Dzisiaj Cię kocham, jutro nienawidzę! Czyli wahania nastroju w ciąży

7. 3. 2018 · 5 minut czytania

Wahania nastroju w ciąży są normalnym zjawiskiem. Wynikają z zaburzeń hormonalnych i zmian zachodzących w organizmie kobiety. Jak im zapobiegać? Sprawdź, co radzi doświadczona mama!

Magdalena Mossakowska
Magdalena Mossakowska
Dzisiaj Cię kocham, jutro nienawidzę! Czyli wahania nastroju w ciąży

Czy od kiedy dowiedziałaś się, że pod Twoim sercem rośnie nowe życie, masz wrażenie, że Twój humor zmienia się jak w kalejdoskopie? Dziś chcesz zacałować swojego partnera na śmierć, ale jeszcze wczoraj groziłaś mu rozwodem? Spokojnie! To normalne. Huśtawki nastrojów są nieodłącznym elementem ciąży. Warto wiedzieć skąd się biorą i jak je kontrolować. Ta wiedza przyda się zarówno Tobie, jak i przyszłemu tacie.

Emocje w ciąży

Ciężko sobie wyobrazić bardziej emocjonujący okres w życiu kobiety niż ciąża. Dla jednych jest to długo wyczekiwany czas, dla innych wiadomość o dziecku stanowi całkowite zaskoczenie i wymusza zmianę życiowych planów. W głowie przyszłej mamy mogą kotłować się myśli: czy dziecko będzie wychowywane w pełnej rodzinie? Czy budżet domowy jest na to przygotowany? Czy nie pokrzyżuje to naszych zawodowych planów? Czy ciąża wiąże się z zagrożeniem zdrowia? Czy dziecko będzie zdrowe?

Emocje w ciąży

 

Mnogość tych pytań pozostawionych często jeszcze bez odpowiedzi, pokazuje, że dla − skądinąd stereotypowych już − wahań nastroju w ciąży próżno szukać jednolitej skali. Dlatego ile kobiet, tyle emocjonalnych historii.

Wokół tego tematu narosło wiele mitów. Szczególnie chętnie powtarzają je przyszli tatusiowie, którzy opowiadają historie o zmiennych humorach małżonki, która płynnie przechodzi od karczemnych awantur w iście włoskim stylu, przez ataki paniki przed nadchodzącymi zmianami, do gwałtownych przypływy miłości.

Sprawdź też witaminy dla kobiet w ciąży.

Wahania nastroju w ciąży

 

Wahania nastroju w ciąży − od kiedy się ich spodziewać?

Za niestabilność emocjonalną w ciąży odpowiedzialne są hormony. Na przestrzeni 9 miesięcy zmienia się ich poziom i to właśnie jest przyczyna wahań nastroju. Hormony mają wpływ na zachowanie przyszłej mamy już od pierwszych tygodni ciąży. Poza subiektywnymi wątpliwościami i emocjami, które wiążą się z informacją o dziecku, dochodzą też hormonalne humory w ciąży, na które kobiety nie mają wpływu. Stąd ich reakcja na poszczególne sytuacje może wydawać się wyolbrzymiona, czy nawet irracjonalna, a chwile ogromnej radości zamieniają się w morze łez. Są to naturalne objawy ciąży, dlatego nie powinnaś się obwiniać, że przesadziłaś z jakąś reakcją.

Warto pamiętać, że zaburzenia hormonów tarczycowych mogą objawiać się dużymi wahaniami nastrojów. Dlatego też ocena poziomu hormonów tarczycy powinna być elementem diagnostyki w I trymestrze ciąży

− uprzedza dr n. med. Magdalena Stoczyńska

Huśtawka nastrojów w ciąży – jak ją okiełznać?

Przede wszystkim nie staraj się jej okiełznać za wszelką cenę! I nie stresuj się tym. O tym, jak stres może wpływać na Twoją ciążę pisałam w artykule: Mamo, bez stresu! Stres w ciąży a zdrowie dziecka.

Informacji o dziecku zawsze towarzyszy szereg emocji. I to niekoniecznie wyłącznie pozytywnych. Świadomość, że za około 40 tygodni twoje życie całkowicie się zmieni, słusznie wywołuje różne odczucia. Radość miesza się z lękiem, czy poradzisz sobie z nową sytuacja. I choć brzmi to trywialnie − „bycie mamą” to wielka odpowiedzialność, z którą wiąże się konieczność przewartościowania dotychczasowego życia, a być może nawet z rezygnacji z jakiś jego aspektów. Jednocześnie „bycie mamą” otworzy przed Tobą świat bezinteresownej miłości − poświęcenia się wychowaniu dziecka, które po osiągnięciu dorosłości samo stworzy rodzinę.

    Psychologowie podkreślają, że przeżywanie różnych emocji w ciąży jest najlepszym przygotowaniem do nowej roli. Współcześnie w różny sposób próbuje się zagłuszyć odczuwanie smutku, złości i żalu za pomocą tabletek nasennych, czy wypełniania zajęciami całości wolnego czasu, np. wyładowując się na siłowni. Stłumione przy jednej okazji lęki, wyjdą ze zdwojoną siłą przy następnym kryzysie. Dlatego warto pozwolić sobie na ludzkie reakcje (wbrew temu, co promują  media). O ile nie wiąże się to z przesadną egzaltacją, nie ma powodów do zmartwień.

    Sprawdź, jakie są najczęstsze dolegliwości ciążowe.

    Huśtawka nastrojów w ciąży

    Humory w ciąży – jak przygotować na to partnera?

    1. Poradniki i aplikacje ciążowe

    Kup poradnik lub zainstaluj sobie i partnerowi aplikacje ciążowe na telefon, aby na bieżąco śledzić postępy w rozwoju Waszego maluszka. W którym tygodniu zaczyna bić serduszko? Kiedy wykształcają się poszczególne organy? A kiedy zaczyna ssać kciuka? Niesamowite, co dzieje się w Twoim brzuchu. Wieczorów zabraknie, aby to przegadać! Zapewniam, że w perspektywie rozwijających się właśnie małych paluszków, Twój gorszy humor i wahania nastroju w ciąży zejdą na drugi plan.

    2. Zapiszcie się na szkołę rodzenia

    Opinie autorytetów w temacie ciąży, położnych czy douli (doświadczonej macierzyństwem towarzyszki porodu), pomoże Twojemu partnerowi lepiej zrozumieć, co się dzieje z Twoim organizmem. Co więcej, odkryje, że nie musi być biernym obserwatorem, ale może wpływać na Twoje samopoczucie – rozmawiając z Tobą o wątpliwościach, oferując Ci masaż obolałych pleców, czy zabierając Cię na randkę. W ten sposób będziecie odciągali myśli od zbliżającego się porodu. Nie ma takich twardzieli, którzy po wysłuchaniu opowieści o porodzie na szkole rodzenia nie staliby się bardziej tolerancyjni wobec swoich drugich połówek.

    Sprawdź, czego nauczysz się w szkole rodzenia.

    3. Przytulasy dobre na wszystko

    Kiedyś przeczytałam bardzo mądre powiedzenie: „To czego nie ogarniamy umysłem, trzeba czasem objąć ramieniem”. Hormony w ciąży często biorą górę nad zdrowym rozsądkiem i czasem sama kobieta w ciąży po chwili nie wie, o co była ta cała awantura, którą właśnie zrobiła mężowi. Wówczas najlepiej rozładować sytuację i po prostu się przytulić. To samo może zrobić mężczyzna. Bo czasem godziny tłumaczeń i uspokajanie nie pomogą tak bardzo, jak przytulenie przyszłej mamuśki i pocałowanie ją w czółko.

    Co na wahania nastroju w ciąży

    4. Daj się rozpieszczać!

    Niezależnie, czy należysz do grona mniej lub bardziej rozemocjonowanych przyszłych mam, wykorzystaj ten wyjątkowy czas i daj się rozpieszczać! Nie tylko partner, ale także najbliżsi i otoczenie jest do Ciebie przychylniej nastawione. Dlatego jeśli nie masz ochoty na jakieś spotkanie – zostań w domu, na pewno nikt nie będzie miał Ci tego za złe. Mąż nie lubi chodzenia po centrach handlowych? Teraz zrobi to bez mrugnięcia. Zaległe półki do przywieszenia, porządek na balkonie? Partner zrobi to bez wymówek.

    Rośnie w Tobie nowe życie – ciesz się tym!

    Jak poprawić nastrój w trakcie ciąży

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a wycieczki do kina – seriale. Jako, że szkoda czasu na nietrafione pozycje i godzinne poszukiwania w internecie, tutaj znajdziecie efekty moich poszukiwań nt. opieki i zdrowia dziecka.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Mossakowska
      Magdalena Mossakowska
      Świeżo upieczona mama. Na trasie „przewijak - łóżeczko - pralka” staram się wyrwać chwilę dla siebie. Brak czasu sprawił, że miejsce ukochanych książek, chwilowo zastąpiły krótkie teksty i felietony, a...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice