Jaki gryzak dla niemowlaka? Przeczytaj, zanim kupisz!

24. 6. 2021 · 6 minut czytania

Zastanawiasz się nad zakupem gryzaka dla swojego dziecka? Sprawdź, czym się kierować przy zakupie. Skorzystaj z porad mamy!

Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Jaki gryzak dla niemowlaka? Przeczytaj, zanim kupisz!

Czas ząbkowania to niezwykle trudny okres nie tylko dla malucha, ale także dla rodziców – nieprzespane noce, chęć ulżenia w bólu swojemu dziecku i wiele emocji. Dlatego też obowiązkowym elementem wyprawki ząbkującego niemowlaka jest gryzak, jednak w tej roli nie powinny występować przypadkowe przedmioty. Sprawdź, jaki gryzak dla niemowlaka warto wybrać i czym kierować się przy wyborze!

Czym są gryzaki dla dzieci?

Gryzak to nie tylko kolorowa zabawka dla niemowlęcia, ale przede wszystkim niezbędny gadżet w okresie ząbkowania. Najczęściej przypada ono w okolicach 6. – 8. miesiąca życia malucha, jednak od tej reguły zdarzają się odstępstwa – niektóre niemowlęta ząbkują już w 2. czy 3. miesiącu, a u innych ząbki pojawiają się dopiero w okolicach pierwszych urodzin. Więcej na temat samego ząbkowania dowiesz się z artykułu Agnieszki: Ząbkowanie u niemowląt − jak je rozpoznać?.

Gryzaki dla dzieci pomagają uśmierzyć ból i co ciekawe mogą nawet przyspieszyć proces wyrzynania się zębów. Dzięki gryzieniu miękkiej, wykonanej z bezpiecznego materiału zabawki dziąsła szybciej się przebijają, tworząc wolną drogę dla wychodzącego ząbka. Prawie każdy gryzak na ząbkowanie posiada specjalne wypustki, które masują obolałe dziąsła, a także stymulują rozwój sensoryczny maluszka.

Dodatkowym plusem jest atrakcyjny wygląd nowoczesnych gryzaków – przyjazne dla oka kolory, ciekawe kształty i tekstury to zaproszenie do poznawania świata przez zabawę!

jaki gryzak dla niemowlaka

Gryzak na ząbkowanie – kiedy podać go maluchowi?

To pytanie zadaje sobie prawie każdy świeżo upieczony rodzic. Dziecko zaczyna się obficie ślinić około 3. miesiąca życia – zazwyczaj jednak to nie ząbkowanie, a zwiększenie intensywności pracy gruczołów ślinowych. Organizm maluszka przygotowuje się na rozszerzanie diety, które możecie rozpocząć już po 6. miesiącu życia.

Kiedy moja córka zaczęła się ślinić w okolicach 3. – 4. miesiąca, byłam przekonana, że to na pewno ząbkowanie, dlatego podałam jej lekki, elastyczny gryzak BabyOno, idealny do małych rączek. Uwielbiała się nim bawić, a ja miałam „aż” kilka minut dla siebie! Jednak pierwszy ząbek pojawił się u niej dopiero w 8. miesiącu życia, wtedy już zupełnie nie rozstawała się z ulubionym gryzakiem.

jaki gryzak dla dziecka

Tylko od Ciebie zależy, czy podasz gryzak 3-miesięcznemu niemowlęciu, czy dopiero ząbkującemu dziecku. Pamiętaj, że zabawka powinna być zawsze dopasowana do możliwości fizycznych maluszka – zarówno wielkością, wagą, jak i twardością.

Jaki gryzak dla 2-miesięcznego dziecka sprawdzi się najlepiej? Przede wszystkim lekki. Możesz wypróbować model Bite & Relax marki MAM. Jego rozmiar jest odpowiedni dla małych niemowląt i łatwo utrzymać go w rączkach, dlatego będzie świetną zabawką, a jednocześnie ukoi ból związany z wczesnym ząbkowaniem.

jakie gryzaki dla niemowląt

Jaki gryzak dla niemowlaka będzie bezpieczny? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Nie wiesz, jaki gryzak dla dziecka wybrać? Ja też na początku tego nie wiedziałam – dopiero po konsultacji z pediatrą udało mi się zebrać garść informacji, pomocnych przy poszukiwaniach gryzaka idealnego. Najważniejsze, żeby tworzywo, z którego wykonana jest zabawka, było w pełni bezpieczne dla niemowlęcia. Co to znaczy? Zwróć uwagę na oznaczenia zamieszczone na opakowaniu produktu lub przeczytaj informacje producenta – jeśli nie zawiera BPA, PCV, ftalanów i sztucznych barwników, a jednocześnie posiada wymagane atesty śmiało możesz go kupić.

„Wybierając gryzak dla niemowlęcia, pamiętaj, by gadżet ten był bezpieczny, to znaczy posiadał wszelkiego rodzaju atesty. Nie kupuj gryzaków, których pochodzenia i składu do końca nie znasz, ponieważ taka zabawka nie tylko nie pomoże maluchowi, a może mu nawet zaszkodzić. Dbaj również o higienę− regularnie myj go i wyparzaj, by nie był źródłem potencjalnego zakażenia dla dziecka”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Drugą kwestią są indywidualne preferencje Twojego niemowlęcia – historia rodzicielstwa zna masę przypadków, gdy dziecko odrzucało bardzo drogi, wymyślny gryzak na rzecz zwykłego, kupionego w aptece za kilka złotych. Zanim więc wydasz fortunę, zacznij od tańszych modeli. Starszemu niemowlęciu na pewno spodoba się wielokolorowy gryzak z dodatkowymi elementami do przekładania. Moja córka w okolicach pierwszych urodzin, gdy wychodziły jej 2 ząbki na raz, upodobała sobie wodny, bąbelkowy gryzak marki Canpol. Różne struktury bąbelków i kolorowe kółeczka przynosiły jej nie tylko ulgę w bólu, ale także zapewniały świetną zabawę.

gryzak na ząbkowanie

Gryzaki dla dzieci – elastyczne czy drewniane?

Na rynku dostępne są gryzaki wykonane z wielu różnych materiałów, jednak najpopularniejsze to te z miękkich tworzyw oraz drewniane. Jakie gryzaki dla niemowląt są najlepsze? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi – ilu rodziców i dzieci, tyle indywidualnych wyborów.

W przypadku mojego dziecka drewniany gryzak zupełnie nie spełnił swojej roli – zamiast uśmierzać ból dziąseł, służył do wesołego stukania o podłogę. Zabawa była przednia, jednak nie do końca o to chodziło. Gdy ból się nasilał, pomagał tylko schłodzony wodny gryzak, wykonany z elastycznego tworzywa, jednak na pewno są dzieci, które wolą miękkie drewno. Warto jednak wiedzieć, że drewniane zabawki trudniej się dezynfekuje – nie jest możliwe ich wyparzenie, czy nawet porządne umycie z dodatkiem delikatnego środka czyszczącego.

jaki gryzak dla 2 miesięcznego dziecka

Gryzak na ząbkowanie – higiena i sterylizacja

Niezależnie od tego, jaki gryzak dla niemowlaka wybierzesz, musisz dbać o czystość zabawki. Rozpulchnione i bolesne dziąsła są bardzo podatne na różnego rodzaju infekcje, dlatego regularne czyszczenie jest obowiązkowe. Jak się za to zabrać?

Sposób czyszczenia zabawek zależy od materiału, z którego zostały wykonane. Te z tworzyw sztucznych zwykle można myć pod bieżącą wodą, używając delikatnego płynu do mycia naczyń. Jak wspomniałam wcześniej, z drewnianymi gryzakami jest większy problem – z reguły nie zanurza się ich w wodzie, a producenci zalecają jedynie przecieranie wilgotną szmatką.

jaki gryzak dla niemowlaka

Niektóre gryzaki można myć w zmywarce, wyparzać wrzątkiem lub w sterylizatorze do butelek i smoczków. Zanim jednak przystąpisz do wyparzania, sprawdź na opakowaniu, czy zabawce nie zaszkodzi kontakt z wysoką temperaturą. Dzięki temu nie zniszczysz gryzaków, a co najważniejsze – nadal będą bezpieczne dla Twojego dziecka.

Podrasuj gryzak dla niemowlaka – sprytne triki, by uśmierzyć ból dziąseł

Już wiesz, jaki gryzak dla 3-miesięcznego dziecka i starszego malucha warto kupić i czym kierować się przy wyborze odpowiedniego gadżetu. Na koniec podpowiem Ci, jak go podrasować, żeby jeszcze lepiej uśmierzał ból dziąseł przy ząbkowaniu.

Pierwszy sposób jest bardzo łatwy do realizacji – wystarczy miękki wodny gryzak włożyć do lodówki na 15 – 20 minut. Najlepiej trzymać go przy tylnej ściance, ponieważ właśnie tam jest najniższa temperatura. Schłodzony ukoi gorące, rozpulchnione dziąsła i przyniesie ulgę niemowlęciu. Nie należy jednak wkładać zabawki do zamrażarki – zbyt niska temperatura może doprowadzić do przyklejenia gryzaka do ciepłych dziąseł i spowodować bolesne podrażnienia.

jaki gryzak dla 3 miesiecznego dziecka

Jeśli dziecko ukończyło 6. miesiąc życia i nie wykazuje oznak alergii, możesz po konsultacji z pediatrą skropić gryzak naparem z rumianku. Ta roślina działa antyseptycznie, przeciwzapalnie i ściągająco, dlatego może być pomocna w łagodzeniu bólu związanego z ząbkowaniem.

Sprawdź też artykuł: Smoczek dynamiczny - czy każda mama musi go kupić? Co to jest?.

Pamiętaj – ząbkowanie kiedyś się skończy!

Na szczęście ząbkowanie nie trwa wiecznie – teraz uzbrój się w cierpliwość i daj swojemu maluszkowi wsparcie, którego potrzebuje. Nie bój się prosić o pomoc – tata, babcia, ciocia czy opiekunka pomogą Ci w opiece nad dzieckiem, a Ty pozwól sobie na odpoczynek i chwilę tylko dla siebie.

Źródła:

Boguszewska-Gutenbaum H., Janicha J., Olczak-Kowalczyk D., Turska-Szybka A.: Wybrane zagadnienia związane z wyrzynaniem zębów mlecznych. Borgis – Nowa Stomatologia, R.2011, nr 2, s.73 – 76. 

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice