Jak dbać o paznokcie od A do Z? Ultraprzewodnik

27. 5. 2021 · 9 minut czytania

Przedstawiamy kompleksowy poradnik na temat pielęgnacji paznokci. Dowiedz się, jak o nie dbać i jak je pielęgnować!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jak dbać o paznokcie od A do Z? Ultraprzewodnik

Kompleksowa pielęgnacja paznokci sprawi, że poczujesz się pewniej i bardziej komfortowo. W końcu dłonie to Twoja wizytówka i najczęściej eksponowana część ciała. Zobacz, jak perfekcyjnie zadbać o paznokcie od samego początku, aż do efektu „wow”.

Jak pielęgnować paznokcie krok po kroku?

Zanim przejdziesz do kolejnych etapów pielęgnacji paznokci, zacznij od dokładnego oczyszczenia dłoni. Jeśli Twoja skóra toleruje peelingi, to dobry moment na jej wygładzenie i dogłębne usunięcie tłuszczów oraz innych zanieczyszczeń.

Poniższe etapy dają całościowy ogląd, jak dbać o paznokcie w domu, żeby poczuć się, jak w salonie kosmetycznym.

jak dbać o paznokcie

ETAP 1 – Wycinanie skórek

Okolica wokół paznokci jest delikatna. Często wysycha, jest podatna na uszkodzenia i łatwo ją zainfekować. Trzeba zadbać o cały obszar i utrzymywać go w czystości, aby paznokcie pozostały zdrowe.

Skórka, czyli obrąbek naskórkowy, to warstwa przezroczystej skóry rosnąca wokół krawędzi paznokci dłoni lub stopy. Macierz paznokcia jest ukryta pod wałem paznokciowym, a obrąbek naskórkowy, który jest najszerszy przy nasadzie, osłania ten obszar i pełni funkcję ochronną. To właśnie skórki zabezpieczają wrażliwą tkankę macierzy przed zanieczyszczeniami, bakteriami czy też innymi mikroorganizmami mogącymi wywołać infekcję.

Dlatego w trakcie pielęgnacji najważniejsza jest ostrożność i delikatne usuwanie skórek. Pamiętaj, że zbyt intensywne ich wycinanie lub odpychanie może uszkodzić paznokieć. Jeśli obrąbek zostanie nadszarpnięty, mogą powstać idealne warunki dla rozwoju bakterii i infekcji.

jak dbać o paznokcie domowe sposoby

Czy wycinanie skórek jest bezpieczne?

Badania dotyczące bezpieczeństwa wycinania skórek nie dają jednoznacznej odpowiedzi. Jednak zarówno Klinika Mayo, jak i American Academy of Dermatology (AAD) odradzają przycinanie skórek. Obejmuje to zarówno ich wycinanie w domu, jak i w salonie kosmetycznym. Większość salonów pielegnacji paznokci nadal to robi pomimo tych zaleceń. Głównie dlatego, że ułatwia to kolejne etapy pielęgnacji, choć ryzyko infekcji lub uszkodzenia paznokcia pozostaje realne.

Sprawdź, jak dbać o skórki wokół paznokci niezależnie czy je wycinasz, czy też nie: Suche skórki wokół paznokci - jak sobie z nimi poradzić?.

Jak bezpiecznie usunąć skórki?

Jeśli nadal chcesz usunąć skórki, pamiętaj, aby najpierw je zmiękczyć. Możesz to zrobić, mocząc paznokcie w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Alternatywą jest specjalny preparat do zmiękczania skórek, tzw. Cuticle Remover. Poza zmiękczaniem skórek często ma dodatkową moc rozpuszczania martwego naskórka, więc ułatwi jego odsuwanie. W kolejnym kroku wypróbuj tzw. manicure biologiczny, czyli nieinwazyjne oczyszczanie paznokci z wykorzystaniem drewnianego patyczka. W najdelikatniejszy z możliwych sposobów odsuń nim zmiękczone, łatwo odchodzące skórki. Unikaj skubania i odgryzania odstających skórek. Regularne nawilżanie skóry wokół paznokci poprawi wygląd oraz elastyczność obrąbka i ułatwi jego pielęgnację w przyszłości.

jak pielęgnować paznokcie

Temat skórek szczegółowo omówiła Ola w swoim artykule: Jak usunąć skórki z paznokci u rąk? Wycinać czy nie wycinać?.

ETAP 2 – Piłowanie

Piłowanie paznokci, w przeciwieństwie do ich obcinania, pozostawia wrażenie wzmocnionej płytki i twardszego paznokcia. O ile paznokcie u nóg lepiej obcinać, paznokcie u rąk najlepiej piłować od boku do wierzchołka papierowym,szklanym lub mineralnym pilnikiem. Więcej na temat domowego pedicure przeczytasz w artykule Oli: Jak przygotować domowy pedicure krok po kroku?.

W przypadku paznokci u rąk pilnik trzeba prowadzić tylko w jedną stronę, zaczynając od zewnętrznej części paznokcia (lewej lub prawej), a kończąc na jego środku. Pomaga to dobrze wygładzić powierzchnię płytki i zamknąć łuski paznokcia. Do nadawania ostatecznego kształtu i zamykania łusek najlepiej wykorzystać szklany pilnik. Zwróć uwagę, że paznokieć w lekko zaokrąglonej formie jest najmocniejszy.

jak dbac o paznokcie w domu

Idealny zestaw do takiej pielęgnacji to kilka pilników o różnej gradacji. Im niższa gradacja, tym grubsze ziarno w pilniku. Jak dzieli się pilniki?

  • Gradacja w przedziale 80-100 to pilniki gruboziarniste, które służą specjalistom do zdejmowania tipsów i innych pozostałości z paznokci. Ich stosowanie wymaga wprawy, bo są jak papier ścierny i można zrobić sobie nimi krzywdę.
  • Gradacją w przedziale 100-180 oznaczane są pilniki klasyczne, dostępne praktycznie w każdej drogerii. Pilniki w tej gradacji nadają się też do modelowania paznokci akrylowych i żelowych.
  • Gradacja w przedziale 240-500 oznacza się pilniki drobnoziarniste, które sprawdzą się do wygładzania naturalnej płytki paznokcia, polerowania i matowienia oraz wygładzenia brzegów wcześniej spiłowanego paznokcia.
  • Bardzo wysokie gradacje pilnika (2000 i więcej) używane są do nabłyszczania płytki paznokciowej.
jak zadbać o paznokcie

Jak dbać o męskie paznokcie?

Do wstępnego skrócenia paznokci naturalnych u kobiet najczęściej stosuje się pilnik o gradacji 240. Jeśli zastanawiasz się, jak dbać o paznokcie męskie, główna różnica w pielęgnacji dotyczy właśnie piłowania płytki. Paznokcie u mężczyzn są na ogół twardsze, podobnie jak u starszych osób. Dlatego do wstępnego skrócenia paznokci naturalnych panowie powinni wybrać pilniki o ziarnistości od 180 do 200.

jak dbać o paznokcie męskie

ETAP 3 – Polerowanie paznokci

Zmatowienie, wyrównanie płytki i jej odtłuszczenie to kolejne etapy przed nałożeniem lakieru do paznokci. Używaj do tego drobnoziarnistych pilników (od 300), najlepiej papierowych. Do polerowania świetnie sprawdzi się też blok polerski, którym łatwo i niskim kosztem osiągniesz zamierzony efekt. Jedna kostka może mieć kilka różnych gradacji.

Zbyt częste polerowanie może znacznie zmniejszyć grubość paznokcia. Dlatego pierwsze, pełne polerowanie i wyrównanie zgrubień, bruzd oraz nierówności najlepiej wykonać kostka polerską o niższej gradacji, a później wystarczy po nią sięgać raz w miesiącu. Do delikatnych poprawek między pełnym polerowaniem i do nadania paznokciom połysku najlepiej używać polerki o wyższych gradacjach.

paznokcie - jak o nie dbać?

ETAP 4 – Malowanie paznokci

Na odtłuszczoną i dobrze wypolerowana płytkę koniecznie nałóż odżywczą bazę pod lakier. Pomoże ochronić paznokcie przed efektem ubocznym, jakim jest odbarwienie płytki od ciemnych pigmentów. Zobacz, jak rozjaśnić pożółknięte od lakieru paznokcie: Przebarwione paznokcie od lakieru? Sprawdź, jak je wybielić!.

2 warstwy lakieru to na ogół niezbędne minimum. Tak naprawdę wszystko zależy od sposobu krycia danego lakieru. Przy mocno kryjących jedna warstwa powinna być optymalna i na pewno mniej obciążająca dla paznokci.

Jak pielęgnować paznokcie przy lakierowaniu?

Po nałożeniu lakieru warto pokryć go warstwą dobrego top coat lub utwardzającego lakieru ochronnego, czyli lakieru nawierzchniowego. Top coat jest przeznaczony głównie do paznokci hybrydowych i większość tego typu produktów trzeba utrwalić specjalna lampą. Na zwykły lakier do paznokci również można nałożyć szybkoschnący top coat, który nie wymaga użycia lampy. Trwałość takiego połączenia jest oczywiście mniejsza niż w przypadku hybryd − ok. 4-6 dni. Natomiast lakiery nawierzchniowe oferują ciekawe efekty dodatkowe, przykładowo w postaci matowego, satynowego czy perłowego wykończenia.

Główna rola lakieru nawierzchniowego polega na:

  • ochronie lakieru i utrzymaniu świeżości koloru,
  • wyrównaniu powierzchni i zwiększeniu głębi,
  • zapewnieniu dodatkowych efektów ozdobnych,
  • czasami przyspieszeniu schnięcia.

Bardzo osłabione paznokcie potrzebują odpoczynku od substancji chemicznych. W takich przypadkach najlepiej sprawdzą się organiczne lakiery do paznokci, w których ilość substancji chemicznych jest znacznie ograniczona.

Jeżeli przymierzasz się do zrobienia hybryd w warunkach domowych, zapoznaj się z cennymi wskazówkami Oli: Jak zrobić paznokcie hybrydowe w domu? Trendy na lato!.

Jak dbać o paznokcie?

ETAP 5 − Zmywanie lakieru

Przy zmywaniu paznokci unikaj zmywaczy na bazie acetonu. Wszyscy dermatolodzy zgadzają się, że nie jest to najlepszy wybór, zwłaszcza jeśli masz kruche i delikatne paznokcie. Wielokrotnie udokumentowano, że aceton niszczy paznokcie, powodując ich łamliwość. Z artykułu Oli dowiesz się, jak przygotować zmywacz do paznokci bez acetonu: Domowy zmywacz do paznokci: 3 sposoby na usunięcie lakieru bez acetonu!.

Jeśli nie masz frezarki, ściąganie hybrydy w domu umożliwi jedynie płyn z acetonem. Zarówno frezarka, jak i aceton mogą wywołać szkody na płytce paznokciowej, gdy używa się ich nieumiejętnie. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu Oli: Jak zdjąć hybrydę i nie zniszczyć paznokci? Aceton czy frezarka?.

Pielęgnacja paznokci a zmywanie lakieru

ETAP 6 – Olejowanie paznokci

Olejowanie paznokci i skórek to krok, który według Evelyn Lim, eksperta w dziedzinie paznokci z 18-letnim doświadczeniem, jest kluczem do zdrowych paznokci.

Nie ma wielu danych medycznych wskazujących, że nawilżenie paznokcia wspomaga ich wzrost, ale zdecydowanie może poprawić wygląd i wytrzymałość skórek. Oprócz tego olejowanie chroni paznokcie przed łamaniem z powodu braku wilgoci. Dermatolog dr. M. Ravits podkreśla, że jeśli Twoje paznokcie są podatne na pękanie, może to oznaczać, że potrzebują wilgoci. Nałożenie olejku na naskórek pomaga nawilżyć cały paznokieć, co zmniejszy częstość odpryskiwania, pękania i rozdwajania.

Odżywki do paznokci

Jak dbać o paznokcie? Domowe sposoby

Olejowanie paznokci możesz wykonać w domu za pomocą naturalnych olejków lub w salonie kosmetycznym. W domu masz 2 możliwości:

  • Olejowanie na zimno – kilka kropli olejku wciera się bezpośrednio w skórki i macierz paznokcia, aż do wchłonięcia. Do tego celu możesz wybrać doceniany od lat w pielęgnacji paznokci olejek rycynowy z aplikatorem.
  • Olejowanie na ciepło − paznokcie trzeba zanurzyć na kilka minut w miseczce z podgrzanym olejkiem, np. z często polecanym do paznokci olejkiem arganowym, Equalan Glyskincare Argan Oil.

Olejek do paznokci i skórek jest wchłaniany przez macierz paznokcia i otaczającą go skórę. Kiedy wnika w te obszary, wszystkie składniki odżywcze są rozprowadzane, a wilgoć zostaje zatrzymana w płytce paznokcia.

Chociaż naturalne olejki to bogactwo składników odżywczych, kwasy tłuszczowe oraz witamina E to 2 najważniejsze składniki, których należy szukać, aby odżywić skórę i chronić paznokcie. Aby uzyskać najlepsze efekty, trzeba nanieść niewielką ilość olejku u nasady paznokcia oraz wzdłuż boków, a następnie delikatnie wmasować i poczekać do całkowitego wchłonięcia.

Najlepsze olejki do skórek polecane przez ekspertów od paznokci i urody mają zmiękczyć i zregenerować suchą skórę oraz zachować zdrowy wygląd paznokci.

Olejki do skórek

Wśród nich najbardziej popularne są:

Dla odmiany możesz sięgnąć po gotowe mieszanki olejków do paznokci, jak na przykład serum do paznokci, Kerabione Nutri Nail lub gotowe kapsułki z olejkami i odżywką keratynową, Gal. Pamiętaj, że olejowanie najlepiej wykonywać dzień lub na kilka godzin przed malowaniem paznokci. Inaczej będziesz musiała sięgnąć po preparat odtłuszczający i szybko pozbędziesz się ochronnej warstwy.

Zmiany temperatur, wielokrotne mycie i moczenie rąk mają negatywny wpływ na wygląd dłoni, zwłaszcza skórek i paznokci. Stosowanie kremu do rąk w celu nawilżenia suchej skóry oraz wzmocnienia paznokci to dobre dopełnienie pielęgnacji po oczyszczeniu i olejowaniu płytki i skórek. Chociaż kremy różnią się od olejków formułą i sposobem działania, to olejki często pojawiają się w składzie tych produktów. Nie zastąpi to jednak olejowania w czystej postaci. Krem pomoże zadbać o skórę na całych dłoniach. Dodatek olejków np. rycynowego w kremie Floslek Hand Care lub makadamia w kremie do rąk Anida zapewni dodatkowe właściwości osłonowe i pielęgnacyjne.

Jak dbać o naturlany wygląd paznokci?

Paznokcie – jak dbać o ich naturalny wygląd?

Każdy z opisanych etapów jest ważny na drodze do osiągnięcia efektu „wow”. Zdrowe paznokcie są ważne zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i estetycznym. Jeśli chcesz zachować wspaniały, naturalny wygląd paznokci, daj im odpocząć od zbyt częstej i intensywnej „obróbki”. Dobre odżywianie, nawadnianie organizmu, organiczne kosmetyki i przerwy na olejowanie to najlepszy sposób na utrzymanie paznokci w dobrej kondycji. 

Źródła:

  1. Chang, L.: A Dozen Tips for More Beautiful Nails. W: WebMD [online] 16.12.2006. [dostęp 25.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.webmd.com/beauty/features/more-beautiful-nails-a-dozen-tips#4
  2. Chertoff, J.: What Is a Cuticle and How Can You Safely Care for It? W: Healthline [online]. Aktualizacja: 08.03.2019 [dostęp 25.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.healthline.com/health/cuticle
  3. Price, D.: 12 Best Cuticle Oils to Heal Dry Skin and Hangnails, According to Nail Experts. W: Hearst Magazine Media [online]. 22.04.2020. [dostęp: 25.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.goodhousekeeping.com/beauty/nails/g32174058/best-cuticle-oils/
  4. Reinecke, J.:  Nail Health in Women. W:  International Journal of Women's Dermatology [online] Volume 6, Issue 2, March 2020, Pages 73-79. [dostęp: 25.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S235264752030006X?via%3Dihub
  5. TIPS FOR HEALTHY NAILS. W: American Academy of Dermatology Association [online]. [dostęp: 25.05.2021]. Dostępny w Internecie: https://www.aad.org/public/everyday-care/nail-care-secrets/basics/healthy-nail-tips

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice