Wypadanie włosów u kobiet – co je powoduje?

16. 2. 2022 · 8 minut czytania

Zastanawiasz się, co może powodować wypadanie włosów u kobiet? Sprawdź, co sądzi na ten temat lekarz i farmaceuta!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Wypadanie włosów u kobiet – co je powoduje?

Łysienie oznacza nadmierną utratę włosów. Wiele kobiet w różnym wieku zgłasza się z tym problemem do dermatologa. Wypadanie włosów u kobiet stanowi nie tylko defekt estetyczny, ale także może być objawem różnych chorób, związanych np. z hormonami lub anemią. Dowiedz się, co jeszcze powoduje ten stan, oraz jak możesz z tym walczyć.

Wypadanie włosów u kobiet – co temu towarzyszy?

Farmaceutka Irmina Turek pisze:

„Codziennie tracisz od 50 do 100 włosów. Jest to całkowicie normalne – kosmyki wypadają i na ich miejsce odrastają nowe. Przeciętnie włos „żyje” około 2-6 lat. Niepokój powinny wzbudzać sytuacje, kiedy bez wyraźnego powodu nagle zaczynasz gubić dużo więcej włosów niż zwykle. Dodatkowe objawy, które się pojawiają to nadmierne przesuszenie i zmatowienie pasm. Mogą stać się cieńsze, słabsze i pozbawione blasku”. 

wypadanie włosów u kobiet

Jak dowiedzieć się, dlaczego wypadają Ci włosy? Bardzo ważne jest dokładne określenie przyczyny nadmiernej utraty włosów. Konieczne jest wykonanie trichoskopii, czyli badania owłosionej skóry głowy i włosów za pomocą specjalnego urządzenia. Polega to na bezbolesnej ocenie kondycji włosów przy użyciu wideodermatoskopu. Przeczytaj więcej na ten temat: Trichoskopia − jak wygląda badanie włosa?

Badania laboratoryjne, które pomogą Ci poznać przyczynę wypadania włosów to:

  • morfologia,
  • poziom żelaza we krwi,
  • stężenie niektórych hormonów (np. badanie poziomu hormonów tarczycy).

W przypadku niejednoznacznych wyników wykonaj biopsję skóry głowy oraz badanie histopatologiczne, które precyzyjnie określą typ łysienia. Celna diagnoza jest konieczna do wdrożenia odpowiedniego i skutecznego leczenia.

przyczyny wypadania włosów u kobiet

Rodzaje łysienia – jeden objaw, wiele przyczyn

Nadmierna utrata włosów u kobiet ma wiele przyczyn. Do podstawowych typów łysienia zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn należą łysienie bliznowaciejące i niebliznowaciejące.

Łysienie bliznowaciejące

W przypadku łysienia bliznowaciejącego dochodzi do trwałego zniszczenia mieszka włosowego, więc odrost włosów nie jest możliwy.

Łysienie niebliznowaciejące

U młodych kobiet najczęściej dochodzi jednak do łysienia niebliznowaciejącego. W tym typie łysienia prognozy są zdecydowanie lepsze i prawdopodobny jest całkowity lub częściowy odrost włosów.

Jedną z form łysienia niebliznowaciejącego jest łysienie telogenowe, które charakteryzuje się zwiększonym wypadaniem włosów. Dolegliwość ta pojawia się pod wpływem silnych reakcji organizmu na stres, np. po ciężkiej operacji, po porodzie (zazwyczaj 2 – 4 miesiące po urodzeniu dziecka na skutek dużych zmian hormonalnych) czy po odstawieniu środków antykoncepcyjnych.

łysienie u kobiet

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe występuje na skutek czynników genetycznych i androgenów (hormonów płciowych). Zwykle przed 30. rokiem życia włosy się przerzedzają, szczególnie na czubku głowy. Do rozwinięcia się łysienia androgenowego może dojść po menopauzie, na skutek spadku stężenia androgenów. Charakterystycznym objawem jest poszerzenie się przedziałka.

Jeśli pojawiły się u Ciebie zmiany wskazujące na nadmiar androgenów (np. hirsutyzm, czyli nadmierne owłosienie w miejscach typowych dla mężczyzn – na twarzy, klatce piersiowej czy brzuchu), konieczne jest wykonanie badań hormonalnych, takich jak stężenie testosteronu czy dehydroepiandrosteronu (DHEA-S). Czasami przed wdrożeniem leczenia dermatologicznego wymagana jest konsultacja z endokrynologiem oraz ginekologiem. Chociaż wypadanie włosów może być Twoim największym zmartwieniem, zwróć uwagę, czy nie towarzyszą mu inne objawy, np. zaburzenia miesiączkowania, nadmierna senność czy cechy maskulinizacji. Dowiedz się więcej: Łysienie androgenowe: leczenie finasterydem czy minoksydilem?

łysienie damskie

Łysienie plackowate

U kobiet, które chorują na łysienie plackowate, dochodzi do nagłego powstania okrągłych lub owalnych ognisk wyłysienia na skórze głowy. Osoby z łysieniem plackowatym wykazują większą skłonność do innych chorób autoimmunologicznych, w tym chorób tarczycy (choroba Hashimoto, choroba Gravesa–Basedowa), dlatego zbadaj Twoją tarczycę i poziom hormonów za nią odpowiadający (TSH, FT4, FT3). Sprawdź też: Łysienie plackowate: leczenie farmakologiczne choroby.

Dlaczego włosy mogą jeszcze wypadać? Istnieje szereg różnych czynników, które mogą sprawić, że gubisz włosy.

Tabletki antykoncepcyjne

Wypadanie włosów po odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych spowodowane jest zmianą stosunku hormonów w organizmie. Kiedy poziom hormonów się wyrówna, łysienie ustanie.

Problemy z tarczycą

Do innych przyczyn rozlanego łysienia należą schorzenia tarczycy, dlatego zawsze w przypadku nadmiernej utraty włosów wykonaj badania czynnościowe. Wypadanie włosów może być symptomem zarówno niedoczynności, jak i nadczynności tarczycy. Dowiedz się, jak jeszcze objawia się niedoczynność tarczycy.

utrata włosó u kobiet

Anemia

Także niedokrwistość z niedoboru żelaza jest powodem łysienia. Jeśli nadmiernie wypadają Ci włosy, wykonaj badania krwi, w których oznaczony zostanie poziom żelaza oraz ferrytyny. Przeczytaj: również: Niedobór żelaza: objawy. Jak poznać, że to anemia?

Leki i chemioterapia

Łysienie damskie może wywoływać także chemioterapia, a także niektóre leki. Kiedy leczenie zostanie zakończone, włosy zazwyczaj całkowicie odrastają.

Ciąża

Farmaceutka Irmina Turek dodaje:

„Mocne wypadanie włosów u kobiet po ciąży jest wynikiem zmian hormonalnych, jakie zachodzą w ich ciele, przede wszystkim, jeśli chodzi o poziom estrogenów. Po ciąży, szczególnie jeśli karmisz piersią, zadbaj o urozmaiconą dietę. Okres karmienia jest dodatkowo wymagający dla organizmu i podnosi jego zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Obecnie na rynku jest wiele preparatów uzupełniających potrzebne włosom mikroelementy. Są przebadane i bezpieczne do stosowania w trakcie karmienia”. 

wypadanie włosów u kobiet leczenie

Wypadanie włosów u kobiet – leczenie

Farmaceutka Irmina Turek pisze:

„Przyczyny wypadania włosów u kobiet są bardzo różne. Dokładna diagnostyka i poznanie powodu dolegliwości jest kluczem do skutecznej i optymalnej terapii, ponieważ w zależności od przyczyny, leczenie także przebiega inaczej.

Oprócz podstawowej terapii, możesz stosować wspomagająco suplementy diety lub lek na wypadanie włosów. Na rynku znajdziesz np. preparaty z biotyną (5 lub 10 mg) lub suplementy ziołowe i witaminy. Używanie jakichkolwiek preparatów skonsultuj z lekarzem, aby mieć pewność, że nie będą one przeszkadzać w leczeniu dolegliwości powodującej wypadanie włosów. Suplementy diety stosowane w celu poprawy wyglądu skóry, włosów i paznokci to tak zwane nutrikosmetyki.

Na nadmierną utratę włosów wspomagająco sprawdzą się też szampony skierowane dla kosmyków osłabionych i wypadających. Na androgenowe łysienie u kobiet zaleca się miejscowe preparaty na porost włosów, zawierające w składzie minoksydyl. Terapia łysienia damskiego typu androgenowego daje najlepsze efekty, jeśli działasz zarówno miejscowo, jak i ogólnoustrojowo. Całość terapii nadzoruje lekarz – dobiera on odpowiednie preparaty na podstawie Twojego wieku, ewentualnych planów powiększania rodziny i istniejących chorób. 

Jeśli leczenie nie daje zadowalających efektów omów ze specjalistą możliwość wdrożenia leczenia chirurgicznego, czyli przeszczepu włosów”. 

co na wypadanie włosów u kobiet

Co na wypadanie włosów u kobiet? Domowe sposoby

Farmaceutka Irmina Turek kontynuuje:

„Kiedy widzisz, że włosy zaczynają nadmiernie wypadać i znajdujesz ich nadmiar na szczotce, czy ubraniach, sięgnij po domowe sposoby. Mają one głównie działanie wspomagające. Prawdopodobnie nie zastąpią odpowiedniej kuracji i diagnostyki, ale wspomogą Cię w walce o piękne i gęste włosy. 

Wzmacniająco podziałają domowe maski do włosów, które zrobisz z jajek, oliwy z oliwek i miodu. Z naturalnych składników maseczek do włosów polecane są również buraki, czy lukrecja. Wykonuj też delikatne masaże skóry głowy – rękoma lub za pomocą specjalnych akcesoriów. Mają one za zadanie polepszyć ukrwienie skóry głowy, a tym samym odżywienie cebulek włosów”. 

 Zobacz również najlepsze preparaty na zagęszczenie włosów. Ranking TOP 6.

wypadanie włosów kobiety

Wypadanie włosów u kobiet a dieta

Farmaceutka Irmina Turek pisze:

„Na kondycje Twoich włosów, jak i całego organizmu, nieodzowny wpływ ma dieta. Organizm często reaguje wzmożonym wypadaniem włosów wskutek zmiany odżywiania, np. stosowania restrykcyjnej diety. Przez ograniczenie przyswajania składników odżywczych, skróceniu ulega faza wzrostu włosa (element cyklu życiowego włosa). W związku z tym, większa ilość włosów znajduje się w etapie wypadania w stosunku do wazy wzrastania, niż zwykle. Efektem tego jest przerzedzenie włosów. Jest to proces odwracalny i po wzbogaceniu diety w więcej niezbędnych makro i mikroelementów powraca fizjologiczna gęstość włosów. 

Poznaj również przepis na domową maseczkę z drożdży na włosy - żeby rosły jak na drożdżach!

Najbardziej niekorzystne są diety o niewielkim urozmaiceniu produktów i bardzo niskiej kaloryczności. Podobnie na organizm i na włosy działają monodiety, bazujące na konkretnym składniku i mało urozmaicone, np. dieta kapuściana. Jeśli jesteś weganinem, zwróć uwagę na to, czy Twoja dieta jest różnorodna oraz, czy spożywasz odpowiednią ilość składników mineralnych i witamin. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku, gdy nie stosujesz żadnych konkretnych diet, ale jesz bardzo monotonnie i trzymasz się wysoko przetworzonych i małowartościowych produktów. 

czemu wypadają włosy u kobiet

Bardzo ubogie odżywianie przekłada się nie tylko na kondycję włosów, ale i całego organizmu oraz Twoje samopoczucie. Otrzymywane składniki organizm wykorzystuje na organy, tkanki i funkcjonalności kluczowe dla przeżycia – włosy są na szarym końcu tej listy i nie są dostatecznie odżywiane. 

Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, aby przyspieszyć porost włosów.

Jakie składniki są kluczowe dla kondycji włosów? Są to przede wszystkim witaminy z grupy B (niacyna, biotyna), witaminy A, C i E oraz D. Witaminy z grupy B występują w jajkach, rybach, nabiale, produktach pełnoziarnistych i roślinach strączkowych. Do tego zbioru należą też minerały, takie jak cynk i selen, równie istotne dla kondycji włosów. Witaminy A, C, E znajdziesz w warzywach, cytrusach i jagodach. Innym istotnym dla włosów składnikiem jest żelazo, które występuje w mięsie, rybach oraz orzechach i fasoli. W Twojej diecie nie powinno zabraknąć również kwasów omega, zarówno tych występujących w rybach, jak i w olejach roślinnych (orzechach, czy awokado)”. 

wypadanie włosów u młodych kobiet

Wypadanie włosów u kobiet – zadbaj o swoje zdrowie!

Codziennie gubisz pewną liczbę włosów. Jeśli jednak zauważysz, że z dnia na dzień zrobiło się ich coraz więcej, przyjrzyj się możliwym, powodującym ten stan czynnikom. Zwróć uwagę na to, czy Twoje kosmetyki nie są zbyt mocne. Istotny jest także Twój sposób odżywiania, ale przede wszystkim udaj się do lekarza na wizytę kontrolną. Zleci Ci on potrzebne badania, aby określić, gdzie konkretnie leży źródło problemu. Wypadanie włosów to najczęstszy objaw kłopotów hormonalnych, np. niedoczynności tarczycy.

Źródła:

  1. Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika, MP, Kraków 2013,
  2. Mutschler E., Farmakologia i toksykologia, red. Buczko W., Wyd. III polskie, MedPharm Polska, Wrocław 2013,
  3. Brunton L.L., Lazo J.S., Parker K.L., Farmakologia Goodmana i Gilmana, Czelej, 2007.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora