Włosy średnioporowate — jak je rozpoznać i jak o nie dbać?
Jak rozpoznać włosy średnioporowate? O czym musisz pamiętać, żeby zadbać o ich właściwą pielęgnację? Sprawdź!
Spis treści
Odpowiednia pielęgnacja ma kluczowe znaczenie, aby móc cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami. Tak jest w przypadku każdego rodzaju kosmyków, również włosów średnioporowatych, czyli typu bardzo często występującego wśród Polek. By jednak dobrać odpowiednie kosmetyki, należy najpierw sprawdzić, czy Twoje pasma rzeczywiście zaliczają się do tego rodzaju włosów. W jaki sposób możesz to zrobić? Jak dbać o włosy średnioporowate? Wyjaśniamy!
Włosy średnioporowate — co to znaczy?
Aby wyjaśnić, czym są włosy średnioporowate, najpierw trzeba wgłębić się nieco w temat porowatości włosów. Termin ten oznacza jedną z cech kosmyków, na którą wpływa zarówno codzienna pielęgnacja, jak i predyspozycje genetyczne. Porowatość włosów jest tym wyższa, im bardziej rozchylona staje się łuska keratynowa. Włosy niskoporowate są bardzo lśniące oraz gładkie, jednak ich stylizacja sprawia wiele trudności. Ten typ włosów opiera się np. kręceniu. Natomiast jeśli Twoje kosmyki łatwo się elektryzują i puszą, są suche i zniszczone, to prawdopodobnie masz włosy wysokoporowate. W takim razie, jakie to są włosy średnioporowate? Ten typ można umiejscowić między powyżej opisanymi kategoriami, a więc średnią porowatość charakteryzuje średnie rozchylenie łuski keratynowej.
Włosy średnioporowate — jak wyglądają?
Wiedząc już, czym jest porowatość, należy zastanowić się, jak wyglądają włosy średnioporowate. Można je rozpoznać po kilku cechach:
- Często są matowe i szorstkie,
- Zazwyczaj niełatwo je rozczesać,
- Nierzadko stanowią połączenie cech charakterystycznych dla włosów nisko- i wysokoporowatych, stąd dobranie odpowiedniej pielęgnacji sprawia wiele trudności,
- Wykazują tendencję do elektryzowania się, szczególnie pod wpływem wilgotnego powietrza,
- Ich końcówki często ulegają rozdwojeniu,
- Bywają podatne na obciążenie, gdy traktuje się je zbyt ciężkimi kosmetykami do włosów (wówczas są pozbawione objętości i wyglądają nieświeżo),
- W trakcie zimy szybko się przetłuszczają,
- Zła pielęgnacja może negatywnie wpłynąć na ich rozwój, a nawet prowadzi do nadmiernego wypadania kosmyków.
Włosy średnioporowate — jak je rozpoznać?
W określeniu stopnia porowatości włosów pomocne może być przeprowadzenie testu z wykorzystaniem szklanki wody. Ten prosty sposób wiele Ci powie na temat kondycji kosmyków. Jak rozpoznać włosy średnioporowate tą metodą? Wystarczy wrzucić włos do szklanki z wodą. Jeśli po upływie kilku minut będzie znajdować się w połowie wysokości naczynia, można określić go jako średnioporowaty. Włosy średnioporowate zazwyczaj nie są całkiem proste – mogą się falować lub nawet delikatnie kręcić. Ten typ włosa na pierwszy rzut oka wygląda na zdrowy i zadbany, ale zazwyczaj wymaga pielęgnacji skoncentrowanej na dostarczeniu właściwych składników odżywczych, zwłaszcza nawilżających.
Pielęgnacja włosów średnioporowatych
Jak dbać o włosy średnioporowate? Przede wszystkim nie należy przesadzić z ilością emolientów, co mogłoby poskutkować niepotrzebnym obciążeniem kosmyków. Niestety włosy o średniej porowatości, chociaż zwykle są zdrowe, czasami trudno utrzymać w dobrej kondycji. Dlaczego? Mogą mieć różne cechy, a co się z tym wiąże — potrzeby i wymagać pielęgnacji dopasowanej do aktualnej kondycji. Pamiętaj, że jeżeli chcesz właściwie dobrać kosmetyki pielęgnacyjne do włosów średnioporowatych, musisz kierować się zasadą równowagi PEH — czyli balansu pomiędzy proteinami, humektantami i emolientami. Wnikliwie obserwuj kosmyki i na bieżąco dostosowuj pielęgnację do ich stanu.
- Gdy zauważysz, że Twoje pasma stają się wyraźnie suche, potraktuj je nawilżającymi humektantami, czyli np. aloesem, który można znaleźć w masce aloesowej nawilżającej Equilibra Naturale. Produkt ten jest doskonały dla pielęgnacji wrażliwej skóry głowy, a dodatkowo zawiera ekstrakt z liści pokrzywy o działaniu wzmacniającym kosmyki i stymulującym ich wzrost.
- Jeśli Twoje włosy nadmiernie się puszą, a marzysz o gładkich oraz lśniących pasmach, sięgnij po preparaty bogate w emolienty (np. olej z awokado, migdałów), które zdyscyplinują kosmyki i wygładzą ich łuski. W ułożeniu niesfornych włosów pomocna będzie także dedykowana maska do włosów, np. maska do włosów Ziaja, która aktywnie nawilża i uelastycznia pasma oraz nadaje im wyjątkową miękkość.
- Z kolei, gdy końce włosów średnioporowatych kruszą się i rozdwajają, a pasmom brakuje „życia”, warto sięgnąć po proteiny, które przyczyniają się do uzupełnienia zniszczonej struktury kosmyków.
Jakie oleje wybrać do włosów średnioporowatych?
Olejowanie włosów średnioporowatych korzystnie wpływa na ich kondycję, przywracając im blask i zdrowy wygląd, a także stanowi ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Warto pamiętać, że zabieg ten może być przeprowadzany na sucho lub mokro, w zależności od własnych preferencji i potrzeb kosmyków. Najlepiej wypróbuj obie metody aplikowania oleju – na tej podstawie ocenisz, która działa lepiej w Twoim przypadku. Jakie olejki do włosów średnioporowatych warto wybrać? Najlepszą propozycją jest używanie tłuszczy jednonienasyconych, czyli:
- Oliwy z oliwek,
- Oleju słonecznikowego,
- Oleju z awokado,
- Oleju ze słodkich migdałów,
- Oleju z rokitnika,
- Oleju ze śliwek,
- Oleju z orzechów makadamia,
- Oleju ryżowego,
- Oleju rycynowego,
- Oleju sezamowego,
- Oleju z nasion baobabu,
- Oleju arganowego,
- Oleju morelowego.
Wymienione oleje częściowo wnikają w strukturę włosa, co przyczynia się do jego wzmocnienia oraz pozostawiają filtr ochronny na pasmach, zabezpieczający przed uszkodzeniami mechanicznymi. Co więcej, są bogactwem kwasów omega-3 i omega-6, które mogą mieć wpływ na zminimalizowanie procesu wypadania włosów. Jak często olejować włosy średnioporowate? Zaleca się przeprowadzanie zabiegu nie częściej niż dwa razy w tygodniu. Przy regularnym olejowaniu kosmyków z pewnością zauważysz różnicę w ich wyglądzie, a mianowicie zyskają one zdrowy wygląd i blask.
Jakie odżywki nadają się do włosów średnioporowatych?
Co jeszcze lubią włosy średnioporowate? Oczywiście odpowiednie nawilżenie, które można zapewnić przy pomocy odżywki do włosów. Wybierając właściwy preparat, należy zwracać szczególną uwagę na jego postać, a także formułę, konsystencję i zalecaną przez producenta częstotliwość aplikacji. Jaka zatem powinna być odżywka do włosów średnioporowatych? Po pierwsze, jak już wspomnieliśmy, kosmetyk musi odpowiadać aktualnym potrzebom Twoich pukli. W takim razie, gdy włosy wykazują tendencję do przetłuszczania się, najlepiej sięgnąć po taką odżywkę, która ma działanie regulujące pracę gruczołów łojowych. Jednak, jeśli masz suche i zniszczone pasma, wypróbuj kosmetyki o właściwościach regenerujących, np. odżywkę do włosów suchych i zniszczonych O'HERBAL.
Warto pamiętać, że odżywki do włosów średnioporowatych nie tylko mają zadbać o odpowiednie nawilżanie włosów, ale również powinny:
- Być lekkie i nie obciążać włosów,
- Zawierać m.in. keratynę, kwas hialuronowy, kofeinę, witaminę A, witaminę E, prowitaminę B5, biotynę, proteiny jedwabiu, a także filtry przeciwsłoneczne,
- Poprawiać sprężystość,
- Ułatwiać rozczesywanie,
- Wygładzać oraz przywracać blask,
- Zapobiegać splątywaniu,
- Zamykać łuski włosów, a tym samym zmniejszać ich porowatość,
- Minimalizować puszenie się włosów,
- Wzmacniać oraz chronić przed uszkodzeniami (np. spowodowanymi wysoką temperaturą).
Jaki szampon kupić do włosów średnioporowatych?
W oczyszczeniu oraz przygotowaniu kosmyków średnioporowatych do dalszych etapów pielęgnacji koniecznością jest użycie odpowiednich szamponów do włosów. Przede wszystkim powinny wyróżniać się lekką formułą, która nie obciąży Twoich pasm. Ponadto najlepiej, aby takie preparaty zawierały mnóstwo cennych składników odżywczych.
- Doskonałą propozycją może okazać się ajurwedyjski szampon do włosów Orientana. Dlaczego? Preparat ten jest pozbawiony wszelkich SLS/SLES, silikonów, parabenów i innych szkodliwych substancji chemicznych. Warto wiedzieć, że zawarte w nim ekstrakty ajurwedyjskie sprawdzają się w walce z łupieżem i przetłuszczającymi się pasmami. Szampon oczyszcza skórę głowy, a także ułatwia rozczesywanie pukli.
- Jeśli jednak chcesz, aby Twoje włosy były bardziej lśniące, wypróbuj szampon do włosów Vis Plantis Herbal Vital Care. Dzięki ekstraktowi z lukrecji kosmyki stają się odżywione, a ekstrakty z prawoślazu i lipy odpowiednio nawilżają i wygładzają włosy.
Na co dzień staraj się sięgać po łagodne szampony, ale nie zapominaj, że koniecznością jest regularne (częstotliwość zależy od indywidualnych potrzeb Twoich włosów) stosowanie kosmetyków o mocniejszym działaniu oczyszczającym, które usuną z kosmyków nadbudowane substancje.
Włosy średnioporowate — jakich substancji unikać?
Włosy o średniej porowatości mogą źle reagować na produkty, które w składzie zawierają alkohole o działaniu wysuszającym, a także silne detergenty (SLS, SLES) i inne substancje drażniące. Dodatkowo ten typ kosmyków czasami źle znosi obecność silikonów w kosmetykach. Składniki te mogą dawać natychmiastowy efekt wygładzenia, ale zdarza się, że obciążają pasma. Wszystko zależy od aktualnych potrzeb Twoich włosów.
Plan mycia włosów średnioporowatych
Jak myć włosy średnioporowate? Polecaną metodą mycia kosmyków o rozchylonych łuskach jest metoda OMO. Na czym polega ten sposób? W pierwszej kolejności na pasma należy zaaplikować odżywkę lub maskę, a następnie przechodzi się do zmycia preparatu odpowiednim szamponem. Na końcu ponownie nakłada się drugi rodzaj odżywki o lekkiej formule i działaniu ochraniającym włosy, co ułatwia ich stylizację. Jakie są inne metody mycia włosów? Dowiedz się więcej na ten temat z artykułu: jak prawidłowo myć włosy?
Wiele osób zastanawia się również, ile schną kosmyki o średniej porowatości oraz czy należy używać suszarki. Warto pamiętać, że włosy średnioporowate mogą cechować się wrażliwością, co sprawia, że łatwo je przesuszyć. Z tego względu lepiej nie przesadzać z używaniem suszarki do włosów, ale przy korzystaniu z odpowiednich preparatów do pielęgnacji (ułatwiających rozczesywanie) można łatwiej nad nimi zapanować i zminimalizować efekt ich puszenia. Ponadto, kiedy kosmyki są mokre, najlepiej odsączać je za pomocą bawełnianej koszulki zamiast ręcznika. Co więcej, kładąc się do łóżka najlepiej związać pukle w kok lub luźny warkocz, dzięki czemu unikniesz tarcia o poduszkę i zniszczeń mechanicznych.
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pielęgnacją włosów średnioporowatych, załóż dzienniczek pielęgnacji. Zapisuj, które kosmetyki sprawdziły się najlepiej oraz jakie efekty dało połączenie konkretnych produktów. Na tej podstawie łatwiej ocenisz, jakie są potrzeby Twoich kosmyków i dobierzesz skuteczniejsze sposoby na dbanie o ich kondycję.
Podsumowanie
Pielęgnacja włosów średnioporowatych nie należy do najłatwiejszych, ale wystarczy poświęcić trochę czasu, aby zrozumieć potrzeby swoich kosmyków. Przede wszystkim nie przesadzaj z ilością kosmetyków i stosuj jedynie te przystosowane do tego typu pasm. To bardzo ważne, aby móc cieszyć się wymarzonym efektem. Dzięki dobrze dobranym preparatom zauważysz, że Twoje kosmyki zyskają blask, będą mocne, bardziej miękkie i elastyczne.
Źródła:
- Arct J., Pytkowska K., Kosmetologia włosów, https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/kosmetologia-wlosow/pdf/kosmetologia_wlosow_r.pdf [dostęp online: 21.08.2022]
- Gavazzoni Dias MF., Kosmetyki do włosów: przegląd. Int J Trychologia. 2015;7(1):2-15. doi:10.4103/0974-7753.153450, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4387693/, [dostęp online: 22.08.2022]
- Kusagur M.S., Asifa N., SugaReddy, Trendy w pielęgnacji i oczyszczaniu włosów: wiedza, postawa i praktyka, Clin Dermatol Rev 2017;1: 56-60, https://www.cdriadvlkn.org/article.asp?issn=2542-551X;year=2017;volume=1;issue=2;spage=56;epage=60;aulast=Kusagur [dostęp online: 22.08.2022]