Brak koncentracji u dziecka − jak pomóc rozkojarzonemu 10-latkowi?

18. 3. 2019 · 4 minuty czytania

Brak koncentracji u dzieci to częsty problem. Na szczęście istnieją sposoby na pomoc uczniowi. Co zrobić, by zwiększyć umiejętność skupienia? Jaki wpływa na mózg ma właściwa dieta? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Brak koncentracji u dziecka − jak pomóc rozkojarzonemu 10-latkowi?

Twoje dziecko nie może skupić się na odrabianiu lekcji? Łatwo zniechęca się i nie jest w stanie ukończyć powierzonego mu zdania? Może to oznaczać, że ma problemy z koncentracją. U dzieci przyczyny zaburzeń koncentracji mogą być różne. Zobacz, co może powodować trudności w skupieniu się i jak możesz poprawić koncentrację u swojego dziecka.  

Czym jest koncentracja u dzieci?

Koncentracja to nic innego jak możliwość skupieniu się na jednej czynności. Rodzice często przeceniają zdolności dzieci w tej kwestii. Dziecko w wieku przedszkolnym może skupić się na zadaniu jedynie od 3 do 5 minut. Co więcej, dzieci nie są w stanie skupić się na dłużej na rzeczach, którymi nie są zainteresowane.

Jeżeli dziecko nie jest zmotywowane wewnętrznie do tego, żeby wykonać dane zadanie, nie będzie w stanie skoncentrować się na nim. Dlatego wszelkie próby wymuszania czegoś na dziecku, krzyczenie czy karanie − będą po prostu nieskuteczne.

Sprawdź też, czym jest ADHD.

brak koncentracji u dziecka

 

Zaburzenia koncentracji u dzieci – przyczyną smartfony?

Badania wskazują, że dzieci, które mają częsty kontakt z ekranami smartfonów, tabletów czy komputerów, mają większy problem z utrzymaniem uwagi. Dlaczego?  Po pierwsze, zadaj sobie pytanie: czy Tobie kiedykolwiek smartfon pomógł w koncentracji? Czy raczej, jeżeli chcesz się na czymś skupić, to odkładasz go jak najdalej się da? Coraz bardziej popularne są aplikacje, które wyłączają powiadomienia, które wyskakują na smartfonie, czy takie, które śledzą czas spędzony przed ekranem telefonu. Zaczynamy zauważać, że „niebieskie ekrany” nie zawsze są korzystne.

Sprawdź też leki i preparaty na pamięć i koncentrację.

zaburzenia koncentracji a smartfony

 

U dziecka zaburzania uwagi związane z używaniem smartfonów czy tabletów działają ze zwielokrotnioną siłą. Intensywne bodźce wzrokowe sprawiają, że mózg dziecka nie rozwija się prawidłowo. Nie jest po prostu przystosowany do tego, żeby przetwarzać tak wiele informacji na raz. Szybkość percepcji jest zdolnością, która u dziecka rozwija się stopniowo. Poza tym, dziecko może bardzo łatwo uzależnić się od takich bodźców i utracić zainteresowanie innymi aktywnościami.

„W dzisiejszych czasach maluchy są przeładowane bodźcami – ekrany komputerów, tabletów, smartfonów i telewizorów − wszystko gra, miga i świeci! Te wynalazki sprawiają, że do mózgu dzieci dociera zbyt dużo informacji − o wiele za dużo niż ten mały mózg jest w stanie przetworzyć. W pierwszych latach życia rodzice powinni stopniowo dawkować swoim pociechom korzystanie z cyfrowych gadżetów, żeby najmłodsi równie mocno zainteresowani byli życiem offline”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Koncentracja u dziecka a dieta − jak jedzenie wpływa na mózg malucha?

Niekiedy przyczyną trudności z koncentracją u dziecka może być nieprawidłowa dieta. Dlatego tak ważne jest, żeby zadbać o różnorodne posiłki, bogate w witaminy i mikroelementy.  W niektórych wypadkach konieczne może być stosowanie suplementów. Na rynku dostępne są preparaty, które zawierają  kwasy omega-3 i omega-6, magnez i witaminy wspierające koncentrację u dzieci, np. Olimp Chela-Mag B6 Junior, Eye Q płyn lub GalOmega Formuła IQ. Najlepiej zapytaj się lekarza lub farmaceuty, jakie suplementy będą odpowiednie dla Twojego dziecka.

    Jak poprawić koncentrację u dziecka?

    1. Spędzaj czas z dzieckiem

    Badania wykazują, że im więcej czasu poświęcasz dziecku, tym jest ono bardziej inteligentne i chętne do wykonywania różnego rodzaju zadań. Układanie klocków, puzzli, wspólne pichcenie w kuchni – tym możesz pobudzić zainteresowanie dziecka i tym samym poprawi to jego zdolność koncentracji.

    jak dbać o koncentrację u dziecka

    2. Pozwól się dziecku wyładować

    Bardzo często rodzice wymagają od dzieci po prostu za dużo. Szkoła, zajęcia dodatkowe, praca domowa, sport. Dziecko, które cały dzień spędza na samokontroli (w klasie czy na treningu po południu) jest już bardzo zmęczone. Dlatego, jeżeli chcesz, żeby Twoje dziecko było w stanie uważnie wykonać zadanie domowe, daj mu po szkole odpocząć – najlepiej niech się wybiega lub robi to, co sprawia mu przyjemność.

    3. Ćwicz koncentrację

    Problemy z koncentracją u dzieci objawiają się tym, że dziecko nie jest w stanie dokończyć tego, co robi i szybko się zniechęca.  Jeżeli widzisz, że dziecko traci zainteresowanie, staraj się jak najszybciej nakierować jego uwagę na to, co robi. W Internecie znajdziesz mnóstwo interaktywnych zabaw, które poprawiają koncentrację u dziecka. Są to np. puzzle, łamigłówki czy gra w memory. Poza tym, zanim dziecko się czymś zajmie, (np. odrabianiem lekcji czy malowaniem), postaraj się, żeby wokół niego nie było przedmiotów, które rozpraszają uwagę. Zapewnij mu pusty stół i tylko rzeczy potrzebne do wykonania zadania. To pomoże mu uniknąć rozpraszania się.

    ćwiczenie koncentracji u dziecka

    4. Ciesz się chwilą

    Wspólny czas spędzony na łące, patrzenia na poruszające się chmury – są to aktywności, które pozwalają nie tylko się zrelaksować dziecku, ale też skupić się na tym, co dzieje się w danej chwili. Celebrujcie razem takie momenty jak najczęściej

    spędzanie czasu z dzieckiem na brak koncentracji

     

    Oprócz zbyt dużej ilości bodźców i nieprawidłowej diety, przyczyną problemów z koncentracją, może być spowolniony rozwój tych części mózgu, które są odpowiedzialne za utrzymywanie uwagi. Dlatego jeśli pomimo prawidłowej diety, ćwiczeń, Twoje dziecko wciąż ma problemy z utrzymaniem uwagi, warto zwrócić się  z dzieckiem do specjalisty – psychologa.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice