Skurcze przepowiadające − jak je rozpoznać?

3. 9. 2019 · 4 minuty czytania

Skurcze przepowiadające początkowo mają niskie natężenie, jednak im bliżej porodu, tym bardziej rośnie ich intensywność. Sprawdź, czym są skurcze przepowiadające i jak je rozpoznać!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Skurcze przepowiadające − jak je rozpoznać?

Skurcze przepowiadające (czyli skurcze Braxtona-Hicksa) to naturalny sygnał, że Twój organizm przygotowuje się do porodu. Wiele mam jednak obawia się, że nie będzie potrafiła odróżnić skurczów przepowiadających od tych porodowych. Sprawdź, jak wyglądają skurcze Braxtona-Hicksa i czym się one różnią od porodowych.

Skurcze przepowiadające są najczęściej bezbolesne lub o niskim nasileniu bólu (nie jest to jednak regułą). Polegają na tym, że macica w pewnym momencie twardnieje, co powoduje pewien dyskomfort. Niektóre kobiety porównują te bolesne skurcze przepowiadające do bólu menstruacyjnego. Przeważnie skurcz najpierw odczuwa się na w górze brzucha, a następnie ból „schodzi” w dół macicy.  Im bliżej do porodu, tym skurcze są intensywniejsze.

skurcze przepowiadające

 

Ile trwają skurcze przepowiadające? Nie ma na to reguły. Jeden, pojedynczy skurcz trwa przeważnie około kilkanaście − kilkadziesiąt sekund. Przeważnie „znikają” po maksymalnie pół godziny. Jednak wraz ze zbliżającym się porodem, skurcze te są coraz częstsze i mogą trwać dłużej (nawet do kilku minut).

Skurcze Braxtona-Hicksa mogą utrudniać takie codzienne czynności jak chodzenie, stawanie czy nachylanie się. Jeżeli skurcze sprawiają ból, możesz pomóc sobie przez zmienienie pozycji ciała (np. położenie się w łóżku) lub poprzez ciepły prysznic.

„Dla kobiet w pierwszej ciąży skurcze przepowiadające są zwykle powodem częstych wizyt u ginekologa. Każda przyszła mama boi się, że skurcz macicy, szczególnie jeśli jest bolesny, zwiastuje nadchodzący poród. W kolejnych ciążach kobieta potrafi zwykle doskonale odróżnić skurcze Braxtona-Hicksa od skurczów porodowych”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

 

Sprawdź też: Trzeci trymestr ciąży - na co się przygotować?

 

Skurcze przepowiadające − kiedy się pojawiają?

To zależy od indywidualnego przypadku. Jedne kobiety mogą odczuwać je już po 20. tygodniu ciąży. Jednak najczęściej możesz je zauważyć w okolicy 8 − 9 miesiąca ciąży.

bolesne skurcze przepowiadające

 

Skurcze przepowiadające pojawiają się najczęściej po wysiłku fizycznym czy po seksie. Nie jest to jednak groźnie. Oprócz tego, innymi czynnikami sprzyjającymi występowaniu skurczów Braxtona-Hicksa są: odwodnienie, wyczerpanie czy masowanie brzucha. W trakcie ciąży pamiętaj o właściwym nawodnieniu i odpoczynku. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, daj sobie więcej czasu na relaks i staraj się nie przeciążać.

Przeczytaj: Jak obliczyć termin porodu? 

    Czym różnią się skurcze przepowiadające od porodowych?

    Skurcze Braxtona-Hicksa tym się różnią od tych porodowych, że nie powodują rozwierania się szyjki macicy, a więc nie są w stanie doprowadzić do wyjścia dziecka na świat.

    Bóle przepowiadające pojawiają się nieregularnie i nie są zbyt intensywne. Skurcze porodowe są bolesne (większość mam, które już rodziły powie, że po prostu będziesz wiedzieć, że to „te skurcze”). Siła i częstotliwość skurczów porodowych wzrasta z każdą minutą, skurczów przepowiadających zaś maleje.

    bóle przepowiadające

     

    Skurcze Braxtona-Hicksa stają się mniej bolesne i dolegliwe przy zmianie pozycji czy wzięciu prysznica. Przy skurczach porodowych, prawie nic nie przynosi ulgi.

    Rozpoczynającej się akcji porodowej, towarzyszą najczęściej inne dolegliwości takie jak:

    • odejście wód płodowych (może to być zarówno dość szybkie i widowiskowe, jak i powolne wyciekanie. O tym jak rozpoznać wyciekające wody płodowe, pisała Irmina w artykule: Czy wiesz, jak odróżnić wody płodowe od posikiwania?,
    • odejście czopa śluzowego (jest to taka różowa, galeretowata wydzielina),
    • biegunka,
    • nudności,
    • bóle kręgosłupa (w okolicy lędźwiowej).

    Zobacz, jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka do szpitala!

    Bolesne bóle przepowiadające − kiedy zgłosić się do lekarza?

    Pomimo że skurcze Braxtona-Hicksa towarzyszą każdej ciężarnej i są naturalnym treningiem macicy przed porodem, istnieją sytuacje, w których lepiej zgłosić ich występowanie ginekologowi.

    Kiedy należy to zrobić?

    • Jeżeli skurcze występują przed 8. miesiącem ciąży.
    • Jeżeli skurcze są bardzo bolesne.
    • Jeżeli skurczom przepowiadającym towarzyszą jakiekolwiek inne dolegliwości, które mogłyby zwiastować poród przedwczesny.
    • Jeżeli bóle przepowiadające po czasie nie łagodnieją i nie ustają.

    W przypadku bolesnych skurczów przepowiadających, lekarz może zalecić zażywanie środków farmakologicznych (np. rozkurczowych). Jednak nigdy nie zażywaj żadnych tabletek bez zgody ginekologa.

    Sprawdź też: Ból brzucha w ciąży. Kiedy może niepokoić?

    jak wyglądają skurcze przepowiadające

    Skurcze przepowiadające − moje doświadczenia

    Ja, na początku 8. miesiąca ciąży zaczęłam mieć bardzo intensywne i bolesne skurcze przepowiadające. Momentami, nie mogłam normalnie funkcjonować. Wprawdzie szybko przychodziły, jednak były one bardzo częste. Od razu postanowiłam zgłosić to mojemu lekarzowi prowadzącemu ciążę. Okazało się, że takie bolene skurcze były spowodowane nadmiernym wysiłkiem. Byłam właśnie w trakcie przeprowadzki do innego miasta i urządzania nowego mieszkania. To zaś związane było ze sporym wysiłkiem fizycznym. Mój lekarz stanowczo zabronił mi się przesilać i zalecił stosowanie środków rozkurczowych przez jakiś czas. Na poród było jeszcze za wcześnie. Dlatego, uczcie się na moich błędach! Nie przesilajcie się w ciąży!

    Sprawdź: Jak przyspieszyć poród? 4 bezpieczne, domowe sposoby

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice