Kąpiel w krochmalu − kiedy pomoże maluchowi?

23. 2. 2020 · 4 minuty czytania

Krochmal stosuje się w celu łagodzenia zaczerwieniania i podrażnienia skóry. Jak wykąpać dziecko w krochmalu? Dlaczego krochmal pomaga w pielęgnacji niemowlaka? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Kąpiel w krochmalu − kiedy pomoże maluchowi?

Krochmal był dawniej powszechnie stosowany do łagodzenia podrażnień skóry u dziecka. Z braku innych możliwości, sięgały po niego nasze mamy i babcie. Dzisiaj wraca on do łask jako tani i naturalny środek pielęgnacji delikatnej skóry noworodka. Zobacz, jak wykonać kąpiel w krochmalu dla malucha.

Kąpiel dziecka w krochmalu − kiedy warto stosować?

Czym jest krochmal? Jest to zagotowana w wodzie skrobia roślinna (najczęściej ziemniaczana, choć spotyka się również krochmal zrobiony z skrobi kukurydzianej lub ryżowej).

skrobia ziemniaczana

 

Krochmal ma dobry wpływ na podrażnioną i przesuszoną skórę. Skrobia ziemniaczana pomaga w procesie regeneracji. Dzięki temu przyspiesza gojenie się ran i podrażnień. Łagodzi też uczucie swędzenia, które często towarzyszy różnego rodzaju zmianom skórnym.

Badania naukowe potwierdziły skuteczność krochmalowych kąpieli w łagodzeniu objawów atopowego zapalenia skóry (AZS). Krochmal zalecany jest również w leczeniu odparzeń pieluszkowych. Niektóre mamy zalecają stosowanie mąki ziemniaczanej jako zasypki na pupę podczas zmiany pieluchy. 

„Kąpiele lecznicze w krochmalu, siemieniu lnianym czy roztworze nadmanganianu potasu stanowią uzupełnienie pielęgnacji skóry dziecka z atopowym zapaleniem skóry. Pielęgnacja jest kluczowym elementem w leczeniu atopii, dlatego ważne jest by stosować się ściśle do zaleceń dermatologa lub pediatry”

− mówi lek. med. Aleksandra Malewska.

zmiana pieluszki dziecku

 

Zobacz, też jak poradzić sobie z odparzeniami na skórze malucha z atopią: Odparzenia u noworodka ze skórą atopową. Jak sobie z nimi poradzić?

Kąpiel w krochmalu może również pomóc  w przypadku potówek, trądziku niemowlęcego, a także przy objawach skazy białkowej lub innej reakcji alergicznej.

Nie wiem, czy to również wspominasz, ale moja babcie i mama często krochmaliły pościel, ręczniki i niemowlęce ubranka. Powiem szczerze, że ja nie lubiłam spać w wykrochmalonej pościeli. Z kolei ręczniki wyprane w krochmalu były dla mnie okropnie twarde (choć z drugiej strony już od dziecka nieświadomie robiłam darmowy i naturalny peeling ciała). Okazuje się jednak, że krochmalenie ma wiele pozytywnych skutków. Może się ono okazać zbawienne w przypadku alergików. W wykrochmalonych rzeczach nie zagnieżdżają się drobnoustroje (bakterie i roztocza). Krochmalenie pościeli zapobiega również wchłanianiu się wilgoci.

 

Jak wykonać kąpiel w krochmalu?

Przygotowanie krochmalu jest bardzo proste i trwa dosłownie kilka minut. Do jego zrobienia potrzebujesz jedynie mąki ziemniaczanej i wody.

Jak przygotować kąpiel dziecka w krochmalu?

1. 2 łyżki maki rozpuść w szklance zimnej wody.

2.Następnie taki roztwór wlej do około 5 − 6 litrów gotującej się wody.

3.Musisz energicznie mieszać gotujący się krochmal, żeby nie powstały w nim grudki.

4. Powinnaś otrzymać roztwór o konsystencji rzadkiego, gładkiego kisielu.

5.Następnie wlej go do wanienki z ciepłą wodą i czekaj aż tak przygotowana kąpiel miała temperaturę 36 − 37 stopni Celsjusza.  

W aptekach można też kupić gotowy krochmal do kąpieli dzieci. Taki apteczny proszek wystarczy dodać do ciepłej wody w wanience.

kąpiel w krochmalu

 

Kąpiel noworodka w krochmalu powinna trwać około 10 − 15 minut. Jednak, jeżeli robisz to pierwszy raz lepiej jeśli „na próbę” dziecko będzie wannie nie dłużej niż 5 − 10 minut. Kapiąc dziecko w krochmalu, uważaj szczególnie na to, żeby nie wyślizgnęło Ci się z rąk. Po kapeli osusz delikatnie skórę dziecka, ale staraj się jej mocno nie pocierać.

Kompleksowy poradnik na temat tego jak przygotować kąpiel niemowlaka zwarłam w artykule: Kąpiel niemowlaka zimą: jak ją przygotować?

Krochmal zostawia na skórze niemowlaka delikatną warstwę ochronną. Dlatego, nie powinno się go spłukiwać. Czy po kąpieli w krochmalu smarować dziecko oliwką? Nie ma takiej potrzeby. Jednak, jeżeli dziecko cierpi na atopowe zapalenie skóry, możesz po kąpieli dodatkowo posmarować je emolientowym kosmetykiem, np. lekkim balsamem do ciała Dermedic Baby Emolient Linum, mleczkiem nawilżającym Oillan Baby lub Penaten Ultra Sensitive. Zwróć uwagę na to, żeby były to kosmetyki przeznaczone dla niemowląt.

Kąpiel w krochmalu −  jak często można to stosować?

To, jak często robić stosować kąpiel w krochmalu u dziecka zależy od kilku czynników.

Po pierwsze, musisz zobaczyć, jak dziecko będzie reagowało na taką kąpiel. Jeżeli zmiany skórne zaczną ustępować, wtedy możesz robić tę kąpiel 2 − 4 razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, że jeżeli wysypka, czy inne dolegliwość skórne nie przejdą, lepiej skonsultować się z lekarzem. Jeżeli po kąpieli w krochmalu, objawy skórne nasilą się, nie wykonuj jej więcej. Może stać się tak w przypadku, gdy przyczyną zmian skórnych u niemowlaka jest zakażenie się tzw. drożdżakami.

Sprawdź też, czym jest atopowe zapalenie skóry (AZS).

kąpiel noworodka w krochmalu

 

Dodatkowo, domowe sposoby radzenia sobie ze zmianami skórnymi mogą jedynie maskować prawdziwy powód zmian skórnych (np. alergię pokarmową). Dlatego tak istotne jest, żeby obserwować swoje dziecko. Jeżeli zauważysz jakieś niepokojące Cię objawy (ciągle podrażniona skóra, rozdrażnienie, brak apetytu czy inne dolegliwości żołądkowo-jelitowe), najlepiej jak najszybciej zasięgnąć porady lekarza.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice