Udar słoneczny − leczenie to schłodzenie chorego i elektrolity
Długotrwałe przebywanie na słońcu grozi udarem cieplnym. Objawia się m.in.: bólami głowy, biegunką, wymiotami. O czym pamiętać, wybierając się na plażę? Sprawdź nasze wskazówki!
Spis treści
Polacy kochają słońce i uwielbiają wielogodzinne opalanie się na plaży. Pomijając zagrożenie poparzeniem słonecznym, takie słoneczne seanse niosą za sobą jeszcze jedno ryzyko: udar słoneczny. Leczenie trzeba zacząć szybko. Dlatego najlepiej, do przyjazdu pogotowia, schładzaj osobę przegrzaną i podawaj coś do picia. Udar słoneczny – co robić, kiedy dopiecze Ci słońce?
Udar słoneczny – co to jest?
Udar słoneczny, czyli inaczej udar cieplny, to określenie, które opisuje stan potencjalnego zagrożenia życia pacjenta, dlatego nie wolno go bagatelizować.
Udar słoneczny rozwija się u osoby, która została wystawiona na działanie wysokiej temperatury, np. podczas drzemki na plaży. Co dzieje się w organizmie człowieka w takiej sytuacji? Gdy temperatura ciała przekracza 40 stopni C, dochodzi do niekontrolowanych zmian na poziomie komórkowym, zaburzone są mechanizmy, które utrzymują równowagę ustroju, rozpoczyna się proces denaturacji białek, a błony komórkowe ulegają uszkodzeniu. Jeśli pacjent nie otrzyma w porę pomocy lekarskiej, grozi mu poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.
Sprawdź też, czy w ciąży można się opalać.
Udar słoneczny − objawy
Główne objawy udaru cieplnego pochodzą z ośrodkowego układu nerwowego. Możesz wtedy czuć skrajne zmęczenie, mieć zawroty i bóle głowy, a nawet problemy z chodzeniem czy mową. Pojawić też się mogą: niekontrolowane, bolesne kurcze mięśni, bóle brzucha i biegunka, możliwe są też wymioty.
Skóra osoby z udarem cieplnym jest czerwona, co wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jest to mechanizm, który ułatwia oddawanie nadmiaru ciepła do otoczenia. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się drgawki, a nawet śpiączka, poważne zaburzenia rytmu serca, ostra niewydolność kluczowych dla życia narządów jak nerki, wątroba, czy ośrodkowy układ nerwowy. Zobacz więc, jak odróżnić dreszcze, od drgawek w artykule: Dreszcze a drgawki. Czy umiesz odróżnić te 2 objawy?
Udar słoneczny − jak postępować, kiedy zauważysz objawy?
Przede wszystkim działaj szybko i sprawnie! Nawet jeśli chory z pozoru czuje się dobrze, wezwij pomoc lekarską. Objawy udaru rozwijają się bardzo szybko i czas jest na wagę złota.
A jak można pokonać udar słoneczny? Leczenie polega na 2 podstawowych zasadach.
Po pierwsze, osobę z udarem cieplnym jak najszybciej przenieś w chłodne i zacienione miejsce. Po drugie, schładzać i wdrożyć leczenie.
Co jeżeli u kogoś zauważysz udar słoneczny? Jak pomóc? Zadbaj przede wszystkim o to, żeby znalazł się w cieniu. Kolejnym krokiem jest schładzanie − jeśli chory jest świadomy i masz z nim kontakt, podawaj mu do picia płyny w temperaturze pokojowej. Niech pije małymi łykami, żeby uniknąć zakrztuszenia.
Na głowę chorego kładź chłodne okłady, zdejmij z niego nadmiar ubrania, skórę skraplaj letnią wodą i wachluj lub włącz wentylator, żeby zwiększyć ruch powietrza. Dzięki osoba przegrzana szybciej się wystudzi.
Sprawdź też, na czym polega opalanie natryskowe.
Najważniejszy jest jak widzisz czas, przy chorobie, jaką jest udar słoneczny. Co robić w oczekiwaniu na karetkę? Ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej i sprawdzaj na bieżąco jego oddech i puls. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaburzenia oddychania czy utratę tętna. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową i prowadź ją do czasu przyjazdu karetki.
Udar słoneczny u dziecka – co robić?
Pamiętaj, że na rozwój udaru najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, dlatego to one szczególnie powinny unikać ekspozycji na słońce. Co robić, gdy udar słoneczny rozwija się u dziecka? Postępowanie u osób dorosłych i u dzieci jest podobne i opiera się szybkim wezwaniu pomocy i schładzaniu ciała.
Gdy trafi chory trafi pod opiekę lekarską, zwykle otrzymuje dożylne płyny zawierające elektrolity dla dorosłych i glukozę, co wyrównuje zaburzenia wodno-elektrolitowe i przywraca równowagę. W zależności od zagrażających powikłań lekarze wdrażają odpowiednie leczenie.
Udar słoneczny – jak go uniknąć na plaży?
Najprostszym sposobem, żeby uniknąć tego typu udaru jest unikanie słońca. W miarę możliwości przebywaj w cieniu, unikaj wielogodzinnego przebywania na słońcu i nigdy nie śpij na plaży!
Pamiętaj, żeby na głowie mieć zawsze kapelusz z szerokim rondem. Smaruj skórę kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i pij duże ilości płynów, najlepiej wody. Dbaj o siebie i swoich bliskich, żeby wakacje były czasem samej radości i wypoczynku.