Pozycje porodowe − lekcja ze szkoły rodzenia!
Poród jest bardzo wymagający, ale można postarać się złagodzić ból, przybierając odpowiednią pozycję. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!
Spis treści
Nie ma jednej, uniwersalnej dla każdej kobiety pozycji porodowej. To, jaka będzie dla Ciebie najlepsza pozycja do porodu będzie zależeć od kilku czynników: ułożenia płodu, Twoich predyspozycji fizycznych czy też własnych preferencji. Zobacz, jak mogą wyglądać pozycje porodowe.
Pozycja wertykalna do porodu − dlaczego jest tak korzystna?
Przez wiele lat, pozycją w jakiej najczęściej rodziły kobiety, była pozycja horyzontalna, czyli leżenie na łóżku porodowym. Była ona praktykowana dlatego, że personel medyczny może wtedy w łatwy sposób kontrolować przebieg porodu. Nie jest jednak ona ani intuicyjna, ani wygodna dla kobiety rodzącej. W tej pozycji, kanał rodny skierowany jest delikatnie do góry, przez co utrudnia wychodzenie dziecka na świat.
Sprawdź też, jak przygotować się do porodu.
Pozycja wertykalna niesie za sobą wiele korzyści, w tym przede wszystkim:
- Naciskająca na szyjkę magicy główka dziecka pomaga w szybszym jej rozwieraniu się
- Pozycje wertykalne ułatwiają poprawny, głęboki oddech, przez co dziecko jest lepiej dotlenione
- Ruch w pierwszej fazie porodu pomaga w łagodzeniu bólu
- Istnieje mniejsze jest ryzyko nacięcia krocza
- Na „wychodzące” z kanału rodnego dziecko działa siłą grawitacji, przez co skurcze parte są bardziej „efektywne”
- Podczas porodu w pozycji wertykalnej możesz łatwiej skorzystać z takich metod uśmierzania bólu jak kąpiel w wodzie, prysznic czy masaż
„Na kilka tygodni przed porodem porozmawiaj ze swoim ginekologiem i położną o tym, jak wyobrażasz sobie swój poród. Choć z oczywistych względów nie można dokładnie zaplanować tego wydarzenia, warto byś wcześniej porozmawiała o głównych jego punktach. Pamiętaj, że warto wcześniej omówić z lekarzem i położną wszystkie swoje wątpliwości, dzięki czemu sam porób nie będzie dla Ciebie tak stresujący”
− radzi lek. med. Aleksandra Malewska.
Pozycje do rodzenia w pierwszej fazie porodu
Poród dzieli się na 3 fazy więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Przebieg porodu naturalnego z punktu widzenia mamy. W 1. fazie (tej najboleśniejszej), szyjka macicy rozwiera się na tyle, żeby dziecko mogło wyjść na świat. W tej fazie porodu warto postawić na pozycje relaksacyjne.
W czasie 1. fazy porodu możesz przyjąć pozycje, które wymagają ruchu, takie jak:
1. Kręcenie biodrami na piłce – siedzisz w szerokim rozkroku na piłce do ćwiczeń lub worku sako, delikatnie kołysząc biodrami. Taka pozycja jest dobra na odciążenie kręgosłupa i otwarcie miednicy.
2. Wspieranie się na drabinkach lub na parterze – lekko pochylona, rękami opierasz się o drabinki lub o barki lub kark partnera. Taka pozycja pomaga to w odciążeniu odcinka krzyżowego kręgosłupa.
3. Klęczenie na łóżku porodowym lub na podłodze − możesz w tej pozycji opierać się np. na łóżku, piłce czy partnerze.
Pamiętaj, że jeżeli poczujesz duże zmęczenie podczas tej fazy porodu, możesz przez jakiś czas ułożyć się w dogodnej dla Ciebie pozycji leżącej. Możesz np. położyć się na boku, między nogi włożyć poduszkę i w tej sposób odpoczywać między skurczami.
W tej fazie porodu bardzo ważne jest żebyś słuchała własnego ciała. Ono podpowie Ci, co najbardziej pomoże w uśmierzeniu bólu. Nie mniej ważne jest dbanie o prawidłowy, głęboki oddech − zwłaszcza podczas skurczy. Techniki oddechu podczas porodu przedstawiane są na szkołach rodzenia. Dlatego, bardzo zachęcam Cię do tego, żebyście razem z parterem wybrali się na takie zajęcia. Więcej o korzyściach z tego płynących, możesz przeczytać w artykule: Szkoła rodzenia. Czy warto na nią chodzić i czego się tam nauczysz.
Pozycje porodowe 2. i 3. fazy porodu naturalnego
2. faza porodu (tzw. poród właściwy), w którym Twoje dziecko przychodzi na świat polega przede wszystkim na skurczach partych. W 3. części porodu rodzisz łożysko.
W tych fazach możesz wybrać takie pozycje jak:
1. Parcie w kucki – kucasz na podłodze, szeroko rozstawiając nogi i trzymając się drabinek, worka lub partnera. Ta pozycja rozluźnia mięsnie krocza i przyspiesza poród. Istnieje tutaj również mniejsze ryzyko niedotleniania dziecka. Po każdym skurczu powinnaś wstać, żeby rozprostować nogi.
2. Parcie w klęku – klęczysz na szeroko rozstawionych nogach, wypinając pośladki. Możesz podtrzymywać się drabinek lub partnera. Ta tzw. pozycja kolankowo-łokciowa do porodu pomaga w zapobieganiu pęknięciu krocza, gdyż powoduje mniejszy nacisk główki dziecka na krocze.
3. Parcie na łóżku porodowym w pozycji siedzącej – w tej pozycji siedzisz jak najwygodniej na łóżku porodowym. Ważne aby plecy były podparte w pozycji pionowej, a stopy były poniżej kolan, żeby kanał rodny kierował się zgodnie z siłami grawitacji – ku dołowi.
Obecnie, coraz bardziej popularny jest poród w wodzie. Więcej na ten temat możesz przeczytać w artykule: Poród w wodzie. Na czym to polega?
Pozycja do porodu − masz prawo wyboru!
Warto wiedzieć, że zgodnie z obecnie obowiązującymi „standardami opieki okołoporodowej”, masz prawo do wybrania takiej pozycji porodowej, jaka jest dla Ciebie najwygodniejsza − we wszystkich fazach porodu. Masz prawo do korzystania z aktywnych metod uśmierzania bólu. Podczas porodu nie musisz być cały czas na łóżku porodowym (o ile nie jest konieczne wykonanie różnych procedur medycznych, np. badania KTG). Wcześniej możesz w planie porodu zawrzeć, w jakiej pozycji chciałabyś rodzić.