Przebieg porodu naturalnego z punktu widzenia mamy

27. 4. 2019 · 4 minuty czytania

Poród naturalny to ogromne wyzwanie dla organizmu. Jak przebiega? Ile trwa? Czy można się do niego przygotować? Na te i inne pytania odpowiada nasza blogowa mama!
 

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Przebieg porodu naturalnego z punktu widzenia mamy

Im bliżej terminu rozwiązania, tym częściej zastanawiasz się „jak to będzie?”. Jedne kobiety chcą jak najwięcej dowiedzieć się o tym, jak wygląda przebieg porodu naturalnego. Inne, wolą pozostać w niewiedzy. Uważam jednak, że warto oswoić ten lęk. Im lepiej się przygotujesz, tym potem Ci będzie łatwiej. Dlatego opisuję,  jak  wygląda poród naturalny i jak się do niego przygotować.

Spis treści:

  1. Poród naturalny − jak się przygotować?
  2. Przebieg porodu naturalnego − opis

Poród naturalny − jak się przygotować?

Uważam, że nie ma lepszego sposobu na przygotowanie się do porodu niż uczęszczanie na szkoły rodzenia. Położne opowiedzą wszystko o porodzie naturalnym (ale nie tylko), co chciałabyś wiedzieć. Dowiesz się tam nie tylko, jak wygląda poród naturalny krok po kroku, ale także jak się do niego najlepiej przygotować. Kiedy jechać do szpitala, a kiedy lepiej poczekać w domu. Nauczysz się technik poprawnego oddychania podczas porodu. Żadne artykuły i fora internetowe nie zastąpią rzetelnej wiedzy, którą otrzymasz podczas zajęć dobrej szkoły rodzenia. Więcej o tym, dlaczego warto chodzić na szkołę rodzenia, pisałam w artykule: „Szkoła rodzenia. Czy warto na nią chodzić i czego się tam nauczysz?”

Pamiętaj, żeby na kilka tygodni przed planowanym terminie mieć spakowaną torbę do szpitala.

jak wygląda poród naturalny

Na pewno nie zapomnij o tym, żeby ze sobą zabrać:

Pełną listę rzeczy, które warto spakować do szpitala znajdziesz w artykule: Wyprawka do szpitala dla mamy – co powinnaś zabrać?

 

Przebieg porodu naturalnego − opis

Wyróżnia się 3 fazy porodu naturalnego. Są to:

  • I faza − rozwieranie się szyjki macicy

Ta faza rozpoczyna się od skurczów. Najpierw są one nieregularne i mało bolesne. Potem, wraz z rozwieraniem się szyjki macicy, skurcze są coraz bardziej regularne i dolegliwe. Przed rozpoczęciem tej fazy porodu, możesz spodziewać się odejścia tzw. czopu śluzowego. Jest to różowy śluz o nieco galaretowatej konsystencji, który zamyka szyjkę macicy i chroni dziecko przed infekcjami „z zewnątrz”. Zdarza się jednak, że odejście czopu następuje na długo zanim rozpoczną się skurcze, które zwiastują poród.  Dlatego jeżeli zauważysz lekko różowaty śluz na swojej bieliźnie, nie jedź od razu do szpitala, tylko spokojnie czekaj na skurcze. W tej fazie porodu powinno również dojść do odejścia wód płodowych.

 

Ten etap porodu jest najdłuższy. Trwa od 6 do 18 godzin. Jeżeli rodzisz pierwszy raz, prawdopodobnie będzie on trwał dłużej.  Jest on też, w większości przypadków, najboleśniejszy. W tej fazie możesz robić wszystko co ukoi ból: brać prysznic, kąpać się w wannie, spacerować, a nawet tańczyć. Inne naturalne metody łagodzenia bólu to słuchanie relaksującej muzyki czy masaż.

wszystko o porodzie naturalnym

 

Tak naprawdę, każdej rodzącej pomaga co innego. Gdy skurcze robią się coraz intensywniejsze, warto skorzystać z metod oddychania, których nauczyłaś się na szkole rodzenia. W tej fazie porodu mogą również wystąpić bardzo dotkliwe bóle krzyżowe.  Żeby nieco je złagodzić możesz siadać na worku sako czy podpierać się o drabinki. Poproś o pomoc partnera. Najlepiej jednak w czasie tego etapu porodu, przebywać jak najdłużej w pozycji stojącej lub siedzącej. Działa wtedy grawitacja, który przyspiesza proces rozwierania się szyjki macicy.

poród naturalny krok po kroku
  • II faza − poród właściwy

W tej fazie na świat przyjdzie Twoje dziecko. Całkowite rozwarcie szyki macicy (czyli na 10 cm) rozpoczyna 2. fazę porodu. W tej fazie czujesz inny rodzaj skurczów – tzw. skurcze parte. Będziesz wiedzieć, że to „to”. Twój organizm wie, że jesteś już wyczerpana. Dlatego dostaniesz „kopa” w postaci sporej porcji adrenaliny, która doda się sił. Rodzić możesz w każdej dogodnej pozycji, wcale nie musi to być na łóżku. Możesz nawet zdecydować się na poród w wodzie (o ile szpital Twój szpital pozwala na taka możliwość). O zaletach i wadach porodu w wodzie, pisałam w artykule: „Poród w wodzie. Na czym to polega?”. Ta faza porodu trwa od 0,5 do 2 godzin.

fazy porodu naturalnego
  • III faza – rodzenie łożyska

Skurcze są już delikatniejsze. Dochodzi do oddzielenia i wyparcia łożyska. Dla wielu kobiet jest już „formalność”. Jeżeli podczas porodu nacinane było krocze, to właśnie teraz będzie ono zszywane, co niestety jest dość bolesne.

przebieg porodu naturalnego opis

 

„Zaznajomienie się z przebiegiem porodu pozwala kobiecie oswoić się z tym, co ją czeka. Dzięki temu sam poród będzie źródłem mniejszego stresu i niepewności. Szkoła rodzenia to najlepsze miejsce, gdzie przyszli rodzice dowiadują się krok po kroku nie tylko jak przebiega poród, ale także jak rozpoznać jego pierwsze objawy. Prawidłowe rozpoznanie początku porodu pozwoli między innymi uniknąć niepotrzebnych przedwczesnych wizyt w szpitalu”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Prawda jest taka, że każdy poród naturalny wygląda inaczej. Ważne jest, żebyś już wcześniej wiedziała o tym, jak chcesz rodzić. Czy chcesz, żeby towarzyszył Ci partner. Mnie szkoła rodzenia pozwoliła oswoić się z tym, co nadejdzie. Poza tym pierwszy widok swojego dziecka to przeżycie wręcz mistyczne. Absolutnie z niczym nie da się tego porównać. A to wszystko jeszcze przed Tobą!

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice