Zaburzenia snu – przyczyny, objawy i leczenie

2. 2. 2023 · 8 minut czytania

Zaburzenia snu mogą się wiązać z nieprawidłowym czasem jego trwania lub niepożądanymi zachowaniami występującymi w trakcie odpoczynku. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Katarzyna Deptuła
Katarzyna Deptuła
Zaburzenia snu – przyczyny, objawy i leczenie

Sen to podstawowy element fizjologii każdego z nas - u dorosłego człowieka zajmuje niemal 30% całego życia. Dane pokazują, że nawet do 40% dorosłych osób może cierpieć na zaburzenia snu związane z nieprawidłowym czasem jego trwania, czy niepożądanymi zachowaniami w trakcie nocnego odpoczynku. Co powoduje zaburzenia snu? Jak je leczyć? Jak zadbać o dobry sen? Sprawdź!

Zaburzenia snu - co to jest?

Zaburzenia snu to jedne z najczęstszych problemów związanych z ośrodkowym układem nerwowym. Mogą przebiegać ze zmianą długości, jakości lub rytmu snu, wpływając negatywnie na funkcjonowanie organizmu. Jednym z najczęściej występujących zaburzeń snu jest bezsenność. 

Pamiętaj – zaburzenia snu to nie tylko bezsenność, ale również nadmierna senność w ciągu dnia, trudności z wybudzeniem czy nieprawidłowe zachowania podczas snu.

Zaburzenia snu - rodzaje i klasyfikacja

Kłopoty ze snem należą do zaburzeń rytmów dobowych. To jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarza. Zaburzenia snu zostały sklasyfikowane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-10) stworzonej przez WHO. Występują pod dwoma kodami jako:

  • Organiczne zaburzenia snu (G47) - są objawami innego schorzenia psychicznego lub somatycznego. Do tej grupy zaliczamy: bezsenność (towarzyszą jej zaburzenia zasypiania i utrzymania snu), hipersomnię (odczuwanie wzmożonej senności, pomimo przespanej nocy), narkolepsję (nadmierna senność w ciągu dnia), zaburzenia rytmu snu i czuwania (np. w wyniku pracy zmianowej lub zmianą strefy czasowej, tzw. jet lag) oraz bezdech senny,
  • Nieorganiczne zaburzenia snu (F51) stanowią odrębne schorzenie wywołane czynnikami emocjonalnymi - bezsenność nieorganiczna, hipersomnia nieorganiczna, lunatyzm, lęki nocne i koszmary senne.
Zaburzenia snu - rodzaje i klasyfikacja

Sprawdź popularne kategorie

Zaburzenia snu - przyczyny

Prawidłowy senpowinien trwać nieprzerwanie ok. 7-8 godzin. Jego nadmiar bądź niedobór prowadzą do niekorzystnych skutków dla całego organizmu. Ze względu na przyczyny zaburzenia snu dzieli się na: bezsenność pierwotną (samoistną) oraz bezsenność wtórną (objaw innych problemów zdrowotnych). W przypadku pierwotnych zaburzeń snu najczęstsze przyczyny to:

  • Uwarunkowania genetyczne osoba doświadczająca problemów już od dzieciństwa zdradza symptomy zaburzeń snu jest on płytki, przerwany i krótki. Wraz z wiekiem zaburzenia przybierają na sile i przyjmują postać przewlekłą,
  • Niezdrowy tryb życia praca zmianowa, częste podróże do różnych stref czasowych mogą objawiać się całkowitą zmianą dotychczasowego trybu snu,
  • Nadmierne spożycie substancji pobudzających, napojów kofeinowych, alkoholu i narkotyków,
  • Czynniki psychofizjologiczne związane z trudną sytuacją życiową, np. stres w pracy, rozwód, śmierć bliskiej osoby,
  • Wzmożona aktywność fizyczna tuż przed snem,
  • Używanie przed snem urządzeń elektronicznych telefonu, komputera itp.

Równie powszechną grupą są następstwa chorobowe, będące objawem innych schorzeń psychicznych i somatycznych, np. depresji, uzależnienia od leków i używek, przewlekłych zespołów bólowych oraz zaburzeń metabolicznych i endokrynologicznych Wymagają odpowiedniej diagnostyki i wdrożenia leczenia.

Warto wiedzieć
Zaburzenia snu mogą wynikać również z obturacyjnego bezdechu sennego. Powtarzające się bezdechy powodują m.in.: zmęczenie, problemy z koncentracją i nadciśnienie tętnicze.

Do objawów występujących w nocy należy głośne chrapanie. Problem ten łagodzą leki na chrapanie.

Na zaburzony rytm snu często cierpią kobiety ciężarne. Bezsenność w ciąży może pojawić się już w pierwszym trymestrze, jednak najbardziej uaktywnia się pod koniec ciąży. Na powyższy stan wpływa wiele czynników, m.in.: zmiany hormonalne, zwiększona potrzeba korzystania z toalety, dolegliwości żołądkowe oraz bóle kręgosłupa.

Zaburzenia snu - objawy

Osoby doświadczające problemów ze snem często skarżą się na:

  • Uczucie obniżonej jakości (sen nie przynosi odpoczynku),
  • Trudności z inicjacją snu (czas od położenia się do zaśnięcia przekracza 45 minut),
  • Wczesne budzenie się i niemożność ponownego zaśnięcia,
  • Kłopoty z koncentracją, trudności w zapamiętywaniu informacji,
  • Senność w ciągu dnia,
  • Obniżoną wydajność w pracy,
  • Rozdrażnienie i wahania nastroju,
  • Brak motywacji i chęci do działania,
  • Bóle głowy,
  • Niepokój i stany lękowe związane ze snem,
  • Drażliwość, agresję oraz impulsywność.
Zaburzenia snu - objawy

Zaburzenia snu - jakie badania należy wykonać?

Ustalenie dokładnej przyczyny zaburzeń snu wymaga wykonania specjalistycznych badań. 

  • W pierwszej kolejności pomocne może być prowadzenie tzw. dzienniczka snu, który pacjent powinien wypełniać codziennie rano po przebudzeniu. Wpisuje się w nim informację dotyczące godziny położenia się do łóżka, godziny wstania z łóżka, liczby przespanych godzin oraz czasu, który upłynął od momentu położenia się do zaśnięcia. Wypełniony dzienniczek stanowi istotną informację dla lekarza i decyduje o dalszych badaniach. 
  • Kiedy istnieje podejrzenie, że problemy ze snem mogą wynikać z czynników organicznych, diagnostyka zaburzeń snu polega na przeprowadzeniu badań obrazowych. Najczęściej jest to tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny głowy. Innymi zalecanymi testami są badania laboratoryjne krwi, EKG oraz elektroencefalografia (EEG) - monitorowanie czynności elektrycznej mózgu.

Kto leczy zaburzenia snu?

Jaki specjalista diagnozuje i leczy problemy ze snem? To psychiatra – lekarz od zaburzeń snu i czuwania, specjalizujący się w problemach związanych z jakością, rytmem oraz długością snu, które towarzyszą niektórym chorobom, takim jak depresja i zaburzenia lękowe.

W razie potrzeby pacjent poddawany jest również konsultacji z lekarzami innych specjalności: neurologiem, pulmonologiem (przy podejrzeniu zespołu bezdechu sennego) czy laryngologiem. 

Leczenie zaburzeń snu

Wdrożenie skutecznej terapii zaburzeń snu musi być poparte wcześniejszym rozpoznaniem podłoża oraz charakteru schorzenia. Diagnostyka w pierwszej kolejności obejmuje szczegółowy wywiad lekarski, uwzględniający:

  • Czas występowania zaburzeń, ich nasilenie, objawy oraz konsekwencje dla pacjenta,
  • Czynniki zewnętrzne, które mogą wpływać na jakość i długość snu (pora kładzenia się spać, codzienne aktywności, dieta, stosowane leki oraz warunki mieszkaniowe),
  • Choroby towarzyszące, wpływające na parametry snu - nowotwory, astma, bezdech senny, nadciśnienie tętnicze, choroby metaboliczne, depresja, schizofrenia i wiele innych.

Leczenie zaburzenia snumoże wymagać połączenia terapii u psychoterapeuty, terapii farmakologicznej oraz modyfikacji codziennych nawyków. Sposób leczenia dobierany jest indywidualnie do każdego pacjenta po uwzględnieniu przyczyn i objawów. 

Zaburzenie snu - leczenie naturalne

Jak leczyć zaburzenia snu poprzez zmianę stylu życia?

Leczenie zaburzeń snu

Zaburzenia snu - skutki

Trwające przez dłuższy okres zaburzenia snu wywołują szereg niekorzystnych skutków fizjologicznych dla wielu układów organizmu. 

  • Jednym z następstw może być osłabienie układu odpornościowego, co skutkuje większą podatnością na infekcję, zwłaszcza spowodowane wirusami i bakteriami.
  • Niska jakość snu przynosi również konsekwencje dla układu pokarmowego - zaburzeniu ulega cykl trawienia. Mogą wówczas wystąpić przewlekłe biegunki, zaparcia. 
  • Słabe wysypianie się może doprowadzić do zespołu chronicznego zmęczenia. Schorzenie daje objawy przypominające zaburzenia depresyjne. 
  • Osoby niewyspane mają większą podatność na choroby somatyczne (wynikają z nieprawidłowego funkcjonowania narządów lub układów) i psychiczne. Są mniej odporne na stres, a osłabiona koncentracja powoduje spadek zdolności zapamiętywania i koncentrację, co przekłada się np. na jakość pracy. 
  • Inne skutki przewlekłej bezsenności to m.in.: spadek popędu płciowego, a także zwiększone ryzyko chorób, takich jak cukrzyca, otyłość, nadciśnienie i choroby serca.

Zaburzenia snu - zapobieganie

Aby zapobiegać bezsenności i innym problemom ze snem, warto wprowadzić:

  • Regularną aktywność fizyczną, najlepiej o stałych porach, z zachowaniem odstępu od godzin wieczornych,
  • Nawyki wspierające zdrowie psychiczne, np. redukcję stresu i odpoczynek emocjonalny,
  • Dietę obfitującą w składniki wspierające sen, np. magnez (orzechy i nasiona), witaminy z grupy B (produkty pełnoziarniste) i L-tryptofan (indyk, kurczak, tuńczyk).

Zaburzenia snu u dorosłych - podsumowanie

Bezsenność jest dla pacjentów poważnym problemem, który bezpośrednio przekłada się na spadek jakości życia. Jeśli doświadczasz zaburzeń snu, które zakłócają codzienne funkcjonowanie i negatywnie wpływają na jakość życia, to dobry moment, by poszukać pomocy. Tylko właściwa terapia obejmująca przyczynę schorzenia może przynieść pożądany efekt, który pozwoli na normalne funkcjonowanie i satysfakcjonujący sen nocą.

Źródła:
 
  1. A. Prusiński, Neurologia Praktyczna, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2015
  2. W. Szelenberg, Standardy leczenia bezsenności Polskiego Towarzystwa Badań nad Snem, Sen 2006, Tom 6, Supl. A.
  3. Zaburzenia snu i czuwania pod red. M. Skalskiego, American Psychiatric Association, https://edraurban.pl/ssl/book-sample-file/zaburzenia-snu-i-czuwania-dsm-5-selections/pdf/dsm-5_zaburzenia_snu_i_czuwania.pdf, [dostęp: 10.02.2023]
  4. Psychiatria Kompendium. Red. Dudek, Dominika . Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2024, 876 s. ISBN 978-83-01-23813-1
  5. M. Stengler, J. F. Balcz, R. Balch, Recepta na leki naturalne, Oficyna Wydawnicza ABA, Warszawa, 2017
  6. I. Chmiel, D. Łojko. Nutripsychiatria. Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie, 2024, 514 s. ISBN 978-83-01-23824-7, doi: https://doi.org/10.53271/2024.052

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Katarzyna Deptuła
Katarzyna Deptuła
Jestem farmaceutką i copywriterką medyczną, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuję się w tworzeniu treści dla branży medycznej – łączę wiedzę z pisaniem i kreatywnością. Prywatnie jestem psią mamą, miłośniczką post-rocka i horrorów.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Katarzyna Deptuła
Katarzyna Deptuła
Jestem farmaceutką i copywriterką medyczną, absolwentką Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Specjalizuję się w tworzeniu treści dla branży medycznej – łączę wiedzę z pisaniem i kreatywnością. Prywatnie jestem psią mamą, miłośniczką...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice