Ozonowanie zębów. Bezbolesne leczenie próchnicy u dzieci?
Ozonowanie zębów to jedna z metod leczenia próchnicy u dzieci. Na czym polega? Czy istnieją przeciwwskazania do przeprowadzenia zabiegu? Dowiedz się więcej!
Spis treści
Ozonowanie zębów to metoda leczenia zębów, która często stosowana jest u dzieci. Nie każdą zmianę można jednak wyleczyć tą metodą. Zobacz, co to jest ozonoterapia, skutki uboczne, jakie może mieć i jak skuteczna jest ta metoda leczenia zębów u dzieci?
Spis treści:
Próchnica u dzieci − skąd się bierze?
Leczenie ubytków próchniczych u najmłodszych pacjentów niejednokrotnie spędza sen z powiek rodzicom i lekarzom pedodontom, czyli lekarzom stomatologom, który leczą dzieci. Nie tylko zęby mlecze, ale i świeżo wyrżnięte zęby stałe, czyli takie, w których nie nastąpiło zakończenie rozwoju korzenia, są szczególnie narażone na rozwój ogniska próchniczego.
Do rozwoju próchnicy przyczyniać się może też kilka cech anatomicznych:
- cienka warstwa zewnętrznej warstwy zęba, czyli szkliwa
- szerokie kanaliki zębinowe, które ułatwiają penetracje bakterii
- duża komora zęba z rogami, które podchodzą wysoko pod warstwę zębiny
- głębokie, trudne do oczyszczenia bruzdy
- obniżona sprawność manualna młodego pacjenta
- dieta bogata w węglowodany
Sprawdź też produkty do higieny jamy ustnej.
Połączenie tych czynników sprawia, że bardzo szybko dochodzi do rozwoju próchnicy. Niestety, wtedy wizyta u dentysty staje się konieczną traumą dla dzieci, rodziców i lekarza. Klasyczne usuwanie ogniska zapalnego z użyciem wiertła, czyli popularnie nazywane „borowaniem” okazuje się niemożliwe. Młodociany pacjent nie jest w stanie znieść towarzyszącemu mu dyskomfortu, boi się znieczulenia, a także nie jest w stanie utrzymać długo otwartej buzi tak, żeby lekarz mógł pracować. Na prowadzenie wizyt adaptacyjnych, czyli zapoznających dzieci z gabinetem i zabiegami jest już za późno. I co wtedy?
Ozonoterapia w stomatologii − na czym to polega?
Ozon to wysoko reaktywnym gaz, bezpieczny dla tkanek i obojętnym smakowo. Pozwala na dezynfekcje pola zabiegowego lub tkanek zęba już w ciągu 20 sekund!
Leczenie zębów z wykorzystaniem ozonu opiera się na jego działaniu bakteriobójczym, grzybobójczym, przeciwwirusowym i zdolności do dezaktywacji produktów metabolizmu bakterii próchnicotwórczych (Streptococcus mutans).
Ozonoterapię można stosować w stomatologii zarówno w trakcie leczenia zębów mlecznych (ozonowanie zębów mlecznych), jak i stałych. Zabieg jest szybki i całkowicie bezbolesny. Na ząb zakładany jest specjalny silikonowy kapturek, który połączony jest w obiegu zamkniętym z ozonatorem, czyli urządzeniem wytwarzającym ozon. Zamknięty obieg gazu jest istotny, żeby zabieg był bezpieczny. Pamiętaj o tym, że ozon to wysoko reaktywny utleniacz i jego wdychanie może być niebezpieczne dla zdrowia i życia! Niemniej jednak, jeżeli zostaną zachowane wszystkie zasady bezpieczeństwa pracy nie ma niebezpieczeństwa kumulacji gazu w organizmie czy powstania jakikolwiek skutków ubocznych.
Sprawdź też produkty na problemy stomatologiczne.
Niestety, mimo oczekiwań rodziców, zabieg ten nie jest złotym środkiem na wyleczenie każdej zmiany próchniczej. Trzeba pamiętać, ze owszem działa on bakteriobójczo, ale uniknąć „borowania” można tylko w nielicznych przypadkach. Ozonowanie zębów będzie skuteczne, gdy zmiana jest w bardzo wczesnym stadium rozwoju, tak naprawdę obejmuje tylko zewnętrzna warstwę − szkliwo. Kiedy tkanki zęba są miękkie, niestety konieczne jest usunięcie ich tradycyjnymi metodami, przy użyciu wiertła, a zabieg ozonoterapii można zastosować wtedy tylko wspomagająco.
Leczenie zębów ozonem − inne zastosowania ozonu
U dzieci, u których pojawiają się pierwsze zęby trzonowe, wykorzystuje się ozon w trakcie lakowania bruzd i w przy zabiegu fluoryzacji. U dorosłych natomiast ozonoterapię wykorzystuje się w leczeniu chorób przyzębia, do dezynfekcji kanałów w trakcie leczenia kanałowego, przed implantacją jako odkażenie pola zabiegowego i profilaktycznie po usunięciu ósemek, jako metoda zapobiegająca powstawaniu powikłań zapalnych. Ozon pozwala także wyeliminować nadwrażliwość zębów.
Sprawdź też pasty i preparaty na nadwrażliwość zębów.
Ozonoterapia − przeciwwskazania
Zabiegów z zastosowaniem ozonu nie powinno stosować się u:
- astmatyków,
- u osób cierpiących na choroby kardiologiczne (po świeżo przebytym zawale lub użytkowników rozrusznika serca),
- z nadczynnością tarczycy
- schorzeniami neurologicznymi takimi jak np. padaczka
- u kobiet w ciąży (zwłaszcza w I trymestrze)
- przy stwierdzonej alergii na ozon
- przy zaburzeniach krzepnięcia, małopłytkowości
Podsumowując, zabieg ozonoterapii może być bezpiecznie wykorzystywany zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Ale dopiero po ocenie zarówno ich stanu zdrowia, a przede wszystkim obrazu klinicznego zmiany w zębie. Zastosowanie lecznicze tylko i wyłącznie ozonu jest możliwe w przypadku wczesnej zmiany próchniczej. Najczęściej jednak konieczne jest tradycyjne leczenie i wypełnienie zębów. To daje gwarancję uniknięcia w późniejszym czasie dolegliwości bólowych i całkowite wyleczenie zęba przyczynowego. Ważne, żeby pamiętać, że to lekarz stomatolog podejmuje decyzję odnośnie leczenia. Dlatego, szczególnie rodzicie małych pacjentów, nie powinni naciskać na niego i traktować ozonoterapii jako cudownego środka na rozwiązanie problemu „zepsutych zębów”. To prawidłowa higiena i regularne wizyty kontrolne powinny być podstawą profilaktyki przeciwpróchniczej.