Wsparcie w związku: jak zostać opoką dla partnera i nie niszczyć siebie?

27. 12. 2018 · 3 minuty czytania

Kobiety i mężczyźni mają różne oczekiwania wobec partnerów w związku. O ile panowie potrzebują pozytywnych wzmocnień, panie liczą na empatię. O czym jeszcze musisz pamiętać? Sprawdź!

Natalia Klonowska
Natalia Klonowska
Wsparcie w związku: jak zostać opoką dla partnera i nie niszczyć siebie?

Budowanie zdrowej i wartościowej relacji z partnerem to pełnoetatowa praca przez całe życie. Brak wsparcia od partnera może zniszczyć Wasz związek i uwikłać toksyczną relację. Jakiego wsparcia w związku potrzebuje mężczyzna? A jakiego kobieta? Zobacz, dlaczego wsparcie w trudnych chwilach swojej drugiej połówki może umocnić Waszą miłość i wzajemne oddanie.

To, że w teorii wiesz, że w związku warto się wzajemnie dopingować, jeszcze nie oznacza sukcesu. Czasami tę teorię ciężko przełożyć na praktykę. Powody ku temu mogą być różne. Możesz nie mieć odpowiedniej motywacji lub skomplikowane emocje związane z partnerem Ci na to nie pozwalają. Psycholog P. Sobiczewska pisze o motywacji w związku i celnie zauważa, że warto zacząć od małych kroków. Myślenie o całości czy wybieganie myślami 10 lat do przodu już na starcie zniechęca do jakiejkolwiek pracy nad relacją z partnerem.

Wsparcie w związku

 

Wzajemna motywacja jest jednym z niezawodnych sposobów na wsparcie w trudnych chwilach, gdy zniechęcenie odbiera siły do działania. Motywacja to nie tylko dodawanie otuchy ciepłymi słowami, ale także zajmowanie umysłu partnera, w chwili, gdy nachodzą go czarne myśli.  Wsparcie psychiczne w trudnych chwilach może scementować Wasz związek.

Sprawdź też, jak walczyć z rutyną w związku.

jak wspierać kobietę - wsparcie w trudnych chwilach

    Jak wspierać mężczyznę? Pozytywne wzmocnienia

    Nie zapominaj o ogromnej sile słów uznania dla działań i wysiłków partnera – doceń go. Najważniejsze są Twoje intencje. Czasami lepiej pewne sytuacje obrócić w żart niż poddawać je analizie i krytyce. Złaszcza, jeżeli chodzi o rzeczy drobne, typu sweter skurczony po źle nastawionym praniu.

    Kiedy czujemy się niedoceniani, tracimy energię i chęci, dopada nas smutek, złość, nieprzyjemne emocje

    − pisze psycholog V. Fiszer.

    Nie chodzi o powstrzymywanie się przed szczerością, raczej o myślenie zgodne z psychologią pozytywną. Najpierw warto podkreślić plusy sytuacji, potem można wtrącić do rozmowy ewentualne wskazówki czy uwagi. Posiadanie racji nie uczyni związku lepszym, kompromis i porozumienie – zdecydowanie tak.

    jak wspierać mężczyznę - wsparcie psychiczne w trudnych chwilach

    Jak wspierać kobietę? Empatia i inicjatywa

    Najczęściej jak się da, staraj się wyrażać wdzięczność za wszystko, co Twoja partnerka robi, żeby Wasze wspólne życie było lepsze. Może to być dbanie o dom, przygotowanie wspólnego posiłku, planowanie wakacji czy nawet odrabianie lekcji z dziećmi.  

    Dr. R. Pascale i L. Primavera w swoim artykule Mężczyna vs. Kobieta i emocjonalne wsparcie (oryg. Men vs. Women and Emotional Support) podkreślają, że kobieta bardziej niż mężczyzna liczy na emocjonalne wsparcie w związku. Zakres, w którym je otrzymuje znacznie wpływa na jej postrzeganie związku, jako udanego lub nie. Dlatego w rozmowach z partnerką nie zapomniaj o sympatii oraz empatii. Czasami wystarczy wysłuchać partnerkę, bez konieczności komentowania sytuacji.

    wzajemne wsparcie w związku

     

    Kobiety często komunikują swoją potrzebę wsparcia, ale nie zawsze wprost. Mogą to robić pośrednio i mówić o problemie bez jawnego proszenia o pomoc lub używać komunikatów emocjonalnych, takich jak różne nastroje, a nie słowa. Dlatego kolejnym sposobem na wsparcie kobiety jest zadawanie pytań. Szczególnie gdy nie masz pewności, jakiego wsparcia może oczekiwać.

    Sprawdź też, czy wątpliwości w związku to powód do rozstania.

    Brak wsparcia w związku

    Brak wsparcia od partnera i nieustanna krytyka skutecznie stłumią wszelkie ciepłe uczucia, jakie do siebie żywicie. Wsparcie psychiczne w trudnych chwilach pomaga szybciej i w mniej bolesny sposób uporać się z doskwierającymi problemami.

    Pięcoletnie badania 103 par nowożeńców pomogły wyodrębnić 4 różne rodzaje wsparcia w związku:

    • komfort fizyczny i wsparcie emocjonalne (słuchanie, bliskość fizyczna, przytulanie partnera),
    • docenianie okazanego wsparcia (wyrażanie zaufania do partnera, zachęcanie),
    • wsparcie informacyjne (udzielanie porad, zbieranie informacji)
    • konkretne wsparcie (przejmowanie pewnych obowiązków, aby współmałżonek mógł poradzić sobie z problemem).
    rodzaje wsparcia w związku

     

    Psychologowie radzą, żeby rozmawiać wprost i wskazywać partnerowi formę wsparcia, jakiego oczekujesz.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda kobieta - lubię dbać o siebie. W kosmetykach poszukuję składników naturalnych, nieprzetworzonych i organicznych. Często eksperymentuję i sięgam po nowości kosmetyczne. Chętnie dzielę się efektami moich obserwacji i poszukiwań.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Natalia Klonowska
      Natalia Klonowska
      Jestem absolwentką filologii polskiej oraz terapii zaburzeń w czytaniu, mówieniu i pisaniu. Ukończyłam warsztaty psychologiczno-pedagogiczne. Ciekawi mnie świat, ludzie, nowinki biotechnologiczne i psychologiczne. Jestem też amatorką zdrowego żywienia. Jak każda...
      Przeczytaj więcej od tego autora