Synefryna na odchudzanie – uważaj na jej skutki uboczne!

1. 7. 2020 · 4 minuty czytania

Synefryna to substancja pozyskiwana z owoców gorzkiej pomarańczy. Pomaga w spalaniu tkanki tłuszczowej i hamuje apetyt, dlatego często znajduje się w suplementach na odchudzanie.

Izabela Daniel
Izabela Daniel
Synefryna na odchudzanie – uważaj na jej skutki uboczne!

Synefryna to substancja, którą pozyskuje się z owoców gorzkiej pomarańczy. Należy do grupy termogeników – substancji przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej. Właściwości synefryny są zbliżone do efedryny i amfetaminy dlatego może ona stanowić niebezpieczeństwo dla zdrowia.

Synefryna to substancja, która należy do grupy stymulantów i stosowana jest jako lek w leczeniu otyłości. Otrzymuje się ją z gorzkiej (inna nazwa: kwaśnej) pomarańczy – znanej również z wyrobu likieru Curacao.

 

Synefryna − w jakich produktach się znajduje?

Ze względu na swoje właściwości synefryna należy do grupy termogeników – produktów przyspieszających spalanie tkanki tłuszczowej, które można kupić w formie suplementów dla sportowców czy środków odchudzających.

Sprawdź też leki i suplementy na odchudzanie.

Synefryna w tabletkach

Synefryna − działanie

Synefryna jest termogenikiem, więc nasila termogenezę – powoduje przyśpieszenie spalania tkanki tłuszczowej, a także nasilac lipolizę (lipoliza to, mówiąc prościej, rozpad tłuszczów). Synefryna poza działaniem na tkankę tłuszczową wpływa również na poprawę wydolności organizmu przez wpływ na krążenie krwi, ciśnienie i rozszerzenie oskrzeli.

Ciekawostką jest to, że synefryna może powstrzymywać ataki astmy, dzięki obkurczeniu śluzówki. Działanie synefryny może wydawać się nawet interesujące, ale trzeba mieć na uwadze jej skutki uboczne!

Sprawdź też preparaty ziołowe wspomagające odchudzanie.

synefryna

Synefryna − skutki uboczne

Skutki uboczne mogą wystąpić po długotrwałym stosowaniu środka i przez przekroczenie zalecanej dawki stosowania suplementów z synefryną. Synefryna znajduje się w produktach spożywczych i suplementach, a jej dzienna, zalecana dawka nie powinna przekraczać 27 − 30 mg. Po przekroczeniu tej dawki mogą wystąpić skutki uboczne, takie jak: intensywny wzrost ciśnienia krwi, przyśpieszona akcja serca, czego skutkiem może być arytmia lub zawał serca! Ze względu na wpływ na układ krążenia może dojść nawet do udaru mózgu. Innymi niepożądanymi reakcjami organizmu są również: uzależnienie, bóle głowy i wahania nastroju.

Synefryna swoim działaniem wygryzła stosowaną wcześniej efedrynę, która obecnie jest uznawana jako środek dopingujący. Efedryna może nawet wywołać uzależnienie i wiele skutków ubocznych, np. nieprawidłowości w układzie sercowo-naczyniowym, zmiany dermatologiczne, problemy żołądkowo-jelitowe i wiele, wiele innych.

Synefryna ze względu na swoje podobieństwo do efedryny również może wywołać szereg skutków niepożądanych, o których więcej poniżej. Poza bezpośrednim działaniem na tkankę tłuszczową synefryna może pobudzać układ nerwowy, a także hamować apetyt.

Sprawdź też, czy chrom pomaga w odchudzaniu.

    Synefryna − przeciwwskazania

    Ze względu na tak szerokie możliwości wystąpienia skutków ubocznych, synefryna ma szereg przeciwwskazań. Synefryny nie powinno się suplementować w przypadku jakichkolwiek problemów, dolegliwości i chorób związanych z układem sercowo-naczyniowym, np. z nadciśnieniem, arytmią, zwiększonym ryzykiem wystąpienia zawału lub udaru mózgu. Nie powinny stosować jej osoby w podeszłym wieku, ani dzieci czy młodzież. Absolutnym przeciwwskazaniem w stosowaniu synefryny są różne leki, np. z popularna tyroksyna – lek stosowany w chorobach tarczycy, a także leki na choroby układu krążenia, układ nerwowy i leki na depresję czy leki uspokajające.

    Warto tutaj również wspomnieć o jednoczesnym stosowaniu synefryny z kofeina − jest to absolutnie  niewskazane! Kofeina w połączeniu z synefryną może bardzo silnie zwiększać wydolność organizmu, co jest szczególnie niebezpieczne dla sportowców, bo może wywołać zawał serca podczas treningu. Przewlekłe stosowanie synefryny może również na stałe uszkodzić układ krążenia.

    Sprawdź też 3 substancje hamujące apetyt.

    Synefryna w suplementach diety

    W jakich produktach występuje synefryna? Oczywiście najlepszym sposobem, żeby ją dostać jest zakup suplementów diety. Synefrynę można dostać w postaci kapsułek lub mieszanek z innymi substancjami termogenicznymi. Synefryna występuje również naturalnie, szczególnie w cytrusach i to nie tylko w gorzkiej pomarańczy.

    Synefryna w suplementach diety

    Synefryna − czy warto?

    Wszystkie opisane wyżej przeciwwskazania, skutki uboczne i ogólnie działanie synefryny powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem. Synefryna wciąż jest w sferze badań i nie zachęcam do stosowania jej z jakiegokolwiek powodu. Jeżeli zależy Ci na redukcji masy ciała, szczególnie w krótkim czasie, to skutki przyniesie tylko trwała i skuteczna redukcja masy ciała. Powinna być ona stopniowa i nie może obciążać organizmu. Stosowanie tak silnych suplementów diety jak synefryna może wiązać się z zbyt dużym skutkami ubocznymi względem oczekiwanych efektów.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki wielu chorób. Wierzę, że wprowadzając proste zmiany w codzienności, każdy z nas może zapobiec wielu schorzeniom, dlatego moją misją jest pomoc innym w osiągnięciu tego celu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Izabela Daniel
      Izabela Daniel
      Jestem dietetykiem i współtworzę bloga o zdrowym odżywianiu i gotowaniu „Easy with food”. Od ponad 7 lat moją pasją jest zdrowe żywienie, ponieważ jest ono jednym z najważniejszych sposobów profilaktyki...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice