Niebezpieczna choroba: gruźlica kości − leczenie rozpocznij od razu!

14. 3. 2018 · 4 minuty czytania

Gruźlica kości to rzadka i bardzo niebezpieczna choroba. Może powodować kalectwo, jednak im szybciej zostanie zdiagnozowana, tym łatwiej ją leczyć. Jakie są jej objawy? Sprawdź!

Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Niebezpieczna choroba: gruźlica kości − leczenie rozpocznij od razu!

Gruźlica kości i stawów to tak naprawdę ta sama choroba, która może zaatakować Twoje płuca. Jednak wykrycie i rozpoznanie gruźlicy kości jest dużo trudniejsze − bardzo często objawy mogą mylić się np. z bólem zwyrodnieniowym stawów. Choroba ta jest dość niebezpieczna i może prowadzić do trwałego kalectwa. Jednak jeżeli wcześnie wykryjesz chorobę i od razu zaczniesz się leczyć, masz bardzo dobre rokowania i możesz wyjść z tego bez szwanku.

Gruźlica − choroba z historią

Gruźlica jest chorobą zakaźną, która towarzyszy ludzkości od zarania dziejów. Jej ślady znajduje się w zmumifikowanych zwłokach faraonów oraz opisach wykonywanych przez starożytnych Greków. Mimo dużego śmiertelnego żniwa, jakie zbierała przez wieki, przyczynę jej powstawania Robert Koch odkrył dopiero w 1882 roku. Długo jednak nie wiedziano, że gruźlica kości, węzłów chłonnych czy ośrodkowego układu nerwowego, to ta sama choroba, tylko w różnych lokalizacjach. Od kiedy odkryto ten fakt trwały intensywne badania, których efektem było wprowadzenie szczepionki BCG. 

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej o gruźlicy płucnej, przeczytaj: Biała zaraza grozi mieszczuchom? Gruźlica – profilaktyka.

 

Gruźlica kości i stawów − gdzie najczęściej się pojawia?

Niestety choroby nie udało się wyeliminować, zapadają na nią ludzie ze skrajnie różnych środowisk, w różnym wieku. Zwłaszcza gruźlica kości i stawów jest bardzo trudna do wykrycia na podstawie objawów i stanowi wyzwanie współczesnej medycyny. Najczęściej choroba ta umiejscawia się w kręgosłupie, chociaż może zajmować również każdy inny staw.

Gdzie najczęściej pojawia się gruźlica kości

 

To niebezpieczna, podstępna choroba, która może prowadzić do nieodwracalnych zmian i trwałej utraty zdrowia. Jednak jeżeli przeprowadzisz sprawnie właściwą diagnostykę, a lekarz szybko będzie mógł rozpoznać chorobę, możesz uniknąć trwałych uszkodzeń w ciele czy nawet kalectwa.

Zobacz też maści i żele na układ mięśniowo-szkieletowy.

Gruźlica kości − objawy

Objawy gruźlicy kości przypominają chorobę zwyrodnieniową lub zapalenie stawów, dlatego lekarz rzadko rozpoczyna rozważanie co może Ci dolegać, od zbadania Cię pod kątem zakażenia prątkiem gruźlicy. Najczęściej pacjenci zgłaszają się do lekarza z powodu narastającego bólu w stawie, obrzęku i postępujących problemów z poruszaniem.

Jeśli problem dotyczy kręgosłupa, możesz odczuwać rozlany, niecharakterystyczny ból, a miejsce zajęte chorobą jest tkliwe. Zdarzają się przypadki wystąpienia ropnia w obrębie stawu lub dolegliwości związane z uciskiem obrzękniętych tkanek na nerwy bądź naczynia.

Sprawdź też tabletki i preparaty na ból.

Objawy gruźlicy kości

Gruźlica kości − jakie badanie może zlecić lekarz?

Gruźlica kości to choroba, w której najważniejsza jest sprawna diagnostyka. Jak rozpoznać, że to nie zwykły ból zwyrodnieniowy, a gruźlica kości? Diagnostyka polega na przeprowadzeniu wielu badań. Warto wiedzieć, jakie badania należy wykonać, żeby szybko postawić rozpoznanie.

Ponieważ klasyczne zdjęcie RTG, niezbędne w diagnostyce gruźlicy płuc, nie jest wystarczająco czułe, żeby wychwycić postać kostną na wczesnym etapie choroby, lekarz może zlecić wykonanie badania rezonansu magnetycznego.

Diagnostyka gruźlicy kości

 

Pomocna może się także okazać scyntygrafia. Niestety badanie to jest dostępne w niewielu placówkach w Polsce.

Żeby lekarz mógł określić, że Twoje dolegliwości to gruźlica, w badaniach z pobranego ze zmiany materiału (ropnia lub z jamy stawu) trzeba wykryć prątki gruźlicy. Niestety, nie zawsze udaje się potwierdzić obecność bakterii, mimo obecności charakterystycznej dla gruźlicy ziarniny. Często ostateczną diagnozę możesz usłyszeć dopiero po przeprowadzeniu histopatologicznej oceny tkanki pobranej w czasie biopsji.

Sprawdź też, czym jest reumatoidalne zapalenie stawów.

Gruźlica kości − leczenie warto zacząć szybko!

Choroba deformuje stawy, uniemożliwia poruszanie, a w niektórych przypadkach może nawet stanowić zagrożenie życia, dlatego ważne jest, by jak najszybciej wdrożyć leczenie przeciwgruźlicze, nawet przed postawieniem pewnej diagnozy.

Leczenie gruźlicy kości

 

Ponieważ prątek gruźlicy nie jest typową bakterią, nie poddaje się leczeniu tradycyjnymi antybiotykami, które stosujesz przy anginie i innych infekcjach bakteryjnych. Ten rodzaj patogenu rośnie wolno, więc proces leczenia zajmuje minimum 6 miesięcy, nawet gdy leki, które zapisał Ci lekarz prawidłowo działają.

Podstawowe leki stosowane w leczeniu zarówno gruźlicy płuc, jak i kości to izoniazyd, ryfampicyna, pyrazynamid, etambutol oraz streptomycyna. W pierwszej fazie leczenia, lekarz zapewne zapisze Ci co najmniej trzy z nich, a w kontynuacji − minimum dwa. To zaawansowana terapia i wymaga dużego zaangażowania ze strony lekarza, jak i pacjenta, ścisłej kontroli ilości przyjmowanych leków i działań niepożądanych oraz interakcji z innymi lekami.

Leki dużo wolniej docierają do kości niż do innych narządów, dlatego leczenie gruźlicy kości przeważnie przedłużone jest do 9 miesięcy.

Przy wczesnym wykryciu gruźlicy kości i konsekwentnej terapii rokowania są dość dobre, jednak skuteczność leczenia w dużej mierzy zależy od Twojego poświęcenia i zaangażowania. Warto zadbać o regularne przyjmowanie leków, żebyś mógł uniknąć nieodwracalnych zmian i kalectwa.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Klaudia Dopytalska
Klaudia Dopytalska
Jestem lekarzem w trakcie specjalizacji z dermatologii. Na co dzień przykładam wagę do zdrowego trybu życia i uprawiam różne formy aktywności fizycznej.
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice