Badanie ciśnienia oka − co mówi o Twoim wzroku?

11. 6. 2020 · 3 minuty czytania

W jakiej sytuacji wykonuje się badanie ciśnienia w oku? Co można w ten sposób wykryć? Kiedy przeprowadza się badanie? Poznaj szczegóły z naszego artykułu!

Irmina Turek
Irmina Turek
Badanie ciśnienia oka − co mówi o Twoim wzroku?

Badanie ciśnienia w gałce ocznej, to szybka i bezbolesna metoda kontroli. Wykonywane jest często rutynowo podczas wizyty u okulisty. Regularna kontrola zalecana jest szczególnie osobom starszym i dalekowidzom. Czego można się dowiedzieć analizując wyniki badania?

Skąd się bierze ciśnienie w oku?

Oko wypełnione jest cieczą wodnistą. Płyn ten ma odpowiednią przejrzystość i skład, przez co zapewnia prawidłowe uwodnienie struktur takich jak rogówka czy soczewka. W związku z drogami przepływu i mechanizmem odpływu cieczy wodnistej z gałki ocznej, na odprowadzanie cieczy z oka wpływa przede wszystkim ciśnienie w żyłach nadtwardówkowych i ogólnie opory, jakie mogą pojawić się na głównej drodze odpływu. Utrudniony odpływ cieczy powoduje wzrost ciśnienia w gałce ocznej.

Ciśnienie wewnątrz gałki ocznej wynika z równowagi pomiędzy produkcją cieczy wodnistej a jej odpływem. Jeśli procesy te przebiegają fizjologicznie, a drogi odpływu są drożne ciśnienie powinno być w normie. U osób zdrowych wartość prawidłowego ciśnienia w oku to 10-21 mmHg. Zakres ten jest dość duży, ale dobowo nie powinno się ono wahać o więcej niż 5 mmHg, z czego najwyższe wartości przyjmuje zwykle rano, a zmniejsza się wraz z upływem dnia.

Sprawdź też, jak dbać o oczy w sezonie grzewczym.

oko człowieka

 

Jak się mierzy ciśnienie w oku? Badanie ciśnienia oka

Badanie ciśnienia w oku, czyli tonometria, sprawdza ciśnienie wewnątrz gałki ocznej. Aparat do wykonania pomiaru to tonometr. Test wykorzystuje zasady fizyki, co pozwala na obliczenie ciśnienia wewnątrz kuli przez pomiar siły i powierzchni spłaszczenia.

Istnieje kilka rodzajów tonometrii. W niektórych przypadkach pacjent otrzymuje specjalne znieczulenie powierzchni oka i dodatkowo zabarwia się mu płyn łzowy specjalnymi barwnikami fluorescencyjnymi. Odpowiednie urządzenie spłaszcza delikatnie znieczuloną rogówkę, barwnik w filmie łozowym tworzy odpowiedni menisk i dzięki skali umieszczonej na aparacie ustala się na tej podstawie wartość ciśnienia w oku.

W innym rodzaju tonometrii aparat ustawia się tak, żeby część mierząca uciskała pionowo na rogówkę, a osoba badana leży lub ma głowę odchyloną do tyłu. Ciśnienie, jakie panuje wewnątrz gałki ocznej będzie przekładać się na to, jak duży opór na nacisk stawia rogówka.

Obecnie najczęściej wykorzystywana jest tonometria bezkontaktowa. W tym przypadku spłaszczenie rogówki uzyskuje się przez podmuch sprężonego powietrza z aparatu. Takie badanie ciśnienia śródgałkowego ma duży atut − można go przeprowadzić bez znieczulania powierzchni oka. Ponadto jest to badanie szybkie i komfortowe.

Sprawdź też, na czym polega badanie refrakcji oka.

badanie ciśnienia oka

Badanie ciśnienia gałki oczne − jak się przygotować?

Badanie ciśnienia śródgałkowego jest elementem rutynowych badań okulistycznych. Przed badaniem ściągnij soczewki kontaktowe. Przed samym pomiarem spokojnie oddychaj i staraj się nie zaciskać powiek. Okiem, które jest badane spoglądaj w dal przed siebie.

Badanie tonometryczne jest zalecane szczególnie w przypadku podejrzenia jaskry czy nadciśnienia ocznego, a także w przebiegu kontroli po rożnego rodzaju zabiegach przeprowadzanych na gałce ocznej.

Sprawdź też żele i maści do oczu.

badanie ciśnienia w oku

 

Badanie ciśnienia wewnątrzgałkowego powinno się przeprowadzać kontrolnie u osób po 40. roku życia, przede wszystkim u dalekowidzów, kiedy gałki oczne są małe i predysponują do pojawienia się jaskry. Badanie ciśnienia śródgałkowego przeprowadza się także w przypadkach bólu głowy, bólu okolicy oczodołu lub oka.

Badanie ciśnienia gałki ocznej jest badaniem bezpiecznym i szybkim. Po badaniu mogą pojawić się przejściowe zaczerwienienia oczu lub uczucie ciała obcego pod powieką (również przejściowe). Jeśli natomiast po badaniu oko będzie mocno zaczerwienione i stan ten będzie trwał dłużej niż dobę, lub gdy w oku pojawi się ropa, należy skontaktować się z lekarzem.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny czas przeznaczam na podróże, bo nic tak nie cieszy, jak poznawanie nowych miejsc, smaków i ludzi.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Irmina Turek
    Irmina Turek
    Jestem absolwentką Wydziału Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Bycie farmaceutą to ciągła nauka i śledzenie najnowszych badań. Pracując na co dzień w aptece, staram się pomagać pacjentom swoją wiedzą i doświadczeniem. Wolny...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice