Niemowlę nie chce jeść! Zobacz, co wtedy robić

19. 9. 2019 · 5 minut czytania

Kiedy dziecko nie chce jeść, może z kilku czynników, np. monotonnego jedzenia lub - nietolerancji pokarmowych. Sprawdź, dlaczego niemowlę nie chce jeść i co z tym zrobić!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Niemowlę nie chce jeść! Zobacz, co wtedy robić

Prawie każda mama, w pewnym momencie obawia się, że dziecko za mało je. Kiedy karmisz je piersią, wydaje Ci się, że dziecko się nie najada. Przy rozszerzaniu diety obawiasz się, że niemowlę je za mało pokarmów stałych. Zobacz, kiedy naprawdę zacząć się martwieć apetytem swojego dziecka i co robić w sytuacjach, gdy niemowlę mało je!

Bardzo często rodzicom się jedynie wydaje, że ich dziecko mało je. Nie zdają sobie oni sprawy z tego, że małe dziecko ma naprawdę niewielki żołądek i po prostu więcej już nie zmieści. Dla przykładu, żołądek rocznego dziecka jest wielkości filiżanki. Zwłaszcza mamy, które karmią piersią, stresują się tym, że dziecko się nie najada. Wynika to z tego, że nie jesteś stanie zobaczyć, ile niemowlę zjadło. Dlatego, najlepszym sposobem na sprawdzenie, czy dziecko się najada jest obserwacja, czy prawidłowo rośnie i przybiera na wadze. O tym, jak dziecko powinno prawidłowo przebierać na wadze, pisałam w artykule:  Waga dziecka po urodzeniu – jak dziecko przybiera na wadze?”.

niemowlę nie chce jeść

 

Dlaczego niemowlę nie chce jeść?

1. Zbyt małe przerwy między posiłkami

Nie wiem, jak to jest u Was, ale moja babcia uważa, że moja córka powinna jeść praktycznie co chwilę. Bo przecież jest „taka żywa” tyle biega, więc potrzebuje dużo energii. Dlatego co chwilę podsuwa jej coś do „przegryzienia”. A ja potem się dziwię, że moja córka nie chce jeść obiadu.

Inną przyczyną tego, że niemowlę mniej je jest to, że dajemy mu zbyt często mleko modyfikowane. Młode mamy nie zdają sobie sprawy, że zasada „karmienia na żądanie” odnosi się dzieci karmionych piersią. Natomiast, jeżeli chcesz, żeby dziecku efektywnie rozszerzać dietę (oczywiście, zgodnie ze wskazaniami WHO – najwcześniej po 6. miesiącu życia), musisz nieco ograniczyć posiłki z mleka modyfikowanego. Inaczej dziecko nie będzie miało apetytu na pokarmy stałe.

2. Dolegliwości ze strony układu pokarmowego

Oczywiście problem z apetytem u niemowląt może wynikać z zaburzeń pracy układu pokarmowego. Pamiętaj o tym, że przez pierwsze miesiące życia układ pokarmowy noworodka nie jest jeszcze do końca wykształcony. Dlatego częstymi powodami, dla których noworodek nie chce jeść, są zaburzenie pracy układu pokarmowego: bóle brzucha, zaparcia, biegunki, refluks czy zaburzenie równowagi flory bakteryjnej. Jeżeli zauważysz, że noworodek zbyt mało je (czego najlepszym objawem jest nieprawidłowe przybieranie na wadze), wtedy udaj się z dzieckiem do pediatry.

Sprawdź: Jak rozpoznać i jak sobie poradzić z zatwardzeniem i zaparciami u niemowlaka?

noworodek nie chce jeść

3. Nietolerancje pokarmowe

Jest to kolejny powód, dla którego niemowlę nie chce przyjmować pokarmów. Dlatego bacznie obserwuj reakcje dziecka po jedzeniu – czy ma bóle brzucha, ulewania, biegunkę czy też wysypkę na ciele. Alergia może dotyczyć zarówno dziecka karmionego wyłącznie piersią (np. skaza białkowa), mlekiem modyfikowanym, a także jak już rozszerzysz dietę. Przy rozszerzaniu diety, warto wprowadzać jednocześnie po jednym na raz.

Przeczytaj: Nietolerancja laktozy u niemowląt - skąd się bierze?

    4. Infekcje i choroby

    Brak apetytu towarzyszy również różnym infekcjom sezonowym, a także poważniejszym chorobom. Poza tym obniżona ochota na jedzenie może wynikać z sytuacji stresowych.

    Co robić, gdy niemowlak nie chce jeść? – sprawdzone sposoby!

    Po pierwsze, postaraj się zaufać swojemu dziecku. Młode mamy (nie wspomnę tu nawet o babciach), obawiają się o zbyt mały apetyt u swojego dziecka całkiem niepotrzebnie.  Dziecko, o ile prawidłowo przybiera na wadze, naprawdę wie, kiedy jest najedzone. Pamiętaj też o tym, że dziecko, podobnie jak dorosły, może mieć czasem mniejszy apetyt, np. z powodu zbyt wysokiej temperatury otoczenia czy też po prostu mieć „gorszy dzień”.

    „Jeśli rodzic ma wątpliwość, czy dziecko prawidłowo je, najlepiej poradzić się pediatrze. Lekarz na regularnych wizytach mierzy oraz waży niemowlę zawsze w podobnych warunkach (bez ubrania i pieluszki) i na tej samej wadze, dzięki czemu może obiektywnie stwierdzić, czy przyrosty masy ciała są prawidłowe”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    Przeczytaj: Moje patenty na kolki u niemowlaka.

    Co jednak zrobić w przypadku, gdy niemowlę rzeczywiście zbyt mało je?

    1. Idź z dzieckiem do lekarza

    Najpierw warto wyeliminować wszelkie medyczne powody zbyt małego apetytu. Jeżeli widzisz, że noworodek karmiony piersią, nie przybiera poprawnie na wadze, warto skonsultować się również z certyfikowanym doradcą laktacyjnym, który sprawdzi co może być tego przyczyną.

    niemowlę mało je

     

    2. Rób większe przerwy między posiłkami, ogranicz podawanie mleka modyfikowanego

    3. Wprowadzaj do menu dziecka różnorodne jedzenie

    Nie zrażaj się też, jak po pierwszym spróbowaniu dziecku coś nie posmakuje. Niemowlę potrzebuje czasem skosztować czegoś kilka (a nawet kilkanaście!) razy, żeby coś polubiło.

    Zobacz gotowe posiłki dla niemowląt!

    niemowlak nie chce jeść

     

    4. Podczas rozszerzania diety, możesz stosować takie triki

    Jak np. dodanie do pełnowartościowej kaszki dla niemowląt mleka modyfikowanego lub ulubionego owocu dziecka.

    5. Pozwól dziecku samodzielnie jeść

    Zgodnie z popularną metodą BLW (Bobas lubi wybór), spróbuj położyć przed nim kilka pokarmów stałych, żeby samodzielnie jadło. Nie przestrasz się jedynie niesamowitym bałaganem, z którym niestety nierozłącznie związana jest ta metoda. Jednak, z własnego doświadczenia wiem, że naprawdę warto!

    Starsze dzieci jedzą „oczami”. Dlatego zadbaj, żeby jedzenie było ładnie i ciekawie podane. Starszak chętniej też zje posiłek, jeżeli uczestniczył w jego przygotowaniu!

    Przeczytaj: Jak wyglądało rozszerzanie diety mojej córki? Karmienie 7-miesięcznego dziecka

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice