Jak zmieniać pieluchy u seniorów? Bardzo łatwo popełnić błąd!

4. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Systematyczna zmiana pieluch u osób w podeszłym wieku chroni przed odparzeniami skóry. Jak dbać o higienę seniorów? Co zrobić, by zmniejszyć ryzyko podrażnień? Dowiedz się więcej!

Irmina Turek
Irmina Turek
Jak zmieniać pieluchy u seniorów? Bardzo łatwo popełnić błąd!

Regularna i prawidłowa zmiana pieluch u seniorów jest bardzo ważna. Codzienną pielęgnacją i odpowiednim doborem produktów do higieny możesz uchronić osobę starszą od odparzeń, podrażnień i zmniejszyć ryzyko powstania odleżyn. Odpowiednia technika pomoże też zadbać o Twój kręgosłup. Zobacz, jak założyć pieluchę dorosłej osobie?

Właściwa zmiana pieluch u dorosłych pomaga zapobiegać odleżynom

Przyczyny, które doprowadziły do nietrzymania moczu lub kału u dorosłych mogą być bardzo różne. Stan ten może wynikać z wieku, przebytych chorób czy różnego rodzaju urazów. Niezależnie od przyczyny odpowiednia higiena i pielęgnacja jest tak samo ważna.

Prawidłowa zmiana pieluch u dorosłych to temat poruszany rzadko. Choć wydaje się to bardzo proste, warto pamiętać, że nieprawidłowo założona pielucha może być przyczyną postania podrażnień i odparzeń. A to jest szczególnie niebezpieczne w przypadku chorych leżących.

Niedostateczna higiena lub źle założona pielucha może mieć wpływ na tempo i proces powstawania odleżyn. Odleżyny bardzo trudno się leczy i ciężko je całkowicie usunąć − szczególnie u chorych leżących. Dlatego też warto robić jak najwięcej, żeby nie dopuścić do ich powstania.

Sprawdź też pieluchy dla dorosłych.

opieka nad seniorami

 

Odpowiednia troska o skórę u seniorów jest bardzo istotna również ze względu na to, że z wiekiem skóra staje się cieńsza i dużo łatwiej powstają na niej różnego rodzaju rany i podrażnienia. Wolniej zachodzą również procesy gojenia powstałych urazów.

 

Jakie produkty pomogą w codziennej higienie?

Warto zwrócić uwagę na odpowiedni dobór produktów higienicznych dla seniorów. Dobrze dopasowane, majtki chłonne lub pieluchomajtki , w zależności od stopnia nietrzymania moczu lub kału, pomogą zarówno zwiększyć komfort życia, jak i utrzymać aktywność osób starszych. Dadzą suche i czyste środowisko stref intymnych. Odpowiednie produkty, czy to wkładki urologiczne, czy majtki chłonne lub pieluchomajtki, to podstawa zachowania skóry w dobrej kondycji.

Dobór produktów powinien zależeć od stopnia problemów z utrzymaniem moczu i kału. Bardzo ważny jest też wybór dobrego rozmiaru majtek chłonnych czy pieluchomajtek. Nie powinny być one ani zbyt obcisłe, żeby nie powodować nadmiernego ucisku na skórę, ani zbyt luźne, żeby o nią nie ocierać i nie pozostawiać zbyt dużo luzu, co mogłoby doprowadzić do wydostawania się nieczystości.

Sprawdź też podkłady higieniczne i prześcieradła.

pieluchy dla seniorów

 

Zarówno pieluchy, jak i pieluchomajtki powinny być zmieniane tak często, jak to konieczne i zawsze po oddaniu kału. Zapobiegnie to maceracji skóry i powstawaniu podrażnień. Poprawi też komfort życia seniora.

Ponadto ważne są również produkty pielęgancyjne używane do mycia i pielęgnacji skóry podczas zmiany pieluchomajtek , czy innych produktów chłonnych. Pomocne okazują się chusteczki nasączane, które w łatwy sposób pomogą umyć strefy intymne i sprawdzą się również w podróży czy podczas opieki nad chorym w szpitalu. Warto używać tych specjalnie przeznaczonych dla osób dorosłych, gdyż ich powierzchnia jest ponad 2 razy większa od chusteczek dla dzieci po to aby chronić dłonie opiekuna. Tego typu produktem są chusteczki nasączane Seni Care. Składniki kojące i odżywcze, takie jak witamina E czy alantoina zadbają o skórę, a różna wielkość opakowań pozwoli mieć je zawsze ze sobą.

Sprawdź też chusteczki do pielęgnacji skóry.

chusteczki nawilżające dla seniorów

 

Podczas zmiany pieluchy i mycia skóry, nie zapominaj o odpowiednim nawilżeniu skóry. Służyć do tego może np. Seni Care krem ochronny z argininą. Produkt ten będzie zapobiegał powstawaniu stanów zapalnych i może być stosowany, jako profilaktyka powstawaniu odparzeń i odleżyn.

Jak zmienić pieluchę seniorowi? Technika

W zależności od tego, jak mobilny jest senior i na ile może z Tobą współpracować przy zmianie pieluch, technika zakładania nowych środków higienicznych będzie wyglądać różnie. Jeśli senior jest w stanie unieść pośladki, cały proces jest mało skomplikowany.

zakładanie pieluch seniorowi

 

Jeśli nie ma takiej możliwości, najłatwiej ułożyć seniora na boku i przeprowadzić cały proces stopniowo. Najpierw usuń zużytą pieluchę, dokładnie umyj okolice intymne (np. za pomocą nasączanych chusteczek lub pianki niewymagającej użycia wody) i nałóż preparaty pielęgnacyjne. Następnie połóż nową pieluchę na łóżku i po położeniu chorego na nią, zapnij ją.

Przy obracaniu seniora warto zwrócić uwagę na ułożenie rąk i nóg. Pomoże zgięcie ręki w łokciu i ułożenie seniorowi na klatce piersiowej − wtedy podczas obrotu ręka nie zostanie przygnieciona. Możesz też zgiąć nogę seniorowi dla ułatwienia zmiany pozycji.

Jak widzisz zmiana pieluch u seniorów, także u osoby leżącej, nie jest taka skomplikowana. Właściwa pielęgnacja skóry seniora może zapobiec poważnym zmianom dermatologicznym, w tym odleżynom!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Irmina Turek
Irmina Turek
Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice