Moje niemowlę chrapie! Co robić?

28. 5. 2020 · 4 minuty czytania

Zatkanie nosa, alergia, skrzywienie przegrody nosowej czy przeziębienie – to tylko niektóre powody chrapania niemowląt. Kiedy udać się do lekarza z dzieckiem? Dowiedz się więcej!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Moje niemowlę chrapie! Co robić?

Nie tylko dorośli chrapią! Chrapanie wcale nie jest rzadkie wśród niemowląt i większych dzieci. Sprawdź, jakie mogą być tego przyczyny chrapania u niemowląt i jak sobie z tym poradzić.

Chrapanie u niemowlaka – przyczyny

1. Przeziębienie i inne infekcje górnych dróg oddechowych

Zwykły katar może być przyczyną chrapania niemowląt. Leżenie na pleckach dodatkowo sprzyja temu, że drogi oddechowe Maluszka się zatkane.

Sprawdź też leki na ból i gorączkę dla dzieci.

2. Alergia

Często powoduje obrzęk śluzówki nosa, co może w konsekwencji może powodować problemy z oddychaniem i chrapanie. Udaj się do alergologa, żeby ją dobrze zdiagnozować i w prowadzić odpowiednie leczenie.

3. Skrzywienie przegrody nosowej

Takie skrzywienie leczy się jedynie operacyjnie, po skończeniu przez dziecko kilku lat. O dokładnym czasie takiego zabiegu zawsze decyduje lekarz.

4. Powiększony migdałek gardłowy

Jest to dość częsta przyczyna długotrwałego chrapania u niemowląt. Żeby móc zdiagnozować tę przypadłość, udaj się do laryngologa, który wykona badanie RTG.

Sprawdź też leki i tabletki na ból gardła u dzieci.

5. Suche powietrze w sypialni

Wilgotność powietrza ma duży wpływ na jakość snu wszystkich domowników. Zbyt suche powietrze może powodować nieodpowiednie nawilżenie dróg oddechowych, a w rezultacie pochrapywanie.

Do innych przyczyny należą: choroby serca lub niektóre choroby genetyczne czy palenie papierosów przez domowników.

niemowlę chrapie

 

Chrapanie u niemowląt – jak sobie z nim poradzić?

Żeby móc skutecznie walczyć z chrapaniem u dziecka, najpierw najlepiej zdiagnozować przyczynę tego problemu. Jeżeli chrapanie niemowlaka jest skutkiem przeziębienia, wtedy zadbaj o odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych. Można to zrobić na kilka sposobów.

Po pierwsze, zadbaj o odpowiednią wilgotność powietrza w pokoju, w którym śpi dziecko. Możesz to zrobić dzięki używaniu nawilżacza powietrza lub przez zawieszenie wilgotnych ręczników.

Po drugie, nawilżaj nosek dziecka wodą morską, np. woda morska dla dzieci Dr. Max, izotoniczny spray do nosa. Możesz również spróbować nawilżyć drogi oddechowe dziecka za pomocą inhalacji. O tym, jak ją wykonać, pisałam w artykule: Inhalacja niemowlaka. Jak ją wykonać krok po kroku

chrapanie u niemowlaka

 

Jeżeli dziecko ma katar, wtedy spróbuj kilka razy dziennie (choć z częstotliwością też nie powinno się przesadzać) odciągnąć mu katar z nosa. Jako że niemowlak nie potrafi samodzielnie wydmuchać wydzieliny z nosa, zrób to specjalnym aspiratorem. Do wyboru masz tradycyjne „gruszki”, aspirator „napędzany” wdechem rodzica (np.  Bebelo Care Nasal Dr. Max, aspirator do nosa), podłączany do odkurzacza, czy też elektryczny (np. Braun BNA 100, aspirator do nosa). Możesz wybrać spośród wielu marek i modeli: Aspiratory do nosa, aspiratory elektryczne.

Jeżeli wyeliminujesz przeziębienie jako przyczynę chrapania u niemowlaka, a pomimo nawilżania powietrza dziecko nadal ma problemy z oddychaniem w nocy, wtedy warto zastanowić się, czy przyczyną nie jest skrzywiona przegroda nosowa, czy powiększony migdałek gardłowy. W tym celu udajcie się do lekarza.

    Chrapanie u niemowlaka – kiedy do lekarza?

    Chrapanie u niemowląt jest groźne, bo może prowadzić do tzw. bezdechów sennych (czyli przerw w oddychaniu), które mogą skutkować nawet śmiercią łóżeczkową. Jeżeli zauważysz, że dziecko czasem chrapie, może warto zastanowić się nad nabyciem monitora oddechu. O tym, na czym polega działanie takiego urządzenia, pisałam w artykule: Monitor oddechu dla niemowlaka: jak działa?

    Jeżeli dziecko chrapie częściej niż kilka razy w tygodniu i stan ten utrzymuje się przez miesiąc, warto się udać do lekarza pediatry. Lepiej nie zwlekać z wizytą. Zwłaszcza, że chrapanie niemowlęcia może skutkować niewyspaniem – zarówno jego, jak i rodziców.

    chrapanie niemowlaka

     

    Kiedy zauważysz, że chrapaniu towarzyszą przerwy w oddechu dziecka, np. gdy jego wargi, twarz czy dłonie sinieją podczas snu − udaj się do lekarza czym prędzej. Dodatkowymi symptomami, które powinny Cię zaniepokoić są: niewyspanie, drażliwość, utrata masy ciała u dziecka. Do pediatry udaj się udać, jeżeli dziecko ma przez 2 dni gorączkę – wtedy warto sprawdzić, czy to coś bardziej poważnego niż zwykłe przeziębienie.

    W pierwszych miesiącach życia niemowlę bardzo często odwiedza pediatrę, co ma związek z koniecznością szczepień. Podczas takiej wizyty warto porozmawiać z lekarzem o kwestiach, które Cię niepokoją. Możesz przy tej okazji wspomnieć o chrapaniu. Pediatra, po przeprowadzeniu wywiadu i przeprowadzeniu badania, zaleci odpowiednie kroki: czy to dalsze badania, czy też skieruje Was do lekarza specjalisty.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora

      checkout.warnings.Notice