Krzywa przegroda nosowa: przyczyna wiecznego kataru?

31. 5. 2018 · 3 minuty czytania
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Krzywa przegroda nosowa: przyczyna wiecznego kataru?

Mimo tego, że większość rzeczy stworzonych przez matkę naturę dąży do niezmąconej symetrii, niektóre części ludzkiej anatomii wymykają się spod tej sztywnej reguły. Świetnym przykładem jest przegroda nosowa, której skrzywienie obserwuje się u większości ludzi! Z czym wiąże się krzywa przegroda nosowa? Czy każdy pacjent z tym odchyleniem musi trafić pod nóż? Jakie objawy daje krzywa przegroda nosowa?

Przegroda nosowa − czym jest?

Zanim o samym skrzywieniu, warto najpierw wspomnieć kilka słów o anatomii. Czym jest przegroda nosowa?  Przegroda to cieniutka ścianka o grubości 2 mm, która dzieli jamę nosową na dwie części. Pod względem anatomicznym przegroda zbudowana jest z trzech części: błoniastej, chrzęstnej i kostnej.

Samodzielnie wyczuć możesz jedynie część błoniastą i chrzęstną, bo to one dzielą Twój nos na pół.

Po co Ci właściwie jest ta przegroda? Podobnie jak reszta jamy nosowej, również przegroda nosowa wysłana jest błoną śluzową. Dzięki temu powietrze, którym oddychasz, zanim trafi do płuc, jest oczyszczane, nawilżane i ogrzewane.

 

Krzywa przegroda nosowa − dolegliwości

Jak się okazuje, niemal każdy człowiek ma choć trochę krzywą przegrodę nosową i nie jest tego świadomy! Można powiedzieć nawet, że idealnie prosta przegroda praktycznie nie istnieje.

Odchylenie to stwierdza się już u noworodków, u których najprawdopodobniej wynika ono z wpływu czynników genetycznych, takich jak skłonność do asymetrycznego wzrostu elementów twarzoczaszki. Krzywa przegroda nosowa wynikać też może z urazów mechanicznych, zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłości.

 

W większości przypadków krzywa przegroda nosowa nie daje żadnych dolegliwości i właśnie z tego powodu pacjenci nie są tego nawet świadomi. Co więcej, dopóki skrzywienie to jest bezobjawowe, uznawane jest przez lekarzy jako wariant normy. Więc nie każdy pacjent trafia pod nóż! Niestety, problem pojawia się wtedy, gdy krzywa przegroda nosowa zaczyna dawać objawy…

Czego możemy się spodziewać mając skrzywienie przegrody nosowej?

Do najczęstszych objawów krzywej przegrody nosa należą:

  • przewlekłe lub nawracające uczucie niedrożnego nosa, najczęściej po jednej stronie
  • kichanie
  • nawracające krwawienia  z nosa
  • ból w okolicy nosa i zatok
  • uczucie rozpierania w zatokach
  • problem z oddychaniem przez nos
  • zaburzenia węchu, z przewlekłym osłabieniem powonienia włącznie
  • nawracające infekcje, w tym stan zapalny zatok obocznych nosa, błony śluzowej nosa, ale też krtani i dolnych dróg oddechowych
  • krzywa przegroda nosowa a katar? Tak! Przewlekły katar o nieznanej przyczynie również może świadczyć o skrzywieniu przegrody
  • bezdech senny, chrapanie podczas snu
  • przewlekłe zmęczenie, wynikające z nieefektywnego odpoczynku w nocy
  • zaburzenia koncentracji, senność, złe samopoczucie

Krzywa przegroda nosowa − objawy

Jeśli doskwiera Ci któraś z opisanych tu dolegliwości i niepokoisz się, że możesz mieć krzywą przegrodę nosową, jak najszybciej zgłoś się do lekarza rodzinnego.

Pamiętaj, że jednym z objawów może też być przewlekły katar o nieznanej przyczynie, który męczy Cię od miesięcy. Nie zwlekaj w takiej sytuacji! Na podstawie wywiadu lekarskiego i charakterystycznych objawów lekarz pokieruje Cię na odpowiednie badania obrazowe (zdjęcie rentgenowskie lub tomografia komputerowa twarzoczaszki) i skieruje do otolaryngologa. Specjalista zadecyduje, czy dany stopień skrzywienia kwalifikuje się do zabiegu, czy też nie.

 

Bardzo zaawansowane przypadki krzywej przegrody nosa mogą powodować całkowitą niedrożność zarówno nosa, jak i zatok przynosowych i powodować blokadę odpływu naturalnej wydzieliny. Takie przypadki mogą być przyczyną ostrego bólu w okolicy nosa i zatok, co może wymagać pilnej interwencji chirurgicznej.

Objawy związane z krzywą przegrodą nosową nie miną same, co gorsza mogą się nasilać z czasem! Nie odkładaj więc wizyty u lekarza na później, lecz jak najszybciej umów się na wizytę, żeby uniknąć powikłań skrzywionej przegrody nosowej.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora