Skurcze przepowiadające − jak je rozpoznać?

3. 9. 2019 · 6 minut czytania

Skurcze przepowiadające początkowo mają niskie natężenie, jednak im bliżej porodu, tym bardziej rośnie ich intensywność. Sprawdź, czym są skurcze przepowiadające i jak je rozpoznać!

Karol Olejnik
Karol Olejnik
Skurcze przepowiadające − jak je rozpoznać?

Skurcze przepowiadające (czyli skurcze Braxtona-Hicksa) to naturalny sygnał, że Twój organizm przygotowuje się do porodu. Wiele mam jednak obawia się, że nie będzie potrafiła odróżnić skurczów przepowiadających od tych porodowych. Sprawdź, jak wyglądają skurcze Braxtona-Hicksa i czym się one różnią od porodowych.

Co to są skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające (skurcze Braxtona-Hicksa) są najczęściej bezbolesne lub o niskim nasileniu bólu (nie jest to jednak regułą). Polegają na tym, że macica w pewnym momencie twardnieje, co powoduje pewien dyskomfort. Niektóre kobiety porównują te bolesne skurcze przepowiadające do bólu menstruacyjnego. Przeważnie skurcz najpierw odczuwa się na w górze brzucha, a następnie ból „schodzi” w dół macicy.  Im bliżej do porodu, tym skurcze są intensywniejsze.

Dlaczego pojawiają się skurcze przepowiadające (Braxtona - Hicksa)?

Skurcze Braxtona-Hicksa pełnią ważną rolę w przygotowaniu macicy do porodu. Stanowią rodzaj treningu mięśnia macicy, który poprawia jej ukrwienie, zwiększa elastyczność tkanek i wzmacnia strukturę szyjki macicy. Mogą być także reakcją na stres, zmęczenie, odwodnienie lub intensywną aktywność fizyczną.

Warto wiedzieć
Skurcze nie powodują skracania szyjki macicy, a ich nieregularność i brak narastającej intensywności odróżnia je od skurczów porodowych.
Co to są skurcze przepowiadające?

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Skurcze przepowiadające odczuwane są jako chwilowe napięcie mięśnia macicy, przypominające twardnienie brzucha, które może być odczuwane w różnych partiach podbrzusza lub całym obszarze brzucha.

Skurcze przepowiadające - objawy

Co warto wiedzieć na temat skurczów przepowiadających? Jakie są ich charakterystyczne objawy?

  • Skurcze zwykle pojawiają się nieregularnie, bez wyraźnego rytmu i ustępują samoistnie po zmianie pozycji, odpoczynku lub nawodnieniu organizmu. 
  • Intensywność skurczy jest łagodna, a czas trwania waha się od kilkunastu sekund do kilku minut. 
  • Skurcze nie powodują postępu porodu, ponieważ nie prowadzą do skracania szyjki macicy.

Skurcze przepowiadające - gdzie boli?

Skurcze przepowiadające najczęściej odczuwane są w dolnej części brzucha, po bokach lub w okolicy pachwin. Niektóre kobiety opisują je również jako rozlane napięcie obejmujące całą macicę. Dyskomfort jest zazwyczaj łagodny i nie promieniuje do krzyża, co odróżnia je od skurczów porodowych.

Ile mogą trwać skurcze przepowiadające?

Nie ma na to reguły. Jeden, pojedynczy skurcz trwa przeważnie około kilkanaście − kilkadziesiąt sekund. Przeważnie „znikają” po maksymalnie pół godziny. Jednak wraz ze zbliżającym się porodem, skurcze te są coraz częstsze i mogą trwać dłużej (nawet do kilku minut).

Skurcze przepowiadające - ile razy dziennie mogą się pojawić?

Skurcze przepowiadające mogą występować kilka razy dziennie, zwłaszcza w zaawansowanej ciąży. Ich częstotliwość bywa różna u każdej kobiety – u niektórych pojawiają się częściej wieczorem lub po wysiłku fizycznym. Nie powinny jednak występować regularnie ani stopniowo przybierać na sile.

Sprawdź też: Trzeci trymestr ciąży - na co się przygotować?

Jak wyglądają skurcze przepowiadające?

Sprawdź popularne kategorie

Skurcze przepowiadające − kiedy się pojawiają?

To zależy od indywidualnego przypadku. Jedne kobiety mogą odczuwać je już po 20. tygodniu ciąży. Jednak najczęściej możesz je zauważyć w okolicy 8 − 9 miesiąca ciąży.

Skurcze przepowiadające pojawiają się najczęściej po wysiłku fizycznym czy po seksie. Nie jest to jednak groźnie. Oprócz tego, innymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu skurczów Braxtona-Hicksa są: odwodnienie, wyczerpanie czy masowanie brzucha. W trakcie ciąży pamiętaj o właściwym nawodnieniu i odpoczynku. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, daj sobie więcej czasu na relaks i staraj się nie przeciążać.

Przeczytaj: Jak obliczyć termin porodu?

Skurcze przepowiadające a porodowe - jak je odróżnić?

Skurcze Braxtona-Hicksa tym się różnią od tych porodowych, że nie powodują rozwierania się szyjki macicy, a więc nie są w stanie doprowadzić do wyjścia dziecka na świat. Jak odróżnić skurcze przepowiadające od porodowych w doznaniach bólowych?

  • Bóle przepowiadające pojawiają się nieregularnie i nie są zbyt intensywne. 
  • Skurcze porodowe są bolesne (większość mam, które już rodziły, powie, że po prostu będziesz wiedzieć, że to „te skurcze”). Siła i częstotliwość skurczów porodowych wzrasta z każdą minutą, skurczów przepowiadających zaś maleje.
  • Skurcze Braxtona-Hicksa stają się mniej bolesne i dolegliwe przy zmianie pozycji czy wzięciu prysznica. Przy skurczach porodowych, prawie nic nie przynosi ulgi.

Skurczom porodowym dodatkowo towarzyszą takie dolegliwości takie jak:

  • odejście wód płodowych (może to być zarówno dość szybkie i widowiskowe, jak i powolne wyciekanie. O tym jak rozpoznać wyciekające wody płodowe, pisała Irmina w artykule: Czy wiesz, jak odróżnić wody płodowe od posikiwania?,
  • odejście czopa śluzowego (jest to taka różowa, galeretowata wydzielina),
  • biegunka,
  • nudności,
  • bóle kręgosłupa (w okolicy lędźwiowej).

Zobacz, jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka do szpitala!

Skurcze przepowiadające a porodowe - jak je odróżnić?

Bolesne skurcze przepowiadające − kiedy zgłosić się do lekarza?

Pomimo że skurcze Braxtona-Hicksa towarzyszą każdej ciężarnej i są naturalnym treningiem macicy przed porodem, istnieją sytuacje, w których lepiej zgłosić ich występowanie ginekologowi. Kiedy to zrobić?

  • Jeżeli skurcze przepowiadające występują przed 8. miesiącem ciąży.
  • Jeżeli skurcze są bardzo bolesne.
  • Jeżeli skurczom przepowiadającym towarzyszą jakiekolwiek inne dolegliwości, które mogłyby zwiastować poród przedwczesny.
  • Jeżeli bóle przepowiadające po czasie nie łagodnieją i nie ustają.

W przypadku bolesnych skurczów przepowiadających lekarz może zalecić zażywanie środków farmakologicznych (np. leki rozkurczowe). Jednak nigdy nie zażywaj żadnych tabletek bez zgody ginekologa.

Sprawdź też: Ból brzucha w ciąży. Kiedy może niepokoić?

Skurcze przepowiadające - jak złagodzić?

Aby złagodzić skurcze przepowiadające, warto spróbować zmiany pozycji ciała, odpoczynku w wygodnej pozycji lub ciepłej kąpieli, która pomaga rozluźnić mięśnie macicy i poprawia krążenie. Pomocne może być także odpowiednie nawodnienie organizmu, ponieważ odwodnienie nasila napięcie mięśni. Warto unikać długotrwałego stania lub intensywnej aktywności fizycznej, które mogą prowokować skurcze. W przypadku silniejszego dyskomfortu można sięgnąć po leki rozkurczowe dostępne bez recepty, które łagodzą napięcie mięśni gładkich.

Sprawdź: Jak przyspieszyć poród? 4 bezpieczne, domowe sposoby.

Skurcze przepowiadające - jak złagodzić?

Dodatkowe pytania dot. skurczy przepowiadających

Odpowiadamy na najczęstsze pytania dot. skurczy przepowiadających.

Czy skurcze przepowiadające bolą?

Czy skurcze przepowiadające mogą trwać cały dzień?

Czy skurcze przepowiadające są regularne?

Czy zawsze są skurcze przepowiadające?

Jak rozpoznać skurcze przepowiadające? Podsumowanie

Skurcze przepowiadające to naturalny element przygotowań organizmu do porodu. Są nieregularne, krótkotrwałe i zazwyczaj bezbolesne, choć mogą powodować lekki dyskomfort. Nie prowadzą do skracania szyjki macicy ani nie nasilają się z czasem. Zwykle pojawiają się w trzecim trymestrze, szczególnie wieczorem lub po wysiłku. Można je złagodzić odpoczynkiem, ciepłą kąpielą, nawodnieniem lub zastosowaniem środków rozluźniających mięśnie gładkie. Ich brak również jest całkowicie normalny.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Karol Olejnik
Karol Olejnik
Jestem studentem 6. roku na kierunku lekarskim, specjalizuję się w medycznym copywritingu i badaniach naukowych. Przygotowuję teksty dla branży zdrowotnej, w tym dla aptek oraz portali medycznych. Jestem pasjonatem popularyzacji wiedzy medycznej w przystępny i rzetelny sposób.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Karol Olejnik
Karol Olejnik
Jestem studentem 6. roku na kierunku lekarskim, specjalizuję się w medycznym copywritingu i badaniach naukowych. Przygotowuję teksty dla branży zdrowotnej, w tym dla aptek oraz portali medycznych. Jestem pasjonatem popularyzacji...
Przeczytaj więcej od tego autora

Uwaga