Ochrona niemowląt przed słońcem − poradnik dla rodziców

27. 5. 2019 · 4 minuty czytania

Skóra dziecka jest bardzo delikatna i podatna na oparzenia słoneczne. Jak uchronić się przed promieniami UV? Czy samo stosowanie kosmetyków z filtrem UV wystarczy, by bezpiecznie się opalać? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Ochrona niemowląt przed słońcem − poradnik dla rodziców

Wiosenne słońce może być bardzo zdradliwe. Delikatna skóra niemowlęcia wymaga szczególnej ochrony. Jak chronić skórę dziecka przed słońcem, od kiedy stosować kremy z filtrem i jak wybrać odpowiedni krem przeciwsłoneczny? Czyli co warto wiedzieć, zanim weźmiesz malucha na słońce.

Ochrona przeciwsłoneczna niemowląt – dlaczego jest tak ważna?

Dzieci od narodzenia do 3. roku życia najlepiej bardzo starannie chronić przed słońcem. Dlaczego? Niemowlęta mają bardzo delikatną i cienką skórę, która jest narażona na poparzenia słoneczne.

Sprawdź też kosmetyki do opalania.

ochrona niemowląt przed słońcem

 

Co gorsze, oparzenia słoneczne, których dziecko nabawi się w dzieciństwie, aż 10-krotnie zwiększają ryzyko czerniaka w jego dorosłym życiu. Zbyt długie przebywanie na słońcu może również doprowadzić do pojawienia się nieestetycznych przebawień i znamion skórnych.

„Skóra dziecka jest wyjątkowo wrażliwa na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Już od pierwszych dni życia dzieci wymagają starannej ochrony przeciwsłonecznej, na którą składa się nie tylko stosowanie filtrów o wysokim faktorze i szerokim spektrum, ale również noszenie odpowiedniej odzieży, nakrycia głowy i unikania ekspozycji na słońce w godzinach 10:00 − 15:00”

− komentuje dermatolog, lek. med. Aleksandra Skłodowska.

 Jak chronić dziecko przed słońcem – kilka podstawowych zasad

1. Jeżeli na zewnątrz jest bardzo gorąco, niemowlę na słońcu nie powinno przebywać w godzinach 11:00 – 15:00.

2. Na głowę ubierz czapeczkę lub kapelusz z szerokim rondem. Ważne, żeby nakrycie głowy zacieniało zarówno twarz, jak i kark.

ochrona niemowląt przed słońcem w upał

 

3. Ochronę przed słońcem zacznij jak najwcześniej. Od kiedy? Krem z filtrem dla niemowlaka można stosować od pierwszych dni jego życia. Zaleca się jednak, żeby przez pierwsze miesiące życia, o ile nie ma takiej potrzeby, wstrzymać się z używaniem takich preparatów.

4. Krem wsmaruj na całe ciało dziecka. Lekkie, letnie tkaniny również przepuszczają promienie słoneczne. Pamiętaj również o uszkach, szyi i stópkach.

5. Podczas upałów częściej podawaj dziecku coś do picia. Jeżeli dziecko jest karmione piersią, przystawiaj go do piersi jak najczęściej.

Sprawdź też, jak leczyć oparzenia słoneczne u dzieci.

    6. Kremy z filtrem stosuj zgodnie z zaleceniami producenta. Co to oznacza?

    • Po pierwsze, posmaruj dziecko naprawdę grubą warstwą kosmetyku.
    • Po drugie, ciało dziecka smaruj przez około 20 minut przed wyjściem na zewnątrz, żeby krem zdążył się wchłonąć.  
    • Pamiętaj też, że po pewnym czasie trzeba będzie powtórzyć aplikację kremu na skórę. Na opakowaniu kremu z filtrem powinno być napisane na jak długo zapewnia on ochronę przed słońcem. Często, trzeba to robić nawet co 2 godziny!
    krem z filtrem dla niemowlaka

    Ochrona przeciwsłoneczna na spacerze

    Niemowlęta, które samodzielnie nie siedzą, jeżdżą na spacery w gondoli. W upalne dni pamiętaj, żeby osłonić dziecko przed słońcem parasolką, którą przymocujesz do wózka.

    Pod żadnym pozorem nie zasłaniaj wózka pieluszką! Jest to bardzo niebezpieczne, bo wtedy w wózku nie ma cyrkulacji powietrza. Może to prowadzić do tego, że w wózku jest dosłownie jak w saunie czy nagrzanym aucie. Temperatura w gondoli może sięgnąć wtedy nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza.

    Sprawdź też kremy z filtrem do opalania dla dzieci i niemowląt.

    jak ochronić niemowlaka przed słońcem

     

    Nie zapomnij również o posmarowaniu dziecka kremem z filtrem UVA i UVB.

    Jaki krem z filtrem dla niemowlaka wybrać?

    Na rynku jest mnóstwo preparatów przeciwsłonecznych dla dzieci.

    O czym pamiętać przed zakupem kremu dla naszego dziecka?

    1.Krem musi chronić przed promieniami UVA i UVB.

    2.Preparat musi być przeznaczony dla niemowląt od 1. dnia życia.

    3.Dzieci poniżej 1. roku życia nie powinny używać filtrów chemicznych. Dlatego, sprawdź czy preparat dla Twojego niemowlęcia zawiera jedynie filtry mineralne (inaczej mówiąc: fizyczne), czyli: dwutlenek tytanu (Titanium dioxide) lub tlenek cynku (Zinc oxide). Takie składniki ma np. Linomag Sun dla dzieci i niemowląt, krem przeciwsłoneczny SPF30.

    niemowlę na słońcu

     

    4. Starsze dzieci mogą już używać preparatów z filtrami chemicznymi. Takim kosmetykiem jest np. Iwostin Solecrin, spray ochronny dla dzieci SPF 30.

    5.Wybieraj kosmetyk o jak najwyższym współczynniku ochrony przeciwsłonecznej, nie mniejszym niż SPF 30+, a najlepiej o ochronie SPF 50+. Taki filtr ma np. mleczko przeciwsłoneczne SPF 50+ Mustela.

    6.Unikaj preparatów z dodatkami zapachowymi, parabenami i sztucznymi barwnikami. Najlepiej niech będą to kosmetyki hipoalergiczne.

    7. Sprawdź wcześniej, czy kosmetyk nie brudzi ubrań. Z własnego doświadczenia wiem, że plamy po takich brudzących preparatach bardzo trudno usunąć.

    8. Preparat powinien mieć atest Centrum Zdrowia Dziecka lub Instytutu Matki i Dziecka.

    9. Zanim posmarujesz całe ciało dziecka nowym kremem, sprawdź wcześniej, czy nie powoduje on reakcji alergicznych. Jak to sprawdzić? Posmaruj mu niewielką ilość kremu na przedramieniu i chwilę odczekaj. Jeżeli po kilku godzinach nie pojawi się żadna reakcja alergiczna, produkt jest bezpieczny.

    10.Jeżeli dziecko będzie się bawić w wodzie, wtedy najlepiej stosować preparaty wodoodporne. Aplikację takiego kosmetyku trzeba jednak powtarzać również co około 2 godziny!

    ochrona niemowlaka w słoneczne dni

     

    Pamiętaj jednak, że żaden kosmetyk nie zapewnia 100% ochrony przed słońcem. Dlatego, korzystajcie z niego rozsądnie i bezpiecznie!

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora