Dekstrokardia − anormalne położenie serca

30. 6. 2020 · 3 minuty czytania

Dekstrokardia to nieprawidłowe ułożenia serca. U chorych z tą dolegliwością narząd znajduje się w prawej stronie klatki piersiowej. Jak wygląda diagnostyka i leczenia schorzenia? Przeczytaj!

Edyta Jakubik
Edyta Jakubik
Dekstrokardia − anormalne położenie serca

Dekstrokardia oznacza położenie serca po prawej stronie klatki piersiowej. Normalnie serce położone jest za mostkiem w klatce piersiowej, kiedy to ok. 2/3 narządu znajduje się po lewej stronie. U osób z dekstrokardią serce położone jest w lustrzanym odbiciu właściwego umiejscowienia serca. Zobacz, co dokładnie oznacza to zaburzenie i jak wpływa na prawidłowe funkcjonowanie człowieka.

Dekstrokardia z odwróceniem trzewi

Jeśli odwrotnej lokalizacji położenia serca towarzyszy również odwrotne położenie pozostałych narządów, mówi się wtedy o odwróceniu trzewi. Osoby z odwróceniem trzewi mają np. wątrobę po stronie lewej (prawidłowo po stronie prawej) i śledzionę po stronie prawej (prawidłowo po stronie lewej).

Sprawdź też leki i preparaty wspomagające serce i krążenie.

 

Dektrokardia − częstość występowania i przyczyny

Dekstrokardia jest dość rzadko spotykaną anomalią anatomiczną. Szacuje się, że może wystąpić u ok. 1 dziecka na 12 tysięcy rodzących się dzieci. Dotychczas nie wykazano, żeby wada częściej występowała w danej płci lub rasie.

Zaburzenia, które prowadzą do rozwoju wady pojawiają się na wczesnym etapie rozwoju zarodkowego. Przyczynami pojawienia się dektrokardii są mutacje genetyczne, najczęściej o charakterze recesywnym, co oznacza, że żeby mutacja się ujawniła, dziecko musi otrzymać nieprawidłowe geny od obu rodziców.  W przypadku dektrokardii z odwróceniem trzewi prawdopodobnie dochodzi do mutacji, która jest sprzężona z chromosomem X.

Sprawdź też, z czego może wynikać nagłe zesłabnięcie.

rentgen klatki piersiowej

Dekstrokardia − dolegliwości

Mogłoby się wydawać, że jest to wada prowadząca do wiele zaburzeń. Jednak zazwyczaj osoby z odwróceniem trzewi nie odczuwają żadnych dolegliwości z tego powodu. Czasami w niektórych przypadkach występują dodatkowo inne anomalie, dlatego mogą pojawić się takie objawy jak: duszność, zaburzenia oddychania, nawracające infekcje układu moczowego i oddechowego, mały przyrost masy ciała, co nie wynika bezpośrednia z samej wady odwrócenia trzewi.

Sprawdź też, czym jest omdlenie kardiogenne.

Dekstrokardia

Dekstrokardia − rozpoznanie

Zarówno sama dektrokardia, jak i odwrócenie trzewi zwykle jest rozpoznawane przypadkowo, najczęściej podczas wykonywania badania obrazowego, jak np. RTG klatki piersiowej lub USG jamy brzusznej. Pomimo braku objawów, to we wszystkich przypadkach dektrokardii i odwrócenia trzewi bardzo ważne jest rozpoznanie ze względu na komplikacje w podczas diagnostyki. Jak na badania wpływa dektrokardia? Ekg wykonywane powinno być odwrotnie − elektrody, które umieszcza się na skórze nad sercem trzeba będzie umieścić w tym wypadku po stronie prawej. Odrębności w wykonywaniu badań będą polegały na tym, że w czasie badania fizykalnego, lekarz powinien osłuchiwać serce po stronie prawej, co zmieni także rzuty osłuchiwania zastawek w sercu. Brak wcześniejszego rozpoznania odwrócenia trzewi może opóźnić w postawieniu prawidłowego rozpoznania, np. typowy ból pojawiający się w prawym podbrzuszu podczas zapalenia wyrostka robaczkowego, będzie się pojawiał po stronie lewej u osób z odwróceniem trzewi. Dlatego tego rodzaju odrębności są kluczowe w prowadzeniu diagnostyki.

Sprawdź też, na czym polega badanie EKG.

dekstrokardia ekg

Dekstrokardia − leczenie?

U osób z odwróceniem trzewi, które nie odczuwają z tego powodu żadnych dolegliwości leczenie nie jest koniecznie. Leczenia specjalistycznego wymagają ci chorzy, którzy mają dolegliwości, np. jeśli dojdzie do przełożenia wielkich pni tętniczych wskazana jest operacja już we wczesnym etapie życia.

Zarówno dektrokardia, jak i odwrócenie trzewi jest dość rzadką wadą rozwojową. Dlatego chciałabym tutaj zaznaczyć, że wszyscy pacjenci z dektrokardią i odwróceniem trzewi powinni nosić przy sobie dokument informujący o swojej anomalii dla swojego bezpieczeństwa, żeby nie opóźniać diagnostyki.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją. W wolnym czasie prowadzę swojego bloga na Instagramie (dr.jakubik), związanego z medycyną i zdrowiem.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Edyta Jakubik
    Edyta Jakubik
    Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z kardiologii oraz doktorantką na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie prowadzę badania kliniczne oraz uczę studentów. Moja druga specjalizacja to medycyna estetyczna, która jest moją pasją....
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice