Niemowlę nie chce jeść - co zrobić? Sprawdzone sposoby!

19. 9. 2019 · 7 minut czytania

Kiedy dziecko nie chce jeść, może z kilku czynników, np. monotonnego jedzenia lub - nietolerancji pokarmowych. Sprawdź, dlaczego niemowlę nie chce jeść i co z tym zrobić!

Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Niemowlę nie chce jeść - co zrobić? Sprawdzone sposoby!

Prawie każda mama, w pewnym momencie obawia się, że dziecko za mało je. Kiedy karmisz je piersią, wydaje Ci się, że dziecko się nie najada. Przy rozszerzaniu diety obawiasz się, że niemowlę je za mało pokarmów stałych. Zobacz, kiedy naprawdę zacząć się martwieć apetytem swojego dziecka i co robić w sytuacjach, gdy niemowlę mało je!

Ile niemowlę powinno jeść?

Bardzo często rodzicom się jedynie wydaje, że ich dziecko mało je. Nie zdają sobie sprawy, że niemowlę ma naprawdę niewielki żołądek - np. żołądek rocznego dziecka jest wielkości filiżanki. Mamy, które karmią piersią, często stresują się tym, że maluszek się nie najada. Wynika to z tego, że nie są w stanie zobaczyć, ile niemowlę zjadło. Dlatego najlepszym sposobem jest obserwacja, czy dziecko przybiera na wadze i prawidłowo rośnie.

Zgodnie ze Stanowiskiem Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci niemowlęta jedzące z piersi powinny być karmione na żądanie. Przez pierwsze 6 miesięcy liczba karmień powinna mieścić się w przedziale 8-12, a po rozpoczęciu rozszerzania diety ok. 6-8 na dobę. W przypadku niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym zaleca się 8-10 karmień w pierwszym miesiącu, a następnie zmniejszanie tej liczby do ok. 5. Porcje mleka modyfikowanego powinny wynosić od 110 do 160 ml w pierwszym półroczu i 170-220 ml w drugim półroczu.

Ile niemowlę powinno jeść?

Dlaczego niemowlę nie chce jeść? Przyczyny

1. Zbyt małe przerwy między posiłkami

Niektórzy uważają, że dziecko powinno jeść praktycznie co chwilę. Bo przecież jest „takie żywe”, tyle biega, więc potrzebuje dużo energii. I dlatego ciągle ktoś podsuwa mu coś do „przegryzienia”. Nic więc dziwnego, że potem dziecko nie chce jeść obiadu.

Inną przyczyną tego, że niemowlę mniej je, jest podawanie mu zbyt często mleka modyfikowanego. Młode mamy nie zdają sobie sprawy, że zasada „karmienia na żądanie” odnosi się dzieci karmionych piersią. Natomiast jeżeli chcesz dziecku efektywnie rozszerzać dietę (oczywiście, zgodnie ze wskazaniami WHO – najwcześniej po 6. miesiącu życia), musisz nieco ograniczyć posiłki z mleka modyfikowanego. Inaczej nie będzie miało apetytu na pokarmy stałe.

2. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Oczywiście problem z apetytem u niemowląt może wynikać z zaburzeń pracy układu pokarmowego.

Pamiętaj!
Przez pierwsze miesiące życia układ pokarmowy noworodka nie jest jeszcze do końca wykształcony. Dlatego częstymi powodami, dla których noworodek nie chce jeść, są zaburzenie pracy układu pokarmowego: bóle brzucha, zaparcia, biegunki, refluks czy zaburzenie równowagi flory bakteryjnej.

Jeżeli zauważysz, że noworodek zbyt mało je (czego najlepszym objawem jest nieprawidłowe przybieranie na wadze), wtedy udaj się z dzieckiem do pediatry.

Sprawdź: Jak rozpoznać i jak sobie poradzić z zatwardzeniem i zaparciami u niemowlaka?

3. Nietolerancje pokarmowe

Jest to kolejny powód, dla którego niemowlę nie chce przyjmować pokarmów. Dlatego bacznie obserwuj reakcje dziecka po jedzeniu – czy ma bóle brzucha, ulewania, biegunkę czy też wysypkę na ciele. Alergia może dotyczyć zarówno dziecka karmionego wyłącznie piersią (np. skaza białkowa), mlekiem modyfikowanym, a także jak już rozszerzysz dietę. Przy rozszerzaniu diety, warto wprowadzać produkty pojedynczo, aby móc łatwo zidentyfikować, jaki składnik spowodował dolegliwości.

Przeczytaj: Nietolerancja laktozy u niemowląt - skąd się bierze?

4. Infekcje i choroby

Brak apetytu towarzyszy również różnym infekcjom sezonowym, a także poważniejszym chorobom. Chore czy przeziębione niemowlę nie chce jeść, co jest zupełnie normalne, bo zmaga się z wysoką temperaturą albo innymi dolegliwościami. Poza tym obniżona ochota na jedzenie może wynikać z sytuacji stresowych.

5. Szczepienia

Zdarza się, że niemowlę nie chce jeść po szczepieniu. Jest to konsekwencja objawów poszczepiennych, takich jak wzrost temperatury ciała, tkliwość w miejscu wkłucia, ból mięśni, czy zmęczenie i pogorszenie samopoczucia. Zazwyczaj dolegliwości ustępują w ciągu 1-3 dni, a apetyt wraca do normy.

6. Zmiany temperatur i upały

Niemowlę nie chce jeść w upał? Niestety wysokie temperatury mogą negatywnie wpływać na apetyt. Jeśli maluch jest karmiony piersią, warto regularnie zachęcać go do jedzenia, ale nie zmuszać do niczego na siłę. W przypadku starszych dzieci ważna jest dbałość o nawodnienie oraz spożycie warzyw i owoców, które zawierają dużo wody.

Dlaczego niemowlę nie chce jeść? Przyczyny

Sprawdź popularne kategorie

Co robić, gdy niemowlak nie chce jeść? Sprawdzone sposoby!

Po pierwsze, postaraj się zaufać swojemu dziecku. Młode mamy (nie wspomnę tu nawet o babciach), obawiają się o zbyt mały apetyt u swojego dziecka całkiem niepotrzebnie.  Dziecko, o ile prawidłowo przybiera na wadze, naprawdę wie, kiedy jest najedzone. Pamiętaj też o tym, że dziecko, podobnie jak dorosły, może mieć czasem mniejszy apetyt, np. z powodu zbyt wysokiej temperatury otoczenia czy też po prostu mieć „gorszy dzień”.

Przeczytaj: Moje patenty na kolki u niemowlaka.

Co jednak zrobić w przypadku, gdy niemowlę rzeczywiście zbyt mało je?

1. Idź z dzieckiem do lekarza

Najpierw warto wyeliminować wszelkie medyczne powody zbyt małego apetytu. Jeżeli widzisz, że noworodek karmiony piersią, nie przybiera poprawnie na wadze, warto skonsultować się również z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, który sprawdzi co może być tego przyczyną.

Jakie badania, gdy niemowlę nie chce jeść, może zalecić lekarz?

  • Morfologia krwi (w celu wykluczenia anemii, czy infekcji)
  • USG jamy brzusznej,
  • Badania moczu,
  • Badania fizykalne,
  • Ocena poziomu żelaza,
  • Badania hormonów (w celu wykluczenia zaburzeń endokrynologicznych),
  • Badanie markerów stanu zapalnego np. CRP,
  • Badania w kierunku alergii (np. testy skórne).

2. Przerwy między posiłkami i zmiany w karmieniu mlekiem modyfikowanym

Rób większe przerwy między posiłkami, ogranicz podawanie mleka modyfikowanego.

 

3. Wprowadzaj do menu dziecka różnorodne jedzenie

Widzisz, że niemowlę jest głodne, ale nie chce jeść? Może podane przez Ciebie jedzenie mu po prostu nie smakuje. Podaj coś innego. Nie zrażaj się też, jak po pierwszym spróbowaniu dziecko zacznie kręcić główką. Niemowlę potrzebuje czasem skosztować czegoś kilka (a nawet kilkanaście!) razy, żeby coś polubiło.

Zobacz gotowe posiłki dla niemowląt!

4. Stosuj triki podczas rozszerzania diety

Podczas rozszerzania diety niemowlaka możesz zastosować takie sposoby jak np. dodanie do pełnowartościowej kaszki dla niemowląt mleka modyfikowanego lub ulubionego owocu dziecka.

5. Pozwól dziecku samodzielnie jeść

Zgodnie z popularną metodą BLW (Bobas lubi wybór), spróbuj położyć przed nim kilka pokarmów stałych, żeby samodzielnie jadło. Nie przestrasz się jedynie niesamowitym bałaganem, z którym niestety nierozłącznie związana jest ta metoda. Jednak, z własnego doświadczenia wiem, że naprawdę warto!

6. Podawaj „ładne” jedzenie

Starsze dzieci jedzą „oczami”. Dlatego zadbaj, żeby jedzenie było ładnie i ciekawie podane. Starszak chętniej też zje posiłek, jeżeli uczestniczył w jego przygotowaniu!

7. Pobudź apetyt u niemowlaka

Jak pobudzić apetyt u niemowlaka? 

  • Dzieci chętnie naśladują dorosłych, dlatego podczas rozszerzania diety, zadbaj o wspólne posiłki,
  • Unikaj monotonii na talerzu - proponuj dziecku produkty o różnorodnych smakach i fakturach, dodawaj też naturalne zioła i przyprawy
  • Nie pospieszaj podczas jedzenia - może to powodować stres i wzbudzać niechęć do posiłków,
  • Po konsultacji z lekarzem możesz zastosować preparaty na brak apetytu.

Ile może trwać brak apetytu u niemowlaka?

Odpowiedź na to pytanie jest zależna od przyczyny. 

  • W przypadku alergii, nietolerancji pokarmowych, chorób w obrębie przewodu pokarmowego czy infekcji brak apetytu może utrzymywać się do czasu rozpoznania problemu i wdrożenia leczenia. 
  • Natomiast jeśli problem pojawia się podczas upałów, po szczepieniu, w wyniku stresującej sytuacji lub braku snu, zwykle apetyt wraca do normy w ciągu maksymalnie kilku dni.

Jak długo może nie jeść niemowlę?

Dzieci karmione piersią powinny jeść na żądanie. Pokarm kobiecy jest łatwiej strawny, dlatego maluchy na ogół szybko stają się głodne. Przyjmuje się, że przerwy między karmieniami nie powinny przekraczać 3-4 godzin. Natomiast niemowlęta karmione mieszankami mlekozastępczymi powinny jeść co ok. 3-4 godziny, ponieważ ten rodzaj pokarmu trawi się wolniej. Przerwy między posiłkami wynoszące ok. 6 godzin powinny skłonić do konsultacji lekarskiej.

Jak długo może nie jeść niemowlę?

Co robić, gdy niemowlę nie chce jeść? Podsumowanie

Wielu rodziców obawia się się, że ich maluch je za mało, jednak nie zawsze jest to powód do zmartwień. Brak apetytu może wystąpić się w wyniku stresu, gorszego samopoczucia, czy niewyspania. Jeśli jednak problem utrzymuje się przed dłuższy czas, dziecko nie przybiera na wadze i pojawiają się inne niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem, aby przeprowadzić odpowiednią diagnostykę i leczenie.

Źródła:

  1. Weker H. Żywienie niemowląt i małych dzieci. https://imid.med.pl/images/do-pobrania/Zywienie_niemowlat_www.pdf [dostęp: 15.02.2025]
  2. Szajewska H. Zasady żywienia zdrowych niemowląt. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, https://ptghizd.pl/cm/uploads/2021/04/smp_01_2021_zasady_zywienia_zdrowych_niemowlat.pdf [dostęp: 15.02.2025]
  3. Karmienie piersią, https://www.gov.pl/web/zdrowie/karmienie-piersia#:~:text=%C5%BBeby%20zapewni%C4%87%20odpowiedni%C4%85%20ilo%C5%9B%C4%87%20mleka,ju%C5%BC%20istotn%C4%85%20cz%C4%99%C5%9B%C4%87%20jad%C5%82ospisu%20dziecka. [dostęp: 15.02.2025]

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień zajmuję się edukacją na temat zdrowego stylu życia podczas konsultacji indywidualnych, zajęć grupowych oraz dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem w social mediach.
O autorze
Aleksandra Dziura
Aleksandra Dziura
Jestem dietetyczką kliniczną i sportową, copywriterką oraz autorką książek. Interesują mnie w szczególności powiązania między żywieniem a gospodarką hormonalną, przewodem pokarmowym i pracą układu nerwowego. Na co dzień zajmuję się...

Uwaga