Hiperstymulacja jajników – objawy i sposoby leczenia
Stosowanie technik wspomaganego rozrodu wymaga uczulenia pacjentki na możliwość wystąpienia powikłań podejmowanych działań. Dowiedz się, czym jest zespół hiperstymulacji jajników.
Spis treści
Nowoczesne metody leczenia niepłodności stwarzają parom zmagającym się z tym problemem szanse na uzyskanie ciąży. Hormonalna stymulacja jajników, przeprowadzana przed pobraniem komórek jajowych do procedur wspomaganego rozrodu, nie pozostaje jednak bez wpływu na organizm kobiety. Jednym z powikłań indukcji owulacji jest zespół hiperstymulacji jajników (ang. ovarian hyperstimulation syndrome, OHSS).
Jakie są czynniki ryzyka zespołu hiperstymulacji jajników?
Zespół hiperstymulacji jajników to poważne powikłanie indukcji owulacji u kobiet leczonych z powodu niepłodności. Dzięki starannej kwalifikacji do procedur wspomaganego rozrodu i odpowiedniemu monitorowaniu leczenia, znacznie ograniczono liczbę przypadków OHSS w ostatnich latach.
Do czynników ryzyka hiperstymulacji jajników należy m.in.:
- młody wiek kobiety,
- niska masa ciała,
- zespół policystycznych jajników,
- przebyty zespół hiperstymulacji jajników w przeszłości,
- wielokrotne stymulacje jajników w przeszłości.
Sprawdź powiązane kategorie
Na ryzyko rozwinięcia zespołu hiperstymulacji jajników podczas procesu stymulacji owulacji może wskazywać:
- duża liczba jednoczasowo dojrzewających pęcherzyków jajnikowych (>20),
- wysokie stężenia estradiolu podczas stymulacji,
- stosowanie hCG (gonadotropiny kosmówkowej) do stymulacji dojrzewania komórek jajowych,
- podtrzymywanie fazy lutealnej cyklu za pomocą hCG,
- zajście w ciążę.
Zespół hiperstymulacji jajników – objawy
Ze względu na rodzaj i nasilenie objawów hiperstymulacji jajników można wyróżnić postać łagodną, umiarkowaną i ciężką OHSS.
Postać łagodna charakteryzuje się dyskomfortem i uczuciem pełności w jamie brzusznej spowodowanym znacznym powiększeniem jajników. Do tego dołączają się bóle brzucha, biegunka, wymioty i nudności.
Postać umiarkowana występuje wówczas, gdy objawy postaci łagodnej mają znaczne nasilenie. Dodatkowo pojawia się wodobrzusze (nagromadzenie płynu wokół narządów jamy brzusznej) oraz nieprawidłowości w badaniach laboratoryjnych krwi (leukocytoza, hipoproteinemia i wzrost wartości hematokrytu).
Jak długo trwa zespół hiperstymulacji jajników?
Czas trwania objawów hiperstymulacji jajników jest kwestią indywidualną – zależy od postaci zespołu, szybkości wprowadzenia skutecznego leczenia oraz ogólnego stanu zdrowia pacjentki. W większości przypadków objawy ustępują samoistnie w ciągu 7-10 dni.
W przypadku zajścia w ciążę produkowana wówczas przez organizm kobiety gonadotropina kosmówkowa (hCG) może prowadzić do pogorszenia objawów OHSS. Wymaga to zintensyfikowanego monitorowania stanu zdrowia ciężarnej. Ustąpienie symptomów trwa wówczas dłużej – nawet kilka tygodni.
Zespół hiperstymulacji jajników – leczenie
Leczenie zespołu hiperstymulacji jajników zależy od tego, jakie jest jego nasilenie. Kobiety z postacią łagodną i umiarkowaną OHSS są dokładnie monitorowane pod kątem postępowania objawów i możliwości przejścia choroby w postać cięższą.
Zalecenia to m.in.:
- Zwiększone spożycie płynów,
- Częste badania ginekologiczne, fizykalne i badania USG,
- Odpoczynek,
- Stosowanie leków przeciwzakrzepowych (w razie znacznego ograniczenia aktywności fizycznej),
- Dieta bogatobiałkowa (stosowanie dodatkowych witamin i minerałów dla kobiet w ciąży nie jest konieczne, chyba że lekarz zaleci inaczej),
- Codzienne pomiary masy ciała i pomiary obwodu w talii (do oceny gromadzenia się płynu w jamie otrzewnej),
- Częste wykonywanie badań laboratoryjnych z krwi w celu monitorowania funkcji nerek, wątroby i innych narządów.
Kobiety, u których wystąpił zespół hiperstymulacji jajników w postaci łagodnej lub umiarkowanej muszą uważnie obserwować swój organizm. Objawy, takie jak pogorszenie samopoczucia, ogólne osłabienie, znaczne dolegliwości bólowe, duszność i zmniejszenie ilości oddawanego moczu, są wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej!
Ciężki OHSS jest leczony w warunkach szpitalnych, gdzie prowadzone jest intensywne monitorowanie i leczenie polegające na:
- Utrzymywaniu odpowiedniego nawodnienia,
- Ocenie i wspieraniu pracy nerek, wątroby i układu krzepnięcia,
- Stosowaniu profilaktyki przeciwzakrzepowej,
- Stosowaniu leczenia łagodzącego objawy (np. leki przeciwbólowe).
Zespół hiperstymulacji jajników a ciąża
Jeśli kobieta, u której wystąpił zespół hiperstymulacji jajników, zajdzie w ciążę, to istnieje ryzyko zaostrzenia choroby i pogorszenia odczuwanych objawów oraz dołączenie nowych. Polega to zwykle na przejściu postaci łagodnej w umiarkowaną lub umiarkowanej w ciężką.
Zmiany zachodzące w ciele kobiety z zespołem hiperstymulacji jajników mogą stanowić czynnik ryzyka porodu przedwczesnego lub stanu przedrzucawkowego. Niektóre doniesienia sugerują zwiększoną częstość poronień u kobiet z OHSS.
Podsumowanie
Choć zespół hiperstymulacji jajników występuje coraz rzadziej to wciąż jest możliwy i może stanowić zagrożenie dla zdrowia lub nawet życia kobiety. Każda pacjentka poddawana hormonalnej stymulacji jajników powinna być świadoma powikłań wynikających z tych procedur i poinformowana, jak postępować w razie pojawienia się niepokojących objawów.
Źródła:
- Bręborowicz G.H. (red.), Ginekologia, wyd. III, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa, 2020
- Desai P. K., Ovarian hyperstimulation syndrome, https://radiopaedia.org/articles/ovarian-hyperstimulation-syndrome-1, [dostęp: 20.07.2024 r.]
- Management of Ovarian Hyperstimulation Syndrome (Green-top Guideline No. 5), Royal College of Obstetricians & Gynaecologists, https://www.rcog.org.uk/guidance/browse-all-guidance/green-top-guidelines/the-management-of-ovarian-hyperstimulation-syndrome-green-top-guideline-no-5/, [dostęp: 19.07.2024 r.]
- Ovarian Hyperstimulation Syndrome – Symptoms & Causes, Mayo Clinic, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/ovarian-hyperstimulation-syndrome-ohss/symptoms-causes/syc-20354697, [dostęp: 19.07.2024 r.]