Spacer zimą z niemowlakiem. Jak przygotować malucha do wyjścia na mróz?

30. 1. 2019 · 4 minuty czytania

Spacer z noworodkiem wymaga odpowiedniego przygotowania. Kiedy wyjść na dwór, a kiedy lepiej zdecydować się na werandowanie? Jak ubrać maluszka i co wziąć ze sobą? Sprawdź!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Spacer zimą z niemowlakiem. Jak przygotować malucha do wyjścia na mróz?

Spacer z niemowlakiem zimą budzi wiele obaw wśród młodych mam. Często za namową mam i babć, młode mamy chuchają na zimne. Dosłownie! Od kiedy więc można wychodzić z dzieckiem na spacer? I przy jakiej temperaturze lepiej zostać w domu? Co włożyć do wózka dla noworodka zimą?

Kiedy na spacer z noworodkiem zimą?

Tak naprawdę, opinie na ten temat są podzielone. Jedni uważają, że możesz pójść na spacer z noworodkiem zimą od 1. dnia życia. Ma to na celu „zahartowanie” organizmu dziecka. Inni zalecają odczekanie około 2 tygodni od wyjścia ze szpitala.

Wielu specjalistów, przed pierwszym spacerem, zaleca tzw. werandowanie. Pisała o nim Magda w swoim artykule: Werandowanie noworodka. Jak długo werandować dziecko? Dla przypomnienia, jest to nic innego, jak położenie, odpowiednio ubranego dziecka w wózku, przy otwartym oknie lub drzwiach balkonu. Najpierw robi się to przez około 5 minut. Codziennie wydłuża się czas werandowania. Dopiero po tygodniu takiego przyzwyczajania dziecka do niskich temperatur, możesz wyjść z nim na „porządny” spacer.

kiedy na spacer z noworodkiem zimą

 

Takie rozwiązanie wydaje się dość rozsądne. Przecież przez 9. miesięcy Twoje maleństwo przyzwyczaiło się do dużo wyższych temperatur. Uprzedzam, że istnieje również pogląd, według którego nie należy zwlekać, ani specjalnie przyzwyczajać dziecka do zimowego powietrza. Tzw. skandynawska szkoła „zimnego chowu” jest coraz popularniejsza. Jak widzisz, nie ma jednej słusznej odpowiedzi na pytanie, kiedy iść na pierwszy spacer noworodkiem. Wszyscy zgadzają się jednak co do kilku kwestii...

Sprawdź też, kiedy wybrać się z noworodkiem w gości.

Spacer zimą z niemowlakiem − podstawowe zasady:

1. Nie wychodź z domu z dzieckiem, jeśli jest smog.

Zima w Polsce niemal wszędzie wiążę się z mocno zanieczyszczonym powietrzem. Jeżeli normy zanieczyszczenia są przekroczone, zrezygnuj ze spaceru. Jak to sprawdzić? Jest wiele aplikacji, które mierzą poziom smogu.

2. Zrezygnuj ze spaceru, jeżeli temperatura powietrza wynosi mniej niż - 5 stopni C.

Unikaj też spacerów w wietrzne dni. Pierwszy spacer nie powinien też trwać dłużej niż 15 – 20 minut.

3. Nie chodź na spacer, jeżeli dziecko jest przeziębione lub osłabione przebytą chorobą.

4. Przed spacerem, zadbaj o odpowiednia ubranie dziecka i zabezpieczenie jego skóry.

spacer z noworodkiem w parku

 

Jak chronić skórę niemowlaka podczas zimowych spacerów?

Buzię, usta, a także dłonie dziecka nasmaruj przed wyjściem odpowiednim kremem,  który ochroni jego delikatną skórę przed wiatrem i mrozem. Ważne, żeby taki kosmetyk był odpowiedni dla dzieci od pierwszego dnia życia. Ja polecam: Sopelek − krem ochronny dla dzieci i niemowląt,  Emolium, krem ochronny na wiatr i mróz czy Mustela Bebe krem odżywczy do twarzy z Cold Cream.

Pamiętaj o tym, żeby przed użyciem sprawdzić, czy krem na w swoim składzie wodę czy nie. Jeżeli tak, to buzię dziecka nakremuj na około 15 − 20 minut przed wyjściem. Wtedy, woda zdąży wyparować, a aktywne składniki będą odpowiednio chronić skórę dziecka. Jeżeli odłożysz smarowanie na ostatnią chwilę, to wtedy kosmetyk może przynieś skutek odwrotny od oczekiwanego i dodatkowo podrażnić skórę dziecka.

„Skóra dziecka wymaga specjalnej pielęgnacji, szczególnie w okresie pierwszych 2 lat życia. Jej warstwa rogowa jest duże cieńsza niż u osoby dorosłej, a płaszcz hydrolipidowy nie w pełni chroni ją przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Odpowiednia pielęgnacja – zarówno kąpiele jak i natłuszczanie skóry, chroni ja przed przesuszeniem i uszkodzeniem”

− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

Po powrocie ze spaceru, wystarczy że umyjesz buzię dziecka i posmarujesz zwykłym pielęgnacyjnym kremem, np.: Ziaja, Ziajka, krem pielęgnacyjny do pielęgnacji, dla dzieci i niemowląt. Jeżeli policzki są zaczerwienione, ogrzej je dłońmi. Pod żadnym pozorem nie rozcieraj ich ani nie przemywaj ich alkoholem! Takie „babcine” sposoby mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc.

spacer z noworodkiem w wózku

Jak ubierać noworodka zimą?

1.Załóż ciepłą czapkę, która dobrze zasłoni uszy i czoło!

2.Ubierz dziecko warstwowo.

3.Załóż ciepły kombinezon zimowy z kapturem

4.Rączki zasłoń rękawiczkami lub schowaj w rękawy.

Nie zasłaniaj ust i nosa kocykiem. Po pierwsze, jest to niebezpieczne. Taki maluszek nie umie sobie takiego kocyka samodzielnie zdjąć. Po drugie, pod takim kocykiem gromadzi się para z wydychanego powietrza, która powoduje że skóra szybciej marznie

jak ubrać noworodka na spacer

 

Pamiętaj, żeby sprawdzać, czy dziecku nie jest za zimno albo za gorąco. Jak to zrobić? Dotknij skóry na jego karku. Jeżeli jest zimna, to trzeba okryć dziecko dodatkowym kocykiem. Gorąca i mokra od potu skóra oznacza, że maluch jest przegrzany.

A co włożyć do wózka dla noworodka zimą? W wózku zawsze warto mieć śpiworek, w który włożysz dziecko, a także osłonę przed deszczem i wiatrem. Najlepiej nie oddalać się za bardzo od domu, żeby w razie czego szybko wrócić.

Z doświadczenia wiem, że nie wszystkie dzieci lubią zimowe spacery. Nasze pierwsze spacery nie trwały więcej niż 10 minut, bo te wszystkie dodatkowe warstwy ubrań doprowadzały moją córkę do szału. Najgorsze jest to, że minął rok, a u nas każde wybieranie się na zimowy spacer kończy się tym, że obydwie jesteśmy tak wściekłe i zgrzane, że i spaceru się odechciewa. Jednak wspólne zabawy w śniegu wynagradzają nam te długie i żmudne przygotowania.

Więcej artykułów na ten temat

O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice