Skóra odwodniona, to nie zawsze skóra sucha! Sprawdź, jaka jest różnica

31. 10. 2020 · 7 minut czytania
Każdy rodzaj skóry - tłusta, mieszana, trądzikowa oraz sucha - może być odwodniony. Podpowiadamy, jak zadbać o odpowiednie nawilżenie swojego typu skóry!
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Skóra odwodniona, to nie zawsze skóra sucha! Sprawdź, jaka jest różnica

Nie każda skóra, która potrzebuje uzupełnienia wody, jest skórą suchą. Czy wiesz, że odwodniona może być także cera tłusta, mieszana czy trądzikowa? Skóra sucha to typ cery, który ma tendencję do przesuszania się. Skóra odwodniona to taka, której nie dostarczasz odpowiedniego nawilżenia. Zobacz, jak poznać skórę odwodnioną i jak powinna wyglądać jej pielęgnacja.

Skóra sucha a odwodniona ­− na czym polega różnica?

Czy wiesz, że człowiek w 60 − 70% składa się z wody? Ponad 20% całej wody w Twoim organizmie gromadzi Twoja skóra. 70% z tego wiązane jest w warstwie skóry właściwej, a tylko 13% w naskórku. Trochę dużo tych procentów, nie mniej jednak takie są fakty. Wyobraź sobie teraz, że Twój naskórek traci wodę, a skóra właściwa nie nadąży dostarczać mu nowych pokładów nawilżenia. W tym momencie Twoja skóra się odwadnia.

Przyczyn skóry odwodnionej może być wiele. Jedną z nich jest typ cery, czyli tzw. cera sucha. Ogólnie mówiąc, bardzo często skóra sucha mylona jest ze skórą odwodnioną. Jednak nie można używać tych pojęć zamiennie. Zasada jest prosta: skóra sucha bardzo często jest odwodniona, ale nie zawsze odwodniona cera jest cerą suchą. Na czym polega różnica?

Skóra sucha to typ cery, skóra odwodniona to przypadłość, której szybko możesz zaradzić. O tym, że masz skórę suchą lub bardzo suchą, możesz mówić wtedy, kiedy płaszcz lipidowy Twojej skóry nie spełnia swojej funkcji, czyli m.in. nie chroni skóry przed odwodnieniem. W przypadku skóry odwodnionej problem polega na nieumiejętności związania i utrzymania właściwego poziomu nawilżenia w naskórku.

Sucha i odwodniona skóra - co to jest?

 

Skóra odwodniona − najczęstsze przyczyny

Jak wspomniałam, jedną z częstych przyczyn skóry odwodnionej jest uszkodzony płaszcz hydrolipidowy, który nie utrzymuje właściwego nawilżenia w skórze właściwej i naskórku, a więc cera sucha.

Twoja skóra, niezależnie od rodzaju cery, może się odwodnić również przez niewłaściwą pielęgnację. Dzieje się tak często, kiedy nie wyłapiesz problemu odwodnienia skóry tłustej, która zaczyna produkować coraz więcej łoju i sebum. Wtedy zapewne sięgasz po matujące kremy, oczyszczające peelingi czy mocno osuszające skórę toniki (i to jeszcze o zgrozo na bazie alkoholu!) lub żele do mycia twarzy. I tym sposobem jeszcze bardziej wysuszasz odwodnioną skórę. Dlatego właśnie często podkreślane jest to, że tłusta cera także potrzebuje uzupełnienia wody. Żeby zachować jej równowagę, używaj kremów nawilżających o lekkiej konsystencji, np. krem Dermedic Hydrain 3 Hialuro. Dla spotęgowania efektu możesz też użyć skoncentrowane serum Dermedic Hydrain 3 Hialuro. Obydwa kosmetyki dostarczają skórze odpowiedniej dawki kwasu hialuronowego, który nawadnia skórę i stymuluje ją do produkcji kolagenu (w pewnym względzie działa również przeciwstarzeniowo).

Innymi przyczynami odwodnienia skóry mogą być warunki atmosferyczne. Twoje ciało szybko odwodnia się zarówno w lecie, w pełnym i mocnym słońcu, jak i w zimie, podczas mrozu. Na kondycję naskórka źle wpływa także klimatyzacja czy zbyt intensywne ogrzewanie pomieszczeń. Dlatego dobrym rozwiązaniem, nie tylko dla Twoich dróg oddechowych, ale także dla skóry, jest używanie nawilżacza powietrza. Więcej na ten temat możesz przeczytać tu: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze.

Suchy i napięty naskórek jest reakcją na niewłaściwą dietę. Popękane usta czy odwodniona skóra dłoni to oznaki, że za mało pijesz! Pilnuj, żeby przyjmować przynajmniej 2 litry płynów dziennie. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest pice czystej wody, zamiast gazowanych napojów czy słodkich soków. Złudne jest również picie kawy − ta jedynie bardziej wysusza, niż zaspokaja pragnienie. Sprawdź, co na temat zapotrzebowania organizmu na płyny mówi dietetyk: Ile wody dziennie warto pić? Jak nawodnić organizm latem?

Skóra odwodniona

Skóra odwodniona − objawy, które pomogą Ci ją rozpoznać

Tak naprawdę sucha i odwodniona skóra dają bardzo podobne objawy. Łuszczy się, pojawiają się na niej pęknięcia, jest szara i wydaje się nieodżywiona, a czasem nawet możesz mieć problem z pękającą skóra na rękach, w okolicach ust czy oczu. Jednak najczęściej uczucie wysuszenia i odwodnienia opisuje się jako nieprzyjemne ściągnięcie oraz napięcie skóry. Takie uczucie pojawia się bardzo często tuż po umyciu twarzy lub po wzięciu prysznica. Wtedy zamiast przyjemnego orzeźwienia i nawilżenia, możesz czuć wysuszenie, podrażnienie i napięcie naskórka. Skóra, której brakuje wody, staje się cieńsza i szybciej mogą pojawić się na niej zmarszczki. To właśnie dlatego tak ważnej jest dbanie o właściwe nawilżenie naskórka, ale i skóry właściwej (od środka!).

Co ciekawe, skóra odwodniona lubi się przetłuszczać. Jak to możliwe? Kiedy z naskórka znika zapas wody, Twoja skóra próbuje sobie pomóc przez wysłanie do gruczołów łojowych sygnał SOS. I tak gruczoły łojowe próbują ochronić wyschniętą twarz czy inną część ciała, przez dostarczenie jej tego, co mogą, czyli substancje tłuszczowe i sebum. Dzieje się tak szczególnie w przypadku skóry tłustej odwodnionej, dla której nadprodukcja naturalnych tłuszczy jest normalne. I tak na Twojej odwodnionej skórze pojawić mogą się krostki, wypryski i innego rodzaju stany zapalne, które przypominać będą trądzik.

Objawy odwodnionej skóry

Skóra odwodniona − pielęgnacja

Rozpoznanie przyczyny odwodnienia naskórka jest bardzo ważne, dla wprowadzenia planu naprawczego. Skuteczna pielęgnacja skóry odwodnionej zależy od tego, czy przyczyną jest cera sucha, czy też inny czynnik zewnętrzny, np. pogoda, przesuszająca pielęgnacja czy zła dieta.

Sprawdź też kosmetyki do pielęgnacji ciała.

Otóż przy cerze suchej zacząć należy od zregenerowania uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego. A wszystko po to, żeby uzupełniona w naskórku woda nie uciekła przez „dziury” w ochronie skóry. Warto wtedy sięgnąć po krem regenerujący, zawierający lipidy, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe i innego rodzaju emolienty, które na nowo zbudują barierę ochronną. Możesz także śmiało spróbować „uszczelnić” cerę suchą kremami do ciała z ceramidami. Kiedy temperatura na zewnątrz spada, chroń swoją wrażliwą, suchą skórę przed zimnem. Pomoże tu miód, propolis i naturalne olejki zawarte w kremie ultrakomfortowym Nuxe Reve de Miel. Dopiero po uszczelnieniu płaszcza lipidowego możesz zacząć nawilżać skórę zarówno kremami, jak i właściwą dietą.

Krem do skóry odwodnionej i przesuszonej powinien zawierać substancje aktywne, które będą skutecznie wiązać wodę. Rewelacyjny jest w tym kwas hialuronowy, o którym już wspominałam.

Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi przenieść 40 razy więcej wody, niż sama waży!

Kremy bogate w kwas hialuronowy to m.in.: La Roche-Posay Hydraphase HA Light, krem nawilżający, Lierac Hydragenist, nawilżający krem dotleniający czy nawilżająca maseczka SOS Nuxe Creme Fraiche de Beaute 48h. Ta ostatnia, oprócz kwasu hialuronowego, zawiera mleczka roślinne − jest więc idealna do cery suchej. Możesz stosować ją jako maskę lub krem do codziennej pielęgnacji.

Do codziennej pielęgnacji skóry suchej czy odwodnionej warto zastosować kurację Boosterem Mineral 89 od Vichy. Ten orzeźwiający kosmetyk oparty o wodę termalną Vichy sprawia, że skóra staje się miękka i delikatna. Znikają wszelkie podrażnienia, łuszczący się naskórek czy uczucie napięcia. Booster działa także antyoksydacyjnie i chroni Cię przed zanieczyszczonym miejskim powietrzem. Miałam ogromną przyjemność testować go na własnej skórze. Używałam go jako esencję, przed nałożeniem kremu nawilżającego. Świetnie sprawdził się jako primer pod podkład. Więcej o właściwościach tego kosmetyku przeczytasz w mojej recenzji: Dodatkowe nawilżenie skóry! Recenzja Mineral 89 Booster Vichy. Przy nawilżaniu skóry odwodnionej możesz także wybierać kosmetyki, które zwierają witaminę C (np. Aurioga Flavo − C-krem nawilżający).

Jak wygląda odwodniona skóra?

Uzupełnienie cząsteczek wody w naskórku zapewnią Ci także:

Ten ostatni składnik znajdziesz w Nuxe Crème Fraîche de Beauté Fluid 48H, emulsji do skóry mieszanej. Zobacz, jak krem ten sprawdził się na skórze Natalii i przeczytaj jej recenzję: Natalia testuje krem do cery mieszanej NUXE Creme Fraiche de Beauté – recenzja po 30 dniach.

Jak wspomniałam, przy cerze tłustej odwodnionej stawiaj na lekkie kremy nawilżające. Sprawdzaj, czy nie są komedogenne, czyli czy nie zapychają porów. Przytkane ujścia mieszków włosowych mogą tylko wzmocnić trądzik i ropne wypryski. Myślę, że spodoba Ci się efekt, jaki dają wszelkie kremy w żelu, np. Vichy Aqualia Thermal Spa na noc.

Pielęgnacja skóry odwodnionej

Skóra odwodniona − co warto zapamiętać?

Skóra odwodniona może być objawem cery suchej. Nie zawsze jednak niedostateczne nawilżenie naskórka czy skóry właściwej oznacza, że masz taki rodzaj cery. Pamiętaj, że nawet skóra tłusta może być przesuszona. Do codziennej pielęgnacji włącz kremy, sera i maski z kwasem hialuronowym, glikolem, nawilżającym mocznikiem w niskim stężeniu lub algami morskimi. Przy cerze suchej kluczowe jest uszczelnienie płaszcza hydrolipidowego za pomocą emolientów i substancji tłuszczowych.

O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny, promienny uśmiech i błysk szczęścia w oczach! Jako wyznawczyni zasady, że nic co ludzkie nie jest nam obce, rozszyfrowuję przed Wami najprzyjemniejsze zagadki ludzkiego ciała i umysłu, które mogą Was napotkać w sypialni... i nie tylko.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Anna Wolska
Aleksandra Anna Wolska
Choć z wykształcenia jestem prawnikiem i dziennikarzem politycznym, moją prawdziwą pasją jest moda, styl i naturalne sposoby dbania o urodę. Kocham kosmetyki, jednak uważam, że najpiękniejszym makijażem kobiety jest naturalny,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice