Wycieczka rowerowa za miasto: jak się do niej przygotować i co ze sobą zabrać?
Chciałbyś wybrać się na dłuższą wycieczkę rowerową? Sprawdź, jak się do niej przygotować! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka wskazówek!
Spis treści
Marzy Ci się wycieczka rowerowa za miasto? Planujesz wybrać się na dłuższą przejażdżkę, ale nie wiesz, jak rozpocząć swoje przygotowania? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, dzięki którym sprawnie zadbasz nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale i komfort jazdy.
Wycieczka rowerowa − dla całej rodziny!
Wycieczka rowerowa to świetny pomysł na aktywne spędzenie czasu. Przy okazji, w zależności od wybranej trasy, możesz również podziwiać niepowtarzalne krajobrazy. W przeciwieństwie do biegania jazda na rowerze to aktywność o wiele niższej intensywności. Dzięki temu nie wyczerpuje organizmu w tak dużym stopniu i pozwala na znacznie dłuższy wysiłek.
Żeby jednak wyprawa dała Ci oraz Twoim najbliższym radość z jazdy, warto się do niej właściwie przygotować. Poniżej przestawiam kilka istotnych wskazówek, które pomogą Ci przewidzieć niektóre przykre sytuacje i właściwie się przed nimi zabezpieczyć. Zatem co zabrać na rower?
Co zabrać na wyjazd rowerowy do apteczki?
Zastanawiasz się nad tym, co zabrać na wyjazd rowerowy? W pierwszej kolejności zadbaj o bezpieczeństwo i nie zapomnij o apteczce. Możesz wybrać gotowy zestaw albo skompletować ją samodzielnie. Gotowe apteczki to dobre rozwiązanie, jednak często ich skład jest dość ograniczony ilościowo lub jakościowo. Dlatego najlepiej skompletować ją samodzielnie. Co zatem powinno się w niej znaleźć?
Zacznijmy od preparatów do dezynfekcji. Nie zapominaj o środku do odkażania rąk, który przyda się szczególnie w pandemii. Do samego dezynfekowania ran przydatne będą specjalnie stworzone w tym celu spraye oraz gaziki nasączone alkoholem. Te 2 preparaty w warunkach polowych sprawdzą się lepiej niż woda utleniona. Przydać mogą się również ampułki z solą fizjologiczną. Można je wykorzystać zarówno do przemywania ran, jak i oczu.
Przejdźmy do opatrunków. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będą plastry z opatrunkiem. Najlepiej zabrać ze sobą cały zestaw, który zawiera mniejsze, jak i większe kawałki. Pamiętaj również o gazie jałowej, przyda się do opatrywania krwawienia i innych ran. Weź 1 półmetrową gazę oraz kilka sztuk jałowych gazików pakowanych pojedynczo − znajdą zastosowanie podczas oczyszczania uszkodzonych tkanek. Nie zapominaj również o zabraniu plastra w rolce, którym przymocujesz gazę przy poważniejszych uszkodzeniach skóry.
Natomiast w ustabilizowaniu kontuzjowanych stawów lub w zabezpieczeniu ran przyda się bandaż elastyczny. Dla dopełnienia składu apteczki na wycieczkę weź również maść antybiotykową. Działa przeciwbakteryjnie i może wspomóc gojenie niektórych ran.
Jak się ubrać na wycieczkę na rower?
Przy kompletowaniu stroju na wycieczkę rowerową nie zapominaj o bezpieczeństwie – zawsze zakładaj kask. Co prawda przepisy nie nakazują noszenia ochrony głowy w trakcie jazdy na rowerze, jednak biorąc pod uwagę specyfikę jazdy po nierównym terenie lub w dużym ruchu, nie warto ryzykować. Na rynku znajdziesz wiele różnych modeli, które nie tylko dobrze wyglądają, ale i można je dostosować do własnych potrzeb.
Sam strój będzie uzależniony od pogody. Jednak niezależnie od tego, czy trafisz na słońce, czy nieco chłodniejszą aurę, postaw na odzież oddychającą. Jadąc na rowerze nie trudno o kontakt z zimnym wiatrem. Dlatego ubrania, które założysz, powinny w jak najmniejszym stopniu utrzymywać wilgoć. Dzięki temu nie narazisz się na przeziębienie, bo tego typu materiały bardzo szybko schną. To samo tyczy się bluz i innych ubrań z długim rękawem − te również powinny być wykonane z materiałów szybko pozbywających się wilgoci.
Przydadzą się również rękawiczki rowerowe, które w znacznym stopniu zwiększają komfort jazdy. Unikniesz odcisków, do których często doprowadzają gumowe rączki kierownicy.
Jak przygotować rower na wycieczkę za miasto?
Nie zapominaj o właściwym przygotowaniu swoich „dwóch kółek”. Przede wszystkim pamiętaj o oświetleniu zarówno z tyłu, jak i z przodu. Stanowi ono kluczowy element, dzięki któremu będziesz widoczny i bezpieczny. Dobrym rozwiązaniem będzie również wzięcie ze sobą kamizelki odblaskowej.
By mieć pewność, że Twój sprzęt nie zawiedzie w trakcie wyprawy, najlepiej oddaj go na przegląd do dobrego serwisu rowerowego. Specjaliści zadbają o odpowiedni stan takich elementów jak hamulce, przerzutki czy amortyzatory, a w razie konieczności wymienią wadliwe części.
Szczególnie warto zwrócić uwagę na odpowiednie ułożenie ciała na rowerze. Tego typu ustawienia nazywa się określeniem „bike fitting”. Polega on na regulacji takich elementów roweru jak kierownica, siodełko czy pedały, dzięki czemu rower będzie idealnie dopasowany do Twoich wymiarów, a jazda okaże się nie tylko o wiele bardziej komfortowa, ale i pozwoli uniknąć różnego rodzaju przeciążeń. Usługi bike fittingowe zyskują coraz większą popularność i można na nie trafić w serwisach oraz salonach rowerowych.
Wybierając się na samą wycieczkę, weź ze sobą przynajmniej 1 zapasową dętkę (choć im więcej, tym lepiej) oraz pompkę. Przydatny może być zestaw naprawczy do łatania, jeśli złapiesz gumę. By nie ryzykować „kapciem” przed wyjazdem skontroluj, czy ciśnienie w kołach jest właściwe.
Dodatkowo, żeby poradzić sobie w nieprzewidywalnych warunkach, weź ze sobą zestaw kluczy imbusowych, śrubokrętów oraz scyzoryk. Dzięki temu będziesz w stanie poradzić sobie z większością usterek i wrócić do domu na własnych dwóch kołach.
Jak przygotować ciało na wyprawę rowerową?
Zanim jednak wybierzesz się na dłuższą wyprawę rowerem, warto odpowiednio zadbać o swoją formę. Właściwie przygotowany organizm do tego typu wysiłku o wiele lepiej zniesie kilkugodzinne pedałowanie i siedzenie na siodełku. W tym celu przed docelową wycieczką wykonaj kilka krótszych tras. Tak odpowiednio przyzwyczaisz swój układ krążeniowo-oddechowy oraz mięśniowy i będziesz w stanie szybciej wykryć ewentualne usterki swojego sprzętu. Pozwoli to uniknąć przykrych awarii w trakcie dłuższej wyprawy.
Wyprawa rowerowa − co zabrać? Podsumujmy!
Jazda na rowerze jest jedną z bardziej przystępnych rekreacyjnych form ruchu. Jak opisałem powyżej, przygotowanie do wyprawy rowerowej nie musi być skomplikowane i czasochłonne. Większość z podanych przeze mnie wskazówek polega raczej na podniesieniu komfortu Twojego wysiłku, niż stanowi element konieczny Twojej wyprawy. Oczywiście o takich elementach jak kask, oświetlenie czy stan roweru należy dbać za każdym razem, gdy wyruszasz w trasę. Jednak niezależnie od tego, czy czeka Cię wycieczka rowerowa z dzieckiem, czy jedziesz sam, tego typu forma aktywności nie wymaga od Ciebie szczególnych przygotowań.