Co może oznaczać zatkany nos w nocy bez kataru? [Opinia lekarza]

17. 3. 2018 · 4 minuty czytania

Zatoki, alergia, polipy – to tylko niektóre przyczyny zatkanego nosa. Co jeszcze może przeszkadzać w swobodnym oddychaniu przez nos? Czy istnieją sposoby na pozbycie się dyskomfortu? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Co może oznaczać zatkany nos w nocy bez kataru? [Opinia lekarza]

Czy znasz to uciążliwe uczucie, gdy kładziesz się wieczorem spać i czujesz, że nie możesz swobodnie oddychać przez nos? Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się mieć zatkany nos w nocy bez kataru? Zastanawiasz się pewnie, jakie mogą być tego przyczyny. Niedrożność nosa to problem, z którym zmaga się wiele osób. Co leży u jego podstaw? Jakie objawy temu towarzyszą?

Nos i zatoki przynosowe

Jama nosowa wraz z zatokami przynosowymi stanowi układ połączonych ze sobą przestrzeni powietrznych wysłanych błoną śluzową. Dzięki nim powietrze, które wdychasz, zanim trafi do płuc, zostaje najpierw ogrzane, oczyszczone i odpowiednio nawilżone. Żeby jama nosowa i zatoki mogły funkcjonować prawidłowo, konieczny jest ciągły, niezaburzony przepływ przez nie świeżego powietrza.

Niestety, wiele stanów chorobowych toczących się w obrębie nosa i zatok przynosowych prowadzi do zakłóceń w tym przepływie, przez co możesz czuć, że masz ciągle zatkany nos bez kataru.

Bolące zatoki

 

Do najczęstszych przyczyn zatkanego nosa należą oczywiście infekcje wirusowe, które szczególnie dokuczają Ci jesienią i zimą. Gdy przyczyną jest infekcja, niedrożnemu nosowi towarzyszy najczęściej katar. Nikt z nas nie lubi kataru, ale to właśnie dzięki produkowanej wydzielinie możliwe jest oczyszczenie nosa i zatok. A co jeśli kataru nie ma? Co wtedy leży u podstaw problemu?

Sprawdź leki i tabletki na katar.

 

Zatkany nos bez kataru – przyczyny

Wśród przyczyn zatkanego nosa bardzo często leży alergia, która prowadzi do przewlekłego stanu zapalnego błony śluzowej nosa i zatok. W wyniku kontaktu z alergenem (np. pyłkami drzew wiosną lub sierścią ukochanego kotka), dochodzi do rozpulchnienia błony śluzowej i jej przewlekłego stanu zapalnego.

Jeśli dominującym objawem jest właśnie obrzęk śluzówki, pacjent skarży się wówczas głównie na uciążliwe uczucie zatkanego nosa bez kataru.

Jeśli w ciągu dnia oddychasz normalnie, a dolegliwości pojawiają się tylko wieczorem, gdy kładziesz się spać, przyczyną zatkanego nosa bez kataru może być alergia na pierze lub roztocza kurzu domowego. Twoje objawy mogą się wtedy dodatkowo zaostrzać w sezonie grzewczym, gdy powietrze w Twoim mieszkaniu jest wyjątkowo suche i prowadzi do nadmiernego przesuszenia błony śluzowej nosa. Pamiętaj, że zbyt suche powietrze w mieszkaniu może powodować uczucie zatkanego nosa nawet u osób bez alergii!

Sprawdź też leki na katar sienny.

Przyczyny zatkanego nosa bez kataru

 

Zwróć uwagę, żeby w Twojej sypialni była odpowiednia wilgotność powietrza i pozbądź się wszystkich niepotrzebnych przedmiotów, na których osiada warstwa kurzu. Zadbaj też o to, żeby przed snem dobrze przewietrzyć mieszkanie. O tym, jak przygotować swoją sypialnię, aby zdrowo się wyspać możesz przeczytać także w artykule dr Magdy Stoczyńskiej: Zaburzenia snu: jak ich uniknąć i w końcu się wyspać?

Powikłaniem przewlekłego stanu zapalnego błon śluzowych nosa i zatok na podłożu alergicznym, może być powstawanie polipów. Polipy to łagodne rozrosty błony śluzowej wyściełającej jamę nosową i zatoki oboczne nosa. Zmiany te najczęściej lokalizują się w zatokach szczękowych, sitowych lub przewodach nosowych środkowych, a kształtem przypominają krople wody lub kiście winogron. Jeśli dojdzie do utworzenia się polipów w nosie, skutkiem może być właśnie ciągle zatkany nos bez kataru. O tym, jak leczyć polipy w nosie pisałam w artykule: Polipy w nosie – czy potrzebna mi operacja? Lekarz odpowiada!

Pamiętaj, że przyczyną niedrożności w nosie może być również skrzywiona przegroda nosowa, nowotwór lub obecność ciała obcego (szczególnie u dzieci!).

Zatkany nos bez kataru – objawy

Na co jeszcze, poza uczuciem zatkanego nosa bez kataru, skarżą się pacjenci? Lista skarg jest długa i zależy od przyczyn niedrożności nosa.

Do najczęstszych objawów, które towarzyszą zatkanemu nosowi bez kataru należą:

  • upośledzenie węchu
  • osłabienie słuchu
  • uczucie ciężkości w zatokach
  • uczucie ucisku w głowie
  • kichanie
  • odchrząkiwanie spływającej wydzieliny po tylnej ścianie gardła
  • świąd w nosie
  • problemy ze snem
  • chrapanie
  • charakterystyczna „nosowa mowa”
  • ciągłe zmęczenie
  • trudności z koncentracją
  • obniżony nastrój, depresja
Objawy powiązane z zatkanym nosem

 

Zatkany nos bez kataru może mieć bardzo różne przyczyny. Pamiętaj jednak, aby żadnej z nich nie bagatelizować. Zachowaj szczególną czujność wtedy, kiedy nagle dochodzi do niedrożności nosa i gdy towarzyszy temu utrata węchu, krwawienie z nosa lub inne niepokojące objawy.

Nigdy nie lecz się na własną rękę, lecz udaj się do specjalisty otolaryngologa, który pomoże zdiagnozować przyczynę i wdroży odpowiednie leczenie.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora