Pampersy dla dorosłych — jak wybrać najlepszy produkt dla seniora?

16. 2. 2021 · 5 minut czytania
Jak spośród wielu środków chłonnych wybrać najlepsze dla seniora? Jak dobrać właściwy rozmiar i co wziąć pod uwagę? Odpowiadamy na pytania o pampersy dla dorosłych.
Justyna Dystrych
Justyna Dystrych
Pampersy dla dorosłych — jak wybrać najlepszy produkt dla seniora?

To przykre, ale w pewnym momencie życia pampersy dla dorosłych mogą się stać produktem pierwszej potrzeby. Zazwyczaj konieczność zakupu środków chłonnych dla osoby starszej pojawia się wtedy, gdy ma ona problem z nietrzymaniem moczu lub kału. Senior może nie kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych albo nie być w stanie podnieść się z łóżka. Jak znaleźć wtedy produkt „skrojony na miarę”?

Jak dobrać pampersy dla dorosłych?

Dobierając pampersy dla osoby starszej, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Dwa najważniejsze to ich rozmiar oraz stopień chłonności.

Pampersy dla dorosłych — rozmiary

Pampersy i pieluchomajtki dla dorosłych są dostępne w pewnych standardowych rozmiarach, które opisują także „normalną” bieliznę (S, M, L itd.). Dodatkowo znajduje się na nich pewien zakres wartości informujący o minimalnym i maksymalnym obwodzie pieluchy (np. 80-110 cm). Pamiętaj, że za mały pampers powoduje ucisk i bolesne odparzenia. Za duży opadnie i nie spełni swojej najważniejszej funkcji — nie ochroni łóżka ani odzieży przed zabrudzeniem. Jak w takim razie dobrać odpowiednią wielkość?

Najpierw za pomocą centymetra krawieckiego zmierz obwód talii i bioder seniora. Potem sprawdź, jakie wartości znajdziesz w zakresie określonym przez producenta. Poniżej podaję przykład dwóch rozmiarów (dla produktów marki Seni).

 

Rozmiar

Obwód (cm)

Medium (M)

75-110

Large (L)

100-150

Gdy obwód bioder i talii znajduje się w tym samym przedziale (np. talia 80 cm, biodra 100 cm), zalecany rozmiar to M. A gdy wartości należą do dwóch różnych zakresów (np. talia 90 cm, biodra 120 cm), lepszy będzie rozmiar L. Pewnie zauważyłeś, że istnieje również pewien wspólny zakres dla rozmiaru M i L. Co zrobić z tą informacją? Jeśli osoba starsza jest mobilna, pewnie lepiej sprawdzi się mniejszy pampers dla dorosłych. Jednak dla kogoś leżącego wygodniejsza okaże się raczej większa pielucha. Tak było w przypadku mojej leżącej babci (dla niej kupujemy nawet jeszcze większe pampersy, niż to wynika z zaleceń producenta).

pampersy dla osób starszych i seniorów

 

Sprawdź także, kiedy warto zastosować podkład higieniczny dla seniora.

Pampersy dla seniora — stopień chłonności

Na pierwszy rzut oka najbezpieczniejszy wydaje się wybór najbardziej chłonnej pieluchy. Pamiętaj jednak, że im większą chłonność ma pampers, tym większa jest również jego grubość. Warto dobrać produkt dostosowany do tego, jak duże są mimowolne wypróżnienia.

    Stopień nietrzymania moczu określa ilość jego niekontrolowanego wydalenia w ciągu 4 godzin:

    • kropelkowe — do 50 ml,
    • lekkie — 50-100 ml,
    • średnie — 100-200 ml,
    • ciężkie — 200-300 ml,
    • bardzo ciężkie — ponad 300 ml.

    Jak ustalić ten stopień dla osoby, która będzie używać pieluch? Jeśli sprawność seniora i jego chęć do współpracy na to pozwala, możecie wspólnie sporządzić tzw. dziennik mikcji. Co w nim uwzględnić? Wzór znajdziesz w tabeli poniżej.

     

    Godzina

    Ilość moczu oddanego w toalecie (w ml)

    Ilość moczu wydalonego niekontrolowanie (w ml)

    Ilość spożytych płynów (w tym również zupy)

    Uwagi (czy nietrzymanie moczu było z parciem, czy bez, w jakiej sytuacji lub pozycji itp.)

    00:00-01:00

     

     

     

     

    01:00-02:00

     

     

     

     

     

     

     

     

    23:00-00:00

     

     

     

     

     

    Obserwację warto prowadzić przez minimum 2-3 dni. Wszystkie informacje z takiego dziennika pomogą zarówno Tobie, jak i lekarzowi w dokładnym określeniu problemu i dobraniu właściwych środków absorpcyjnych. Dlaczego piszę o współpracy w czasie prowadzenia go? Ponieważ najbardziej wiarygodne wyniki uzyskasz, gdy uda się dokładnie zmierzyć ilość moczu oddanego w czasie wizyty w toalecie — czyli, kolokwialnie mówiąc, senior powinien nasiusiać do pojemnika z miarką. Jeśli nie jest to możliwe, postaraj się oszacować te wartości w tabeli (podobnie jak ilość niekontrolowanie oddanego moczu).

    pampersy dla seniorów - jak wybrać rozmiar?

     

    Przeczytaj także o skutecznych sposobach na zaparcia u seniorów.

    Wybór pampersów dla seniora — dodatkowe czynniki

    Pampersy dla seniorów mają różne udogodnienia, które mogą ułatwić życie Tobie i seniorowi. Zastanów się:

    • Jak często uda Ci się wymieniać zabrudzone pieluchy? Czy stanie się to od razu po wypróżnieniu? Jeśli nie, przyda się system absorbujący zapachy. Częstotliwość zmian uwzględnij również przy dobieraniu chłonności.
    • Czy senior zdejmie mokrą pieluchę samodzielnie, czy Ty to zrobisz? Wskaźnik wilgotności pomoże Ci szybko zorientować się, że już czas na zmianę pampersa.
    • Czy potrzeba dodatkowych zabezpieczeń przeciwko wyciekaniu moczu, np. w pozycji leżącej? Niektóre wyroby chłonne mają specjalne barierki, które zapobiegają takim sytuacjom.
    • Czy senior ma podrażnienia, wysypkę, rany na skórze lub inne problemy skórne? W takim przypadku wybierz pampersy dla dorosłych wykonane z oddychających materiałów, które nie powodują otarć.

    Jak widzisz, na początek warto zaopatrzyć się w mniejszą liczbę produktów. Być może przyjdzie Ci trochę poeksperymentować, zanim znajdziesz najlepszy pampers dla seniora.

     

    Pampersy, pieluchomajtki czy majtki chłonne — co jest lepsze dla seniora?

    Współczesne pampersy, pieluchy anatomiczne i pieluchomajtki praktycznie niewiele się między sobą różnią. Zazwyczaj wszystkie mają coś w rodzaju rzepów, które pozwalają na wygodne nakładanie bez konieczności przeciągania ich przez nogi. Dzięki bocznym zapięciom łatwiejsza jest również zmiana zabrudzonego pampersa oraz umycie seniora. Te produkty świetnie nadają się dla osoby leżącej, ale być może spodobają się też i bardziej sprawnej.

    jak wybrać pampersy dla dorosłych?

     

    Sprawdź też, jak zmieniać pieluchy u seniorów.

    Jeśli zaś starsza osoba jest dość samodzielna (np. chodzi po domu, sama się ubiera), możesz rozważyć zakup majtek chłonnych. To bardzo wygodne rozwiązanie, zapewniające seniorowi duży komfort użytkowania i ułatwiające dbanie o higienę.

    Czy pampersy dla dorosłych — na receptę?

    Wszystkie środki absorpcyjne (w tym pampersy i pieluchomajtki) są dostępne bez recepty. Jednak przy określonych dolegliwościach możesz ubiegać się o refundację. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule: Pieluchomajtki dla dorosłych a refundacja - odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

    Pampersy dla dorosłych ułatwią życie i Tobie, i seniorowi

    Na rynku znajdziesz mnóstwo produktów, które sprawdzą się w przypadku nietrzymania moczu i kału przez starszą osobę. Zapewniam Cię, że pampersy dla dorosłych naprawdę ułatwią życie — Twoje i seniora.

     

    Źródła:

    1. Rekomendacje Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych w zakresie postępowania w zaburzeniach kontynencji. Część 1: Nietrzymanie moczu, wyd. 1, Warszawa, listopad 2017. Dostępny online: https://nipip.pl/wp-content/uploads/2017/11/rekomendacje.pdf. [dostęp online: 10.02.2021].
    2. https://pl.wikipedia.org/wiki/Pieluszka. [dostęp online: 10.02.2021].
    3. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/150926,zaburzenia-czynnosci-zwieraczy. [dostęp online: 10.02.2021].
    4. https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu. [dostęp online: 10.02.2021].

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Justyna Dystrych
      Justyna Dystrych
      Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i pierwiastków. A prywatnie jestem dobrą wnuczką, od wielu lat zaangażowaną w opiekę nad coraz bardziej starzejącą się babcią. Chętnie dzielę się moimi doświadczeniami, które mogą pomóc nie tylko kochanym seniorom, ale również ich bliskim w tym trudnym okresie życia.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Justyna Dystrych
      Justyna Dystrych
      Z wykształcenia jestem chemikiem. Uważam, że chemia to życie, dlatego wybrałam specjalność “Środki bioaktywne i kosmetyki”. Zaczęłam pisać artykuły na ten temat, żeby zarażać innych moją fascynacją światem mikrocząstek i...
      Przeczytaj więcej od tego autora