Dermografizm: jak leczyć „dotkliwą” chorobę skóry?
Dermografizm to rodzaj pokrzywki fizykalnej. Objawia się zmianami na skórze pod wpływem mechanicznego drażnienia. Jak leczyć to schorzenie? Na czym polega profilaktyka? Sprawdź!
Spis treści
Dermografizm, czyli dosłownie „możliwość pisania po skórze”, jest jednym z najciekawszych i najbardziej spektakularnych rodzajów choroby, jaką jest pokrzywka fizykalna. Niektórzy błędnie używają nazwy „dermografizm skóry”. Dlaczego jest ona błędna? Bo już samo słowo „dermografizm” zawiera informację o tym, że jest to problem związany jest ze skórą. Czym jest dermografizm, jak go leczyć i z czym na co dzień muszą zmagać się osoby cierpiące na ten rodzaj pokrzywki?
Dermografizm − czym jest?
Określenie „dermografizm” pochodzi od reakcji, jaką możesz zauważyć na skórze chorego, która powstaje w wyniku jej mechanicznego drażnienia. Pod wpływem liniowego ucisku na skórę, na przykład przy pomocy skuwki długopisu lub innego tępego przedmiotu, po około 15 − 20 sekundach pojawia się na niej charakterystyczna pręga.
Na podstawie obserwowanych objawów wyróżniamy:
- dermografizm czerwony,
- dermografizm biały,
- dermografizm pokrzywkowy lub objawowy.
Najbardziej spektakularne objawy ma ten ostatni, czyli dermografizm pokrzywkowy, gdzie w miejscu zadziałania bodźca dochodzi do wysiewu porcelanowo białych lub różowych bąbli pokrzywkowych. Towarzyszy im bardzo silny świąd, który często zmusza chorego do drapania się, co w mechanizmie błędnego koła jeszcze bardziej nasila swędzenie skóry. Objawy te mogą skutecznie utrudnić chorym życie, szczególnie gdy pojawiają się w nocy i uniemożliwiają spokojny sen.
Sprawdź też leki i produkty na problemy dermatologiczne.
Gdzie najczęściej lokalizują się bąble pokrzywkowe? Zmiany te zwykle powstają na skórze uciśniętej przez ubranie, np. pasek, kołnierzyk koszuli, ściągacz rękawa czy biustonosz. Dermografizm objawowy jest najczęstszym rodzajem pokrzywki fizykalnej, a w rozwoju tej choroby duży udział ma narażenie na stres emocjonalny − potwierdza to silny związek skóry z układem nerwowym!
O dermografizmie czerwonym mówimy wówczas, gdy w wyniku tarcia lub drapania na Twojej skórze pojawia się rumieniowa zmiana, która jest skutkiem odruchowego rozszerzenia naczyń skórnych. Jeśli natomiast ucisk spowoduje skurcz naczyń krwionośnych, mamy do czynienia z dermografizmem białym. Co ciekawe, dermografizm biały jest dodatkowo jednym z mniejszych kryteriów rozpoznania atopowego zapalenia skóry.
Sprawdź też kosmetyki na atopowe zapalenie skóry.
W gabinecie lekarza − jak lekarz stawia diagnozę?
Jeśli zauważyłeś u siebie swędzące bąble, szczególnie w miejscach narażonych na ucisk, może to oznaczać, że chorujesz na dermografizm pokrzywkowy. Trzeba jednak wykluczyć inne rodzaje pokrzywki! W tym celu, czym prędzej udaj się do dermatologa lub alergologa, który zaplanuje u Ciebie diagnostykę tej choroby. Żeby stwierdzić dermografizm objawowy lekarz zwykle drażni skórę przy pomocy drewnianej szpatułki, po czym obserwuje reakcję skórną.
Sprawdź też leki i preparaty na problemy skórne.
Dermografizm − czy da się wyleczyć tę chorobę?
A co robić, gdy lekarz stwierdzi, że to dermografizm? Leczenie tej choroby w dużej mierze opiera się na łagodzeniu objawów i unikaniu czynników je wywołujących. Do leków hamujących świąd należą przede wszystkim preparaty antyhistaminowe, które, żeby były skuteczne, powinny być stosowane przez dłuższy czas, nie tylko doraźnie.
Zastanawiasz się jak wspomóc leczenie? Oto kilka sposobów:
- Unikaj ciasnej odzieży
- Zrezygnuj z noszenia paska od spodni
- Noś bieliznę bezszwową, biustonosz bez fiszbin
- Postaw na luźne, zwiewne ubrania
- Unikaj kąpieli w bardzo gorącej wodzie – wysoka temperatura nasila dermografizm
- Po kąpieli nie pocieraj mocno skóry, tylko delikatnie ją osusz
- Gdy swędzi Cię skóra, postaraj się jej nie drapać − zatrzymasz dzięki temu błędne koło świądu i drapania
- Znajdź sposób na relaks skołatanych nerwów – dermografizm zaostrza się pod wpływem stresu!