Modzele na stopach: skąd się biorą i jak je usunąć?

10. 3. 2021 · 5 minut czytania
Zgrubienia na stopach to najczęściej tzw. modzele. Reaguj na nie od razu, gdy się tylko pojawią. W ten sposób unikniesz bólu i dyskomfortu podczas chodzenia.
Aleksandra Chojnowska
Aleksandra Chojnowska
Modzele na stopach: skąd się biorą i jak je usunąć?

Modzele na stopach to nic przyjemnego. Choć na samym początku, gdy jeszcze są nieduże, nie powodują dyskomfortu, jeśli nie podejmiesz leczenia, szybko mogą stać się źródłem bólu i stanów zapalnych. Sprawdź, jak wyglądają modzele i w jaki sposób możesz się ich pozbyć.

Co to są modzele?

Modzele na stopach to rodzaj odcisków, które pojawiają się wskutek długotrwałego i silnego nacisku na skórę. Mogą być także efektem tarcia, gdy niedopasowane buty zwykle od razu po zakupie obcierają podczas chodzenia. Noszenie źle dobranego obuwia lub wysokich obcasów to najczęstsze przyczyny powstawania modzeli.

Jak wyglądają? To najczęściej okrągłe zgrubienia w kolorze żółtym lub szarawym, otoczone zaczerwienionym naskórkiem. Są mniej wrażliwe na dotyk – dolegliwości bólowe dotyczą skóry wokół nich.

Sprawdź też sprawdzone sposoby na odciski.

Co to są modzele?

 

Modzele na stopach – skąd się biorą?

Nie jest prawdą, że modzele na stopach są objawem choroby wirusowej. Nie można się nimi zarazić – to efekt mocnego ucisku lub tarcia skóry. Jeśli więc zastanawiasz się, jak pozbyć się modzeli, musisz działać miejscowo. Nie ma leków doustnych, które mogą pomóc, ale na rynku znajdziesz wiele dobrych kosmetyków i preparatów na tę dolegliwość.

Już wiesz, co to są modzele i co przyczynia się do ich powstawania. Jednak nie tylko wysokie obcasy i zbyt ciasne buty mogą być powodem ich powstawania. To zupełnie inna przypadłość niż nagniotki na stopach. Mogą być efektem noszenia także zbyt luźnych butów, które przesuwają się po skórze, powodując nawet nieznaczne tarcie. Również chodzenie w obuwiu na cienkiej podeszwie może sprawić, że na stopach pojawią się modzele. Usuwanie ich zawsze powinno iść w parze ze zmianą butów na wygodniejsze, w innym wypadku problem nie zniknie, a z czasem się nasili. Bywa, że stają się objawem nieleczonego RZS. Więcej o tej chorobie pisała Agnieszka w artykule: Reumatoidalne zapalenie stawów to nie wyrok.

jak wyglądają modzele?

Modzele na stopach a nagniotki – czym się różnią?

Jak wspomniałam, nagniotki na stopach to zupełnie co innego niż modzele. W przeciwieństwie do dużych, szerokich, zgrubiałych plam, nagniotki są małe, bezbarwne i bardzo twarde. Te niewielkie punkty także mogą być źródłem bólu, jednak jego bezpośrednią przyczyną jest wrastający w głąb skóry ostry rdzeń – korzeń nagniotka.

modzele na stopach

 

Wiedząc, jak wyglądają modzele oraz odciski, możesz jeszcze lepiej zadbać o naskórek na stopach. Żeby zapobiegać ich powstawaniu, stosuj krem do stóp. Do codziennej pielęgnacji świetnie sprawdzi się Gehwol Extra, uniwersalny kosmetyk chroniący skórę stóp. Zawiera lanolinę, która zmiękcza naskórek oraz olejki eteryczne o działaniu przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybicznym. O tym, jak działa ten pierwszy składnik, przeczytasz w artykule: Lanolina − owczy wosk ochrania skórę!.

Jak pozbyć się modzeli domowymi sposobami?

Wwzależności od stanu zaawansowania problemu usuwanie modzeli najlepiej zacząć od stosowania kremów do stóp takich jak krem z mocznikiem i witaminą A + E Linourea 30%. Zawiera aż 30-procentowe stężenie mocznika, znanego ze swoich właściwości zmiękczających i złuszczających. Więcej o moczniku przeczytasz tu: Tajemnice składników kosmetycznych: mocznik. Witaminy A oraz E przyspieszają regenerację skóry. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułów: Skóra lubi witaminę A, czyli retinol w kosmetykach oraz Sekrety witaminy młodości − witamina E w kosmetykach. Urea nie tylko pomaga usunąć modzele na stopach, ale także zapobiega ich nawrotom.

jak usunąć modzele?

 

Jeśli zastanawiasz się, jak usunąć modele babcinymi metodami, zacznij od wymoczenia stóp w ciepłej wodzie z szarym mydłem, a następnie postaw na delikatne złuszczanie zrogowaciałego naskórka. Potem nanieś na skórę kosmetyk zmiękczający, np. krem Oxedermil − sprawdzi się także przy pękających piętach. Wbrew pozorom nie jest tylko do pięt – zawiera 30% mocznika i kwas mlekowy, które zmiękczają i złuszczają naskórek, a dodatkowo zapobiegają powstawaniu modzeli oraz nagniotków.

    Inaczej wygląda pielęgnacja przy stopie cukrzycowej – więcej na ten temat opowiedziała lek. med. Karolina Rudowska w artykule: Stopa cukrzycowa – powikłanie po cukrzycy. Jeżeli borykasz się z tą dolegliwością, musisz konsultować z lekarzem wszelkie działania pielęgnacyjne.

    Jak usunąć modzele na stopach? Leczenie w gabinecie

    Jak pozbyć się modzeli, jeśli są oporne nawet na kremy z mocznikiem? Możesz sięgnąć także po punktowe preparaty, takie jak Gehwol fluid zmiękczający odciski. Stosuje się go przed zabiegami wykonywanymi w gabinecie, bo zmiękcza twardą skórę i ułatwia mechaniczne usunięcie odcisków. Nie zaszkodzi także wizyta u podologa lub dermatologa.

    Podolog podczas wizyty opowie Ci, co to są modzele i zdiagnozuje, jaka jest ich przyczyna w Twoim przypadku. Następnie zadecyduje, jak je usunąć – może zastosować terapię kwasem salicylowym lub wyciąć zgrubienia specjalnym nożykiem. Pamiętaj, żeby nigdy nie robić tego samodzielnie i stosować się do rad podologa w zakrese dalszej pielęgnacji.

    nagniotki na stopach

     

    Jeśli odczuwasz duży dyskomfort i czekasz na wizytę u specjalisty, możesz w międzyczasie zastosować krem z dużą zawartością mocznika, np. SVR Xerial 50 Extreme, krem do stóp. W składzie znajduje się aż 50% czystego mocznika, który redukuje nagniotki na stopach i modzele. Usuwanie w gabinecie pójdzie dużo szybciej, jeśli skóra będzie odpowiednio przygotowana.

    Modzele na stopach – zapamiętaj!

    Przy modzelach na stopach najlepiej sprawdzą się kremy z dużą zawartością mocznika. Jeżeli nie możesz sobie z nimi poradzić samodzielnie, udaj się na wizytę do specjalisty, który odpowiednio poprowadzi terapię. 

     

    Źródło:

    Hołderna-Kędzia E., Kędzia B., Leczenie miodem owrzodzeń cukrzycowych stóp. Postępy Fitoterapii, R. 2020,  nr 1, s. 49-54. Dostępny w internecie: http://www.czytelniamedyczna.pl/6831,leczenie-miodem-owrzodzen-cukrzycowych-stop.html, [Dostęp: 8.03.2021].

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na rynek z logo wielkich marek, jak i małych perfumerii niszowych. Moją pasją są także kosmetyki naturalne i wpływ poszczególnych składników na skórę. Każdego dnia poszerzam swoją wiedzę związaną z analizą składu kosmetyków zwłaszcza dla skóry wrażliwej. Uwielbiam wszelkie nowości kosmetyczne i odkrywanie nowych zastosowań produktów znanych nam od lat, dlatego z zapałem śledzę blogi urodowe, modowe oraz lifestylowe. Dzięki temu mogę dzielić się z Wami zdobytą wiedzą i polecać tylko to, co naprawdę jest tego warte. Zawsze kieruję się zasadą, że w kwestii dbania o siebie nie ma tematów tabu.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Aleksandra Chojnowska
      Aleksandra Chojnowska
      Z wykształcenia literaturoznawczyni, a prywatnie miłośniczka dobrej kawy, pięknych zapachów i naturalnego, zadbanego wyglądu – oto (prawie) cała ja. Od dawna interesuję się historią powstawania perfum zarówno tych wypuszczanych na...
      Przeczytaj więcej od tego autora