Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?

12. 10. 2017 · 4 minuty czytania

Czy zawsze trzeba usuwać kamień nazębny? Czym grozi nadmiar złogów na szkliwie? Jak prawidłowo czyścić zęby? Szczegóły na ten temat poznasz w naszym artykule!

Magdalena Głowala
Magdalena Głowala
Czy usuwać kamień nazębny? Co kamień nazębny robi z zębami?

Kamień nazębny to płytka bakteryjna, która nie tylko nieestetycznie wygląda, ale może być przyczyną wielu problemów. Jak powstaje kamień nazębny, jak można go usunąć i czym może skutkować niewłaściwa pielęgnacja jamy ustnej?

Co to jest kamień nazębny?

Najpierw opowiem czym właściwie jest kamień nazębny. Jest to zmineralizowana płytka bakteryjna, która nie została w porę usunięta przy szczotkowaniu. Do jej mineralizacji dochodzi bardzo szybko, bo już po 3-4 dniach jej nieskutecznego usuwania. W skład płytki nazębnej wchodzą bakterie oraz resztki rozłożonego pokarmu.

Gdzie najczęściej powstaje kamień nazębny? Najczęściej odkłada się przy ujściu ślinianek, czyli w okolicy górnych szóstek od strony policzka (tam znajduje się ujście ślinianek przyusznych) i pod językiem, na przednich zębach (tam uchodzą dwie ślinianki: podżuchwowa i podjęzykowa).

Niektórzy pacjenci mają tendencję do szybszego odkładana się kamienia nazębnego z powodu zwiększonej ilości substancji mineralnych w ślinie.

Duże ilości złogów nazębnych powodują:

  • stan zapalny dziąseł
  • stan zapalny przyzębia
  • nieprzyjemny zapach z ust (tzw. halitosis).

Zobacz płyny do higieny jamy ustnej.

 

Czyszczenie kamienia nazębnego – popularne metody

Jeżeli zauważysz twardy, biały lub białożółty osad na zębach, to usunięcie go przy pomocy tylko i wyłącznie szczotkowania nie jest już możliwe. Powinieneś zgłosić się do stomatologa, który wyczyści zęby przy pomocy ultradźwięków. Ten zabieg zwany jest skalingiem.

Duże ilości wody i ultradźwięki powodują powstanie zjawiska kawitacji, która rozrywa komórki bakteryjne i neutralizuje drobnoustroje (jest to tzw. fenomen akustyczny).

Oczywiście można usunąć kamień przy pomocy ręcznych narzędzi, takich jak sierp i zrywacz, jednak nie jest to zabieg należący do najprzyjemniejszych. Na szczęście ta metoda jest bardzo rzadko stosowana przez lekarzy.

Zobacz produkty na problem stomatologiczne.

A co jeśli kamień jest…czarny? Czas na zaawansowane metody!

Lekarze wyróżniają dwa rodzaje kamienia – poddziąsłowy i naddziąsłowy. Jak łatwo się domyślić, klasyfikacja ta opiera się na lokalizacji względem dziąsła.

O ile ten naddziąsłowy jest łatwy do usunięcia, to ten poddziąsłowy, najczęściej zlokalizowany głęboko, twardy, mocno przywarty do powierzchni zęba i czarny. Niestety ten nie jest już taki prosty do wyczyszczenia.

usuwanie kamienia nazębnego - zdjęcia przed i po

 

Jego usunięcie wymaga wykonania zabiegu kiretażuzamkniętego. Polega on na zeskrobywaniu przy pomocy specjalnego, bardzo ostrego narzędzia zwanego kiretą złogów poddziąsłowych.

Gdy ilość kamienia jest bardzo duża i jest on głęboko zlokalizowany, należy wykonać kiretaż otwarty. Lekarz odsłania powierzchnię korzenia, odwarstwiając dziąsło, czyści złogi, a następnie zaszywa ranę. Jest to procedura wysoce specjalistyczna, dlatego wykonuje ją najczęściej chirurg stomatologiczny lub periodontolog.

Sprawdź, co oznaczają czarne plamy na zębach.

Po każdym czyszczeniu kamienia nazębnego (zarówno nad-, jak i poddziąsłowego)  powierzchnia zęba musi być dokładnie wypolerowana! Zabieg ten zabezpiecza przed ponownym, szybszym odkładaniem się płytki nazębnej na szorstkiej powierzchni.

Usuwanie kamienia nazębnego: czy boli?

Często pacjenci przed wizytą, na której ma być wykonywana higienizacja jamy ustnej, pytają, czy zabieg boli. Wszystko zależy od Twojego progu bólu. Niektórzy nie odczuwają żadnego dyskomfortu, a dla innych zabieg jest nieprzyjemny, ale do zniesienia, a inni jeszcze potrzebują znieczulenia.

Gdy cierpisz na nadwrażliwość, szczególnie na zimno i dotyk, zabieg dla Ciebie może być bolesny.  Dla lekarza ważne jest to, żeby pacjent czuł się komfortowo na fotelu dentystycznym, więc jeżeli nie jesteś w stanie wytrzymać bólu podczas usuwania kamienia, nie wstydź się poprosić o znieczulenie. Zabieg będzie wtedy przyjemniejszy dla obydwu stron.

Kamień nazębny: domowe sposoby. Nie polecam!

Na przeróżnych stronach internetowych pełno jest „dobrych” rad, jak szybko i skutecznie pozbyć się kamienia, stosując domowe sposoby: od płukania różnymi rodzajami olejów, przez stosowanie wody utlenionej i sody czy węgla aktywnego.

UWAGA!
Są one nie tylko nieskuteczne, ale też mogą być niebezpieczne.

Wyobraź sobie, co może się stać z powierzchnią szkliwa, czy delikatną tkanką dziąseł, jeżeli będziesz regularnie wcierać w nie np. wodę utlenioną z sodą. Szkliwo ulegnie starciu, a dziąsła uszkodzeniu, polegającemu na obniżaniu się ich poziomu, czyli recesji.

Profilaktyka to podstawa! Unikniesz zapalenia przyzębia

Udowodniono, że regularne usuwanie kamienia nazębnego pozwala uniknąć zapalenia dziąseł, które nieleczone, rozwija się w zapalenie przyzębia. Kamień należy usuwać minimum 1-2 razy w roku, a przy dodatkowo istniejącym zapaleniu dziąseł znacznie częściej.

Pamiętaj, że sam zabieg wykonany w gabinecie to nie wszystko.

PAMIĘTAJ!
Sam zabieg wykonany w gabinecie to nie wszystko.

Nie będzie on skuteczny, jeżeli w domu nie będziesz przestrzegać reżimu higienicznego, dlatego mam dla Ciebie kilka rad.

  1. Myj zęby co najmniej dwa razy dziennie przez 2 minuty
  2. Stosuj nić dentystyczną lub irygator do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych
  3. Stosuj płukanki dentystyczne likwidujące poziom bakterii
  4. Co pół roku zgłaszaj się na kontrolną wizytę do swojego stomatologa

Zobacz, jakie płukanki pomagają na zapalenie dziąseł.

    Więcej artykułów na ten temat

    • Leczenie problemów związanych z nadmiernym ścieraniem się zębów różni się w zależności od przyczyn schorzenia. Ważna jest przede wszystkim zmiana nawyków żywieniowych i higienicznych oraz terapia stomatologiczna.
    • Bruksizm to odpowiedź organizmu na przewlekły stres. Metod leczenia jest kilka – szyna relaksacyjna, nakładki na zęby, fizjoterapia, a nawet... botoks! Sprawdź, jak rozpoznać schorzenie i wybierz najlepszy sposób!
    • Fluor ma ogromne znaczenie dla naszego uzębienia? Czym grozi jego niedobór? O czym należy pamiętać podczas codziennej higieny jamy ustnej? Sprawdź w naszym poradniku!
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia pracy badawczej, w celu uzyskania tytułu doktora nauk medycznych z dziedziny ortodoncji. Staram się podnosić swoje kwalifikacje, uczestnicząc w różnego rodzaju kursach specjalistycznych, aby jeszcze lepiej leczyć swoich pacjentów. Jestem autorką i współautorką kilku publikacji naukowych w pismach branżowych. Po ortodoncji moją wielką pasją są podróże.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Magdalena Głowala
    Magdalena Głowala
    Jestem lekarzem na co dzień zajmującym się leczeniem ortodontycznym dzieci i dorosłych. Nie wystarcza mi wiedza zdobyta na studiach, dlatego ciągle staram się ją pogłębiać. Obecnie jestem w trakcie prowadzenia...
    Przeczytaj więcej od tego autora