Płacz niemowlaka – dlaczego noworodek płacze? Sprawdzone sposoby na wyciszenie maluszka

1. 8. 2023 · 8 minut czytania

Płacz dziecka jest zupełnie naturalny i stanowi sposób komunikacji noworodka. Za pomocą krzyku maluch sygnalizuje swoje podstawowe potrzeby. Dowiedz się, jak uspokoić niemowlaka!

Magdalena Ślaska
Magdalena Ślaska
Płacz niemowlaka – dlaczego noworodek płacze? Sprawdzone sposoby na wyciszenie maluszka

Widok niemowlaka zalanego łzami powoduje niepokój, zwłaszcza u świeżo upieczonych rodziców. Tymczasem nie zawsze oznacza coś złego. Dziecko nie potrafi komunikować się z najbliższymi werbalnie, dlatego sygnalizuje swoje potrzeby w jedyny znany sobie sposób. Dlaczego noworodek płacze? Jak pomóc maleństwu? Wyjaśniamy!

Jakie są najczęstsze powody płaczu niemowlaka?

Noworodek rodzi się zupełnie nieporadny i wymaga szczególnej opieki. Nie wie, jak artykułować swoje potrzeby, dlatego jeśli odczuwa jakiekolwiek braki, głośno je manifestuje. Płacz niemowlakama wiele przyczyn. Choć na początku zrozumienie intencji maleństwa przysparza rodzicom wiele trudności, z czasem staje się coraz łatwiejsze. Czemu noworodek płacze? Poniżej krótkie podsumowanie.

Głód i mokra pieluszka

Do głównych powodów niepokoju dziecka należy uczucie głodu bądź dyskomfort spowodowany koniecznością zmiany pieluchy. W takiej sytuacji płacz noworodka staje się głośny i gwałtowny. Maleństwo może też ssać piąstki lub obracać główkę w poszukiwaniu piersi mamy.

Sprawdź też pieluchy i pieluchomajtki dla dzieci.

Brak poczucia bezpieczeństwa

Noworodki potrzebują czułości rodziców. Amerykański pediatra Harvey Karp wysnuł teorię zakładającą, że dzieci rodzą się za wcześnie. Według niego maleństwa powinny pozostać w brzuchu mamy 1 trymestr dłużej. Po 9 miesiącach spędzonych w wodach płodowych nie są wystarczająco dojrzałe. Swoją hipotezę argumentuje faktem, że w pierwszych tygodniach życia dzieci uspokajają się podczas kołysania i szumu, które przypominają warunki panujące w macicy (A. Lewandowska-Walter, M. Kaźmierczak, 2012).

powody płaczu u niemowlaka

Zmęczenie, senność

Jeśli niemowlak płacze po jedzeniu, być może chce mu się spać. Niestety często nadmiar bodźców utrudnia odpoczynek. Maleństwo staje się drażliwe, ziewa, zaciska piąstki. Aby zweryfikować przyczyny płaczu u noworodka, postaraj się je uspokoić i ułożyć do snu.

Sprawdź syropy na sen dla dzieci.

Niewygodne ubranko

Atak płaczu u niemowlaka może być również spowodowany źle dopasowanym ubrankiem. Zdarza się, że kombinezon, bluzeczka lub spodenki krępują ruchy maleństwa. Ponadto delikatną skórę dziecka często uciskają metki lub wystające szwy. Na niekorzyść działają też ubranka wykonane z syntetycznych tkanin, które są niewygodne i przyczyniają się do nadmiernej potliwości skóry.

Ząbkowanie

O czym świadczy płacz niemowlaka przez sen? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że wyrzynają się ząbki. Obserwuj dziecko. Sprawdź, czy ma rozpulchnione dziąsła, czy wkłada piąstki do buzi oraz czy mocno się ślini. Dolegliwości towarzyszy także podwyższona gorączka.

Sprawdź żele i maści na bolesne ząbkowanie.

Kolka niemowlęca

Jeżeli noworodek płacze przy przewijaniu i jedzeniu bez uzasadnionej przyczyny, a jego ciało staje się naprężone, być może doskwiera mu kolka niemowlęca. Ma ona charakter czasowy i zwykle mija w okolicach 3. miesiąca życia. Niestety, wiąże się z dużym dyskomfortem. Do przyczyn zjawiska zalicza się m.in. niedojrzałość układu pokarmowego oraz połykanie powietrza w trakcie spożywania pokarmów. Ból brzucha często wynika również z nietolerancji laktozy.

    Dlaczego noworodki płaczą i co powinno zaniepokoić rodziców?

    Płacz noworodka po jedzeniu, przed spaniem czy w wielu innych sytuacjach z reguły nie stanowi powodu do niepokoju. Zawsze jednak musisz zachować czujność. Zdarza się, że za grymaszeniem stoją inne czynniki. Infekcja, osłabienie organizmu – to tylko niektóre sytuacje wymagające konsultacji pediatrycznej. Do lekarza udaj się, kiedy u dziecka występują:

    • Wysoka gorączka,
    • Kaszel lub katar,
    • Wymioty,
    • Biegunka,
    • Siność skóry,
    • Nietypowe zachowanie,
    • Drgawki.

    Sprawdź leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci.

    Jak uspokoić płaczącego noworodka? Poznaj sprawdzone sposoby!

    Aby uciszyć pociechę, musisz w pierwszej kolejności domyślić się, czego potrzebuje. Im dłużej przebywasz z maleństwem, tym lepiej poznajesz rodzaje płaczu niemowlaka. Wiesz już, że donośny krzyk często wskazuje na głód, a rytmiczne popłakiwanie może świadczyć o zmęczeniu. Żeby sprawdzić, co dokładnie dolega maluszkowi, wyeliminuj przyczynę problemu. Jak uspokoić noworodka, gdy płacze?

    Wzdęcia u noworodka? Sprawdź, jak sobie z nimi radzić.

    płaczące niemowlę

    Sprawdź, czy podstawowe potrzeby dziecka są zaspokojone

    Sposoby na płacz niemowlaka w pierwszej kolejności obejmują sprawdzenie, czy maleństwo jest głodne i czy trzeba mu zmienić pieluszkę. Nakarm i przewiń dziecko. Jeśli dalej będzie grymasiło, zobacz, czy jest mu wygodnie. Popraw pościel, oceń, czy ubranko nie uciska jego delikatnego ciała. Czasem pomaga także przykrycie maleństwa kocykiem, aby nie było mu zimno. W przypadku gdy noworodek płacze przez sen, prawdopodobnie coś przerywa jego drzemkę. Postaraj się wyciszyć pociechę i wyeliminuj drażniące bodźce.

    Okaż maleństwu czułość

    Noworodek nie chce jeść i płacze? Być może jest zmęczony lub potrzebuje bliskości. Weź dziecko na ręce, śpiewaj mu kołysanki. Dobrym pomysłem jest również chustonoszenie. Udowodniono, że sprzyja budowaniu więzi z dzieckiem i zwiększa poczucie bezpieczeństwa (Dąbrowska, 2017). Możesz także puścić maleństwu wyciszającą kołysankę lub skorzystać ze specjalnego generatora szumów, aby zapewnić warunki przypominające czas spędzony w brzuchu mamy.

    Zobacz, czy ząbkuje

    Jak uspokoić niemowlaka, gdy płacze? Jeśli przedstawione wyżej metody nie poskutkują, obserwuj malucha. Może Twojemu dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki? W takim wypadku pomogą gryzaki dla dzieci masujące dziąsła. W razie pojawienia się temperatury, podawaj leki na ból i gorączkę dla dzieci.

    płaczliwe niemowlę - jakie są przyczyny

    Noworodek płacze po jedzeniu? Może to kolka?

    Twoje dziecko pręży się, a jego płacz jest gwałtowny, głośny i trwa dłużej niż 3 godziny w ciągu doby? Prawdopodobnie maluszek ma kolkę. Przyczyny dolegliwości nie zostały dokładnie poznane, dlatego sposoby na płacz noworodka są różne. W niektórych sytuacjach wystarczy zmienić technikę karmienia lub zaopatrzyć się w antykolkowe smoczki, by zapobiec połykaniu powietrza przez pociechę. Pomoc przynosi również masaż brzuszka bądź kołysanie maleństwa. Jeśli u podłoża kolki leży nietolerancja laktozy u niemowląt, podaj niemowlęciu enzym laktaza poprawiający trawienie cukru mlecznego, np. Delicol krople na kolkę niemowlęcą.

    Płaczący noworodek? Przyczyny zbada pediatra

    Większość rodziców rozróżnia rodzaje płaczu noworodka, ale w niektórych sytuacjach lepiej udać się na konsultację pediatryczną. Specjalista oceni, czy w organizmie rozwija się infekcja. W razie potrzeby wdroży leczenie lub zleci dodatkowe badania.

    Dlaczego niemowlaki płaczą? Podsumowanie!

    Płaczący niemowlak to nierzadki widok. Przyczyny takiego zachowania są rozmaite. Za pomocą krzyku dziecko informuje o swoich potrzebach. Sygnalizuje, że czuje się głodne lub ma mokrą pieluszkę. Kiedy noworodek płacze po karmieniu, może doskwierać mu kolka. Niezależnie od powodu grymaszenia, zachowaj cierpliwość i staraj się uspokoić maleństwo. Gdy domowe sposoby nie przyniosą oczekiwanego rezultatu, skonsultuj się z pediatrą.

    Źródła:

    1. https://delicol.pl/ [dostęp: 11.07.2023].
    2. Lewnadowska-Walter, M. Kaźmierczak; Analiza potrzeb rodziców w opiece nad noworodkiem – efekt braku czwartego trymestru; w: GinoMedProject 2012, 26 (4).
    3. Fuks, Dlaczego noworodek płacze? To zgodne z naturą, w: https://www.mjakmama24.pl/niemowle/noworodek/placz-noworodka-dlaczego-dziecko-placze-sposoby-na-placz-u-noworodkow-aa-yjpb-T2mi-bbgw.html [dostęp 11.07.2023].
    4. Dąbrowska, J. Lisiecki i in.; The effect of carrying a child in a baby sling on the movement system, w: Journal of Education, Healt and Sport 2017, 7 (8).
      Jastrzębska, Kolka niemowlęca, w: Pediatria po dyplomie 2013, 17 (06).

      Więcej artykułów na ten temat

      O autorze
      Magdalena Ślaska
      Magdalena Ślaska
      Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia, mamą dwójki synów i absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Interesuję się zagadnieniami związanymi ze zbilansowaną dietą i wpływem wysiłku na funkcjonowanie organizmu. Na co dzień staram się kształtować u dzieci prawidłowe nawyki żywieniowe. Jako świadomy konsument wybieram produkty ekologiczne i nieprzetworzone. Uwielbiam spędzać czas na świeżym powietrzu, a wolnych chwilach biegam i wspinam się po górach.
      Przeczytaj więcej od tego autora
      O autorze
      Magdalena Ślaska
      Magdalena Ślaska
      Jestem pasjonatką zdrowego stylu życia, mamą dwójki synów i absolwentką filologii polskiej Uniwersytetu Śląskiego. Interesuję się zagadnieniami związanymi ze zbilansowaną dietą i wpływem wysiłku na funkcjonowanie organizmu. Na co dzień...
      Przeczytaj więcej od tego autora