Polipy w nosie – czy potrzebna mi operacja? Lekarz odpowiada!

18. 2. 2018 · 4 minuty czytania

Dokucza Ci nieustanny katar, a do tego często odczuwasz bóle głowy? Takie objawy mogą świadczyć o polipach w nosie. Co trzeba wiedzieć na ten temat? Na czym polega diagnostyka? Sprawdź!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Polipy w nosie – czy potrzebna mi operacja? Lekarz odpowiada!

Czy znasz to uczucie przewlekle zatkanego nosa? Doskwiera Ci chroniczny katar, z którym nie możesz sobie poradzić? A może masz osłabiony węch i nawracające bóle głowy? To mogą być objawy polipów nosa! W niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu usunięcia polipów, czyli polipektomii. Zobacz, na czym polega leczenie polipów w nosie.

Co to są polipy w nosie?

Polipy to łagodne rozrosty błony śluzowej wyściełającej jamę nosową i zatoki oboczne nosa. Zmiany te najczęściej lokalizują się w zatokach szczękowych, sitowych lub przewodach nosowych środkowych.

Jak wyglądają polipy w nosie? Twory te są bardzo charakterystyczne − kształtem przypominają krople wody lub kiście winogron.

Bezpośrednia przyczyna formowania się polipów nie jest niestety znana. Wiadomo jednak, że powstawaniu polipów w nosie sprzyjają stany przebiegające z przewlekłym zapaleniem błony śluzowej jak: alergie wziewne, astma oskrzelowa, nadwrażliwość na aspirynę, przewlekły nieżyt nosa i zatok, czy mukowiscydoza.

Mimo, że zmiany te nie mają charakteru nowotworowego, są powodem bardzo przykrych dolegliwości, takich jak: niedrożność nosa, utrata węchu, uczucie rozpierania w zatokach, bóle głowy, czy wyciek z nosa. I dlatego też w takich przypadkach wymagają leczenia.

Brzmi znajomo? Jeśli tak, zastanawiasz się pewnie jak leczyć polipy w nosie! Czy operacja to jedyne wyjście?

Sprawdź tabletki, krople, spraye na katar.

Polipy w nosie - czym są?

 

Polipy w nosie – leczenie. O czym musisz wiedzieć?

Jeśli któryś z opisywanych tu objawów jest Ci znajomy − nie wahaj się i jak najszybciej udaj się do laryngologa. Ociągasz się z umówieniem wizyty, bo boisz się zabiegu? Spokojnie, nie każdy pacjent wymaga leczenia chirurgicznego!

Sposób leczenia polipów nosa zależy w dużej mierze od przyczyny ich powstawania – gdy powodem jest na przykład nadwrażliwość na aspirynę, już samo unikanie tej substancji rozwiązuje problem.

W innych przypadkach lekami pierwszego wyboru są często glikokortykosteroidy, które mogą być stosowane zarówno miejscowo, w postaci sprayu i kropli, jak również w formie doustnej. Sterydy działają przeciwzapalnie, zmniejszają obrzęk i przynoszą szybką ulgę w dolegliwościach. Należy jednak pamiętać, że leki te nie powinny być stosowane przewlekle, ze względu na liczne działania niepożądane. Stosuj je zawsze w porozumieniu z lekarzem!

Sprawdź, przeziębienie latem – zmora biurowców. Jak go uniknąć?

Spray do nosa

 

Niestety, nawroty polipów są bardzo częste po odstawieniu preparatów sterydowych. Jeśli choroba ma tło alergiczne, lekarz wdroży również leczenie preparatami antyhistaminowymi, które ograniczają reakcję immunologiczną.

Chwilową ulgę mogą też przynieść miejscowe leki obkurczające błonę śluzową nosa, jest to jednak tylko leczenie objawowe, które nie eliminuje przyczyn problemu.

Kiedy lekarz kwalifikuje pacjenta do operacji na polipy w nosie? Usuwanie chirurgiczne

Leczenie operacyjne wskazane jest w sytuacjach, gdy polipy są mnogie, osiągają duże rozmiary, powodują całkowitą niedrożność nosa, lub gdy leczenie zachowawcze nie przynosi skutków.

Jedną z metod chirurgicznego usuwania polipów nosa jest funkcjonalna endoskopowa chirurgia zatok (z ang. FESS Functional Endoscopic Sinus Surgery). Na czym to polega? Lekarz, za pomocą cienkiego endoskopu, przez nozdrza, dostaje się do jamy nosowej i zatok przynosowych. Następnie, przy użyciu specjalistycznych narzędzi nie tylko usuwa polipy i nadmiar błony śluzowej, ale również dokładnie oczyszcza zatoki. Dzięki takiemu zabiegowi przywrócona zostaje na nowo prawidłowa wentylacja górnych dróg oddechowych, co przynosi choremu dużą ulgę.

Metoda ta jest bardzo precyzyjna i za razem mało inwazyjna, przez co nie pozostawia szpecących blizn. Zabieg ten zawsze odbywa się w znieczuleniu, więc pacjent nie odczuwa żadnych dolegliwości w trakcie jego trwania. Dzięki temu, że jest to zabieg endoskopowy, okres rekonwalescencji jest krótki i pacjent szybko wraca do zdrowia.

Sprawdź, na czym polega nebulizacja.

Czy istnieją naturalne sposoby na polipy w nosie?

Jeśli borykasz się z problemem polipów koniecznie zadbaj o prawidłową higienę nosa!

By wspomóc naturalne mechanizmy oczyszczania zatok, regularnie płucz je roztworem soli fizjologicznej. Pamiętaj jednak, by zabieg ten wykonywać bardzo delikatnie i pod niskim ciśnieniem. Jeśli masz wątpliwości – zapytaj laryngologa, jak dokładnie go wykonać.

Ulgę przyniosą również inhalacje, dzięki którym nawilżysz błonę śluzową nosa i zatok.

Sprawdź też preparaty na przeziębienie i grypę.

Inhalacja

 

Nie ma niestety złotego środka, który skutecznie rozwiązywałby problem polipów w nosie. Nawet po zabiegu, polipy mają tendencję do nawrotów, stąd tak ważne w tej grupie pacjentów jest leczenie podtrzymujące i regularne kontrole u otolaryngologa. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice