry podkład za pomocą gąbeczki.