Jak wyleczyć chrypkę? Wywiad z ekspertem Dr. Max dr Pawłem Dańko

30. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Chrypka wiąże się z dużym dyskomfortem i utrudnia mówienie. Z czego bierze się ta dolegliwość? Jak ją leczyć? Więcej informacji dowiesz się z wywiadu z dr. Pawłem Dańko!

Paweł Dańko
Paweł Dańko
Jak wyleczyć chrypkę? Wywiad z ekspertem Dr. Max dr Pawłem Dańko

Chrypka najczęściej pojawia się przy infekcji wirusowej, bakteryjnej lub wywołana jest alergią. Może być też objawem nadużywania głosu. Ekspert Dr. Max, dr Paweł Dańko opowiada o tym, jak wyleczyć różne rodzaje chrypki.

Dr. Max: Skąd bierze się chrypka?

Dr Paweł Dańko: W czasie przeziębienia chrypka związana jest najczęściej z nieprawidłowym przepływem powietrza poprzez głośnię. Powietrze, które przepływa przez krtań, gdzie znajdują się zmienione chorobowo fałdy głosowe, nabiera drgań.

 

Dr. Max: Czym różni się chrypka krótkotrwała od chrypki przewlekłej?

PD: Chrypka krótkotrwała jest zazwyczaj związana z infekcją wirusową, bakteryjną, alergią lub nadużyciem alkoholu czy tytoniu. Chrypka krótkotrwała trwa do 2 tygodni.

Dr. Max: Czy chrypce zawsze musi towarzyszyć infekcja wirusowa lub bakteryjna?

PD: Infekcja jest najczęstszą przyczyną chrypki. W przypadku chrypki przewlekłej przyczyny mogą być inne. Chrypka przewlekła jest często związana z zawodowym nadużywaniem głosu, paleniem tytoniu, refluksem żołądkowo-przełykowym (tzw. zgaga). Może też być związana z nowotworem krtani, gardła, tarczycy, przewlekłym stosowaniem wziewnych sterydów, niedoczynnością tarczycy.

Dr. Max: Czy z chrypką należy udać się do lekarza?

PD: Z chrypką lepiej udać się do lekarza, gdy występuje dłużej niż 2 tygodnie. Albo kiedy towarzyszy jej wysoka gorączka, trudności w przełykaniu lub silny kaszel.

Sprawdź też leki i preparaty na kaszel suchy

jak wyleczyć chrypkę

Dr. Max: Kiedy chrypa może zacząć niepokoić?

PD: Chrypka jako jedyny objaw może zacząć niepokoić, gdy przeciąga się w czasie i trwa dłużej niż 2 tygodnie.

Dr. Max: Co może oznaczać długotrwała chrypka?

PD: Długotrwała chrypka może być bezpośrednio związana z chorobami lub podrażnieniem fałdów głosowych. Najczęściej nadużywanie głosu związane z pracą, dymem tytoniowy, refluksem żołądkowo-przełykowy. Może też mieć charakter wtórny i mieć związek z takimi chorobami jak niedoczynność tarczycy, myasthenia gravis, przewlekła kortykoterapia wziewna, reumatoidalne zapalenie stawów,  nowotwory (przełyku, płuca, guzy śródpiersia), neuropatie (neuropatia cukrzycowa) czy choroby serca. Lista jest długa, ale poważniejsze choroby mają też zazwyczaj inne objawy obok chrypki.

Dr. Max: Jak leczy się chrypkę, która pojawiła się u osób pracujących głosem?

PD: W profilaktyce dobrym rozwiązaniem jest stosowanie inhalacji parowych, nebulizacji z solą fizjologiczną, płukanek jamy ustnej i nawadnianie organizmu. Chodzi o to, żeby nawilżać struny głosowe.

Dr. Max: Co stosować doraźnie na chrypkę?

PD: Można stosować preparaty jak w przypadku profilaktyki chrypki, o której mówiłem. Warto też stosować preparaty wykrztuśne (mukolityki), bo często chrypka ma charakter infekcyjny i choroba dotyczy ogólnie górnych dróg oddechowych. W cięższych przypadkach można zastosować steryd w nebulizacji, w przypadkach infekcji bakteryjnych antybiotyk.

Sprawdź też leki na chrypkę.

Dr. Max: A co z inhalacjami? Czy mogą one pomóc w złagodzeniu objawów chrypki?

PD: Inhalacje są jak najbardziej zalecane, bo nawilżają drogi oddechowe. Dodatkowo stosowane olejki lawendowy, eukaliptusowy, sosnowy mają też działanie przeciwzapalne.

co na chrypkę

Dr. Max: Czy sauna na chrypkę może więc pomóc?

PD: Sucha sauna nie jest zalecana, bo dodatkowo wysusza drogi oddechowe. Sauna parowa może nie zaszkodzi, ale ze względu na często infekcyjny charakter chrypki, nie polecam sauny ze względu na to, że można zarazić inne osoby w saunie.

Dr. Max: Czy da się wyleczyć chrypkę u osób palących papierosy?

PD: Niestety, jedyną pewną receptą jest zaprzestanie palenia. Tym bardziej, że dym tytoniowy może doprowadzić do wystąpienia raka krtani (i nie tylko). Dodatkowo konieczne jest nawilżanie dróg oddechowych (inhalacje, nebulizacje, przyjmowanie dużej ilości płynów).

Sprawdź też preparaty wspomagające rzucanie palenia.

chrypka przyczyny

Dr. Max: Jak wyleczyć chrypkę alergiczną?

PD: Po pierwsze, najlepiej unikać narażenia się na alergen, ale czasem jest to niemożliwe. Wtedy z pomocą przychodzą leki antyhistaminowe, czasem sterydy. Dodatkowo tak, jak w innych rodzajach chrypki, ważne jest nawilżanie.

Dr. Max: Jakie badania wykonuje się, żeby stwierdzić, co jest przyczyną długotrwałej chrypki?

PD: Podstawowym badaniem laryngoskopia wykonywana przez lekarza laryngologa.

Dr. Max: Jakie naturalne składniki (zioła, napary) najlepiej sprawdzą się przy chrypce? Czy domowe leczenie może pomóc, czy lepiej stosować leczenie farmakologiczne?

PD: W profilaktyce zdecydowanie najlepiej sprawdzą się naturalne metody lecznicze. Korzystne jest nawilżanie górnych dróg oddechowych naparami z rumianku, szałwii, eukaliptusa czy tymianku. Dobrze sprawdza się też nebulizacja, nawet zwykłą solą fizjologiczną. Jednak w przypadku infekcji bakteryjnej z wysoką gorączką, konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Paweł Dańko
    Paweł Dańko
    Jestem lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Doświadczenie lekarskie zdobywałem i wciąż zdobywam w Szpitalu MSWiA w Krakowie, a także w Poradni Chorób Wewnętrznych w Gabinecie Dr. Max oraz w podstawowej opiece zdrowotnej. Szczególnie interesują mnie tematy związane z gastrologią, kardiologią oraz medycyną naturalną. W swojej praktyce dążę do optymalizacji leczenia, czyli stosowania możliwie małej ilości farmaceutyków, tak aby uniknąć niekorzystnych interakcji pomiędzy lekami. W moim życiu ważna jest rodzina, kontakt z przyrodą, ruch i różne drobne pasje, co pozwala mi utrzymać wewnętrzną równowagę, jak też najlepiej wykonywać swoją pracę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Paweł Dańko
    Paweł Dańko
    Jestem lekarzem, specjalistą chorób wewnętrznych, absolwentem Collegium Medicum Uniwersytetu Jagielońskiego w Krakowie. Doświadczenie lekarskie zdobywałem i wciąż zdobywam w Szpitalu MSWiA w Krakowie, a także w Poradni Chorób Wewnętrznych w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice