Jak przewozić niemowlę w samochodzie? Sprawdź przed podróżą!
Foteliki bezpieczeństwa są niezbędne do przewożenia maluchów. Jak je odpowiednio dopasować? O czym pamiętać, wybierając odpowiednie rozwiązanie? Poznaj szczegóły!
Spis treści
Jak przewozić niemowlę w samochodzie? Przestrzeganie zasad bezpiecznej jazdy z niemowlakiem jest niezwykle ważne. Niestety, jest to też dość skomplikowane zagadnienie. Pozwól, że pokrótce przedstawię Ci podstawowe zasady bezpiecznego przewożenia dzieci a samochodzie.
Spis treści:
Jak przewozić niemowlę w aucie? Co mówi na ten temat prawo?
Najpierw, pokrótce przybliżę Ci, co polskie prawo mówi na temat przewożenia dziecka w aucie:
1.Dziecko poniżej 150 cm wzrostu musi być przewożone w foteliku samochodowym. Tym samym, nawet 17 latek, który nie osiągnął tego wzrostu, powinien podczas jazdy siedzieć w odpowiednim foteliku. Zgodnie z prawem, dopiero po osiągnięciu pełnoletniości, można zaprzestać używania go.
2.Obowiązek przewożenia dziecka w foteliku dotyczy również taksówek, pojazdów Policji, Straży Pożarnej czy pogotowia.
3.Fotelik bezpieczeństwa dla dziecka powinien być zgodny z:
- masą i wzrostem dziecka
- właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe
- Polski ustawodawca wskazuje również na to, że powinien być on zainstalowany w samochodzie zgodnie z zaleceniami producenta.
Sprawdź też, jak przygotować dziecko do podróży samolotem.
Przewożenie dziecka w foteliku samochodowym − zasady bezpieczeństwa
Przepisy nie regulują kwestii tego, czy fotelik powinien być zamocowany przodem, czy tyłem. Jednak niezależne testy fotelików samochodowych jednoznacznie wskazują na to, że podczas wypadku, dziecko siedzące tyłem do kierunku jazdy, jest mniej narażone na urazy szyi i kręgosłupa niż te, siedzące w foteliku zamontowanym przodem do kierunku jazdy.
Jak długo powinno przewozić się dziecko tyłem do kierunku jazdy? Jak najdłużej! Niemowlę przewożone w nosidełku (czyli w takim foteliku przystosowanym dla dzieci niesiedzących), zawsze przewozi się tyłem do kierunku jazdy. Później również zaleca się jazdę tyłem.
Sprawdź też kosmetyki dla dzieci.
Powiem szczerze, że też miałam w planach wozić moją córkę tyłem, jak najdłużej się da. Jednak po tym, jak mogła się przesiąść z nosidełka dla niemowląt do fotelika dla większych, siedzących dzieci, postanowiłam zrezygnować z tego rozwiązania. Dlaczego? Ona po prostu bardzo źle znosiła jazdę tyłem. Płacz i wrzask nie do opanowania towarzyszył każdej naszej podróży. To zaś, że nie mogę jej w żaden sposób uspokoić, dramatycznie osłabiało moją koncentrację. Stres sprawiał, że popełniam proste błędy. Doszłam do wniosku, że bezpieczniej będzie, jeżeli będę przewozić moją córkę przodem (wtedy jest bardzo spokojna i zadowolona), bo mogę odpowiednio skoncentrować się na prowadzeniu auta.
Czy można niemowlę wozić na przednim siedzeniu? W zasadzie tak. Pamiętaj jednak, żeby zawsze przed rozpoczęciem jazdy, wyłączyć poduszki powietrzne przed przednim siedzeniem pasażera (czyli tam, gdzie siedzi dziecko). Uruchomienie systemu ABS podczas wypadku jest bardzo niebezpieczne dla dziecka przewożonego w foteliku.
„Dziecko przewożone w foteliku powinno być zawsze dokładnie przypięte pasami, które muszą dokładnie przylegać do jego ciała. Nie wolno zakładać pasów na zimowe kurtki czy grube kombinezony, bo przestają spełniać wówczas swoją funkcję. Dobrze dobrany fotelik oraz odpowiednio zapięte pasy znacząco zmniejszają ryzyko urazów podczas ewentualnego wypadku komunikacyjnego”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Foteliki samochodowe dla dziecka − jak wybrać odpowiedni
- Musi być on dostosowany do wzrostu i wagi dziecka.
- Powinien mieć 5 punktowe pasy.
- Fotelik dla niemowlaka do auta może być przymocowany do specjalnego systemu ISOFIX lub pasami bezpieczeństwa. Oba sposoby są dopuszczalne. Jednak w drugim, przypadku trzeba zadbać o to, żeby prawidłowo zamocować siedzisko. Najlepiej jak najpierw specjalista zademonstruje nam jak to poprawnie zrobić.
- W przypadku nosidełek dla noworodków i niemowlaków cała podstawka urządzenia powinna dotykać siedziska kanapy.
Sprawdź też, w co bawić się z dzieckiem, które ukończyło 3 miesiące życia.
Najlepiej jeżeli zasięgniesz rady profesjonalisty w sklepie zajmującym się sprzedażą fotelików samochodowych. Specjalista pomoże Ci wybrać fotelik odpowiedni dla Twojego dziecka i Twojego auta.
Po każdej kolizji drogowej, fotelik dla dziecka powinien być wymieniony! Niektóre firmy wymieniają pokolizyjne foteliki za darmo. Wystarczy paragon i notatka policyjna ze zdarzenia. To jest niezwykle ważne dla bezpieczeństwa Twojego dziecka, żeby mieć pewność, że fotelik nie brał udziału w żadnym wypadku. Dlatego, jeżeli decydujesz się na fotelik „z drugiej ręki”, powinien on pochodzić ze sprawdzonego źródła.
Jak się przygotować na podróż autem z niemowlakiem?
Dziecko należy odpowiednio ubrać do auta. Nie chodzi tylko o to, żeby nie było mu za gorąco lub za zimno. Nie wolno przewozić dziecka grubym kombinezonie czy kurtce ze względów bezpieczeństwa. Lepszym wyborem będzie specjalny śpiworek do nosidełka lub zwykły kocyk. Niemowlę może mieć na sobie czapeczkę i rękawiczki.
Na drogę warto odpowiednio się spakować. Co wziąć ze sobą?
- Chusteczki nawilżane (do przebrania pieluszki i usunięcia różnego rodzaju zabrudzeń), np. WaterWipes, chusteczki nasączone czystą wodą lub nawilżany papier toaletowy Kindii Fun,
- Pieluchy dla dzieci jednorazowe, np. Kindii Pure Flex, pieluchy jednorazowe 3 (4-9 kg).
- Mleko w butelce (jeżeli dziecko karmione jest w ten sposób).
- Grzechotkę lub inną zabawkę odpowiednią dla wieku dziecka.