Pielęgnacja skóry niemowlaka, jak zabezpieczyć skórę dziecka zimą?

23. 2. 2019 · 4 minuty czytania

Spacer zimą wymaga odpowiednich przygotowań. O czym pamiętać? Jakie kosmetyki stosować, żeby ochronić skórę dziecka przed negatywnym wpływem mrozu i wiatru? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Pielęgnacja skóry niemowlaka, jak zabezpieczyć skórę dziecka zimą?

Skóra niemowlaka jest bardzo delikatna i wrażliwa. Mróz, śnieg, suche powietrze to czynniki, które nie wpływają pozytywnie na skórę dziecka. Dlatego, zimą jego skóra wymaga szczególnej pielęgnacji. Jak się troszczyć i czym nawilżać skórę noworodka?

W noworodków bariera lipidowa nie jest jeszcze dobrze rozwinięta. Czym jest bariera lipidowa? To taki płaszcz, który chroni skórę człowieka przed działaniem szkodliwych czynników (np. promieniowaniem UV, wahaniami temperatur czy wiatru) i zapobiega przesuszeniu skóry − utrzymuje nawilżenie w skórze. To właśnie dlatego skóra małego dziecka wymaga szczególnej pielęgnacji w okresie zimowym.

ochrona skóry niemowlaka

 

„Skóra dziecka, z racji swej budowy, wyjątkowo łatwo ulega przesuszeniu. To niesie ze sobą bardzo negatywne konsekwencje. Przesuszona skóra pęka, łuszczy się i swędzi, przez co maluch często się drapie. W wyniku drapania na skórze powstają przeczosy, czyli ubytki naskórka, które mogą stanowić wrota dla infekcji wirusowych, bakteryjnych i grzybiczych”

− komentuje dermatolog, lek. med. Aleksandra Malewska.

 

Pielęgnacja skóry dziecka w zimie – jakie są podstawowe zasady?

Zimą skóra dziecka jest szczególnie narażona na przesuszenie. Gorące kaloryfery sprawią, że wilgotność powietrza w domu spada do bardzo niskiego poziomu. Wilgotność powietrza w pomieszczeniach zamkniętych powinna wynosić około 40% − 60%.  Dlatego pierwszym krokiem w ochronie skóry dziecka (a także swojej!) jest zadbanie o nawilżenie powietrza w mieszkaniu (szczególnie w sypialni).  Jak to zrobić? Oczywiście, można zakupić nawilżacz powierza. Koszt takiego sprzętu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Jeżeli zamierzasz kupić oczyszczacz powietrza (który, w racji naszego „smogowego” klimatu staje się coraz powszechniejszym gadżetem w polskich domach) to wybierz taki, który ma wbudowaną funkcję nawilżania powietrza. Więcej na temat nawilżania powietrza w domu przeczytasz w artykule Irminy: Jak nawilżyć powietrze w domu? Czyli alergik kontra suche powietrze.

nawilżenie powietrza w domu

 

Inną metodą nawilżania powietrza w domu jest wieszanie mokrych ręczników na kaloryferach. Z własnego doświadczenia wiem, że prawidłowo nawilżone powietrze potrafi zdziałać cuda. Ja zauważyłam ogromną poprawę kondycji skóry (zarówno mojej jak i córki). Mało tego, dzięki wilgotnemu powietrzu w sypialni moje dziecko przesypia całe noce!

    W czasie zimy częściej dochodzi do odparzeń u niemowląt. Wynika to przede wszystkim z tego, że rodzice przegrzewają swoje pociechy. Wszystko oczywiście w trosce o ich zdrowie! Jednak pot, który gromadzi się w fałdach skóry, może powodować zaczerwienie i wysypkę! Dlatego tak ważne jest, żebyś ubierała dziecko w naturalne i przewiewne ubranka. I oczywiście nie przesadzaj z ilością warstw! Niemowlę potrzebuję maksymalnie jednej więcej warstwy na ubrań niż dorosły. Żeby sprawdzić, czy nie jest mu za gorąco, dotknij palcem karku dziecka. Jeżeli jest spocony i gorący to oznaka, że dziecko jest przegrzane! O tym, jak sobie radzić z oparzeniami u dziecka pisałam w artykule: „Pieluszkowe odparzenia u dzieci. Jak sobie z nimi poradzić?”

    odpowiednia ilość warstw ubrań

    Kosmetyki do pielęgnacji noworodka zimą – czego używać?

    Pomimo odpowiedniej wilgotności powietrza w domu, skóra noworodka wciąż jest bardziej narażona na podrażnienia i przesuszenie. Dlatego, jeżeli zauważysz, że skóra Twojego dziecka jest przesuszona i łuszczy się, warto wtedy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Jak to zrobić?

    Po pierwsze, nie używaj do kąpieli mydeł, które dodatkowo skórę. Postaw raczej na emolienty. Jeżeli skóra dziecka jest podrażniona, pamiętaj, żeby nie pocierać jej ręcznikiem. Żeby ją osuszyć po kąpieli, delikatnie przykładaj ręcznik do ciała dziecka. Po kąpieli możesz nasmarować dziecko olejkiem lub kremem nawilżającym, przeznaczonym dla niemowląt, np.: Emolium, krem barierowy. Pamiętaj, że najlepsze kosmetyki do pielęgnacji noworodka w zimie to takie, które są hipoalergiczne i odpowiednie do wieku Twojego dziecka.

    kosmetyki do pielęgnacji skóry niemowlaka

    Spacer zimą z niemowlakiem − jak zabezpieczyć skórę dziecka?

    O tym, jak przygotować dziecko do zimowych spacerów, pisałam tutaj: „Spacer zimą z niemowlakiem. Jak przygotować malucha do wyjścia na mróz?”. W artykule pisałam, kiedy możesz wyjść z noworodkiem na zewnątrz, a kiedy lepiej się wstrzymać z zimowymi spacerami.

    spacer zimą z niemowlakiem

     

    Przed każdym wyjściem z domu pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu skóry dziecka! Mróz, wiatr potrafią poważnie podrażnić skórę takiego maluszka. Dlatego, na około 20 minut przed wyjściem nasmaruj dziecku buzię (a także usta i dłonie) odpowiednim kremem ochronnym, przeznaczonym dla niemowląt, np.: Mustela Bebe, krem odżywczy do twarzy z Cold Cream lub Sopelek − krem ochronny dla dzieci i niemowląt.

    Pamiętaj, żeby skórę dziecka nasmarować wcześniej, a nie bezpośrednio przed wyjściem! Krem musi się wchłonąć, żeby mógł poprawnie zadziałać. Zbyt późne nałożenie kosmetyku, który zawiera w swoim składzie wodę, może wręcz nasilić podrażnienie skóry! Woda przed wyjściem na zewnątrz powinna wcześniej wyparować. Zadbaj również o tym, żeby nie wystawiać skóry noworodka na słońce. Używaj również kosmetyków w filtrem UV. Jeżeli po powrocie ze spaceru, zauważysz, że dziecko ma czerwoną i podrażnioną skórę, nie pocieraj jej! Postaraj się ogrzać ją dłońmi i przemyć ciepłą (nie gorącą!) wodą.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice