Basen w ciąży − kojąca aktywność dla przyszłej mamy

17. 8. 2019 · 4 minuty czytania

Uwielbiasz aktywność fizyczną, ale boisz się, że nadmierny wysiłek negatywnie wpłynie na Twoją ciąże? Dowiedz się, jakie korzyści niesie chodzenie na basen i na co trzeba uważać!

Agnieszka Kawa
Agnieszka Kawa
Basen w ciąży − kojąca aktywność dla przyszłej mamy

Basen w ciąży bardzo często jest polecany, jako aktywność fizyczna dla przyszłych mam. Wiele przyszłych mam unika jednak basenów z obawy przed infekcjami. Jak to jest naprawdę? Czy korzystanie z basenu może zaszkodzić dzidziusiowi i jego mamie?

Jeżeli nie ma żadnych przeciwskazań, aktywność fizyczna w ciąży jest jak najbardziej wskazana. Pływanie jest nie tylko najbezpieczniejszą formą aktywności fizycznej w ciąży, ale również ma bardzo dobry wpływ na zdrowie i samopoczucie przyszłej mamy i jej dzidziusia. Nie oznacza to jednak, że w każdym przypadku korzystanie z basenu jest wskazane. O tym, jakie są przeciwwskazania do pływania w ciąży, piszę poniżej.

Sprawdź też, czego unikać w ciąży? Fakty i mity!

basen w ciąży

 

Pływanie w ciąży – przeciwwskazania

Przed rozpoczęciem przygody z pływaniem na basenie, zasięgnij wcześniej opinii swojego ginekologa i sprawdź, czy pływanie w Twoim przypadku jest bezpieczne.

Przykładowo, nie powinno się korzystać z basenu w ciąży w następujących przypadkach:

  • ciąża wysokiego ryzyka
  • ciąża zagrożona przedwczesnym porodem
  • krwawienia z dróg rodnych
  • nawracające infekcje intymne
  • zapalenie dróg moczowych
  • zapalenie nerek
  • cholestaza
  • cukrzyca ciążowa

    Jak widzisz, mimo że pływanie jest na ogół wskazaną aktywnością fizyczną w ciąży, w niektórych wypadkach nie jest ono wskazane. Dlatego koniecznie zapytaj wcześniej swojego lekarza, czy możesz korzystać z basenu.

    Sprawdź też, czy w ciąży można korzystać z jacuzzi.

    w ciąży na basen

    Basen − zalety pływania w ciąży

    • Pływanie wzmacnia mięśnie całego ciała, w tym kręgosłupa, nóg i dolne mięśnie brzucha, które są niezwykle ważne podczas ciąży oraz porodu.
    • Woda pozwala na odciążenie kręgosłupa i stawów, które w ciąży są bardzo obciążane. Ponadto, aktywność fizyczna w wodzie ma pozytywny wpływ na bóle kręgosłupa czy obrzęki kończyn.
    • W przeciwieństwie do wielu innych aktywności fizycznych pływanie jest raczej sportem o niskim ryzyku kontuzji.
    • Wzmacnia spojenie łonowe, co może zapobiec jego rozchodzeniu się.
    • Poprawia krążenie i zwiększa wydolność układu oddechowego. Ma to bardzo pozytywny wpływ zarówno na zdrowie maluszka, jak i samopoczucie przyszłej mamy.
    • Pozwala utrzymać prawidłową wagę ciała w ciąży. Jest to istotne nie tylko z tego powodu, że potem łatwiej nam będzie zrzucić „pociągowe kilogramy”. Prawidłowa waga jest ważna przede wszystkim dla Twojego zdrowia oraz bezpieczeństwa podczas porodu.

     

    Żeby basen przyniósł przyszłej mamie wymierne korzyści, należałoby pływać regularnie − co najmniej 2 razy w tygodniu. Niektóre baseny oferują specjalne zajęcia dla kobiet ciężarnych, np. aqua aerobik, ćwiczenia rozluźniające czy wzmacniające mięśnie potrzebne przy porodzie.  

    Sprawdź też, jakie ćwiczenia możesz wykonywać w ciąży na siłowni.

    Ciąża a basen − czy chlor jest szkodliwy?

    Z pewnością lepiej wybierać basen z wodą ozonowaną niż chlorowaną. Wprawdzie nie jest prawdą, że chlor wywołuje wady wrodzone u płodu, niemniej jednak może on drażnić skórę i oczy.

    Poza tym ma on (wbrew pozorom) mniejsza skuteczność w zwalczaniu grzybów i bakterii niż ozon. Woda w basenie jest z pewnością bardziej bezpieczna niż ta w różnego rodzaju kąpieliskach (np. jeziorach czy morzu).

    „Po wizycie na basenie umyj ciało delikatnym syndetem, który uzupełni barierę lipidową oraz dodatkowo nałóż na całe ciało emulsję nawilżającą na bazie emolientów. Dzięki takiej pielęgnacji unikniesz przesuszenia skóry związanego z chlorowaną basenową wodą”

    − komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.

    O czym warto pamiętać, gdy idziesz w ciąży na basen?

    Prawda jest taka, że bakterie i grzyby „czyhają” na Ciebie nie tyle w wodzie basenowej, ile w takich pomieszczeniach jak szatnie, prysznice i toalety. Nie siadaj na mokrych ławkach, ani na brzegu basenu. Jeżeli musisz skorzystać z basenowej toalety, użyj specjalnej nakładki higienicznej na sedes. Unikaj też chodzenia na boso w budynku basenu.

    Najlepiej korzystać z basenu rano, kiedy woda jest „świeżo” odfiltrowana. Przed pływaniem, weź prysznic i zamocz nogi w wodzie dezynfekującej (znajduje się ona w specjalnej niecce przed wejściem na pływalnię). Po skorzystaniu z basenu koniecznie weź prysznic! Ja zawsze, oprócz prysznica „basenowego”, kąpię się jeszcze raz w domu.

    Mitem jest, że tampon uchroni Cię przed infekcjami intymnymi. Nie jest on bowiem nasączony żadnym środkiem antygrzybicznym czy bakteriobójczym.

    Jeżeli regularnie korzystasz z basenu, warto (po konsultacji z ginekologiem) używać profilaktycznie probiotyków, które odbudowują właściwą florę bakteryjną pochwy.

    Sprawdź też, czy w ciąży można biegać.

    ciąża a basen

     

    W pierwszych miesiącach ciąży możesz pływać dowolnym stylem, np. kraulem czy żabką. Jednak specjaliści najbardziej polecają pływanie tzw. żabką lub na plecach. To właśnie wtedy pracują mięśnie, które są niezwykle ważne podczas ciąży i porodu. Pod koniec ciąży, wraz z powiększającym się brzuchem, wygodniejszą pozycją może być pływanie na plecach. Żeby wzmocnić mięśnie miednicy, warto wykonywać w wodzie przysiady (najlepiej w rozkroku). Z uwagi na spory brzuszek, wykonywanie takich ćwiczeń w wodzie będzie łatwiejsze.

    Pamiętaj również o tym, że w ciąży nie możesz korzystać z jacuzzi ani z sauny. Woda w pływalni może mieć maksymalnie 36 stopni Celsjusza.

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad, a brak czasu zmusił mnie nieraz do improwizacji. Mimo że bycie mamą to praca na pełen etat, wciąż jeszcze znajduję chwilę na dokształcanie się. Rezultatami moich wielogodzinnych dociekań dzielę się z Tobą właśnie tutaj. Zaoszczędzony czas będziesz mogła poświęcić na zabawę ze swoimi pociechami.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Agnieszka Kawa
      Agnieszka Kawa
      Świeżo upieczona mama. Przed urodzeniem córki chciałam się dowiedzieć wszystkiego o pielęgnacji i wychowaniu dziecka. Chłonęłam wiedzę z książek, poradników i blogów. Kilka miesięcy macierzyństwa zweryfikowało wiele wyczytanych porad,...
      Przeczytaj więcej od tego autora
      checkout.warnings.Notice