Kasza manna dla niemowlaka − czy jest najlepsza? Rodzaje kasz dla dzieci

22. 2. 2021 · 9 minut czytania

Zastanawiasz się, czy podać kaszkę manną niemowlakowi? A może inny rodzaj kaszki będzie lepszym rozwiązaniem? Rozbieramy ten temat na czynniki pierwsze. Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Kasza manna dla niemowlaka − czy jest najlepsza? Rodzaje kasz dla dzieci

Czy kasza manna dla niemowlaka jest najlepsza? A może lepiej wybrać kaszkę owsianą? Na rynku jest ogrom kaszek dla dzieci. Wiem, jak ciężko zdecydować, którą wybrać. W artykule przedstawiam rodzaje kaszek dla dzieci i podpowiadam, jaka będzie najlepszym wyborem dla niemowlaka.

Od kiedy wprowadzać kaszkę dla dzieci?

Kiedy kaszka dla niemowlaka? To pytanie zadaje sobie wiele mam, które czeka na rozszerzenie diety swojego szkraba. A odpowiedź na nie wcale nie jest prosta. Wielu producentów umieszcza na opakowaniu swojej kaszki dla niemowląt informację, że można ją podawać od 4. czy 5. miesiąca życia. A zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rozszerzanie diety dziecka zacząć najlepiej dopiero od skończonego 6. miesiąca. I to niezależnie, czy karmisz piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Warto też obserwować, czy dziecko jest gotowe na rozszerzanie diety, np. wyciąga rączkę po jedzenie. 

„Kasze różnego rodzaju to doskonałe źródło wielu witamin, minerałów oraz błonnika. Pamiętaj jednak, że zawierają one sporą dawkę cukru, który nie jest potrzebny małemu dziecku w nadmiarze. Zwróć uwagę, żeby w kaszach podawanych najmłodszym było jak najmniej dodatku cukru, który jest szkodliwy”

­− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

kaszka dla niemowlaka

 

Kaszka dla niemowlaka: poznaj ich rodzaje!

Kasze to produkty (oprócz warzyw i owoców), które warto wprowadzać do diety niemowląt na samym początku. Są źródłem błonnika, „dobrych tłuszczy”, a także witamin i minerałów. Dlatego już od początku rozszerzania diety, warto po nie sięgać! A jaki rodzaj kaszy wybrać? Poniżej przedstawiam najpopularniejsze.

Kaszka manna dla niemowlaka, czyli tzw. grysik

Mamy, szczególnie te przywiązane do tradycji, uważają, że kasza manna dla niemowlaka będzie najlepszym wyborem. Ma drobną konsystencję. Powstaje w procesie odsiewania grubszych kaszek w trakcie przemiału ziaren pszenicy na mąkę. Istnieje kasza manna zwykła i błyskawiczna (poddana wcześniej obróbce termicznej, przez co wystarczy ją jedynie zalać wodą). Zawiera żelazo, mangan, jod, cynk, a także witaminy z grupy B i witaminę E, dlatego jak najbardziej można ją podawać niemowlętom!

Kasza manna na mleku kokosowym

Moje dzieci mają swój przysmak. Jest to kasza manna na mleku kokosowym. Jak ją przygotowuję? Gotuję kaszkę na mleku kokosowym, dodaję do tego wiórki kokosowe i mango (lub mus z mango). Smakuje niczym popularne mango sticky rice! Gorąco polecam!

Sprawdź też mleko modyfikowane dla dzieci.

kasza manna dla dzieci

Kleik ryżowy

To nic innego jak rozgotowany ryż. Ten lekkostrawny posiłek idealnie nadaje się przy zatruciach pokarmowych. Zwiera żelazo, magnez i witaminy z grupy B. Kleik może być też dobrym dodatkiem do zup jako zagęszczacz.

    Kaszka owsiana

    Otrzymuje się ją z ziaren owsa. To źródło białka i błonnika, przez co syci malucha. Zawiera witaminy z grupy B, witaminę E, a także fosfor, wapń, magnez i cynk.

    jaka kaszka dla niemowlaka?

    Kaszka kukurydziana

    Jest źródłem witamin A, B i E, a także magnezu, potasu, wapnia i fosforu oraz selenu, który ma działanie antyoksydacyjne.

    Kaszka jaglana

    Jedna z ulubionych kasz moich dzieci. Wywarza się ją z prosa. Dostarcza witaminę A, fosfor, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe. Można spożywać ją na słodko i słono.

    Budyń jaglany dla dzieci

    Moje dzieci uwielbiają budyń jaglany. Jak go przygotować? Ja gotuję kaszę jaglaną (możesz ugotować więcej i cześć podać na obiad z warzywami), dodaję banana i jakiś owoc (np. truskawki czy mango). Możesz dosypać też kakao. Składniki miksuję na gładką konsystencję. Podaję z wiórkami kokosowymi, orzechami i innymi dodatkami. Proste, zdrowe i sycące!

    kiedy kaszka dla niemowlaka?

    Kaszka orkiszowa

    Bogata m.in. w żelazo, miedź, fosfor, a także witaminy A, E i P.

    Kaszki wielozbożowe

    To różnego rodzaju mieszanki kasz. Ich właściwości i zasób składników zależy od składu.  

    kasza manna dla niemowlaka

    Jaka kaszka dla niemowlaka będzie najlepsza? Kasza manna czy wielozbożowa?

    Jak wspomniałam, nasze babcie i mamy najpewniej powiedzą, że najlepsza jest kasza manna. Dla niemowlaka będzie ona idealna, bo ma właściwą, miękką i gładką konsystencję, a także zawiera niewielką ilość błonnika. Czy to oznacza, że nie powinno podawać się niemowlakowi produktów z błonnikiem? Otóż dawniej obawiano się, że błonnik w większej ilości może zaszkodzić dziecku. Teraz już wiemy, że tak nie jest i warto włączyć do diety niemowlaka także kaszki z pełnego ziarna zbóż. Ba! Kaszki pełnoziarniste są nawet bogatszym źródłem witamin i mikroelementów niż te z białek mąki pszennej. Dodatkowo, błonnik poprawia perystaltykę jelit i pozytywnie wpływa na florę bakteryjną. Staraj się jednak zachować umiar − nie warto z nim przesadzać w diecie niemowlaka, bo zbyt duża porcja może powodować dolegliwości żołądkowe i negatywnie wpłynąć na wchłanianie niektórych składników.

    Kaszka manna dla dzieci to oczywiście wciąż bardzo dobry wybór. Jednak dieta dziecka, podobnie jak i dorosłego, powinna być jak najbardziej urozmaicona. Dlatego najlepiej podawaj niemowlęciu wiele różnych kaszek na zmianę. Ale uważaj! Na początku rozszerzania diety warto podawać dziecku kaszki jednoskładnikowe i obserwować, jak jego organizm na nie zareaguje. Zalecenia dietetyczne dotyczące rozszerzania diety wskazują, żeby nie rezygnować z wprowadzania glutenu do diety niemowlaka. Do kaszki możesz też dodać kroplę dobrej jakości oleju (np. lnianego) lub oliwy z oliwek − tak wzbogacasz menu w omega-3.

    Sprawdź też odżywki dla dzieci i niemowląt.

    Na co zwracać uwagę, wybierając kaszkę dla niemowląt?

    Kiedy kupujesz produkt dla dziecka, weź pod uwagę nie tylko rodzaj kaszy, ale i inne czynniki. Uważaj przede wszystkim na 2 sprawy.

    1. Kaszka dla niemowlaka nie powinna mieć w swoim składzie cukru.

    Niestety, producenci często dodają cukier do produktów dla dzieci. Dlaczego? Bo to po prostu lepiej smakuje! Niezwykle łatwo uzależnić dziecko od cukru, a odstawienie go, wcale nie idzie jak z płatka. Z doświadczenia wiem, że jeżeli od początku podajesz dziecku niesłodzone i niesolone produkty, to po prostu je zjedzą. To, że Tobie coś nie smakuje, oznacza jedynie, że masz przyzwyczajone do pewnych produktów kubki smakowe. Moje dzieci zajadają się niesłodkimi potrawami do tej pory. Do kaszki dla niemowlaka zawsze możesz dodać owoce lub musy owocowe, żeby je „naturalnie dosłodzić”.

    Pamiętaj, że cukier jest również ukryty w składzie pod innymi nazwami, takimi jak: syrop fruktozowo-glukozowy, glukoza czy sacharoza. Niektórzy producenci chwalą się, że do produktów dziecięcych dodają cukier trzcinowy czy kokosowy. A to przecież wciąż jest cukier! Wcale nie lepszy od tego białego. W tabeli wartości odżywczych znajdziesz „cukry” - przeanalizuj dokładnie ich wartość. Zwróć też uwagę na to, żeby w składzie nie było aromatu waniliny.

    kasza manna na mleku kokosowym dla niemowlaka

    2. Unikaj w kaszkach oleju palmowego oraz innych sztucznych substancji i aromatów

    Najlepiej, jeżeli kaszka dla niemowlaka ma jak najprostszy skład. Kaszki naturalnie swoim składzie zawierają witaminę B1 (tiaminę) lub inne witaminy. I to jest w porządku. A jeżeli Twoje dziecko ma niedobory żelaza, wtedy możesz kupić kaszkę fortyfikowaną w żelazo.

    Kaszka dla niemowlaka – lepsza na mleku czy wodzie?

    kasza manna dla niemowlaka

     

    Generalnie, najczęściej dzielimy kaszki na mleczne i bezmleczne. Te mleczne zawierają od razu mleko modyfikowane i wystarczy je zalać woda. Bezmleczne − nie mają dodatku sztucznej mieszanki. Jaką kaszkę najlepiej wybrać dla swojego dziecka?

    Uważam, że prawie zawsze najlepszym rozwiązaniem będą kaszki bezmleczne. Dlaczego? Przy karmieniu piersią, nie ma potrzeby oddawania do diety dziecka mleka modyfikowanego. A jeżeli podajesz dziecku formułę mleka modyfikowanego, lepiej do gotowej kaszki dodać mieszankę, której już używasz. Wtedy masz pewność, że dziecko dobrze ją będzie tolerować. Nie gotuj kaszek na mleku modyfikowanym, bo nie powinno się go podgrzewać powyżej temperatury zalecanej przez producenta!

    Po skończeniu roku możesz podawać dziecku kaszki na bazie mleka krowiego czy roślinnego.  

    Kaszki błyskawiczne − czy nie lepiej samemu zrobić kaszkę?

    Pewnie nie raz słyszałaś, że: „Przecież można samemu ugotować kaszę i zmiksować!”, „A czy takie gotowce to są dobre dla dziecka?”, „Kiedyś wszystko samemu się gotowało i było dobrze”.

    Szczerze mówiąc, kiedy słyszę tego rodzaju wypowiedzi, to nóż mi się w kieszeni otwiera. Jako mama dwójki małych dzieci wiem, że każda chwila jest na wagę złota. A to, że kiedyś kasze mannę gotowało się 20 minut, nie znaczy, że ja też mam tak robić. Dawniej również zostawiało się dzieci same łóżeczku i szło się palić pod piecem. Takie były czasy. Jednak uważam, że jeżeli mam możliwości poświęcić dziecku czas zaoszczędzony nad staniem nad garami, to tak zrobię. Wszystkie badania wskazują, że mózg dziecka rozwija się najbardziej intensywnie przez pierwsze 3 lata życia. Niezwykle istotne dla tego rozwoju są właśnie interakcje z rodzicami i opiekunami! Dlatego, jeżeli ktoś uraczy się jedną z miłych rad na temat kaszek błyskawicznych, możesz zaproponować, że chętnie przyjmiesz codziennie ugotowaną porcję kaszki. Poza tym kaszki błyskawiczne z dobrym składem w niczym nie ustępują kaszom tradycyjnym pod względem wartości odżywczych.

     

    kaszka dla niemowlaka

    W jaki sposób podawać dziecku kaszę mannę – karmić łyżeczką czy BLW?

    Na początku rozszerzania diety odradza się podawania kaszek w butelce, bo układ trawienny dziecka nie jest na to gotowy. Dodatkowo istnieje większe ryzyko zakrztuszenia i próchnicy. Dziecko nie nauczy się tak gryzienia i przeżuwania.

    Dziecko możesz nakarmić kaszką z łyżeczki lub też pozwolić maluchowi samodzielnie ją zjeść. Możesz także skorzystać z metody BLW, czyli pozwolić dziecku na jedzenie, jak i kiedy chce, najlepiej wszystkimi zmysłami.

    Na początku (zwłaszcza jeżeli dziecko nie siedzi) podawaj maluszkowi kaszkę płaską łyżeczką, np. Tommee Tippee z miękką końcówką i długim uchwytem. A w jaki sposób może jeść samodzielnie? Uformuj z kaszki kulki lub kwadraciki − nada się do tego gęsta konsystencja, bo łatwiej ulepisz z niej porcje. Inny sposób to po prostu postawienie przed dzieckiem miseczki z kaszką i łyżeczką i… podziwianie tego pięknego chaosu. Wprawdzie na początku mało co trafi do brzuszka, jednak z czasem będzie coraz lepiej! Mój młodszy syn od początku chciał jeść tylko samodzielnie swoją łyżeczką i dzięki temu ten roczny szkrab całkiem zgrabnie posługuje się sztućcami. Radzi sobie niewiele gorzej niż jego 3-letnia siostra, która domagała się, żeby ją karmić.

    Sprawdź też, co warto wiedzieć o karmieniu mlekiem modyfikowanym.

    kasza dla dziecka

     

    Od razu mówię, że rozszerzanie diety metodą BLW, poza oczywistymi plusami, ma jedną wadę: bałagan! Dlatego warto wcześniej przygotować się na to, kupując:

    • krzesełko do karmienia – z doświadczenia powiem, że przy wyborze należy kierować się przede wszystkim tym, żeby łatwo się je czyściło,
    • odpowiedni śliniak, najlepiej silikonowy z kieszenią jak od Canpol Babies, żeby od razu można było go umyć,
    • talerzyk – może być zarówno silikonowy, przyklejany do podłoża lub też zwykły plastikowy. Polecam także ten od Canpol Babies.

    Sprawdź też, jak powinno wyglądać rozszerzanie diety niemowlaka.

    Kasza manna dla niemowlaka − najlepszy wybór?

    Nic nie stoi na przeszkodzie, aby kultywować tradycje naszych mam oraz babć i podawać dziecku kaszę manną. Ma ona dobrą konsystencję i odpowiedni skład. Moim zdaniem najlepiej wybrać jednak produkt bez cukru, oleju palmowego czy dodatkowego mleka modyfikowanego. Możesz też sięgnąć po inny rodzaj kaszki dla niemowlaka, ale uważaj, żeby nie przekroczyć zalecanej dziennej porcji błonnika pokarmowego.

     

    Źródła:

    1. Doktor Ania: Żywność dla dzieci. To jest k…. dramat., Gdańsk 2019.
    2. Weker H.; Barańska M. (red.),  Żywienie niemowląt i małych dzieci. Zasady postępowania w żywieniu zbiorowym, Instytut Matki i Dziecka, Warszawa 2020.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice