Wypadanie włosów u seniorów po 60. roku życia – jak sobie z nim radzić?

18. 2. 2021 · 5 minut czytania
Seniorzy często zmagają się z problemem nadmiernego wypadania włosów. Odpowiednia pielęgnacja może zahamować ten proces. Zdradzamy, jak dbać o włosy w starszym wieku!
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Wypadanie włosów u seniorów po 60. roku życia – jak sobie z nim radzić?

Każdego dnia tracimy od 70 do 100 włosów z głowy. Ich nadmierne wypadanie w podeszłym wieku to dość powszechna przypadłość. Dodatkowo włosy stają się cienkie, łamliwe i pozbawione blasku. Aby zachować je w dobrej kondycji i zapobiec łysieniu, seniorzy powinni zdefiniować przyczynę problemu, a następnie wdrożyć odpowiednią pielęgnację.

Przyczyny wypadania włosów po 60.

Włosy pojawiają się już w życiu płodowym. Pierwsze można zaobserwować ok. 3 miesiąca, a ok. 6 miesiąca zostają one równomiernie rozmieszczone. W 8 miesiącu życia płodowego następuje determinacja gęstości włosów – na głowie tworzą się grupy trój- i wielowłosowe. Mieszek włosowy w ciągu całego życia osobniczego produkuje ok. 25 włosów.  Cykl włosowy nie jest zsynchronizowany. Każdy włos rośnie przez kilka lat. Następnie wypada, a na jego miejscu wyrasta kolejny.

wypadanie włosów u seniorów - łysienie

 

Sprawdź również nasz ranking kuracji na wypadanie włosów.

O nadmiernym wypadaniu włosów mówimy wtedy, gdy ich dzienna utrata wynosi więcej niż 100 i utrzymuje się przez kilka tygodni. Problem ten często dotyka kobiet po 50-tce, które wkroczyły w okres menopauzalny. Na skutek drastycznego spadku poziomu progesteronu i estrogenów następuje znaczne osłabienie kondycji włosów. Kosmyki stają się siwe, matowe i wypadają.

Wypadanie włosów u osób starszych często jest efektem:

  • Nieodpowiedniej diety (deficyt kaloryczny, niedobór białka),
  • Przyjmowania niektórych leków,
  • Przebytej choroby,
  • Palenia papierosów,
  • Stresu.

Łysienie androgenowe – najczęstsza przyczyna wypadania włosów u osób starszych?

Według badań wypadanie włosów po 50-tce dotyczy ok. 40% kobiet i ok. 80% mężczyzn. Najczęstszym typem łysienia jest łysienie androgenowe (androgenetyczne). Dotyczy zarówno seniorów, jak i seniorki. Pod wpływem androgenów (hormonów androgenowych:  androstendion, dehydroepiandrostendion - DHEA, dihydrotestosteron - DHT oraz testosteron) następuje miniaturyzacja mieszków włosowych, co powoduje nadmierne wypadanie włosów. U mężczyzn objawia się to na czole w postaci charakterystycznych zakoli oraz na szczycie głowy, co z kolei określa się jako tzw. tonsura. U kobiet włosy przerzedzają się po całości, przez co fryzura znacznie traci na objętości. Powstaje efekt tzw. choinki.

nadmierne wypadanie włosów u osób starszych

 

Sprawdź, jaka powinna być dieta przy nadmiernym wypadaniu włosów.

Wypadanie włosów po 60-tce wiąże się nie tylko z łysieniem androgenowym, ale również fizjologicznym, które wynika z naturalnych procesów starzenia się organizmu. Oba typy łysienia są trwałe, co oznacza, że na obszarach głowy objętych łysieniem nie wyrosną już nowe włosy.

 

Co na wypadanie włosów po 50-tce?

Włosy osłabiają się wraz z wiekiem. Nie jesteśmy w stanie całkowicie powstrzymać tego procesu. Chcąc zachować je w jak najlepszej kondycji, warto zwrócić uwagę na to, jak obchodzimy się z nimi na co dzień, np. podczas mycia oraz stosować odpowiednie kosmetyki do włosów i wzmacniać je także od wewnątrz.

Odpowiednia dieta i suplementacja

Aby zahamować proces wypadania włosów, osoby starsze powinny zadbać o odpowiednią suplementację i dietę, która powinna być zbilansowana zarówno pod względem energetyczności, jak i jakości składników pokarmowych.

O czym warto pamiętać, stosując dietę na włosy?

  • Należy dostarczać organizmowi witaminy B6 i B12, które wspomagają syntezę aminokwasów (L-cysteiny i L-metioniny) biorących udział w procesie syntezy keratyny, głównego budulca włosa.
  • Codzienna suplementacja powinna obejmować tłuszcz z wątroby świeżych ryb. Tran na wypadanie włosów sprawdza się doskonale!
  • W diecie warto uwzględnić produkty pełnowartościowe, warzywa i owoce, bogate w witaminy i minerały (selen i cynk), które są niezbędne włosom do ich regeneracji.

Sprawdź również, czy suplementy na wypadanie włosów faktycznie działają.

Prawidłowa pielęgnacja

Seniorzy podczas codziennej pielęgnacji nie powinni zapominać o podstawowych zasadach mycia włosów.

Najlepiej pozostaw włosy do całkowitego, samodzielnego wyschnięcia, ogranicz stosowanie suszarki, lokówki i prostownicy. Jeśli musisz, wysusz włosy zimnym strumieniem powietrza. Do czesania najlepiej używaj grzebienia o rzadkich zębach. Nie upinaj włosów zbyt ciasno w kucyk czy kok, ponieważ to może je dodatkowo osłabić. Regularnie podcinaj końcówki.

zapobieganie wypadaniu włosów u seniorów

Kosmetyki stymulujące porost włosów

Nadmiernie wypadające, osłabione i matowe włosy seniora potrzebują specjalnych kosmetyków. Warto sięgnąć po takie, które będą wzmacniały mieszki włosowe, a zarazem wspomogą mikrokrążenie skóry głowy, np. Dermedic Capilarte, serum kuracja stymulująca wzrost włosów. Serum nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również poprawia ich ogólną kondycję i wygląd.

Do naturalnym stymulatorów wzrostu włosów, który pomoże Ci pozbyć się problemów związanych z łysieniem i wypadaniem kosmyków, należy Kamiwaza. Preparat ten posiada w swoim składzie naturalne ekstrakty roślinne. Formuła produktu łączy tradycyjną wiedzę zielarską z najnowszymi osiągnięciami japońskiej biotechnologii.

Na osłabione włosy dobrze wpływa również wyciąg z bursztynu. Pielęgnuje, wzmacnia strukturę włosa, a także poprawia ich kondycję. Znajdziesz go w Jantar, odżywka-wcierka z wyciągiem z bursztynu do skóry głowy i włosów zniszczonych oraz specjalistycznej kuracji stworzonej do włosów słabych i zniszczonych.

Jak radzić sobie z wypadaniem włosów po 60 roku życia? Podsumowanie

Włosy po 60 roku życia wymagają odpowiedniej, starannie dobranej pielęgnacji. Systematyczne i świadome dbanie o ich kondycję, regularne podcinanie, właściwe mycie oraz suszenie znacznie poprawi ich wygląd. Pamiętaj, że żadne preparaty nie działają natychmiast – aby spowolnić proces wypadania włosów, ważna jest regularna pielęgnacja!

 

Źródła:

  1. Bojarowicz H., Dźwigulska P.: Dietary supplements. Part II. Selected components of dietary supplements and their application. Hygeia Public Health, 2012, 47(4): 433-441.
  2. Klonowska J.: Mezoterapia igłowa skóry głowy osoczem bogatopłytkowym jako metoda redukcji nadmiernego wypadania włosów. Warszawa, 2017. Kosmetologia Estetyczna 6/2017/vol. 6.
  3. Styczeń P.: Włosom na ratunek. Trychologia art. of beauty 32-39.
  4. Brzezińska-Wcisło L., Lis A., Kamińska G., Wcisło-Dziadecka D.: Fizjologia i patologia wzrostu i utraty włosów na głowie u człowieka. Katowice, 2003. Postępy Dermatologii i Alergologii XX; 2003/5.
O autorze
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Z wykształcenia jestem mikrobiologiem. Studia nauczyły mnie, że dbanie o skórę zaczyna się od wewnątrz – od zdrowych jelit i zachowania homeostazy organizmu. Zwracam uwagę na zdrowy styl życia, prawidłową dietę i ich wpływ na skórę. Świadomie analizuję składy kosmetyków, które stosuję w codziennej pielęgnacji. Pracowałam m.in. dla marki Chanel, zgłębiając temat pielęgnacji każdej skóry: trądzikowej, problematycznej, suchej.
Przeczytaj więcej od tego autora
O autorze
Olga Kulpanowska
Olga Kulpanowska
Z wykształcenia jestem mikrobiologiem. Studia nauczyły mnie, że dbanie o skórę zaczyna się od wewnątrz – od zdrowych jelit i zachowania homeostazy organizmu. Zwracam uwagę na zdrowy styl życia, prawidłową...
Przeczytaj więcej od tego autora

checkout.warnings.Notice