Trzeci trymestr ciąży − na co się przygotować?

29. 9. 2019 · 4 minuty czytania
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Trzeci trymestr ciąży − na co się przygotować?

Mówi się, że „trzeci trymestr” to ostatnia prosta w drodze do porodu. Niestety, wcale ta droga nie jest taka „prosta”. Ogromny brzuch, puchnące ręce i nogi, skurcze przepowiadające – to tylko niektóre z dolegliwości, które czekają Cię na w ostatnim okresie ciąży. Do tego, dochodzi stres związany ze zbliżającym się porodem. Zobacz, jak naprawdę wygląda 3. trymestr ciąży.

3. trymestr ciąży zaczyna się od 28. tygodnia ciąży. Do tego czasu, dziecko zdąży już wykształcić wszystkie najważniejsze narządy wewnętrzne. Od 26. tygodnia mózg dziecka zdolny jest do kontrolowania oddechu. Dzieci urodzone po tym terminie mają szanse na przeżycie poza Twoim organizmem. Jednak układ oddechowy płodu wykształca się całkowicie do 38. tygodnia w ciąży. To właśnie po przekroczeniu tego terminu można mówić o „ciąży donoszonej”. W ostatnich tygodniach ciąży dziecko powinno już ułożyć się głową do dołu.

trzeci trymestr ciąży

 

W ostatnim trymestrze dziecko ciągle rośnie, a Ty wraz z nim. O tym, jak rośnie brzuch w ciąży (w tym 3. trymestrze) i ile powinnaś w tym okresie przytyć, pisałam w artykule: Jak rośnie brzuch w ciąży. Powiększa się nie tylko Twój brzuch, ale także piersi. Mogą stać się one bardziej nabrzmiałe, a nawet możesz zaważyć wyciekający z nich pokarm.

 

3. trymestr ciąży – dolegliwości, na jakie musisz się przygotować

1. Obrzęki rąk i nóg

Związane są one z powiększającą się wagą i huśtawką hormonów. Pojawiają się najczęściej w upalne dni, po większym wysiłku. Najlepszą metodą na walkę z nimi jest odpoczywanie w pozycji leżącej z lekko uniesionymi nogami.

„By uniknąć nieprzyjemności związanych z obrzękami, dbaj o prawidłowe nawodnienie organizmu − pij najlepiej wodę niegazowaną oraz zrezygnuj z nadmiaru soli w diecie. Pamiętaj też, że przy skłonności do obrzęków, warto zawczasu zdjąć z palców ciasną biżuterię, jak pierścionki czy obrączka”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

3 trymestr

2. Zgaga

Jeżeli do tej pory nie miałaś zgagi, to zapewne w 3. trymestrze tego nie unikniesz. Uporczywa zgaga w ostatnich tygodniach ciąży związana jest z tym, że powiększająca się macica naciska na żołądek. W rezultacie, treść żołądkowa wypychana jest do przełyku, powodując nieprzyjemne dolegliwości. O tym jak sobie z nimi radzić przeczytaj w artykule: Zgaga w ciąży – domowe sposoby przyszłej mamy.

3. Zaparcia i hemoroidy

Zaparcia w ciąży spowodowane są przede wszystkim wysokim stężeniem progesteronu w organizmie kobiety. Ponadto, powiększająca się macica coraz bardziej uciska na jelita. Niestety, zaparcia prowadzą do kolejnej wstydliwej dolegliwości: hemoroidów. O tym jak sobie radzić z zaparciami, przeczytaj w artykule: Zaparcia w ciąży – jak im zaradzić?

    4. Skurcze przepowiadające (Braxtona-Hicksa)

    Skurcze przepowiadające mogą pojawić się jeszcze w 2. trymestrze, jednak to właśnie w ostatnich tygodniach ciąży stają się one coraz częstsze i bardziej dolegliwsze. O tym, jak rozróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od tych porodowych, pisałam w artykule: Skurcze przepowiadające – jak je rozpoznać.

    5. Bóle kręgosłupa

    Powiększający się brzuch powoduje, że bóle kręgosłupa w odcinku krzyżowym. Pod koniec ciąży potrafią być naprawdę dokuczające. Oprócz tego, kiedy Twoje ciało przygotowuje się na poród, produkuje więcej relaksyny – hormonu odpowiedzialnego za rozluźnienie wiązadeł miednicy. Niestety, działa również na więzadła między kręgami, stąd bardzo łatwo przeciążyć kręgosłupa. W ostatnim trymestrze jak najwięcej odpoczywaj. Unikaj długiego stania, noszenia ciężarów. Możesz chodzić na basen, a także ćwiczyć w domu, robiąc np. tzw. koci grzbiet.

    3 trymestr ciąży

    6. Bezsenność

    Trudności z zasypianiem w ostatnich tygodniach ciąży wynikają z innych dolegliwości 3. trymestru, takich jak: trudności z oddychaniem, bóle kręgosłupa i nóg czy zgaga. Do tego dochodzi stres związany ze zbliżającym się porodem. Jak sobie z tym poradzić? Po pierwsze, przed snem postaraj się rozluźnić: weź ciepłą kąpiel, poczytaj książkę. Niech partner wymasuje Ci bolące plecy i nogi.  Na kilka godzin przez zaśnięciem unikaj niebieskich ekranów. Z doświadczenia wiem, że w przypadku trudności z oddychaniem i zgagi, pomaga spanie w pozycji półsiedzącej. Ważne jest jednak to, żeby Tobie było wygodnie!

    7. Trudności z oddychaniem i kołatanie serca

    Macica uciskająca na przeponę powoduje to, że trudniej Ci będzie złapać głębszy oddech.

    8. Częste oddawanie moczu

    Macica uciska na pęcherz moczowy.

    Sprawdź też, jak odróżnić wody płodowe od moczu.

    jak wygląda trzeci trymestr ciąży

    3. trymestr – co powinno Cię niepokoić?

    1. Krwawienia i plamienia z dróg rodnych

    2. Częste i przybierające na sile skurcze

    Jest to objaw porodu.

    3. Gorączka, dreszcze

    Na tym etapie ciąży najlepiej z takimi objawami jak najszybciej udać się do lekarza.

    4. Nudności i biegunka

    Mogą być oznaką zbliżającego się porodu.

    5. Nagłe opuchnięcie całego ciałom

    Może to być objaw tzw. stanu przedrzucakowwego, który jest niebezpieczny dla ciężarnej i płodu.

    6. Brak ruchów dziecka

    Jeżeli nie odczuwasz przez jakiś czas ruchów dziecka i niepokoi Cię to, wtedy warto udać się do szpitala w celu wykonania KTG. W 3. trymestrze zaleca się, żeby kobiety ciężarne liczyły ruchy płodu tzw. metodą Cardiffa. Twój lekarz prowadzący powinien Ci to wyjaśnić.

    7. Jeżeli odejdą Ci wody płodowe, zwłaszcza, jeżeli ich kolor jest zielonkawy.

    3 trymestr jak wygląda

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice