Wyprawka dla noworodka zimą. O czym pamiętać na zakupach przed porodem?
Jeśli Twoje dziecko ma się pojawić na świecie w miesiącach zimowych, zadbaj o przygotowanie właściwej wyprawki. Dowiedz się, co powinno się w niej znaleźć!
Spis treści
Jak powinna wyglądać wyprawka dla noworodka zimą? Tak się składa, że w styczniu urodzę syna, a w domu mam już prawie 2-letnią, styczniową córkę. Dlatego myślę, że z czystym sumieniem mogę wypowiadać się na temat wyprawki dla dzieci urodzonych zimą. Korzystajcie więc z mojego doświadczenia i uczcie się na moich błędach!
Spis treści:
Ubranka zimowe dla noworodka
W tym wypadku więcej wcale nie znaczy lepiej! Noworodek wcale się tak często nie brudzi, a z ubrań wyrasta bardzo szybko. Zapomnij o fikuśnych ubrankach, sukieneczkach dla dziewczynek czy kompletach dla chłopców ubieranych przez głowę. Przyda Ci się to może 1 taki strój, głównie do zdjęć na pamiątkę.
Na co dzień będziesz potrzebować przede wszystkim pajacyków (polecam kupić około 5 6) i body (z długim rękawem ok. 5 sztuk i z krótkim na zimę wystarczy 2 3). Najlepiej, jeżeli zapinane są po bokach, a nie ubierane przez głowę. Do tego kilka półśpiochów.
Wiele mam nie wie, jak ubierać noworodka zimą w domu. To wszystko zależy od tego, jaka temperatura jest u Ciebie w mieszkaniu. Najlepiej, jeżeli będzie oscylowała ona wokół 19 21 stopni Celsjusza. Wtedy w dzień wystarczy ubrać dziecku pajacyk lub body z długim rękawem i półśpiochy.
Jeżeli chcesz sprawdzić, czy dziecku nie jest za zimno lub za gorąco, dotknij palcem karku dziecka. Kiedy jest spocony i gorący to oznaka, że dziecko jest przegrzane! Zimne plecki oznaczają, że warto ubrać dziecku jakąś dodatkową warstwę ubrań lub kocyk.
Na zimowe spacery przyda Ci się kombinezon zimowy (jednoczęściowy), czapka, szalik, rękawiczki (u nas za zamiast rękawiczek były skarpetki) i bardzo ciepłe skarpety. Do tego ciepły kocyk lub śpiworek do wózka.
Sprawdź też, czym jest otulanie noworodka.
Jak ubrać niemowlaka na wyjście ze szpitala w zimę?
Wszystko zależy od pogody a wiadomo, ostatnio zimy u nas wyglądają bardzo różnie. Jest jedna prosta zasada dotycząca ubierania noworodków: dziecko powinno mieć na sobie jedną warstwę więcej niż osoba dorosła. Więcej na temat tego jak przygotować się na zimowy spacer z noworodkiem, pisałam w artykule: Spacer zimą z niemowlakiem. Jak przygotować malucha do wyjścia na mróz?
Krem do twarzy dla noworodka na zimę - jak wybrać?
Skórą noworodka wymaga specjalnego traktowania. Jest ona dużo cieńsza i delikatniejsza niż u dorosłego. Dlatego trzeba ją szczególnie chronić przed czynnikami zewnętrznymi, w tym przed zimnem i wiatrem. Jak to zrobić? Przed każdym wyjściem z domu, nasmaruj twarz dziecka (a także usta, uszka i dłonie) odpowiednim kremem.
Jaki krem do twarzy dla noworodka na zimę będzie odpowiedni? Taki, który jest przeznaczony dla dzieci od pierwszego dnia życia, np.:
- Sopelek - krem ochronny dla dzieci i niemowląt
- Alantan dermoline, krem ochronny półtłusty z witaminami A+E
- Nivelazione Skin Therapy, zimowy krem Kojący dla dzieci i niemowląt
Zanim nałożysz krem na skórę dziecka, upewnij się, że nie ma w swoim składzie wody. Jeżeli ją ma, to wtedy wetrzyj krem w buzię dziecka na około 20 minut przed wyjściem na zewnątrz. Wtedy woda zdąży wyparować. Jeżeli zrobisz to na ostatnią chwilę, krem, zamiast chronić skórę, może ją dodatkowo podrażnić.
Przed zastosowaniem nowego kosmetyku u najmłodszych, warto wcześniej przetestować go na małym fragmencie skóry. Nałóż niewielką ilość preparatu na skórę noworodka i przez kilka dni obserwuj, czy nie wystąpiła żadna reakcja. Jeśli nie, dany kosmetyk może być stosowany u Twojego dziecka
komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Wyprawka dla noworodka zimą - lista zakupów
O czym jeszcze pamiętać, kiedy kompletujesz wyprawkę dla dziecka urodzonego zimą? Na liście powinny znaleźć się:
- łóżeczko
- prześcieradło do łóżeczka i podkład nieprzemakający.
- śpiworek do spania niemowlęta nie powinno się podczas snu przykrywać kocykiem, gdyż grozi to uduszeniem. Dlatego, koniecznie zaopatrz się w 2 ciepłe śpiworki dla noworodków.
- rożek lub otulacz
- wózek (najlepiej z większymi kołami i amortyzatorami, żeby nie zakopywać się w śniegu)
- pakowna torba do wózka
- bezpieczny fotelik do samochodu
- wanienka i akcesoria do kapeli całą ich listę znajdziesz w artykule: Kąpiel noworodka zimą: jak ją przygotować?
- przewijak wraz z podkładami
- akcesoria do karmienia (wygodna poduszka do karmienia, wkładki laktacyjne, nakładki silikonowe na piersi, maść na poranione brodawki. Do tego warto mieć również: butelki, mleko modyfikowane w małej dawce i laktator)
- pieluchy tetrowe lub flanelowe (łącznie około 10 sztuk)
- artykuły higieniczne i kosmetyki dla noworodka ich pełną listę znajdziesz w artykule: Wyprawka dla noworodka i mamy. Te artykuły naprawdę ułatwią Ci życie.
Wyprawka doświadczonej mamy, czyli moje must have
Osobiście nie wyobrażam sobie przetrwania pierwszych tygodni życia dziecka bez takich gadżetów jak:
- piłka do ćwiczeń, która pozwalała mi uspokoić i uśpić moją córkę w kilka minut. Do tego przydaje się do wykonywania lekkich ćwiczeń po porodzie.
- chusta do noszenia to było moje odkrycie, które pozwoliło mi na uwolnienie rąk! Początkowo byłam bardzo nieufna, wobec tego wynalazku, a perspektywa motania się ponad 4-metrowym pasem materiału mnie przerażała. Okazało się jednak, że wcale nie jest to takie trudne, a chusta odmieniła moje życie świeżo upieczonej mamy!
Najnowsze artykuły
- Dziecko
Czerwone policzki u dziecka – co oznaczają i kiedy powinny niepokoić?
Przyczyną pojawienia się czerwonych plam na policzkach mogą być m.in. uczulenia, choroby zakaźne, podrażnienia niekorzystne działanie słońca, wiatru lub mrozu. Czasem zmiany wymagają konsultacji lekarskiej. - Dziecko
Gorączka u dziecka bez innych objawów – co może oznaczać i jak reagować?
Gorączka u dziecka to objaw, który stanowi źródło dużego niepokoju u rodziców. Dodatkowo, jeśli nie towarzyszą jej żadne inne objawy, nie wiadomo jak na nią reagować.. Sprawdź, co warto wiedzieć! - Dziecko
Zaparcia nawykowe u dzieci – skąd się biorą i jak im zaradzić?
Zaparcia nawykowe u dzieci są problemem, który długofalowo może niekorzystnie wpłynąć na dalszy rozwój psychofizyczny. Dowiedz się, jak wygląda leczenie zaparć nawykowych u dzieci. - Ciąża
Jak rozpoznać objawy niedoczynności tarczycy w ciąży i jak można ją leczyć?
Niedoczynność tarczycy jest chorobą rozpowszechnioną wśród polskiej populacji kobiet w wieku rozrodczym. Dowiedz się, jak wpływa na dobrostan płodu.
Przeczytaj także
- Noworodek
My i bobas na wakacjach: wyprawka dla noworodka na lato [LISTA]
Jak przygotować się na wakacje z noworodkiem? Co zabrać ze sobą? O czym pamiętać, szykując się do podróży? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zachęcamy do lektury! - Noworodek
Witamina D dla noworodka – dlaczego jest potrzebna?
Witamina D zapobiega krzywicy i chroni przed chorobami układu odpornościowego. Dlatego też od pierwszych dni życia należy dbać o jej poziom. Sprawdź, jak ją podawać niemowlakowi. - Noworodek
Smoczek dla noworodka – jak go wybrałam dla swojego maluszka
Masz problem ze smoczkiem? Twoja mała pociecha nie chce go ssać? Sprawdź nasz poradnik poszukiwacza idealnego smoczka i odkryj, czym się kierować przy wyborze! - Noworodek
Jaki prezent dla noworodka kupić? Najlepsze pomysły i lista z inspiracjami!
Chcesz pogratulować świeżo upieczonej mamie? Sprawdź, jaki wziąć ze sobą prezent dla noworodka? Grzechotka, pampersy, ubranka, a może sesja zdjęciowa? Zobacz nasze propozycje!