Jacuzzi w ciąży? Czyli co wolno robić przyszłej mamie w SPA
Jaccuzi to wyjątkowy sposób na relaks, jednak kobiety w ciąży powinny go unikać. Wysoka temperatura negatywnie wpływa na przebieg ciąży. Dowiedz się więcej!
Spis treści
Jacuzzi w ciąży dla wielu przyszłych mam może wydawać się miłym sposobem na relaks. Jak wiadomo, odpoczynek i odprężenie w tym czasie są bardzo wskazane. Jednak pojawiają się wątpliwości co do tego, co w ciąży jest dozwolone. Sprawdź, czy w ciąży można korzystać z jacuzzi i innych zabiegów spa?
Spis treści:
- Jacuzzi a ciąża − wszystko, co musisz wiedzieć
- Spa w ciąży − jakie zabiegi może wybrać przyszła mama?
Jacuzzi a ciąża − wszystko, co musisz wiedzieć
W ciąży nie powinno korzystać się z jacuzzi. Dlaczego? Chodzi o to, że przegrzanie organizmu może być niebezpieczne dla Ciebie i Twojego dziecka. To właśnie wysoka temperatura jest przeciwwskazaniem do korzystania z jacuzzi w tym stanie. Co w takim razie z gorącymi kąpielami? One również nie są zalecane kobietom w ciąży. Jednak, wtedy jest niższe ryzyko przegrzania się, bo woda w wannie szybko traci temperaturę (w przeciwieństwie do jacuzzi).
Warto jeszcze dodać, że ogólnodostępne jacuzzi (np. w basenach publicznych czy spa) mogą być siedliskiem bakterii i grzybów. Nigdy nie wiesz, kto przed Tobą korzystał z wanny z hydromasażem.
Sprawdź też, czego unikać w ciąży [fakty i mity].
Jeżeli jednak jesteś w stanie ustawić temperaturę wody w jacuzzi na maksymalnie 37 stopni Ce, wtedy możesz spokojnie brać długie i odprężające kąpiele w jacuzzi. Takie domowe „spa” ma jeszcze tę zaletę, że łatwiej zadbać o jego odpowiednie czyszczenie. Masz też kontrolę nad tym, kto z tego urządzenia korzystał przed Tobą. Zmniejsza się przez to ryzyko „złapania” infekcji intymnej, która w ciąży może być szczególnie groźna. W domowym jacuzzi możesz również samodzielne ustawić siłę hydromasażu. W ciąży bezpieczniej jest korzystać z delikatnego masażu.
„Korzystanie z jacuzzi przez kobiety ciężarne nie jest wskazane, przede wszystkim z uwagi na większe ryzyko rozwoju różnego rodzaju infekcji intymnych. Okolice narządów płciowych u kobiety ciężarnej są dużo bardziej narażone na takie infekcje niż przed ciążą. Dlatego warto w tym czasie zrezygnować z korzystania z jacuzzi”
− komentuje lek. med. Aleksandra Malewska.
Spa w ciąży − jakie zabiegi może wybrać przyszła mama?
Tak jak już pisałam, relaks w ciąży jest jak najbardziej wskazany. A gdzie kobieta może lepiej się zrelaksować niż w SPA? Jednak wiele mam obawia się korzystania z zabiegów spa w obawie o bezpieczeństwo płodu. Poniżej pokrótce opisuję, jakie zabiegi SPA w ciąży są dozwolone, a których lepiej unikać.
Masaże
Co do zasady, masaże w ciąży nie są zabronione. Niemniej jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka kwestii. Po pierwsze, nie powinno się masować brzucha ani punktów, które mogą wzmagać skurcze miednicy i brzucha. Podczas masażu, nie powinnaś leżeć na brzuchu. Dobrym pomysłem będzie delikatny masaż stóp i łydek. Zwłaszcza w ostatnich tygodniach ciąży, puchnące nogi mogą naprawdę dać się we znaki.
Sprawdź też, jakie są najczęstsze dolegliwości ciążowe.
Basen
Pływanie jest nie tylko dozwolone, ale również wskazane dla kobiet w ciąży. O tym, w jaki sposób najlepiej korzystać z basenu w czasie ciąży, pisałam w artykule: „Basen w ciąży – kojąca aktywność dla przyszłej mamy”
Sauna
W ciąży nie można korzystać z sauny. Przyczyny są takie same, jak w przypadku jacuzzi: ryzyko przegrzania organizmu i możliwość „złapania” jakieś infekcji bakteryjnej lub grzybiczej. Pamiętaj, że w czasie karmienia nie ma już żadnych przeciwwskazań do korzystania z jacuzzi czy sauny. W ciąży nie wolno również korzystać łaźni parowej ani z solarium.
Peelingi
W ciąży można jak najbardziej używać peelingów. Warto jednak zwrócić uwagę na ich skład. Najlepiej korzystać z kosmetyków naturalnych (np. peelingów z cukru, soli czy kawy). Unikaj peelingów chemicznych. Regularny peeling całego ciała z pewnością pomoże Ci w przeciwdziałaniu rozstępom.
Sprawdź też kosmetyki dla kobiet w ciąży.
Depilacja
W ciąży możesz się depilować zarówno woskiem, jak i pastą cukrową. Lepiej unikaj jednak depilacji laserem. Pamiętaj też o tym, że w tym czasie, Twoja skora jest zdecydowani bardziej wrażliwa i takie zabiegi mogą okazać się bardzo bolesne. Dużo łatwiej również o zaczerwienienie i podrażnienie skóry.
Zabiegi upiększające
W ciąży lepiej unikać wszelkich zabiegów upiększanych, które polegają na wstrzykiwaniu jakichkolwiek substancji pod skórę (np. botoksu czy różnego rodzaju kwasów). Nie powinno się wtedy również robić makijażu permanentnego. W czasie ciąży lepiej również odstawić wszelkie kosmetyki z zawartością retinolu, bo może on powodować wady wrodzone u dzieci. W ogóle, w ciąży warto szczególną uwagę zwrócić na skład kosmetyków, których używasz. Lepiej w tym czasie postawić na kosmetyki przeznaczone dla przyszłych mam.
Zabiegi nawilżające i uelastyczniające skórę
W ciąży możesz korzystać z delikatnych z masaży z wykorzystaniem naturalnych olejków, które mają za zadanie uelastycznienie i nawilżenie skóry. Warto jednak przed zabiegiem sprawdzić, czy kosmetyk, które ma być stosowany, nie podrażni Twojej skóry.
Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do tego, czy dany zabieg kosmetyczny jest dozwolony, najlepiej zapytać wcześniej swojego ginekologa. Jeżeli nie masz takiej możliwości, zawsze kieruj się zasadą: jeżeli nie masz pewności, że dany zabieg jest dozwolony w ciąży, lepiej z niego zrezygnować.