Jak poprawić pamięć? Czy lecytyna pomoże?

20. 8. 2018 · 4 minuty czytania

Twoja pamięć zaczyna szwankować? Nie załamuj się! Poznaj ćwiczenia poprawiające funkcjonowanie mózgu. Sprawdź, co suplementować, aby wspomóc układ nerwowy. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Jak poprawić pamięć? Czy lecytyna pomoże?

Czy znane Ci jest pojęcie funkcji poznawczych ludzkiego umysłu? Jeśli nie, nie przejmuj się! Mało kto zna je z teorii, ale każdy z nas codziennie z nich korzysta. Do funkcji poznawczych należą: spostrzeganie, uwaga, logiczne rozumowanie i pamięć. To właśnie pamięć lubi płatać figle i bywa zawodne. Problemy z pamięcią dopadają także ludzi młodych. Zobacz, jak poprawić pamięć i koncentrację i czy lecytyna na pamięć naprawdę działa?

Co to jest pamięć?

Dzięki pamięci możesz trwale lub chwilowo przechowywać i odtwarzać w głowie różne informacje. Psychiatrzy i neurolodzy wyróżniają różne rodzaje pamięci. Najprostszy podział to klasyfikacja na pamięć krótkotrwałą i długotrwałą.

Pamięć krótkotrwała to tak zwana pamięć operacyjna. Potrzebna Ci jest „na krótko”, np. żeby zapamiętać numeru autobusu lub godzinę odlotu samolotu.

Pamięć długotrwała natomiast to wynik wielokrotnie powtarzanych informacji, które utrwalają się i zostają z Tobą na dłużej. Możesz do nich dotrzeć, kiedy tylko chcesz. Marzeniem wielu osób jest posiadanie niezawodnej pamięci! Jak więc poprawić pamięć krótkotrwałą, a jak poprawić pamięć długotrwałą? Czy medycyna ma na to jakieś sposoby?

Sprawdź też preparaty wspierające układ nerwowy.

co to jest pamięć

 

Jak poprawić pamięć?

Niestety, nie ma jednej magicznej pigułki, która szybko i efektywnie poprawi Twoją pamięć. Mimo wszystko, jeśli czujesz, że coraz częściej o czymś zapominasz, warto udać się do lekarza neurologa lub psychiatry. Specjalista stwierdzi, jaka jest przyczyna osłabienia pamięci.

Jak poprawić pamięć

 

Kłopoty z pamięcią najczęściej wynikają z przemęczenia, stresu, czy po prostu zaawansowanego wieku. Problemy z pamięcią mogą wiązać się także z zaburzeniami depresyjnymi czy otępieniem. Istnieje wiele sposobów, które pośrednio poprawiają pamięć − są to zarówno zdrowe nawyki, dzięki którym stymulujesz swój mózg, ale też suplementy diety.

Co poprawia pamięć?

Istnieje mnóstwo suplementów diety, które rzekomo mają poprawić pamięć. Ale czy faktycznie działają? Jedną z takich substancji jest lecytyna.

Co to jest lecytyna? Jest to naturalna substancja fosfolipidowa, która pochodzi z soi. Występuje w błonach komórkowych neuronów i jest też źródłem choliny, która służy do syntezy neurotransmiterów. Ma również działanie przeciwmiażdżycowe. Lecytyna pełni funkcję wspomagającą i odżywczą dla układu nerwowego. A to przekłada się na poprawę pamięci.

Sprawdź też suplementy na pamięć i koncentrację.

Jak poprawić pamięć - lecytyna

 

Co jeszcze wśród suplementów jest dobre na pamięć? Wyciąg z liści miłorzębu japońskiego (Ginko Biloba) to równie popularny co lecytyna preparat na poprawę pamięci. Wyciąg z Ginko Biloba poprawia krążenie w ośrodkowym układzie nerwowym, dzięki czemu mózg jest lepiej ukrwiony. To znakomicie wpływa na pamięć.

miłorząb japoński na pamięć

 

Jak jeszcze poprawić pamięć i koncentrację? Substancją, która również znana jest z dobroczynnego działania na pamięć jest piracetam. Lek ten jest pochodną kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), a jego działanie polega na wzmożeniu syntezy neuroprzekaźników w układzie nerwowym, poprawie metabolizmu neuronów i wzmocnieniu przekaźnictwa sygnałów między komórkami nerwowymi.

Naturalne wspomaganie pamięci

To, co jest dobre na pamięć to wyrobienie w sobie kilku dobrych nawyków i codzienne ćwiczenie mózgu. Lecytyna na pamięć to nie wszystko! Możesz dodatkowo wprowadzić do swojej rutyny kilka rozwiązań.

1. Ćwicz swój umysł!

Żadna tabletka nie działa tak skutecznie na poprawę pamięci, jak regularne ćwiczenia mózgu. Do takich ćwiczeń zalicza się rozwiązywanie krzyżówek, zagadek, działań matematycznych czy innych łamigłówek. Dzięki temu w mózgu wciąż powstają nowe połączenia między neuronami. To gwarantuje dobrą pamięć.

Sprawdź też porady dla seniorów, jak trenować mózg

Jak poprawić pamięć - ćwiczenia umysłu

2. Wyciszenie

Brzmi paradoksalnie, ale czasem jedyną rzeczą, która poprawia pamięć jest całkowite wyciszenie i „wyłączenie” myślenia. Gdy do Twojego mózgu dociera zbyt duża ilość informacji, na przykład podczas intensywnej nauki do egzaminu, mózg się buntuje i zaczynasz zapominać lub gorzej zapamiętujesz nowe informacje. Wtedy najlepiej pozwolić sobie na chwilę relaksu, żeby mózg mógł się zregenerować.

Jak poprawić pamięć - wyciszenie

3. Nauka nowego języka

Jeśli nie lubisz krzyżówek, zacznij uczyć się języka obcego. W ten sposób nieustannie będziesz pobudzać mózg do pracy, a to stymuluje pamięć i zapobiega jej utracie.

Jak poprawić pamięć - nauka języka

4. Czytanie książek

Czytanie książek to kolejny sposób na to, jak poprawić pamięć. Nie ma znaczenia, jakie książki czytasz! Według psychiatrów i neurologów dla Twojej pamięci najlepsze jest czytanie kilku książek jednocześnie. Próbuj wtedy zapamiętywać jak najwięcej szczegółów z każdej z nich.

Sprawdź też, jak dbać o układ nerwowy.

Jak poprawić pamięć - czytanie książek

 

Nie ma jednego sposobu na wzmocnienie pamięci, jednak regularne ćwiczenia umysłu już od najmłodszych lat, dają długofalowe, pozytywne efekty. Jeśli chcesz wspomóc pamięć suplementami diety, najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem, który pomoże Ci dobrać odpowiedni preparat.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora