Udar słoneczny − leczenie to schłodzenie chorego i elektrolity

10. 6. 2019 · 4 minuty czytania

Długotrwałe przebywanie na słońcu grozi udarem cieplnym. Objawia się m.in.: bólami głowy, biegunką, wymiotami. O czym pamiętać, wybierając się na plażę? Sprawdź nasze wskazówki!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Udar słoneczny − leczenie to schłodzenie chorego i elektrolity

Polacy kochają słońce i uwielbiają wielogodzinne opalanie się na plaży. Pomijając zagrożenie poparzeniem słonecznym, takie słoneczne seanse niosą za sobą jeszcze jedno ryzyko: udar słoneczny. Leczenie trzeba zacząć szybko. Dlatego najlepiej, do przyjazdu pogotowia, schładzaj osobę przegrzaną i podawaj coś do picia. Udar słoneczny – co robić, kiedy dopiecze Ci słońce?

Udar słoneczny – co to jest?

Udar słoneczny, czyli inaczej udar cieplny, to określenie, które opisuje stan potencjalnego zagrożenia życia pacjenta, dlatego nie wolno go bagatelizować.

Udar słoneczny rozwija się u osoby, która została wystawiona na działanie wysokiej temperatury, np. podczas drzemki na plaży. Co dzieje się w organizmie człowieka w takiej sytuacji? Gdy temperatura ciała przekracza 40 stopni C, dochodzi do niekontrolowanych zmian na poziomie komórkowym, zaburzone są mechanizmy, które utrzymują równowagę ustroju, rozpoczyna się proces denaturacji białek, a błony komórkowe ulegają uszkodzeniu. Jeśli pacjent nie otrzyma w porę pomocy lekarskiej, grozi mu poważny uszczerbek na zdrowiu, a nawet śmierć.

Sprawdź też, czy w ciąży można się opalać.

udar słoneczny u kobiet

 

Udar słoneczny − objawy

Główne objawy udaru cieplnego pochodzą z ośrodkowego układu nerwowego. Możesz wtedy czuć skrajne zmęczenie, mieć zawroty i bóle głowy, a nawet problemy z chodzeniem czy mową. Pojawić też się mogą: niekontrolowane, bolesne kurcze mięśni, bóle brzucha i biegunka, możliwe są też wymioty.  

Skóra osoby z udarem cieplnym jest czerwona, co wynika z rozszerzenia naczyń krwionośnych. Jest to mechanizm, który ułatwia oddawanie nadmiaru ciepła do otoczenia. W skrajnych przypadkach mogą pojawić się drgawki, a nawet śpiączka, poważne zaburzenia rytmu serca, ostra niewydolność kluczowych dla życia narządów jak nerki, wątroba, czy ośrodkowy układ nerwowy. Zobacz więc, jak odróżnić dreszcze, od drgawek w artykule: Dreszcze a drgawki. Czy umiesz odróżnić te 2 objawy?

udar słoneczny objawy

Udar słoneczny − jak postępować, kiedy zauważysz objawy?

Przede wszystkim działaj szybko i sprawnie! Nawet jeśli chory z pozoru czuje się dobrze, wezwij pomoc lekarską. Objawy udaru rozwijają się  bardzo szybko i czas jest na wagę złota.

A jak można pokonać udar słoneczny? Leczenie polega na 2 podstawowych zasadach.

Po pierwsze, osobę z udarem cieplnym jak najszybciej przenieś w chłodne i zacienione miejsce. Po drugie, schładzać i wdrożyć leczenie.

Co jeżeli u kogoś zauważysz udar słoneczny? Jak pomóc? Zadbaj przede wszystkim o to, żeby znalazł się w cieniu. Kolejnym krokiem jest schładzanie − jeśli chory jest świadomy i masz z nim kontakt, podawaj mu do picia płyny w temperaturze pokojowej. Niech pije małymi łykami, żeby uniknąć zakrztuszenia.

Na głowę chorego kładź chłodne okłady, zdejmij z niego nadmiar ubrania, skórę skraplaj letnią wodą i wachluj lub włącz wentylator, żeby zwiększyć ruch powietrza. Dzięki osoba przegrzana szybciej się wystudzi.

Sprawdź też, na czym polega opalanie natryskowe.

udar słoneczny u dziecka

 

Najważniejszy jest jak widzisz czas, przy chorobie, jaką jest udar słoneczny. Co robić w oczekiwaniu na karetkę? Ułóż chorego w pozycji bocznej ustalonej i sprawdzaj na bieżąco jego oddech i puls. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zaburzenia oddychania czy utratę tętna. Rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową i prowadź ją do czasu przyjazdu karetki.

Udar słoneczny u dziecka – co robić?

Pamiętaj, że na rozwój udaru najbardziej narażone są dzieci i osoby starsze, dlatego to one szczególnie powinny unikać ekspozycji na słońce. Co robić, gdy udar słoneczny rozwija się u dziecka? Postępowanie u osób dorosłych i u dzieci jest podobne i opiera się szybkim wezwaniu pomocy i schładzaniu ciała.

Gdy trafi chory trafi pod opiekę lekarską, zwykle otrzymuje dożylne płyny zawierające elektrolity dla dorosłych i glukozę, co wyrównuje zaburzenia wodno-elektrolitowe i przywraca równowagę. W zależności od zagrażających powikłań lekarze wdrażają odpowiednie leczenie.

udar słoneczny u dziecka co robić

Udar słoneczny – jak go uniknąć na plaży?

Najprostszym sposobem, żeby uniknąć tego typu udaru jest unikanie słońca. W miarę możliwości przebywaj w cieniu, unikaj wielogodzinnego przebywania na słońcu i nigdy nie śpij na plaży!

Pamiętaj, żeby na głowie mieć zawsze kapelusz z szerokim rondem. Smaruj skórę kremami z wysokim filtrem przeciwsłonecznym i pij duże ilości płynów, najlepiej wody. Dbaj o siebie i swoich bliskich, żeby wakacje były czasem samej radości i wypoczynku.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora
    checkout.warnings.Notice