Wyprawka dla noworodka i mamy. Te akcesoria naprawdę ułatwią Ci życie!
Na przyjście malucha warto wcześniej się przygotować i skomponować wyprawkę zarówno dla noworodka, jak i jego mamy! Zobacz, jakie akcesoria, kosmetyki i artykuły higieniczne warto mieć wcześniej!
Spis treści
Niedługo zostanę po raz kolejny mamą. Pamiętam, że za pierwszym razem, kiedy kompletowałam wyprawkę, przejrzałam mnóstwo blogów młodych mam i obejrzałam wiele filmików w Internecie. Pomimo tego i tak o kilku rzeczach zapomniałam! Potem trzeba było je kupować w pośpiechu. Zobacz, jak według mnie powinna wyglądać kompletna wyprawka dla noworodka.
Wyprawka dla noworodka − lista
1. Kosmetyki i akcesoria higieniczne dla mamy
- podkłady do przewijania,
- majtki siateczkowe,
- podpaski,
- wkładki laktacyjne (np. Avent, jednorazowe wkładki laktacyjne),
- maść z lanoliną na pękające brodawki (np. Multi-Mam Lanolina)
- nakładki na sutki do karmienia (inaczej zwane kapturkami lub osłonkami).
2. Akcesoria do karmienia
Pomogą one w karmieniu, jeżeli okaże się, że masz wklęsłe brodawki i dziecko nie może chwycić za pierś. Pamiętaj, żeby wybrać odpowiedni rozmiar. Dla mnie okazały się zbawieniem. Oczywiście nie miałam ich w torbie do szpitala, ale na szczęście poratowała mnie bardziej doświadczona mama z sali szpitalnej.
- Butelki
Są to niezbędne akcesoria dla noworodka, nawet jeżeli masz w planie karmić wyłącznie piersią. Po pierwsze, wiadomo, jak to jest z planami. Podczas karmienia mogą pojawić się różne problemy, może się okazać, że przez jakiś czas będziesz musiała podawać odciągnięte mleko. Dlatego warto być na to gotowym wcześniej.
Jakie butelki wybrać? Najlepiej mieć co najmniej 2. Dobrze, żeby była to butelka przypominająca kobiecą pierś (np. Butelka dla niemowląt Avent Natural). W razie gdyby Twoje dziecko miało kolki, warto wśród rzeczy dla niemowlaka mieć butelkę antykolkową. Możesz użyć butelki antykolkowej Avent Anti-colic.
Pamiętaj jednak, że to karmienie piersią jest rekomendowanym przez WHO (Światową Organizację Zdrowia) sposobem żywienia niemowląt do 6. miesiąca życia. Dlatego, jeśli pojawią się problemy z przystawianiem maluszka do piersi, poproś o pomoc położną czy doradcę laktacyjnego.
Sprawdź też inne butelki dla dzieci i niemowląt!
- Laktator
To kolejna rzecz, w którą warto zaopatrzyć się przed porodem. Bo nigdy nie wiesz, kiedy będzie on potrzebny. Na rynku dostępnych jest mnóstwo różnych modeli. Do wyboru masz laktator ręczny albo elektryczny. Jeżeli chcesz jedynie okazyjnie odciągać pokarm (np. w trakcie nawału), to wystarczy zaopatrzyć się w niedrogi BabyOno Laktator Ręczny. Jeżeli, z różnych przyczyn, będziesz częściej odciągać pokarm, wtedy lepiej zainwestować w laktator elektryczny.
- Pojemniczki na pokarm
- Wygodna poduszka do karmienia
3. Akcesoria dla noworodka
Ten gadżet również wydał mi się zbędny dla takiego maluszka. Poza tym, naprawdę nie chciałam dawać dziecku smoczka w pierwszych tygodniach życia. Jednak 10 dni spędzonych w szpitalu, kiedy musiałam sama opiekować się dzieckiem, sprawiło, że nieco zmieniłam nastawienie. Jaki smoczek wybrać? Np. lekki smoczek Avent z serii Ultra Air (dla dziewczynek lub dla chłopców). Doświadczenie nauczyło mnie też, żeby mieć zapas co najmniej 2 smoczków.
- Termometr do mierzenia temperatury i leki przeciwgorączkowe odpowiednie dla wieku dziecka
4. Wyprawka dla noworodka do domu − akcesoria do domu i na spacer
- Łóżeczko
- Prześcieradło do łóżeczka i podkład pod prześcieradło
- Rożek do otulania lub otulacz
- Przewijak
- Podkłady na przewijak
- Wanienka
- 2 ręczniki
- Wózek
- Fotelik do samochodu
- Śpiworek do wózka i fotelika (o ile dziecko urodzi się zimą)
- Parasolka przeciwsłoneczna do wózka
Przydatna szczególnie w lecie. Pamiętaj o tym, żeby nigdy nie zasłaniać wózka pieluszką tetrową, bo łatwo można w ten sposób doprowadzić do przegrzania dziecka!
- Torba do wózka
- Mata do przewijania
- Pieluchy tetrowe i flanelowe (około 10 sztuk)
Mają bardzo wiele zastosowań: jako przykrycie, podkład na przewijak, okrycie na ramię podczas „odbijania” itp.
5. Kosmetyki i higieniczne artykuły dla noworodka
- Płyn do mycia ciała
- Pieluszki
- Maść na odparzenia pupy
- Płatki higieniczne
- Chusteczki nawilżane
- Preparat do pielęgnacji kikuta pępowiny
- Oliwka lub krem nawilżający
- Krem ochronny (w zależności od pogody – chroniący przez zimnem albo przed słońcem)
- Proszek lub płyn do prania dziecięcych ubranek
- Miękka szczoteczka do włosów
- Nożyczki do obcinania paznokci
- Aspirator do noska (np. Bebelo Care Nasal Dr. Max)
- Sól fizjologiczna (np. do przemywania oczu czy noska)
6. Ubranka
To, jakie ubranka dla dziecka kupić, zależy od tego, w jakiej porze roku urodzi się dziecko. Dla dzieci urodzonych w lecie, wystarczy kilka body z krótkim rękawem, 2-3 rampersy i kilka pajacyków. Zimą lepiej mieć więcej body z długim rękawem. Trzeba też dodatkowo kupić co najmniej 1 kombinezon zimowy, ciepłe pajacyki, czapkę i rękawiczki.
Zobacz, co jeszcze może zawierać wyprawka dla noworodka!
Z doświadczenia wiem, że im „łatwiejsze w obsłudze” ubranka tym lepiej. Absolutnie zbędne są wszelkie niewygodne sukieneczki, koszulki zakładane przez głowę itd. Najbardziej praktyczne są pajacyki i body zapinane po bokach. Nie ma też sensu kupować więcej niż kilka ubranek jednego rodzaju i rozmiaru, bo dziecko wyrasta z nich błyskawicznie!
Przeczytaj: Jak prać ubranka dla noworodka, żeby nie podrażnić jego skóry?
7. Chusta i piłka do ćwiczeń, czyli co potrzebne dla noworodka i młodej mamy według mnie
Dla mnie niezbędnymi akcesoriami, które kupiłam kilka dni po powrocie ze szpitala, okazały się chusta do noszenia i piłka do ćwiczeń. Pomogły mi w uspokajaniu i usypianiu córki. Dzięki chuście, uwolniłam swoje ręce. Więcej o chustonoszeniu pisałam w artykule: „Kangurowanie dziecka: chustonoszenie uwalnia mamom ręce”.